Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
22-TA-3447
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Bērnu labklājības tīkls
Atzinums iesniegts
27.04.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Vēršam uzmanību, ka nosaukums neatbilst saturam, jo tas nav rīcības plāna paraugs, bet gan rīcības plāna ieviešanas noteikumi, kuriem būtu jābūt ietvertiem apakšnodaļā nevis pielikumā. Aicinām izstrādāt un pievienot pielikumā rīcības plāna vardarbības mazināšanai un novēršanai izglītības iestādēs paraugu, kas ietver izglītojošos pasākumus, reaģēšanas algoritmus un atbalsta aktivitātes vardarbības gadījumos. Tādējādi būtu iespējams arī objektīvi novērtēt, vai izglītības iestāde šādu plānu ir izveidojusi un pasākumus īstenojusi. 
Aicinām:
- pārcelt rīcības plāna saturu, iekļaujot to kā atsevišķu noteikumu apakšnodaļu.
- pievienot noteikumu pielikumā Rīcības plāna paraugu, kas atspoguļo to, kā izglītības iestāde var plānot preventīvus pasākumus atkarību izraisošo vielu lietošanas uzsākšanas risku novēršanai, kā arī rīcību gadījumā, ja izglītības iestādē konstatē, ka izglītojamie iegādājušies, ienesuši, lietojuši, glabājuši,  izplatījuši vai pamudinājuši lietot atkarību izraisošas vielas.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Nepieciešams precizēt vardarbības veidus un izglītojošo pasākumu mērķgrupu.
Piedāvātā redakcija
plāno un organizē izglītojamajiem izglītojošus pasākumus par izglītojamo veselību un drošību, tai skaitā fiziskas, emocionālas un seksuālas vardarbības un ievainojumu profilakses jautājumos;
3.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām paplašināt punkta tvērumu, lai veicinātu plānveida preventīvus pasākumus traumatisma cēloņu novēršanai un vides drošības risku monitoringam.
Piedāvātā redakcija
nodrošina prevencijas pasākumu plāna izstrādi un regulāru pārskatīšanu, lai veicinātu iestādes fiziskās vides novērtējumu un veiktu nepieciešamos uzlabojumus
4.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām punktā paredzēt izglītojamo līdzdalību noteikumu izstrādē un efektīvāku izglītojamo vajadzībām un uztveres īpatnībām atbilstošāku iepazīstināšanu ar noteikumiem.
Piedāvātā redakcija
sadarbībā ar skolēnu padomi nodrošina dienesta viesnīcu un internāta iekšējās kārtības noteikumu izstrādi un izglītojamo iepazīstināšanu ar tiem vecumam un attīstībai atbilstošā un viegli uztveramā veidā, kā arī nodrošina to ievērošanas uzraudzību;
5.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt normu ar procesu atkarību risku novēršanu. 
Piedāvātā redakcija
nodrošina rīcības plāna izstrādi, kas nosaka preventīvus pasākumus atkarību izraisošo vielu  lietošanas uzsākšanas un procesu atkarības risku novēršanai, kā arī rīcību gadījumā, ja izglītības iestādē konstatē vai ir aizdomas, ka izglītojamie lietojuši, glabājuši vai izplatījuši atkarību izraisošās vielas, un minētā plāna ieviešanu un izpildes kontroli. Rīcības plāna paraugs noteikts šo noteikumu ​pielikumā
6.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā ņirgāšanās un vardarbības izplatību izglītības iestādēs, aicinām papildināt punktu ar nepieciešamību nodrošināt atbalstu pedagogiem veselīgu savstarpējo attiecību veicināšanā.
Piedāvātā redakcija
nodrošina atbalstu pedagogiem un citiem izglītības iestādes darbiniekiem veselīga dzīvesveida popularizēšanā,  un veselību veicinošu un higiēnas pasākumu īstenošanā, veselīgas savstarpējās attiecības veicinošu pasākumu īstenošanā;
7.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām aizvietot “veselīga uztura pamatprincipus” ar “veselīga uztura pamatprincipu ievērošanu”.
Piedāvātā redakcija
nodrošina veselību veicinošu vidi, tai skaitā veicinot izglītojamo psihoemocionālo veselību, labbūtību, fiziskās aktivitātes, veselīga uztura pamatprincipu ievērošanu, atkarību profilaksi un veselībai nekaitīgu un drošu moderno tehnoloģiju lietošanu;
8.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt 9. punktu ar apakšpunktu par izglītības iestādes vadītāja pienākumu izveidot izglītības iestādē vardarbības novēršanas komandu, kura nodarbojas ar preventīvo pasākumu plānošanu, rīcības algoritmu izstrādi, gadījumu risināšanu un uzskaiti, savlaicīgu sadarbību ar citām pašvaldības iestādēm, kā arī intervenču novērtēšanu.

 
Piedāvātā redakcija
izveido izglītības iestādē vardarbības novēršanas komandu, kura atbildīga par preventīvo pasākumu plānošanu un īstenošanu, rīcības algoritmu izstrādi, gadījumu risināšanu un uzskaiti, savlaicīgu sadarbību ar citām pašvaldības iestādēm, kā arī intervenču novērtēšanu;
9.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt ar nosacījumu nodrošināt izglītības iestādes iekšējās kārtības noteikumu un drošības noteikumu publisku pieejamību.
Piedāvātā redakcija
nosaka atbildīgos pedagogus par izglītojamo iepazīstināšanu ar iekšējās kārtības noteikumiem un drošības noteikumiem un nodrošina to publisku pieejamību; 
10.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt punktu ar izglītības iestādes vadītāja sadarbības pienākumu arī bērnu tiesību aizsardzības un labbūtības nodrošināšanas jautājumos.
Piedāvātā redakcija
sadarbojas ar vecākiem, valsts un pašvaldību institūcijām, nevalstiskajām organizācijām izglītojamo drošības, bērnu tiesību aizsardzības un labbūtības nodrošināšanas jautājumos;
11.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt 10. punktu ar diviem apakšpunktiem attiecībā uz nepieciešamo speciālistu pieaicināšanu un atbalsta pasākumu plāna uzraudzību. 
 
Piedāvātā redakcija
vadītājam ir tiesības pieaicināt nepieciešamos speciālistus, lai nodrošinātu uzlabojumus izglītojamā uzvedībā un mācībās. Attiecīgā pašvaldība nodrošina atbalsta personāla pakalpojumus, ja izglītības iestādē nav šādu speciālistu;

vadītājs vai pilnvarota persona nodrošina 10.4. punktā noteiktā atbalsta pasākumu plāna uzraudzību un regulāru pārskatīšanu atbilstoši izglītojamā vajadzībām un situācijai.
12.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām situācijas vispusīgas un objektīvas izvērtēšanas nodrošināšanai iesaistīt arī izglītības iestādes izveidoto vardarbības novēršanas komandu. 
Piedāvātā redakcija
vadītājs sadarbībā ar izglītības iestādes vardarbības novēršanas komandu nodrošina izglītojamā rīcības iemeslu noskaidrošanu un nodrošina konkrētu un izmērāmu turpmāko uzdevumu sadarbībai ar vecākiem izstrādi;
13.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām atteikties no kritērija "ja izglītojamā uzvedībā nav uzlabojumu". Ņemot vērā, ka Latvijas izglītības sistēma paredz iekļaujošo izglītību, tad ir jārēķinās arī ar bērniem, kuriem veselības problēmu (piemēram, UDHS, autisms utml.) dēļ nebūs sagaidāmo uzlabojumu. 
Aicinām izslēgt no 11. punkta vārdus “nevēlas vai”, jo vecāku vēlme nevar būt izmērāms izvērtēšanas kritērijs. 
Piedāvātā redakcija
Ja vecāki nesadarbojas ar izglītības iestādi, vadītājs nodrošina šīs informācijas nosūtīšanu pašvaldībai, kuras administratīvajā teritorijā deklarēta izglītojamā dzīvesvieta.
14.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām ietvert nosacījumu nodrošināt izglītojamo līdzdalību noteikumu izstrādē, kā arī paredzēt noteikumu satura pasniegšanas veida atbilstību izglītojamo vecumposma noteiktajai uztverei. 
Piedāvātā redakcija
Atbilstoši izglītības iestādes vajadzībām, tās atrašanās vietai un citiem apstākļiem, izglītības iestāde sadarbībā ar skolēnu padomi izstrādā izglītojamo attīstības vecumposma īpatnībām atbilstošus iekšējās kārtības noteikumus un drošības noteikumus izglītojamajiem saprotamā un viegli uztveramā valodā.
15.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt ar apakšpunktu par drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem (līdzās fiziskai drošībai ne mazāk būtiska ir arī emocionālā drošība).
Piedāvātā redakcija
drošību attiecībās ar citiem cilvēkiem;
16.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām formulējumu “ekstremālās” aizvietot ar “ārkārtas”.
Piedāvātā redakcija
rīcību ārkārtas un nestandarta situācijās (piemēram, ja izcēlies ugunsgrēks, telpās jūtama gāzes smaka, plūdi);
17.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām papildināt punktu ar neieciešamību izglītošanā ņemt vērā vecumposma īpatnības. 
Piedāvātā redakcija
Izglītojamos viņu attīstības vecumposma īpatnībām atbilstošā veidā un piemērotā regularitātē ar iekšējās kārtības noteikumiem, drošības noteikumiem un attālināto mācību organizēšanas kārtību iepazīstina ne vēlāk kā trīs nedēļu laikā pēc katra mācību vai studiju gada sākuma un ikreiz pirms darbību uzsākšanas, kas var apdraudēt izglītojamo drošību un veselību.
18.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām izslēgt no noteikumu projekta un paredzēt iekšējās kārtības noteikumu un drošības noteikumu apguvi kā mācību procesā integrētu sastāvdaļu, nevis vienreizēju pasākumu, kuru nepieciešams izglītojamajam apliecināt ar parakstu.
Piedāvātā redakcija
-
19.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Aicinām noteikt bērnu drošībai atbilstošāku pieaugušo skaitu uz bērnu skaitu, diferencējot atkarībā no vecumposma. Piemēram, uz vienu pieaugušo ne vairāk kā 6 bērni vecumā līdz 3 gadiem un ne vairāk kā 8 bērni uz vienu pieaugušo vecumā līdz 5 gadiem.
Piedāvātā redakcija
-