Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC Informē, ka 2024. gada 17. maijā laikā no plkst. 00.00 līdz plkst. 03.00 tiks veikti plānoti LVRTC infrastruktūras uzturēšanas darbi. To laikā var būt īslaicīgi traucēti vai nepieejami LVRTC autentifikācijas rīki.
Projekta ID
21-TA-295
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
02.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Plāna projekts
Iebildums
Ņemot vērā, ka Plāns ir izstrādāts 2023.gadā un pakārtots Pamatnostādnēm, kas tika apstiprinātas 2022.gada 21.decembrī, aicinām pārskatīt šī Plāna darbības periodu un attiecīgo pasākumu īstenošanas termiņus. Ierosinām vai nu noteikt Plāna darbības periodu 2023.-2024.gadam vai 2023.- 2025.gadam, ņemot vērā, ka tikai diviem Plāna pasākumiem (1.3.2. un 2.1.8.pasākums) un vienam no 1.5.1.pasākuma un 1.5.2.pasākuma darbības rezultātiem ieviešanas termiņš noslēdzas 2022.gada 2.pusgadā.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Plāna projekts
Iebildums
Apstiprinātās Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādnes 2022.-2027. gadam (turpmāk- Pamatnostādnes) paredz noteiktus rīcības virzienus, tiem pakārtotu uzdevumu īstenošanu, kā arī nosaka par to izpildi atbildīgās un līdzatbildīgās institūcijas. Vēršam uzmanību, ka Plānā par uzdevuma un tam pakārtotu pasākumu izpildi norādītās atbildīgās un līdzatbildīgās institūcijas neatbilst Pamatnostādnēs paredzētajam. Piemēram, pretēji Pamatnostādnēs norādītajam Plāna 1.1. uzdevums “Stiprināt darbu ar jaunatni pašvaldību līmenī, lai nodrošinātu visiem jauniešiem, t.sk. jauniešiem no lauku reģioniem, iespējas neformāli mācīties un attīstīt savas iniciatīvas, kā arī veicināt brīvā laika lietderīgu izmantošanu” neparedz NVO iesaisti, Plāna 1.4. uzdevums “Sekmēt jauniešu un darba ar jaunatni veicēju piekļuvi un iesaisti Eiropas Savienības un citās jaunatnes atbalsta programmās un projektos” neparedz pašvaldību un NVO līdzatbildību u.t.t.
Ievērojot minēto, lūdzam pārskatīt Plānā noteikto atbildīgo un līdzatbildīgo uzskaitījumu un saskaņot ar Pamatnostādnēs noteikto atbildības sadalījumu vai arī skaidrot Plāna un Pamatnostādņu neatbilstības iemeslus.
Tāpat lūdzam pārskatīt Plānā iekļauto rezultatīvo rādītāju sasniedzamo vērtību 2024.gadam saskaņotību ar Pamatnostādnēs noteiktajām rezultatīvo rādītāju vērtībām (Plāna 1.2.rezultatīvā rādītāja un Pamatnostādņu 11.2.rezultatīvā rādītāja vērtības).

 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Iebildums
Lūdzam Plāna 2.nodaļas “ES un valsts līmeņa plānošanas dokumentu sasaiste ar Plānu” tabulā (7.lpp) precizēt norādīto Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu 2022.-2027. gadam virsmērķi.
 
Piedāvātā redakcija
Bērnu, jaunatnes un ģimenes attīstības pamatnostādņu 2022.-2027. gadam virsmērķis ir bērniem, jauniešiem un ģimenēm atbalstoša sabiedrība, kas veicina ģimeņu labklājību, moderni un pieejami agrīnā atbalsta un intervences pakalpojumi, kas sekmē bērnu un jauniešu veselīgu attīstību un vienlīdzīgas iespējas, mazina nabadzības un sociālās atstumtības riskus bērniem, jauniešiem un ģimenēm, nodrošinot valsts kopīgu izaugsmi.

https://likumi.lv/ta/id/338304-par-bernu-jaunatnes-un-gimenes-attistibas-pamatnostadnem-2022-2027-gadam 
4.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūdzam papildināt Plāna 2.5.6.pasākuma līdzatbildīgo institūciju uzskaitījumu ar Labklājības ministriju, tādējādi veicinot informācijas pieejamību par jauniešiem aktuāliem sociāliem jautājumiem un pakalpojumiem.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Priekšlikums
Ierosinām Plāna 2.5.4.pasākuma īstenošanā iesaistīt nevalstisko organizāciju pārstāvjus, proti, ‘’Centrs Marta’’ , biedrību  ‘’Patvērums. Drošā māja’’, kuriem ir ilggadīga  pieredze atbalsta un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanā cilvēkiem, kuri cietuši un tikuši iesaistīti dažādās cilvēku tirdzniecības formās.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Plāna projekts
Priekšlikums
Jauniešu digitālās prasmes ir ļoti nozīmīgs aspekts gan informācijas ieguves, gan komunikācijas un izglītības jomā, tādēļ lūdzam Plāna 1.6.pasākuma 4.darbības rezultātu paplašināt un kā mērķa grupu noteikt ne tikai jauniešus, kuri dzīvo tālāk no pakalpojumu centriem, bet arī nabadzības vai sociālās atstumtības riskiem vairāk pakļautos jauniešus (piemēram, jaunieši ar funkcionāliem traucējumiem, jaunieši no trūcīgām un maznodrošinātām mājsaimniecībām u.tml.), tādējādi veicinot Plāna 1.6.pasākumā noteikto vienlīdzīgu iespēju nodrošināšanu.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Plāna projekts
Priekšlikums
Pašvaldību likumā darbs ar jaunatni ir noteikta kā autonoma funkcija un salīdzinoši nesenā administratīvi teritoriālās reformas rezultātā ir ļoti svarīgi regulāri skaidrot lēmumu pieņēmējiem nozīmi, ietekmi par darbu ar jaunatni un preventīvo pasākumu ilgtspējības rezultātus. Tādēļ aicinām pārskatīt Plāna 1.5.1.pasākuma īstenošanas termiņu, nosakot to kā pastāvīgi īstenojamu pasākumu vai arī pagarinot līdz Plāna īstenošanas termiņa noslēgumam.




 
Piedāvātā redakcija
-