Atzinums

Projekta ID
23-TA-760
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
12.05.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai ievērotu ANO Konvencijā par personu ar invaliditāti tiesībām noteikto vienlīdzīgu iespēju principu un horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana”  (HP)  īstenošanu praksē, aicinām  paredzēt attiecināmās izmaksas vispārīgo un specifisko HP darbību īstenošanai.

 
Piedāvātā redakcija
Izmaksas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” darbību īstenošanai, t.sk. pandusu nomas, indukcijas cilpu nomas, zīmju valodas tulku un vieglās valodas tulkošanas pakalpojumu izmaksas, subtitrēšanas un reāllaika transkripcijas pakalpojumu izmaksas, ja tas ir nepieciešams vides un informācijas pieejamības nodrošināšanai.
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam papildināt anotāciju ar informāciju, ka izvērtējumu, pētījumu, ekspertīžu un analīzes ietvaros visi dati, kur vien tas ir iespējams, tiks sniegti dalījumā pēc  dzimuma, vecuma, invaliditātes veida, trešo valstu valstspiederīgais, personas ar ārvalstu izcelsmi – ārzemnieks, repatriants, bēglis, persona, kurai piešķirts alternatīvais statuss, vai patvēruma meklētājs,  piederības minoritātei  rases un etniskās izcelsmes, bezpajumtnieki u.c.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam sniegt skaidrojumu anotācijā (piemēram, 8.1.9. sadaļā)  norādot, ka pasākuma ietvaros veidojot digitālos risinājumus, tiks ņemts vērā piekļūstamības princips, kā to paredz ANO Konvencija par personu ar invaliditāti tiesībām, proti, pasākuma ietvaros izveidotie produkti un pakalpojumi būs piekļūstami cilvēkiem ar redzes, dzirdes, kustību vai garīga rakstura traucējumiem, vecāka gadagājuma cilvēkiem, cilvēkiem ar uztveres īpatnībām, lasīšanas grūtībām, autiskā spektra traucējumiem, kā arī cilvēkiem ar viegliem vai pārejošiem funkcionēšanas ierobežojumiem.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lai nodrošinātu horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” ieviešanas uzraudzību, atbilstoši HP vadlīnijās [1] noteiktajam, lūdzam papildināt MK noteikumu projektu ar konkrētiem HP rādītājiem, par kuriem finansējuma saņēmējam ir jāauzkrāj dati (atbilstoši 4.3.4.5. pasākuma projektu iesniegumu vērtēšanas metodikai, kas tika saskaņota 27.04.2023. apakškomitejā).  

[1] Vadlīnijas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) (pieejamas šeit:https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027 )

 
Piedāvātā redakcija

Finansējuma saņēmējs īsteno vispārīgas un specifiskas darbības, kas veicina horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” un  uzkrāj datus par horizontālā principa šādiem rādītājiem (ja attiecināms):
1.           konsultatīva rakstura pasākumu skaits par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem (piemēram, izstrādājot apmācību programmu saturu, plānojot komunikācijas aktivitātes, organizējot informatīvus pasākumus u.c.);
2.           izstrādāto vai pilnveidoto apmācību programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu, t.sk. digitālo, skaits, kuros ir integrēti dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumi;
3.           personu skaits, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem;
4.           specifiskus atbalsta pakalpojumus saņēmušo persono ar invaliditāti  skaits (darbavietu pielāgošana, ergoterapeita, surdotulka, asistenta pakalpojumi, specializētā transporta pakalpojumi).
 
5.
Anotācija (ex-ante)
8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām
Iebildums
Lūdzam papildināt sadaļu ar HP darbību aprakstu, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas, atbilstoši vadlīnijām horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027).
Īpaši aicinām pievērst uzmanību tam, ka, nodrošinot projekta vadību un īstenošanu, informatīvus un izglītojošus pasākumus, ir jānodrošina piekļūstamība cilvēkiem ar invaliditāti.

 
Piedāvātā redakcija
Piemēram, SAM ietvaros tiks īstenotas HP darbības, kas veicina personu ar invaliditāti vienlīdzīgas iespējas un tiesības: 

1) vispārīgas darbības: 
- projekta vadībā un īstenošanā tiks ievēroti tādi personāla atlases nosacījumi un prakses, kas ir nediskriminējošas un iekļaujošas cilvēkiem ar invaliditāti;
- projekta ievaros izstrādātās platformas un digitālie risinājumi ir piekļūstami cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, izmantojot vairākus sensoros (redze, dzirde, tauste)  kanālus (skat. VARAM vadlīnijas “Tīmekļvietnes izvērtējums atbilstoši digitālās vides piekļūstamības prasībām (WCAG 2.1 AA)” (https://pieklustamiba.varam.gov.lv /,
Vadlīnijas piekļūstamības izvērtējumam pieejamas šeit:
https://www.varam.gov.lv/lv/wwwvaramgovlv/lv/pieklustamiba)
2) specifiskas darbības:
- izglītojošu un informatīvu pasākumu īstenošanā tiks nodrošināti cilvēkiem ar dažāda veida funkcionāliem traucējumiem piekļūstami formāti (piem., tulkošana zīmju valodā, subtitrēšana, reāllaika transkripcija, raidījumu un pasākumu ierakstīšana).
 
6.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Iebildums
Lūdzam precizēt sniegto informāciju šajā sadaļā ar HP darbību aprakstu, kas veicina dzimumu līdztiesību, atbilstoši vadlīnijām horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" īstenošanai un uzraudzībai noteikto (2021-2027).

 
Piedāvātā redakcija
Piemēram, SAM ietvaros tiks īstenotas HP darbības, kas veicina dzimumu līdztiesību: 

1)vispārīgas darbības:
- sievietēm un vīriešiem (projekta vadības un īstenošanas personālam) tiks nodrošinātas vienlīdzīgas iespējas, tostarp nodrošinot dalību mācību pasākumos, semināros, darba grupās, komandējumos;


2) specifiskās darbības:
 - tiks nodrošinātas dzimumu līdztiesības ekspertu konsultācijas (vai konsultatīva rakstura pasākumi) informatīvu un izglītojoši pasākumu satura izstrādei un izvērtēšanai no dzimumu līdztiesības viedokļa;
- pasākumos un diskusijās tiks piesaistīti abu dzimumu eksperti, viedokļu paudēji, lai nodrošinātu abu dzimumu viedokļu, situācijas, vajadzību atspoguļojumu un interešu pārstāvniecību.
7.
Anotācija (ex-ante)
8.2. Cita informācija
Iebildums
Lai nodrošinātu vienādu pieeju ES fondu pasākumu īstenošanas MK noteikumu anotācijas aizpildīšanai un, ievērojot vadlīnijās "Horizontālais princips “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” vadlīnijas īstenošanai un uzraudzībai  (2021-2027)" noteikto, aicinām 8.2. sadaļā sniegt informāciju par:

1)  pasākuma ietekmi uz horizontālo principu "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" (netieša ietekme) ,
2) MK noteikumos paredzētajiem horizontālā principa rādītājiem; 
3) projektu iesniegumu vērtēšanas kritērija veidu, kura ietvaros projekta iesniedzējam ir jāsniedz informācija par šī horizontālā principa ievērošanu, paredzot specifiskas darbības, kas veicina vienlīdzību, iekļaušanu, nediskrimināciju un pamattiesību ievērošanu.
4) citu informāciju, piemēram, informāciju par nosacījumu finansējuma saņēmējam veikt sociāli atbildīgus iepirkumus.
 
Piedāvātā redakcija
-