Atzinums

Projekta ID
22-TA-1054
Atzinuma sniedzējs
Finanšu ministrija
Atzinums iesniegts
07.03.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Ņemot vērā, ka no Farmācijas likuma regulējuma ir grūti uztverams, vai valsts nodeva ir paredzēta visos likumā noteiktajos speciālās atļaujas (licences) izsniegšanas gadījumos, vai tomēr tikai par konkrētas speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu, lūdzam minēto skaidrot anotācijā.
Tā, piemēram, saskaņā ar likumprojektā ietverto likuma 5.panta 27.punktu Ministru kabinets noteiks prasības un kārtību speciālās atļaujas (licences) jaunieviestās terapijas zāļu, kas ir izgatavotas balstoties uz neierastu procesu (slimnīcas izņēmums), ražošanai izsniegšanai, pārreģistrēšanai un izmaiņu izdarīšanai speciālajā atļaujā (licencē), un apturēšanai, atjaunošanai un anulēšanai, un kārtību šo zāļu ražošanas darbības uzsākšanai, kā arī atbilstības novērtēšanai.
Tomēr anotācijas 4.1.2. sadaļas “Ministru kabineta noteikumi “Noteikumi par jaunievestās terapijas zālēm, kuras izgatavotas balstoties uz neierastu procesu” aprakstā nav minēts, ka par minēto speciālo atļauju (licenci) būtu plānots valsts nodevas maksājums.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Saskaņā ar Ministru kabineta 2009.gada 3.februāra noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 84.punktu, ja izslēdz likuma vienībā (vienībās) vārdu (skaitli, teikumu), secīgi raksta vārdu “izslēgt”, norādi uz likuma vienību (vienībām) attiecīgā locījumā un vārdu “vārdu” (“skaitli”, “teikumu”) un izslēdzamo vārdu vai citu atbilstošu apzīmējumu pēdiņās.
Ievērojot minēto, aicinām minēto grozījumu izteikt šādā redakcijā:
“izslēgt 19. punktā vārdus “farmaceitiskajai un””;
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Ja par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un pārreģistrēšanu veterinārfarmaceitiskajai darbībai ir paredzēta valsts nodeva, tad par šādu pašu objektu – proti, speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un pārreģistrēšanu – nedrīkst būt paredzēts maksas pakalpojums.
Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 1.panta 2.punktā ietverto valsts nodevas termina skaidrojumu valsts nodevas mērķis ir personu darbību regulēšana (kontrolēšana, veicināšana, ierobežošana). Tas nozīmē, ka, nosakot valsts nodevas apmēru, tajā ir iekļaujamas izmaksas, kas valsts institūcijai rodas personas darbību konkrētajā nozarē kontrolējot (tai skaitā, personas darbību uzraugot pēc speciālās atļaujas (licences) izsniegšanas).
Tādējādi, nedrīkst būt noteikts maksas pakalpojums par personas darbības kontrolēšanu (uzraudzību) pēc speciālās atļaujas (licences) izsniegšanas un pārreģistrēšanas veterinārfarmaceitiskajai darbībai, ja likums paredz par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu un pārreģistrēšanu valsts nodevas maksājumu.
Attiecīgi ārpus šī likumprojekta izstrādes un saskaņošanas procesa aicinām Veselības ministriju pārskatīt Ministru kabineta 2019.gada 17.decembra noteikumus Nr.681 “Noteikumi par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem”, vai tajā ietvertie maksas pakalpojumu nedublē valsts nodevas objektu.
Proti, saskaņā ar Farmācijas likuma 1.panta 5.punktu farmaceitiskā un veterinārfarmaceitiskā darbība ir zāļu ražošana, standartizācija, kvalitātes kontrole un izplatīšana, kas ir komercdarbības veids farmācijas jomā, kura veikšanai nepieciešama speciālā atļauja (licence).
Atbilstoši likumprojektā ietvertajiem grozījumiem Farmācijas likuma 5.panta 19. un 19.1 punkts paredz, ka par speciālās atļaujas (licences) izsniegšanu farmaceitiskajai un veterinārfarmaceitiskajai darbībai ir maksājama valsts nodeva.
Tādējādi ir jāpārskata Ministru kabineta 2019.gada 17.decembra noteikumi Nr.681 “Noteikumi par kārtību, kādā aprēķina un veic maksājumus par Pārtikas un veterinārā dienesta valsts uzraudzības un kontroles darbībām, un maksas pakalpojumiem”, lai novērstu šaubas, ka tās 4.pielikumā ietvertie maksas pakalpojumi – piemēram, maksa gan par veterināro zāļu tirdzniecības atļaujas vai reģistrācijas apliecības izsniegšanu, pēcreģistrācijas uzraudzību, atļaujas izsniegšanu veterināro zāļu izplatīšanai paralēlajā tirdzniecībā Latvijā utt. – nedublē Farmācijas likuma 5.panta 19. un 19.1 punktā ietverto valsts nodevas objektu.
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Anotācijā skaidrots, ka Farmācijas likuma 5.panta 19.punktā ietvertais pilnvarojums Ministru kabinetam neaptver visu jomu, jo attiecīgajos Ministru kabineta 2011.gada 19.oktobra noteikumos Nr.800 “Farmaceitiskās darbības licencēšanas kārtība” valsts nodevas piemērošana ir attiecināma arī uz aktīvo vielu ražošanu.
Ja aktīvo vielu ražošanu kā jomu ir nepieciešams normā atsevišķi izdalīt, tad jānorāda, ka šajā gadījumā veiktie likuma 5.panta grozījumi neatbilst Farmācijas likuma 1.panta 5.punktam, kurā noteikts, ka speciālā atļauja (licence) ir nepieciešama farmaceitiskajai un veterinārfarmaceitiskajai darbībai, ar ko tiek saprasta zāļu ražošana, standartizācija, kvalitātes kontrole un izplatīšana, kas ir komercdarbības veids farmācijas jomā. Proti, likuma 1.panta 5.punktā no farmaceitiskās un veterinārfarmaceitiskajās darbības nav atsevišķi izdalīta aktīvo vielu ražošana.
 
Piedāvātā redakcija
-
5.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām” 10.panta otro daļu Ministru kabineta noteikumos par valsts nodevām jāparedz to maksāšanas kārtība, likmes, atvieglojumi, atbrīvojumi, kā arī valsts nodevas atmaksas kārtība gadījumos, kad pieņemts nelabvēlīgs gala lēmums, ja šajā likumā vai citos likumos nav noteikts citādi.
Ar atbrīvojumu tiek saprasta personas pilnīga atbrīvošana no valsts nodevas samaksas, savukārt ar atvieglojumu – daļēja atbrīvošana no valsts nodevas samaksas.
Ievērojot minēto, aicinām pilnveidot 19.1 punkta redakciju atbilstoši likuma “Par nodokļiem un nodevām” 10.panta otrajai daļai, proti, nosakot, ka Ministru kabinets nosaka atbrīvojumu no valsts nodevas (nevis – izņēmumus, kad valsts nodeva nav jāmaksā).
Piedāvātā redakcija
-