Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 2025. gada 24. janvārī laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt traucēta vai nepieejama e-Identitātes apliecināšana ar eID, eParaksts kartēm un mobilo lietotni eParaksts mobile.
PAZIŅOJUMS:
Valsts digitālās attīstības aģentūra informē, ka Smart-ID autentifikācijas pakalpojuma sniedzējs SK ID Solutions IT informē, ka no 23.01.2025. plkst.23:00 līdz 24.01.2025 plkst.02:00 tiks veikta infrastruktūras plānveida apkope, kuras laikā būs īslaicīgi (līdz 30 minūtēm) pārtraukumi Smart-ID autentifikācijas rīkam.
Projekta ID
23-TA-1030
Atzinuma sniedzējs
Daugavpils Universitātes aģentūra "Latvijas Hidroekoloģijas institūts"
Atzinums iesniegts
08.04.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts
Par atkrastes vēja parku Latvijas jūras ūdeņos un Latvijas – Igaunijas ceturto starpsavienojumu
Iebildums
Atjaunojamās enerģijas ieguve un vēja parku izbūve Baltijas jūrā uzskatāma par pozitīvu ieguvumu valsts un sabiedrības interesēs, tomēr vienlīdz būtiska, ir jūras bioloģiskās daudzveidības saglabāšana un atjaunošana. Jāņem vērā jūras ekosistēmas sniegto pakalpojumu nozīmi iedzīvotāju labklājībā, kā arī neilgtspējīgas saimnieciskās darbības degradējošo ietekmi uz šiem pakalpojumiem. Latvija kā Eiropas Savienības dalībvalsts apņēmusies ievērot ES direktīvu prasības un šobrīd aktuālais LIFE REEF projekts tiek īstenots, lai daļēji novērstu Eiropas Komisijas pret Latviju ierosināto pārkāpuma procedūru Nr.2019/2304 par Padomes 1992. gada 21. maija Direktīvas 92/43/EEK par dabisko dzīvotņu, savvaļas faunas un floras aizsardzību saistību neizpildi.
Iepazīstoties ar izstrādāto likumprojektu, jāatzīst, ka tajā ignorēti jaunākie pētījumu rezultāti par jūras dibennogulumu formām un dabas dzīvotnēm E4 teritorijā. ES līdzfinansētā projekta LIFE REEF izpētes zonā, kas pārklājas ar ELWIND teritoriju, jau ir konstatēti 78.75km2 Eiropas nozīmes aizsargājamo biotopu (ES direktīva 92/43/EEK,  akmeņu sēkļi -1170). LIFE REEF kartētajās teritorijās tiešā projektējamā ELWIND vēja parka tuvumā atrodamas īpaši unikālas dibennogulumu formas -  zemūdens morēnas māla veidojumi 1.3 km2 platībā, kas veido bioloģiski daudzveidīgus biotopus, kuri iekļauti Eiropas nozīmes aizsargājamo biotopu sarakstā, kā arī kalpo kā dzīvotnes daudzām reti sastopamām zivju sugām. Kopējā rifu platība Alku sēkļa teritorijā sasniedz 115.96 km2, kas apstiprina, ka E4 teritorija nav smilšu sēklis, kā tas apgalvots likumprojekta aprakstā, bet gan cieti ieži, visdrīzāk dolomīta pamats.
Kompetento valsts institīciju, t.sk. Ekonomikas ministrijas pārstāvji, kas ir saistīti ar ELWIND projekta izstrādi, ir vairākkārt informēti par LIFE REEF izpildes gaitu un rezultātiem, tādēļ īsti nav saprotami sasteigtie mēģinājumi noteikt nacionālo interešu objekta statusu pirms priekšizpētes pabeigšanas.
Ierosinām veikt secīgu darbu izpildi:
pabeigt izpētes teritoriju kartēšanu,
noteikt Natura 2000 teritoriju robežas,
vienoties par neitrālo zonu izveidi, kurā iespējama vēja parku būvniecība,
veikt IVN procedūru,
vienoties par kompensējošiem pasākumiem, ja tiek apdraudētas būtiskas dabas vērtības
nepieciešamības gadījumā noteikt nacionālo interešu objekta statusu VES teritorijai
Piedāvātā redakcija
-