Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 10.aprīlī
Projekta ID
24-TA-2714
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
19.12.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam svītrot noteikumu projekta 30. punktā vārdus "kā arī pasākuma ietvaros projekta iesniedzējam un sadarbības partneriem atbalsts tiek sniegts pārvaldes funkciju īstenošanai un pārvaldes uzdevumu izpildei", ņemot vērā, ka atbalsts tiek sniegts noteikumu projektā ietverto atbalstāmo darbību īstenošanai.
Vienlaikus, ņemot vērā, ka aktivitātes veic un atbalsts tiek sniegts finansējuma saņēmējam, nevis projekta iesniedzējam, un sadarbības partnerim, lūdzam aizstāt noteikumu projekta 30. punktā vārdus "projekta iesniedzēja" ar vārdiem "finansējuma saņēmēja".
Lūdzam atbilstoši precizēt arī anotāciju.
Piedāvātā redakcija
30. Pasākuma ietvaros netiek atbalstītas finansējuma saņēmēja un sadarbības partnera aktivitātes, kurām sniegtais atbalsts kvalificējams kā komercdarbības atbalsts, izņemot šo noteikumu 29. punktā minētos nosacījumus.
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ņemot vērā to, ka attiecībā uz atsevišķu invazīvo augu sugu ierobežošanu valsts jau ir kā pienākumu noteikusi katram zemes īpašniekam par to parūpēties obligāti, tajos gadījumos ir attiecināms “piesārņotājs maksā” princips, t.i. ir jānodrošina Komisijas 2014. gada 17. jūnija Regulas (ES) Nr. 651/2014, ar ko noteiktas atbalsta kategorijas atzīst par saderīgām ar iekšējo tirgu, piemērojot Līguma 107. un 108. pantu (turpmāk – regula Nr. 651/2014)45. panta 5. punkta nosacījumi par principa “piesārņotājs maksā” ievērošana. Lūdzam pārskatīt un precizēt noteikumus un sniegt skaidrojumu anotācijā tā, lai būtu noteikts, kādu invazīvo augu sugu ierobežošana ir/nav pieļaujama pasākuma ietvaros kā komercdarbības atbalsts saskaņā ar regulas Nr. 651/2014 45. pantu.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka uz regulas Nr. 651/2014 45.panta 2. punkta  “b”  un “c” apakšpunktā noteiktajām darbībām ir attiecināmi dažādi nosacījumi, lūdzam juridiskai noteiktībai precizēt noteikumu projekta 42.1.apakšpunktu, nosakot, kuras no plānotajām atbalstāmajām izmaksām ir attiecināmas uz regulas Nr. 651/2014 45.panta 2. punkta  “b”  un kuras uz “c” apakšpunktā noteiktajām darbībām. Vienlaikus lūdzam attiecīgi pārskatīt arī citus saistītos noteikumu projekta punktus un iekļaut skaidrojumu anotācijā.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka regulas Nr.651/2014 2.panta 18.punkta nosacījumi ir jāvērtē/jāpiemēro uzņēmuma grupas līmenī (regulas Nr.651/2014 angliskajā versijā nosacījumi, kas ir attiecināmi uz ‘undertaking’, ir jāpārbauda/jāpiemēro uzņēmuma grupas līmenī), lūdzam precizēt noteikumu projekta 49.4. apakšpunktu, lai nodrošinātu, ka ar terminu "saņēmējs" tiek saprasts, ka projekta iesniedzējs tiek vērtēts grupas līmenī. 

Attiecībā uz šo aspektu lūdzam precizēt arī noteikumu projekta 49.3. apakšpunktu, lai nodrošinātu, ka ar terminu "saņēmējs" tiek saprasts, ka saņēmējs tiek vērtēts grupas līmenī. Papildus lūdzam anotāciju papildināt ar skaidrojumu par šo nosacījuma vērtēšanu. 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Noteikumu projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka pasākumā plānots piemērot arī intensitātes palielinājumu MVU saskaņā ar regulas Nr. 651/2014 45. panta 10. punktu, lūdzam noteikumu projekta 52.punktu papildināt ar atsauci uz 45. panta 10. punktu, kā arī anotācijas 5.4. sadaļas 1. tabulā pie noteikumu projekta 52.1.apakšpunkta izvērtējuma norādīt, ka noteikumi paredz stingrākas prasības, nekā pieļauj regula Nr. 651/2014.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam anotāciju papildināt ar informāciju, ka, ievērojot regulā Nr.651/2014 noteikto, atbildīgā iestāde 20 darba dienu laikā pēc noteikumu spēkā stāšanās iesniegs Eiropas Komisijai pasākuma kopsavilkuma informāciju, izmantojot SANI2 sistēmu.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 2.1.apakšpunktā norādīto sadalījumu pa gadiem, ņemot vērā, ka kopsummām šajā punktā ir jāveidojas no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (turpmāk – ERAF)  līdzfinansējuma un valsts budžeta līdzfinansējuma plānotajiem līdzekļiem attiecīgajos gados, vienlaikus precizējot arī pārējos anotācijas 3.sadaļas 3.1., 3.3., 5.1. un 5.3.apakšpunktus, nodrošinot, ka informācija savstarpēji sakrīt anotācijas 1.-5.punktos un to apakšpunktos ar 6.punktā norādīto finansējuma sadalījumu konkrētiem gadiem. Vēršam uzmanību, ka šobrīd 5.1. un 5.3.apakšpunktos manuāli ievadītas neprecīzas summas un tām pēc būtības ir jāsakrīt arī ar  3.1. un 3.3.apakšpunktos norādītajām precizētajām summām.
Vienlaikus lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 5.3.apakšpunktu, kur precizētā finansiālā ietekme uz pašvaldību budžetiem jānorāda tādā pašā apmērā kā norādīta finansiālā ietekme uz pašvaldību budžetiem 3.3.apakšpunktā.

Papildus informējam, ka Valsts kancelejas vadlīnijas sākotnējās ietekmes tiesību akta projekta sākotnējās ietekmes novērtēšanai un novērtējuma ziņojuma sagatavošanai vienotajā tiesību aktu izstrādes un saskaņošanas  portālā ir pieejama detalizēta informācija par anotācijas aizpildīšanu.
 
Piedāvātā redakcija
-
8.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Lūdzam papildināt anotācijas 3.sadaļas punktu “Cita informācija”  ar skaidrojumu par  ailēs “Pēcuzturēšana (10 gadu pēcuzturēšanas periods pēc projekta noslēguma) EUR KOPĀ ar PVN” un “Pēcuzturēšana (5 gadu pēcuzturēšanas periods pēc projekta noslēguma) EUR KOPĀ ar PVN” norādīto finansējumu un tā saistību ar ikgadējām uzturēšanas izmaksām, jo šobrīd nav izsekojamas norādītās uzturēšanas izmaksas un to nepieciešamais apmērs 1 kalendārā gada ietvaros. Papildus lūdzam norādīt gadu, ar kuru plānots pieprasīt nepieciešamās uzturēšanas izmaksas.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka šobrīd norādītās pozīcijas nesniedz skaidrojumu, kādas tieši uzturēšanas izmaksas būs vajadzīgas, bet norāda uz aktivitāti, kuru pasākuma ietvaros plānots īstenot, attiecīgi arī to lūdzam pārskatīt un precizēt.
Tāpat, lūdzam papildināt anotācijas 3.sadaļas punktu “Cita informācija” ar norādi, ka attiecībā uz Dabas aizsardzības pārvaldes pasākuma ietvaros izveidotās infrastruktūras uzturēšanas izmaksas tiks pieprasītas normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā (atbilstoši Likuma par budžetu un finanšu vadību 9.1 panta otrajā daļā minētajiem nosacījumiem).
 
Piedāvātā redakcija
-
9.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Iebildums
Ņemot vērā noteikumu projekta 6. punktā noteikto, ka pasākuma trešo un ceturto atlases kārtu īsteno līdz 2029. gada 31. decembrim, lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 6.punktu, kur nepieciešams svītrot norādīto finansējumu 2030.gadam, vienlaikus precizējot izdevumu procentuālo sadalījumu pa gadiem, lai kopsummā veidotos 100%, kā arī matemātiski precizēt finansējuma procentuālos aprēķinus pa gadiem, ievērojot proporcionālo ERAF un nacionālā līdzfinansējuma apmēru.
Piedāvātā redakcija
-
10.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Viennozīmīgai izpratnei lūdzam salāgot MK noteikumu 9.punkta un anotācijas nosacījumus par rādītāju plānošanu un sasniegšanu 4.kārtai, papildinot anotācijā rindkopu par rādītāja plānošanu un sasniegšanu, ka projekta noslēgumā tiešo darbību platību apliecina tieši Dabas aizsardzības pārvaldes izsniegts sugu un biotopu eksperta atzinums.
Piedāvātā redakcija
-
11.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt noteikumu projekta 13. un 14. punktu izdalot nacionālo līdzfinansējumu pa finansējuma avotiem. 

Lūdzam izvērtēt un 13.punktā paredzēt arī pašvaldību līdzfinansējumu, gadījumā, ja trešajā atlases kārtā tiek plānota pašvaldības vai tās iestādes kā sadarbības partnera piesaiste atbilstoši 21.1.2. apakšpunktam. Tāpat lūdzam papildināt 13.punkta teikumu par privātā līdzfinansējuma paredzēšanu ar atsauci arī uz 21.1.3.apakšpunktu.
Piedāvātā redakcija
-
12.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotāciju ar skaidrojumu noteikumu projekta 16.punktā minētā  atšķirīga ierobežojuma noteikšanu starp projektiem, kuriem ir paredzēts komercdarbības atbalsts, un tiem, kuriem nav.

Piedāvātā redakcija
-
13.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt noteikumu projekta 31.punkta redakciju, ņemot vērā to, ka trešajā atlases kārtā izmaksu un ieguvumu analīze jāveic neatkarīgi no tā, vai projekta dzīves cikla laikā tiks gūti ieņēmumi. Esošā redakcija paredz, ka trešajā atlases kārtā izmaksu un ieguvumu analīze jāveic vien tad, ja projektā paredzēti ieņēmumi. Ieņēmumi projektā kā pazīme finanšu analīzes nepieciešamībai ir nepieciešama ceturtajā atlases kārtā, kur svarīgi ievērot nosacījumu par to, ka projekta dzīves cikla laikā ieņēmumi ik gadu nepārsniedz 50 procentus no infrastruktūras un atjaunoto teritoriju uzturēšanas izdevumiem.
Atbilstoši lūdzam precizēt arī skaidrojumu anotācijā, jo izmaksu un ieguvumu analīzēs primārais mērķis ir noskaidrot projekta atdevi sabiedrībai, nevis noteikt ieņēmumu attiecību pret infrastruktūras uzturēšanas izmaksām.
Piedāvātā redakcija
-
14.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt un pamatot anotācijā vai svītrot apakšpunktā minēto nosacījumu, ka esošās infrastruktūras pielāgošana dažādu sabiedrības grupu pieejamībai iespējama tikai “nemainot būvapjomu”, ņemot vērā, ka šādu nosacījumu būtu grūti piemērot, piemēram, ja esošajā infrastruktūrā ir izbūvētas tikai kāpnes, bet ir nepieciešams nodrošināt pieejamību, izbūvējot rampu, kas noteikti mainītu kopējo būvapjomu, tomēr nebūtu pretrunā ar sasniedzamo mērķi.
Piedāvātā redakcija
-
15.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Skaidrojam, ka Vadošās iestādes vadlīniju Nr.1.2. "Vadlīnijas attiecināmo izmaksu noteikšanai Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027.gada plānošanas periodā" 10.2.apakšpunktā noteikts šādi: "Projekta iesnieguma pamatojošās dokumentācijas sagatavošanas izmaksas, būvuzraudzības, autoruzraudzības, būvprojekta tehniskā projekta vai skiču projekta stadijā izmaksas, energosertifikācijas un energoaudita izmaksas kopā ir attiecināmas līdz 10% no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām".
Ņemot vērā iepriekšminēto, lūdzam noteikumu projektu papildināt ar ierobežojumu, ka visas noteikumu projekta 36.1.5.punktā minētās izmaksas kopā nepārsniedz desmit procentus no projekta kopējām attiecināmajām izmaksām.
Piedāvātā redakcija
-
16.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt noteikumu projekta 36.6.2. apakšpunktu un/vai attiecīgi anotāciju, norādot kas šajā noteikumu projekta kontekstā ir saprotams ar terminu "būve". Norādām, ka, ja tiek celta jauna ēka, tai ir jābūt bezemisiju ēkai. Vienlaikus aicinām izvērtēt nepieciešamību papildināt noteikumu projektu ar Jaunās Eiropas Bauhaus iniciatīvas prasību piemērošanu.


 
Piedāvātā redakcija
-
17.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotāciju ar skaidrojumu, kādu pakalpojumu līgumu izmaksas plānotas noteikumu projekta 36.12. apakšpunktā. Vēršam uzmanību, ka arī projekta vadības un īstenošanas nodrošināšanai plānotās personāla izmaksas (36.14.apakšpunkts) kā papildu izmaksas uz pakalpojuma līguma pamata nebūtu atbalstāmas. Līdz ar to lūdzam precizēt noteikuma projekta 36.12.apakšpunktu.

Piedāvātā redakcija
-
18.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam precizēt MK noteikumu projekta 36.14. apakšpunktā un anotācijā ietverto informāciju par vienotajām personāla izmaksu likmēm, t.sk. precizējot likmju apmērus, atbilstoši ES fondu Vadošās iestādes sniegtajiem komentāriem vienotās personāla izmaksu likmes saskaņošanas procesā.

Piedāvātā redakcija
-
19.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam svītrot 36.18.apakšpunktu vai pamatot anotācijā šādu izmaksu nepieciešamību, minot konkrētus piemērus, kādos gadījumos šādas izmaksas var tikt iekļautas projekta iesniegumā, ņemot vērā, ka horizontālā principa “Nenodarīt būtisku kaitējumu” prasības tiek integrētas iepirkumu dokumentācijā, ko nosaka MK noteikumu 45. punkts, un būvdarbu un pakalpojumu līgumos, ko nosaka MK noteikumu 46.12. apakšpunkts, tādējādi prasību nodrošināšana tiek iekļauta līgumu izmaksās un nav nepieciešams šādas izmaksas izdalīt atsevišķi. Tāpat kritēriju metodika neparedz ekspertu piesaisti, lai izvērtētu klimata riskus horizontālā principa “Klimatdrošināšana” ietvaros, un projekta iesniedzējs to var veikt bez ekspertu piesaistes, izmantojot, piemēram, kritēriju metodikā piedāvāto avotu.
Piedāvātā redakcija
-
20.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka personāla izmaksu segšanai tiek piemērotā vienotā personāla izmaksu likme saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai 55. panta 1. punktu, aicinām izvērtēt, vai šādu izmaksu iekļaušana tiešajās attiecināmajās izmaksās neradīs papildu administratīvo slogu. Aicinām izvērtēt iespējas šādu izmaksu segšanu paredzēt no netiešo izmaksu vienotās likmes.

Piedāvātā redakcija
-
21.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt iespēju papildināt noteikumu projekta 46.4. apakšpunktu ar atsauci arī uz noteikumu projekta 21.1.2. un 21.1.3. apakšpunktā minētajiem sadarbības partneriem un to sadārdzinājuma izmaksām, kā arī 21.1.4. apakšpunktā minētajiem sadarbības partneriem, uz kuriem neattiecas noteikumu projekta 29. punktā ietvertais nosacījums par saimnieciskas darbības veikšanu, proti, kuri tiek piesaistīti kā sadarbības partneri, bet kuri neveic saimniecisko darbību nekustamajā īpašumā.
Piedāvātā redakcija
-
22.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt anotāciju ar informāciju, ka īpašumtiesības (tostarp turējums un valdījums) ir nostiprinātas Zemesgrāmatā.
Vēršam uzmanību, ka Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulas (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai, 65. panta 1. punktus paredz, ka dalībvalsts atmaksā iemaksas, kas no fondiem saņemtas darbībai, tostarp investīcijas infrastruktūrā vai produktīvas investīcijas, ja piecu gadu laikā pēc galīgā maksājuma saņēmējam vai attiecīgā gadījumā laikposmā, kas paredzēts valsts atbalsta noteikumos, saistībā ar minēto darbību notiek kādas no šādām izmaiņām:
a) ražošanas darbības izbeigšana vai pārvietošana ārpus NUTS 2. līmeņa reģiona, kurā tā saņēma atbalstu;
b) tādas izmaiņas īpašumtiesībās uz infrastruktūras elementu, kuras uzņēmumam vai publiskā sektora iestādei sniedz nepamatotas priekšrocības;
c) būtiskas izmaiņas, kas ietekmē darbības veidu, mērķus vai īstenošanas nosacījumus, tādējādi traucējot tās sākotnējo mērķu sasniegšanu.
Piedāvātā redakcija
-
23.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Lai nodrošinātu, ka atbalsts saskaņā ar regulas Nr.651/2014 nosacījumiem, netiek piešķirts neatbalstāmās darbībām, kas minētas 1.panta 2.punkta c) un d) apakšpunktā, lūdzam pirms vārda panta pievienot atsauci uz  regulas Nr.651/2014 1.pantu, tas ir, skaitli "1.".
Piedāvātā redakcija
49.1. 1. panta 2. punkta "c" un "d" apakšpunkta nosacījumi par gadījumiem, kādos nepiemēro regulu Nr. 651/2014;
 
24.
Anotācija (ex-ante)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Priekšlikums
Aicinām papildināt anotāciju ar informāciju par sinerģiju un papildinātību ar Eiropas Savienības un citiem atbalsta instrumentiem, kā arī kā tiks nodrošināta demarkācija.
Piedāvātā redakcija
-
25.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Vēršam uzmanību, ka no Regulas 2021/1060 64. panta 1. punkta "c" apakšpunkta "i" punkta izriet, ka darbībām (t.i. projektiem), kuru kopējās izmaksas ir mazākas nekā 5 000 000 euro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), pievienotās vērtības nodokļa izmaksas ir attiecināmas; savukārt no "ii" punkta izriet, ka darbībām (t.i. projektiem), kuru kopējās izmaksas ir vismaz 5 000 000 euro (ieskaitot pievienotās vērtības nodokli), pievienotās vērtības nodokļa izmaksas ir attiecināmas gadījumos, kad tas nav atgūstams saskaņā ar pievienotās vērtības nodokli reglamentējošiem valsts tiesību aktiem. Savukārt projektos, kur tiek sniegts komercdarbības atbalsts, neatkarīgi no projekta kopējo izmaksu summas, pievienotās vērtības nodokļa izmaksas ir attiecināmas gadījumos, kad tas nav atgūstams saskaņā ar pievienotās vērtības nodokli reglamentējošiem valsts tiesību aktiem.
Ievērojot minēto, aicinām precizēt anotācijas 1.3. sadaļas apakšsadaļā "Risinājuma apraksts" ietverto informāciju.
Piedāvātā redakcija
-
26.
Anotācija (ex-ante)
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Priekšlikums
Lūdzam precizēt anotācijas 3.sadaļas 6.punktā valsts budžeta sadalījumu pa gadiem, jo saskaitot kopā norādīto valsts budžeta finansējumu kopsumma veidojas par  1 euro mazāk. t.i.  2 823 529 euro apmērā, nevis kā norādīts 2 823 530  euro apmērā.
 
Piedāvātā redakcija
-
Piekrītu
Paziņojums par sīkdatņu lietošanu
Lai nodrošinātu TAP portāla pieejamību, tā darbībai tiek izmantotas tikai obligātās tehniskās sīkdatnes. Esmu informēts par sīkdatņu izmantošanu un, turpinot darboties šajā vietnē, piekrītu to izmantošanai. Lasīt vairāk