Atzinums

Projekta ID
22-TA-1828
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
02.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Projekta 1. pants paredz visā Elektroenerģijas tirgus likuma tekstā vārdus "atjaunojamie energoresursi" aizstāt ar vārdiem "atjaunīgie energoresursi". Vienlaikus projekta 2. pantā ietvertā Elektroenerģijas tirgus likuma 1. panta trešā daļa paredz, ka Elektroenerģijas tirgus likumā termini "koģenerācija" un "atjaunīgie energoresursi" lietoti Enerģētikas likuma izpratnē. Vēršam uzmanību uz to, ka Enerģētikas likuma 1. panta pirmās daļas 1. punkts skaidro, kas ir atjaunojamie energoresursi. Anotācijas 4. sadaļā nav sniegta informācija par attiecīgiem grozījumiem Enerģētikas likumā, kā arī nav skaidrota šāda grozījuma nepieciešamība. Ņemot vērā minēto, lūdzam izslēgt projekta 1. pantā ietverto grozījumu par vārdu "atjaunojamie energoresursi" aizstāšanu vai papildināt anotācijas 4. sadaļu ar informāciju par grozījumu veikšanu Enerģētikas likumā. Papildus norādām, ka, ja Enerģētikas likumā tiks veikti attiecīgi grozījumi, projekta 1. pantā ietvertajam regulējumam par vārdu "atjaunojamie energoresursi" aizstāšanu jāstājas spēkā vienlaicīgi ar šiem grozījumiem.
Vienlaikus vēršam uzmanību uz to, ka Ministru kabineta 2009. gada 3. februāra noteikumu Nr. 108 "Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi" 72. punkts paredz, ka vienā grozījumu likumprojekta pantā ietver vienu grozījumu, ja izdara vairākus grozījumus vienā grozāmā likuma pantā (panta daļā, punktā), tos apvieno vienā grozījumu likumprojekta pantā. Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt projekta 1. pantā ietvertos grozījumus, veidojot atsevišķus projekta pantus.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Projekta 29. pantā ietvertajā Elektroenerģijas tirgus likuma 26.1 panta septītās daļas pirmajā teikumā ir paredzēts, ka reģistrācijas paziņojums tiek uzskatīts par iesniegtu dienā, kad regulators saņēmis visu tā noteikto informāciju. Savukārt minētās normas sestajā daļā ir noteikts, ka uzskatāms, ka operators ir reģistrēts, ja mēneša laikā no reģistrācijas paziņojuma saņemšanas dienas nav paziņots atteikums reģistrēt operatoru. Atkārtoti vēršam uzmanību uz to, ka paziņojuma saņemšanas diena un diena, kad paziņojums uzskatāms par iesniegtu, šajā gadījumā nebūs uzskatāma par vienu un to pašu dienu. Ievērojot minēto, atkārtoti lūdzam precizēt projekta 29. pantā ietverto Elektroenerģijas tirgus likuma 26.1 panta septītās daļas pirmo teikumu, nosakot dienu, kad reģistrācijas paziņojums tiek uzskatīts par saņemtu, nevis iesniegtu.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Lūdzam izslēgt projekta 51. pantā ietverto Elektroenerģijas tirgus likuma pārejas noteikumu 129. punktu, ņemot vērā to, ka projekta 25. pantā ietvertajā Elektroenerģijas tirgus likuma 22. panta pirmajā daļā nav dots pilnvarojums Ministru kabinetam izdot noteikumus.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Anotācija (ex-ante)
4.1. Saistītie tiesību aktu projekti
Iebildums
Lūdzam papildināt anotācijas 4. vai 1.3. sadaļu, sniedzot skaidrojumu par projekta 33. pantā izteiktā Elektroenerģijas tirgus likuma 32. panta piektajā daļā ietvertā pilnvarojuma Ministru kabinetam nepieciešamību, ņemot vērā, ka papildinājuma (īpaši attiecībā uz piektās daļas papildināšanu aiz vārdiem "tās piegādi" ar vārdiem "nosacījumus un kārtību, kādā piemērojama kompensācija elektroenerģijas piegādes neplānota pārtraukuma gadījumā") nepieciešamība anotācijā, šķiet, vispār nav skaidrota. Vēršam uzmanību, ka anotācijā nepieciešams pamatot visus projektā paredzētos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts (grozījumi)
“29.2 pants. Izcelsmes apliecinājums 
(1) Izcelsmes apliecinājumu var saņemt par saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu vai saražotās un tiešajā līnijā nodotās elektroenerģijas, kuras uzskaite veikta atbilstoši šā panta piektajā daļā noteiktajai kārtībai, daudzumu, kas izteikts megavatstundās (MWh). Minimālais elektroenerģijas apjoms, par kuru izsniedz izcelsmes apliecinājumu, ir viena megavatstunda. Par katru saražotās elektroenerģijas vienību izsniedz ne vairāk kā vienu izcelsmes apliecinājumu. Izcelsmes apliecinājumā iekļauj saražoto un sistēmas operatora tīklā vai tiešajā līnijā nodoto elektroenerģijas apjomu par periodu no tā kalendāra mēneša pirmās dienas, kurā elektroenerģijas ražošanas iekārta ir reģistrēta pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā.
(2) Izcelsmes apliecinājumu var saņemt elektroenerģijas ražotājs, kurš ir reģistrējis elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā un kurš elektroenerģijas ražošanai izmanto atjaunīgos energoresursus vai augstas efektivitātes koģenerāciju un kurš neizmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības vai neto uzskaites vai neto norēķinu sistēmu, aktīvais lietotājs vai elektroenerģijas energokopiena, kura ir reģistrējusi elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā saskaņā ar Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmas prasībām un pārvades sistēmas operatora noteiktajā kārtībā, un publiskais tirgotājs.
(3) Izcelsmes apliecinājumus izsniedz un pārvalda pārvades sistēmas operators atbilstoši Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmas dokumentācijas shēmas prasībām par elektroenerģijas izcelsmes apliecinājumu izsniegšanu un izlietošanu, kā arī publicē savā tīmekļvietnē informāciju par izpildāmajām prasībām un iesniedzamajiem dokumentiem izcelsmes apliecinājuma saņemšanai.
(4) Ministru kabinets nosaka kārtību kādā uzskaita, apliecina un ziņo saražoto un tiešajā līnijā nodoto elektroenerģiju.
(5) Izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās saražotai un sistēmas operatora tīklā vai tiešajā līnijā nodotai elektroenerģijai primārās enerģijas ietaupījumu aprēķina saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā aprēķināms koģenerācijas staciju primārais energoresursu ietaupījums. 
(6) Pārvades sistēmas operators informāciju par izsniegtajiem, nodotajiem citiem tirgus dalībniekiem un izlietotajiem izcelsmes apliecinājumiem publicē savā tīmekļvietnē vai norāda vietu, kur šī informācija ir pieejama. 
(7) Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 12 mēnešus no kalendārā mēneša beigām, kurā izcelsmes apliecinājumā norādāmā elektroenerģijas vienība saražota un nodota sistēmas operatora tīklā.
(8) Tirgus dalībniekam ir pienākums informēt pārvades sistēmas operatoru par izcelsmes apliecinājuma nodošanu citam tirgus dalībniekam.
(9) Izcelsmes apliecinājumā norāda šādu informāciju: 
1) energoresursus, no kuriem saražota elektroenerģija, un ražošanas sākuma un beigu datumu; 
2) elektroenerģijas ražošanas iekārtas identifikācijas numuru, atrašanās adresi, tehnoloģisko veidu, elektrisko jaudu un, ja attiecināms, siltuma jaudu; 
3) izcelsmes apliecinājuma izdošanas datumu, izdevēju valsti un unikālu identifikācijas numuru; 
4) atzīmi par to, vai attiecībā uz elektroenerģijas ražošanas iekārtu ir piešķirts komercdarbības atbalsts investīcijām un vai par attiecīgo elektroenerģijas ražošanas iekārtā saražoto enerģijas vienību ir piešķirts jebkāds cits komercdarbības atbalsts no kādas komercdarbības atbalsta shēmas, un, ja attiecināms, komercdarbības atbalsta mērķi, instrumentu un komercdarbības atbalsta shēmas numuru;
5) atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sistēmu datumu vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas ekspluatācijas uzsākšanas datumu, ja minētā atļauja nav izsniegta.
(10) Izcelsmes apliecinājumā par augstas efektivitātes koģenerācijas procesā saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju papildus šā panta 9. daļā minētajam norāda šādu informāciju: 
1) elektroenerģijas ražošanā izmantotā kurināmā veida zemāko siltumspēju; 
2) koģenerācijas režīmā saražotās siltumenerģijas daudzumu un izlietojumu; 
3) koģenerācijas iekārtas elektroenerģijas un siltumenerģijas efektivitāti; 
4) augstas efektivitātes koģenerācijas režīmā saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, uz ko attiecināms apliecinājums; 
5) primārās enerģijas ietaupījumu, kas aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā aprēķināms koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījums. 
(11) Ja elektroenerģijas ražotājs neatbilst šā panta pirmās daļas nosacījumiem vai nav sniedzis pārvades sistēmas operatoram šajā pantā noteikto izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai nepieciešamo informāciju, pārvades sistēmas operators atsaka izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu.
(12) Par tā elektroenerģijas ražotāja saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju, kurš izmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības un kurš ir reģistrējis elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā, pārvades sistēmas operators izcelsmes apliecinājumu izsniedz publiskajam tirgotājam, pamatojoties uz publiskā tirgotāja pieprasījumu un attiecīgā elektroenerģijas ražotāja sniegto izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai nepieciešamo informāciju, ievērojot šādus nosacījumus: 
1) publiskais tirgotājs saņem izcelsmes apliecinājumu par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas apjomu, kādu tas iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 28., 29. vai 30. pantu vai pārejas noteikumu 52. punktu; 
2) publiskais tirgotājs saņem izcelsmes apliecinājumu par visu elektroenerģijas apjomu, kuru attiecīgais ražotājs saražojis koģenerācijas stacijā augstas efektivitātes koģenerācijas režīmā un nodevis sistēmas operatora tīklā, atskaitot no tīkla saņemto elektroenerģijas patēriņu, izmantojot šā likuma 28.1 pantā minētās tiesības.
(13) Publiskais tirgotājs atsevišķi uzskaita ieņēmumus par tādu izcelsmes apliecinājumu pārdošanu, kurus tas saņēmis, izmantojot šā panta 12. daļā minētās tiesības. 
(14) Publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28. panta piektajā daļā, 28.1 panta ceturtajā daļā un 30. panta trešajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis par attiecīgā izcelsmes apliecinājuma pārdošanu, ievērojot šādus nosacījumus: 
1) publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28. panta piektajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis, pārdodot izcelsmes apliecinājumu, kas saņemts par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kuru publiskais tirgotājs iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 28. pantu; 
2) publiskais tirgotājs samazina šā likuma 30. panta trešajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis, pārdodot izcelsmes apliecinājumu, kas saņemts par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kuru publiskais tirgotājs iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 29. un 30. pantu;
3)  publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28.1 panta ceturtajā daļā minētās izmaksas par tāda izcelsmes apliecinājuma pārdošanu, kuru tas saņēmis saskaņā ar šā panta 14. daļas 2. punktu.
(15) Pārvades sistēmas operators, lai kompensētu ar izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu saistītās izmaksas, par izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu var pieprasīt maksu, kuras aprēķināšanas kārtību tas izstrādā un publicē savā tīmekļvietnē. 
(16) Eiropas Enerģijas sertifikācijas sistēmā citu Eiropas Savienības dalībvalstu izsniegtos izcelsmes apliecinājumus, kas atbilst Eiropas Enerģijas sertifikācijas sistēmas prasībām,  reģistrē, lai galalietotājiem apliecinātu no atjaunīgajiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daļu vai daudzumu enerģijas tirgotāja energoresursu struktūrā un enerģijā, kas patērētājiem piegādāta saskaņā ar līgumiem, kuros ietverta atsauce uz no atjaunīgajiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās iegūtas enerģijas patēriņu, un lai apliecinātu šā panta devītajā un desmitajā daļā minēto informāciju. 
(17) Lai pārvades sistēmas operatoram tiktu nodrošināta pareiza un ticama izcelsmes apliecinājumā norādāmā informācija, tiek noteikti šādi informācijas sniegšanas pienākumi: 
1) elektroenerģijas ražotājs, aktīvais lietotājs vai elektroenerģijas energokopiena, kas pieprasa izcelsmes apliecinājumu, kā arī elektroenerģijas ražotājs, kurš izmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības un par kura saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju izcelsmes apliecinājumus pieprasa publiskais tirgotājs, sniedz informāciju par šā panta pirmajā daļā minēto saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kas saražota augstas efektivitātes koģenerācijas procesā, kā arī 9. daļas 1. un 2. punktā un 10. daļā minēto informāciju; 
2) atbalsta sniedzējs pēc pārvades sistēmas operatora pieprasījuma sniedz šā panta 9. daļas 4. punktā minēto informāciju; 
3) sistēmas operators, kura elektroenerģijas sistēmai ir pieslēgts attiecīgais elektroenerģijas ražotājs, sniedz informāciju par šā panta pirmajā daļā minēto sistēmas operatora tīklā nodotās un no tīkla saņemtās elektroenerģijas daudzumu un 9. daļas 5. punktā minēto informāciju.  Pārvades sistēmas operatoram ir tiesības reizi mēnesī pieprasīt sadales sistēmas operatora rīcībā esošo informāciju par  elektroenerģijas ražotāja ražošanas iekārtu kopējās uzstādītās elektriskās jaudas, elektroenerģijas ražošanas veida, atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sistēmu derīguma datuma izmaiņām.
4) elektroenerģijas ražotājs, kurš reģistrē elektroenerģijas ražošanas iekārtu izcelsmes apliecinājumu reģistrā vai pieprasa izcelsmes apliecinājumu, sniedz neatkarīga akreditēta auditora apliecinājumu par šajā daļā minētās informācijas pareizību un patiesumu.
(18) Šā panta 17. daļas ceturtais punkts neattiecas uz elektroenerģijas ražotājiem, kuru elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda ir mazāka par 50 kilovatiem un elektroenerģijas energokopienām. Šā panta 17. daļas trešajā punktā noteiktā sistēmas operatora sniegtā informācija uzskatāma par apliecinātu.  
(19) Šajā pantā minētais neatkarīgais akreditētais auditors ir inspicēšanas institūcija, kura ir akreditēta nacionālajā akreditācijas institūcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību."
Priekšlikums
Apzināmies, ka arī Enerģētikas likuma 117.3 panta pirmajā daļā ietvertajā regulējumā ietverta līdzīga atsauce (kā norādīts anotācijā, norma veidota pēc līdzības ar Enerģētikas likumā noteikto regulējumu), tomēr lūdzam anotācijā ietvert skaidrojumu, par kādām Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmas dokumentācijas shēmas prasībām projekta 31. pantā izteiktajā Elektroenerģijas tirgus likuma 29.2 panta trešajā daļā ir runa, kur tās ir noteiktas un kāds ir to juridiski saistošais spēks.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Likumprojekts (grozījumi)
“29.2 pants. Izcelsmes apliecinājums 
(1) Izcelsmes apliecinājumu var saņemt par saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu vai saražotās un tiešajā līnijā nodotās elektroenerģijas, kuras uzskaite veikta atbilstoši šā panta piektajā daļā noteiktajai kārtībai, daudzumu, kas izteikts megavatstundās (MWh). Minimālais elektroenerģijas apjoms, par kuru izsniedz izcelsmes apliecinājumu, ir viena megavatstunda. Par katru saražotās elektroenerģijas vienību izsniedz ne vairāk kā vienu izcelsmes apliecinājumu. Izcelsmes apliecinājumā iekļauj saražoto un sistēmas operatora tīklā vai tiešajā līnijā nodoto elektroenerģijas apjomu par periodu no tā kalendāra mēneša pirmās dienas, kurā elektroenerģijas ražošanas iekārta ir reģistrēta pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā.
(2) Izcelsmes apliecinājumu var saņemt elektroenerģijas ražotājs, kurš ir reģistrējis elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā un kurš elektroenerģijas ražošanai izmanto atjaunīgos energoresursus vai augstas efektivitātes koģenerāciju un kurš neizmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības vai neto uzskaites vai neto norēķinu sistēmu, aktīvais lietotājs vai elektroenerģijas energokopiena, kura ir reģistrējusi elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā saskaņā ar Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmas prasībām un pārvades sistēmas operatora noteiktajā kārtībā, un publiskais tirgotājs.
(3) Izcelsmes apliecinājumus izsniedz un pārvalda pārvades sistēmas operators atbilstoši Eiropas Enerģijas sertifikācijas izcelsmes apliecinājumu sistēmas dokumentācijas shēmas prasībām par elektroenerģijas izcelsmes apliecinājumu izsniegšanu un izlietošanu, kā arī publicē savā tīmekļvietnē informāciju par izpildāmajām prasībām un iesniedzamajiem dokumentiem izcelsmes apliecinājuma saņemšanai.
(4) Ministru kabinets nosaka kārtību kādā uzskaita, apliecina un ziņo saražoto un tiešajā līnijā nodoto elektroenerģiju.
(5) Izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās saražotai un sistēmas operatora tīklā vai tiešajā līnijā nodotai elektroenerģijai primārās enerģijas ietaupījumu aprēķina saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā aprēķināms koģenerācijas staciju primārais energoresursu ietaupījums. 
(6) Pārvades sistēmas operators informāciju par izsniegtajiem, nodotajiem citiem tirgus dalībniekiem un izlietotajiem izcelsmes apliecinājumiem publicē savā tīmekļvietnē vai norāda vietu, kur šī informācija ir pieejama. 
(7) Izcelsmes apliecinājums ir derīgs 12 mēnešus no kalendārā mēneša beigām, kurā izcelsmes apliecinājumā norādāmā elektroenerģijas vienība saražota un nodota sistēmas operatora tīklā.
(8) Tirgus dalībniekam ir pienākums informēt pārvades sistēmas operatoru par izcelsmes apliecinājuma nodošanu citam tirgus dalībniekam.
(9) Izcelsmes apliecinājumā norāda šādu informāciju: 
1) energoresursus, no kuriem saražota elektroenerģija, un ražošanas sākuma un beigu datumu; 
2) elektroenerģijas ražošanas iekārtas identifikācijas numuru, atrašanās adresi, tehnoloģisko veidu, elektrisko jaudu un, ja attiecināms, siltuma jaudu; 
3) izcelsmes apliecinājuma izdošanas datumu, izdevēju valsti un unikālu identifikācijas numuru; 
4) atzīmi par to, vai attiecībā uz elektroenerģijas ražošanas iekārtu ir piešķirts komercdarbības atbalsts investīcijām un vai par attiecīgo elektroenerģijas ražošanas iekārtā saražoto enerģijas vienību ir piešķirts jebkāds cits komercdarbības atbalsts no kādas komercdarbības atbalsta shēmas, un, ja attiecināms, komercdarbības atbalsta mērķi, instrumentu un komercdarbības atbalsta shēmas numuru;
5) atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sistēmu datumu vai elektroenerģijas ražošanas iekārtas ekspluatācijas uzsākšanas datumu, ja minētā atļauja nav izsniegta.
(10) Izcelsmes apliecinājumā par augstas efektivitātes koģenerācijas procesā saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju papildus šā panta 9. daļā minētajam norāda šādu informāciju: 
1) elektroenerģijas ražošanā izmantotā kurināmā veida zemāko siltumspēju; 
2) koģenerācijas režīmā saražotās siltumenerģijas daudzumu un izlietojumu; 
3) koģenerācijas iekārtas elektroenerģijas un siltumenerģijas efektivitāti; 
4) augstas efektivitātes koģenerācijas režīmā saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, uz ko attiecināms apliecinājums; 
5) primārās enerģijas ietaupījumu, kas aprēķināts saskaņā ar Ministru kabineta noteikto kārtību, kādā aprēķināms koģenerācijas staciju saražotās primārās enerģijas ietaupījums. 
(11) Ja elektroenerģijas ražotājs neatbilst šā panta pirmās daļas nosacījumiem vai nav sniedzis pārvades sistēmas operatoram šajā pantā noteikto izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai nepieciešamo informāciju, pārvades sistēmas operators atsaka izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu.
(12) Par tā elektroenerģijas ražotāja saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju, kurš izmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības un kurš ir reģistrējis elektroenerģijas ražošanas iekārtu pārvades sistēmas operatora uzturētajā izcelsmes apliecinājumu reģistrā, pārvades sistēmas operators izcelsmes apliecinājumu izsniedz publiskajam tirgotājam, pamatojoties uz publiskā tirgotāja pieprasījumu un attiecīgā elektroenerģijas ražotāja sniegto izcelsmes apliecinājuma izsniegšanai nepieciešamo informāciju, ievērojot šādus nosacījumus: 
1) publiskais tirgotājs saņem izcelsmes apliecinājumu par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas apjomu, kādu tas iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 28., 29. vai 30. pantu vai pārejas noteikumu 52. punktu; 
2) publiskais tirgotājs saņem izcelsmes apliecinājumu par visu elektroenerģijas apjomu, kuru attiecīgais ražotājs saražojis koģenerācijas stacijā augstas efektivitātes koģenerācijas režīmā un nodevis sistēmas operatora tīklā, atskaitot no tīkla saņemto elektroenerģijas patēriņu, izmantojot šā likuma 28.1 pantā minētās tiesības.
(13) Publiskais tirgotājs atsevišķi uzskaita ieņēmumus par tādu izcelsmes apliecinājumu pārdošanu, kurus tas saņēmis, izmantojot šā panta 12. daļā minētās tiesības. 
(14) Publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28. panta piektajā daļā, 28.1 panta ceturtajā daļā un 30. panta trešajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis par attiecīgā izcelsmes apliecinājuma pārdošanu, ievērojot šādus nosacījumus: 
1) publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28. panta piektajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis, pārdodot izcelsmes apliecinājumu, kas saņemts par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kuru publiskais tirgotājs iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 28. pantu; 
2) publiskais tirgotājs samazina šā likuma 30. panta trešajā daļā minētās izmaksas par to ieņēmumu daļu, kuru tas saņēmis, pārdodot izcelsmes apliecinājumu, kas saņemts par tādu saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kuru publiskais tirgotājs iepircis no elektroenerģijas ražotāja saskaņā ar šā likuma 29. un 30. pantu;
3)  publiskais tirgotājs samazina šā likuma 28.1 panta ceturtajā daļā minētās izmaksas par tāda izcelsmes apliecinājuma pārdošanu, kuru tas saņēmis saskaņā ar šā panta 14. daļas 2. punktu.
(15) Pārvades sistēmas operators, lai kompensētu ar izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu saistītās izmaksas, par izcelsmes apliecinājuma izsniegšanu var pieprasīt maksu, kuras aprēķināšanas kārtību tas izstrādā un publicē savā tīmekļvietnē. 
(16) Eiropas Enerģijas sertifikācijas sistēmā citu Eiropas Savienības dalībvalstu izsniegtos izcelsmes apliecinājumus, kas atbilst Eiropas Enerģijas sertifikācijas sistēmas prasībām,  reģistrē, lai galalietotājiem apliecinātu no atjaunīgajiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daļu vai daudzumu enerģijas tirgotāja energoresursu struktūrā un enerģijā, kas patērētājiem piegādāta saskaņā ar līgumiem, kuros ietverta atsauce uz no atjaunīgajiem energoresursiem vai augstas efektivitātes koģenerācijas iekārtās iegūtas enerģijas patēriņu, un lai apliecinātu šā panta devītajā un desmitajā daļā minēto informāciju. 
(17) Lai pārvades sistēmas operatoram tiktu nodrošināta pareiza un ticama izcelsmes apliecinājumā norādāmā informācija, tiek noteikti šādi informācijas sniegšanas pienākumi: 
1) elektroenerģijas ražotājs, aktīvais lietotājs vai elektroenerģijas energokopiena, kas pieprasa izcelsmes apliecinājumu, kā arī elektroenerģijas ražotājs, kurš izmanto šā likuma 28., 28.1, 29., 30. pantā vai pārejas noteikumu 52. punktā minētās tiesības un par kura saražoto un sistēmas operatora tīklā nodoto elektroenerģiju izcelsmes apliecinājumus pieprasa publiskais tirgotājs, sniedz informāciju par šā panta pirmajā daļā minēto saražotās un sistēmas operatora tīklā nodotās elektroenerģijas daudzumu, kas saražota augstas efektivitātes koģenerācijas procesā, kā arī 9. daļas 1. un 2. punktā un 10. daļā minēto informāciju; 
2) atbalsta sniedzējs pēc pārvades sistēmas operatora pieprasījuma sniedz šā panta 9. daļas 4. punktā minēto informāciju; 
3) sistēmas operators, kura elektroenerģijas sistēmai ir pieslēgts attiecīgais elektroenerģijas ražotājs, sniedz informāciju par šā panta pirmajā daļā minēto sistēmas operatora tīklā nodotās un no tīkla saņemtās elektroenerģijas daudzumu un 9. daļas 5. punktā minēto informāciju.  Pārvades sistēmas operatoram ir tiesības reizi mēnesī pieprasīt sadales sistēmas operatora rīcībā esošo informāciju par  elektroenerģijas ražotāja ražošanas iekārtu kopējās uzstādītās elektriskās jaudas, elektroenerģijas ražošanas veida, atļaujas elektroenerģijas ražošanas iekārtas pieslēgšanai paralēlam darbam ar sistēmu derīguma datuma izmaiņām.
4) elektroenerģijas ražotājs, kurš reģistrē elektroenerģijas ražošanas iekārtu izcelsmes apliecinājumu reģistrā vai pieprasa izcelsmes apliecinājumu, sniedz neatkarīga akreditēta auditora apliecinājumu par šajā daļā minētās informācijas pareizību un patiesumu.
(18) Šā panta 17. daļas ceturtais punkts neattiecas uz elektroenerģijas ražotājiem, kuru elektroenerģijas ražošanas iekārtu jauda ir mazāka par 50 kilovatiem un elektroenerģijas energokopienām. Šā panta 17. daļas trešajā punktā noteiktā sistēmas operatora sniegtā informācija uzskatāma par apliecinātu.  
(19) Šajā pantā minētais neatkarīgais akreditētais auditors ir inspicēšanas institūcija, kura ir akreditēta nacionālajā akreditācijas institūcijā saskaņā ar normatīvajiem aktiem par atbilstības novērtēšanas institūciju novērtēšanu, akreditāciju un uzraudzību."
Priekšlikums
Ņemot vērā projekta 31. pantā izteiktā Elektroenerģijas tirgus likuma 29.2 panta izmaiņas, kas veiktas uz atkārtoto saskaņošanu, aicinām likuma 29.2 panta otrajā daļā izslēgt atsauci “pārvades sistēmas operatora noteiktajā kārtībā”. Alternatīvi lūdzam sniegt pamatotu skaidrojumu, par kādu pārvades sistēmas operatora noteikto kārtību ir runa. Vēršam uzmanību uz to, ka ārējos normatīvos aktus ir tiesības izdot tikai Saeimai, Ministru kabinetam un pašvaldībai, īpašos gadījumos Latvijas Bankai un Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai. Savukārt iekšējos normatīvos aktus izdod tikai attiecībā uz iestādei pakļautām personām, tādējādi iekšējie normatīvie akti nav saistoši privātpersonām.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Kā tas norādīts Tieslietu ministrijas 2024. gada 27. maija atzinumā, tad Tieslietu ministrija, vērtējot tikai projektā paredzēto regulējumu kopsakarā ar spēkā esošo likuma redakciju, neiebilst Elektroenerģijas tirgus likuma 44. panta grozījumiem, proti, šā panta papildinājumam ar elektroenerģijas uzkrātuves operatora atbildību kā tādu. Tomēr pašreizējā grozāmā likuma X nodaļā ietvertais atbildības regulējums kopumā neatbilst administratīvās atbildības (plašākā izpratnē) sistēmai. Iepriekšējā atzinumā jau bija norādīta virkne piemērveida neatbilstību administratīvās atbildības noteikšanas un piemērošanas prasībām.

Ievērojot minēto, aicinām izvērtēt Elektroenerģijas tirgus likumā esošo administratīvās atbildības regulējumu un nodrošināt to atbilstību administratīvās atbildības sistēmai, saprātīgā laikā izstrādāt tam atsevišķus grozījumus likumā vai, ja tas iespējams, iesniegt priekšlikumus likumprojektam Saeimā.
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Aicinām precizēt projekta 51. pantā ietverto Elektroenerģijas tirgus likuma pārejas noteikumu 134. punktu, ņemot vērā to, ka pilnvarojums Ministru kabinetam izdot noteikumus ir ietverts projekta 31. pantā ietvertajā Elektroenerģijas tirgus likuma 29.2 panta ceturtajā daļā, savukārt minētās normas piektajā daļā ir dota atsauce uz Ministru kabineta noteikumiem.
Piedāvātā redakcija
-
9.
Likumprojekts (grozījumi)
Likums stājas spēkā vispārējā kārtībā.
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka likuma spēkā stāšanās norādi likumā neietver, ja likums stājas spēkā vispārējā kārtībā, bet ietver tad, ja likumam paredzēta īpaša, no vispārējās kārtības atšķirīga spēkā stāšanās kārtība. Attiecīgi atkārtoti lūdzam projektā izslēgt likuma spēkā stāšanās norādi.
Piedāvātā redakcija
-
10.
Anotācija (ex-ante)
5.4. 1. tabula. Tiesību akta projekta atbilstība ES tiesību aktiem
Priekšlikums
Atkārtoti norādām, ka no anotācijas 1.3. sadaļā ietvertajiem skaidrojumiem, šķiet, izriet, ka projektā varētu būt pārņemtas vēl kādas Eiropas Parlamenta un Padomes 2019.gada 5.jūnija direktīvas Nr.2019/944 par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu un ar ko groza Direktīvu 2012/27/ES direktīvas Nr. 2019/944 prasības (sk. anotācijā ietvertos skaidrojumus, piemēram: 1) “Direktīvas Nr.2019/944 35. pants noteic, ja sadales sistēmas operators ir daļa no vertikāli integrēta uzņēmuma, tas ir neatkarīgs no pārējām darbībām, kas neattiecas uz sadali, vismaz tiktāl, ciktāl tas skar viņa juridisko statusu, organizāciju un lēmumu pieņemšanu. Minētā norma noteic arī prasības attiecībā uz personām, kas atbildīgas par sadales sistēmas operatora vadību, proti, ka personas, kas atbildīgas par sadales sistēmas operatora vadību, nedrīkst iesaistīties integrētā uzņēmuma daļās, kas tieši vai netieši ir atbildīgas par enerģijas ražošanu, pārvadi un piegādi ikdienā.”; 2) “Savukārt Direktīva 2019/944 nosaka, ka minētos plānus pārvades sistēmas operatori (Direktīvas 2019/944 51.pants) un sadales sistēmas operatori (32.pants) iesniedz regulatīvai iestādei vismaz reizi divos gados."; 3) Likumprojekts paredz izslēgt Likuma 35. panta pirmās daļas otro teikumu. Papildus attiecīgajā pantā paredzēti grozījumi, papildinot tos ar agregatoriem. Direktīvas Nr.2019/944 12.pants nosaka nosacījumus attiecībā uz tirgotāju un agregatoru maiņu."). Attiecīgi aicinām izvērtēt un precizēt anotācijas 5.4. sadaļas 1. tabulu vai arī sniegt skaidrojumu.  
Piedāvātā redakcija
-