Atzinums

Projekta ID
23-TA-3247
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
05.01.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
MK vēstules projekts
Priekšlikums
Attiecībā uz Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas aicinājumu izstrādāt uz darba tirgus orientētu budžeta neitrālu atbalsta instrumentu zemas un vidējās kvalifikācijas darbinieku (turpmāk - mērķa grupa) pārkvalifikācijai vai tās paaugstināšanai, Labklājības ministrijas redzējumā pieaugušo skaitliska iesaiste augstas kvalifikācijas prasmju un profesiju apguvē, jo īpaši salīdzinoši īsā laika periodā (4 - 6 mēnešos), visdrīzāk nevar būt budžeta neitrāla, jo tādā gadījumā ir nepieciešama finanšu pārdale no jau esošā finanšu avota.
Ārvalstu privātā kapitāla piesaiste mērķa grupas IKT prasmju apguvē ir jāvērtē ļoti piesardzīgi, ņemot vērā gan Latvijas uzņēmumu struktūru, kas orientējas uz pakalpojumiem, gan arī to, ka jau šobrīd augstas kvalifikācijas darbaspēks ir ar izteikti zemu bezdarbu un nodarbināts labi apmaksātās un kvalitatīvās darba vietās, salīdzinot ar mērķa grupu. Skaitliska (500 cilvēku pilotprojektā), kvalitatīva un budžeta neitrāla (izmaksas sasniegtu aptuveni 5000 euro par dalībnieku) mērķa grupas iesaiste tehniskajās prasmēs īsā laika periodā prasa ievērojamu finansējumu, ieskaitot administrēšanas izdevumus. Tāpat jāņem vērā arī tādi būtiski pieaugušo izglītības faktori kā izglītojamo spēja un motivācija pārkvalificēties, izglītojamo sasniegšana (outreach) un izmaksas mērķa grupas uzrunāšanai, papildu atbalsts mācību laikā, izglītības pakalpojumu sniedzēju skaits un pārklājums u.c.
 
Piedāvātā redakcija

Jāuzsver arī tas, ka šāda veida uz rezultātiem balstīts instruments ir nepieciešams ne tikai, lai izmantotu iespēju mainīt līdzšinējo rīcību cilvēkkapitāla jautājumu risināšanā un apgūtu jaunu pieeju ārvalstu kapitāla piesaistei pieaugušo izglītībā, bet arī lai sasniegtu lielu apmācāmo skaitu īsā termiņā, ko nespēj nodrošināt šobrīd pieejamās fondu programmas. Balstoties uz Ekonomikas ministrijas darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm, līdz 2027. gadam pārkvalifikācija būs nepieciešama vismaz 50 tūkstošiem mazkvalificēto, savukārt, lai pielāgotos ekonomikas pārmaiņām, mainīga darba tirgus apstākļos, būtu jānodrošina regulāras kvalifikācijas paaugstināšanas iespējas vismaz 160 tūkstošiem iedzīvotāju. Vienlaikus pasākuma koncepcijas izstrādes gaitā būs nepieciešams vērtēt pasākuma faktisko iespējamo budžeta ietekmi, kā arī ņemt vērā citu valstu pieredzi (ar līdzīgu darbaspēka un tautsaimniecības struktūru) pasākumu, kurā tiek izmantota samaksas par rezultātu pieeja, īstenošanā, jo īpaši attiecībā uz mērķētu prasmju apguvi tiem, kam šāds atbalsts visvairāk ir nepieciešams.

2.
MK vēstules projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā, kā tiek lietoti atšķirīgi pilotprojekta un pilota projekta apzīmējumi, lūdzam tekstā piemērot vienotu pieeju šo apzīmējumu nosaukumos.
 
Piedāvātā redakcija

Pilotprojektam tiek plānota mācību grupa IKT nozarē, kurā piedalītos aptuveni 500 cilvēku un izmaksas sasniegtu aptuveni 5000 euro par dalībnieku.

Ekonomikas ministrija akcentē, ka veiksmīgi realizējot un ieviešot uz rezultātiem balstīto atbalsta instrumentu, Latvijā līdz 2027. gadam plānots pārkvalificēt aptuveni 10 500 zemākas kvalifikācijas nodarbinātos, iegūstot vismaz 500 IKT speciālistus pilotprojektā jau 2024. gadā, bet, lai to īstenotu, nepieciešams iesaistīto pušu vienots redzējums, kā arī tehniskais atbalsts savstarpējā līguma noslēgšanā. 

3.
MK vēstules projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt tekstā Labklājības ministrijas Apmācību komisijas nosaukumu (Labklājības ministrijas Nodarbinātības valsts aģentūras Apmācību komisijas vietā).

 
Piedāvātā redakcija

Apvienotā pieaugušo izglītības koordinācijas komisija apvienos līdzšinējo Izglītības un zinātnes ministrijas Pieaugušo izglītības pārvaldības padomi, Labklājības ministrijas Apmācību komisiju un Ekonomikas ministrijas Uzraudzības padomi. 

4.
MK vēstules projekts
Priekšlikums
Informējam, ka 2023.gada 5.decembrī tika veikti grozījumi Ministru kabineta 2011. gada 25. janvāra noteikumu Nr. 75 "Noteikumi par aktīvo nodarbinātības pasākumu un preventīvo bezdarba samazināšanas pasākumu organizēšanas un finansēšanas kārtību un pasākumu īstenotāju izvēles principiem" 22. punktā, kas paredz, ka līdzšinējās Labklājības ministrijas Apmācību komisijas funkcijas tiek nodotas Ekonomikas ministrijai. Vienlaikus vēršam uzmanību, ka līdz 2023.gada beigām nav notikusi apvienotās komisijas sēde Ekonomikas ministrijas vadībā.
 
Piedāvātā redakcija

Ir plānots apvienot līdzšinējās komisijas un padomes, kas pieņēma lēmumus par mācību vajadzību apstiprināšanu Eiropas Savienības struktūrfondu 2014.–2020. gada plānošanas perioda projektos pieaugušo izglītības jomās.