Atzinums

Projekta ID
23-TA-3282
Atzinuma sniedzējs
Satiksmes ministrija
Atzinums iesniegts
10.01.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Satiksmes ministrija neatbalsta, ka valsts kapitālsabiedrības, kurām deleģēti atsevišķi valsts pārvaldes uzdevumi, ir ietvertas plāna projekta 1.kārtā un uz tām piemērojami visi paredzētie pasākumi un rīcības. 
Kapitālsabiedrībām atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likumam ir noteikts vispārējais stratēģiskais mērķis un vidējā termiņa darbības stratēģijas, kurās ietverti sniedzamo pakalpojumu attīstīšanas jautājumi, sasniedzamie rezultāti un finanšu resursi. Papildus norādām, ka valsts pārvaldes iestādēm paredzēto pasākumu un rīcības attiecināšana radītu papildu administratīvo slogu un izdevumus. 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Rīkojuma projekta 3.punkts uzdod plāna projektā norādītajām atbildīgajām institūcijām nodrošināt plānā paredzēto pasākumu īstenošanu, savukārt rīkojuma projekta 4.punkts noteic, ka institūcijām individuālajos vai specializētajos plānos paredzēto pasākumu īstenošanai nepieciešamības gadījumā ir jāplāno papildu finansējums, kas var tikt plānots iestāžu budžeta ietvaros, kā arī Eiropas Savienības fondu finansēto pasākumu un projektu ietvaros.
Informējam, ka Atjaunošanas un noturības mehānisma plāna 2. komponentes "Digitālā transformācija" finansēto projektu saraksts jau ir apstiprināts un  Eiropas Savienības fondu 2021.–2027.gada plānošanas perioda darbības programmas 1.3.prioritātes “Digitalizācija” projektu īstenošanas kārtības projekts ir iesniegts saskaņošanai Vienotajā tiesību aktu portālā 2023.gada 14.decembrī, kas ļauj prognozēt, ka 1.3.prioritātes “Digitalizācija” projektu realizācija varētu tikt uzsākta (ieskaitot plānoto projektu saraksta apstiprināšanu Ministru kabineta sēdē) ne ātrāk kā 2025.gadā. Tādējādi, Eiropas Savienības finansēto pasākumu ietvaros nav iespējams plānot (pēc Pakalpojumu vides pilnveides plāna 2024.–2027. gadam apstiprināšanas), saskaņot un līdz 2027.gadam izstrādāt un ieviest institūcijām individuālajos vai specializētajos plānos paredzētos pasākumus pakalpojumu pilnveidošanai.
Ņemot vērā minēto, lūdzam izteikt rīkojuma projekta 4.punktu jaunā redakcijā, kas noteic, ka plānā norādītajām atbildīgajām institūcijām plānā paredzēto pasākumu, kuru īstenošanai ir nepieciešams papildu finansējums, izpilde ir nodrošināma, ja šāds papildu finansējums ir pieejams.  
Piedāvātā redakcija
-
3.
Plāna projekts
Iebildums
Plāna projekta 4.3. apakšpunkts “Pakalpojumu pārvaldības sistēmas pilnveidojamās sastāvdaļas” un plāna projekta 1.pielikums “Pakalpojumu pārvaldības politika” satur informāciju par pakalpojumu mērogiem un līmeņiem. Plāna projekta 4.3.1.3. apakšpunkts noteic, ka valstī būs nodrošināta vienota pieeja pakalpojumu pārvaldības īstenošanai dažādos pārvaldības mērogos un līmeņos, tostarp:
• atbilstoši pakalpojumu pārvaldības mērogiem un līmeņiem būs skaidri nodalītas pakalpojumu pārvaldībā iesaistīto atbildības un pienākumi;
 • būs noteikta un saprotama pakalpojumu pārvaldībā iesaistīto savstarpējā mijiedarbība.
Lūdzam papildus skaidrot šos pakalpojumu pārvaldības pamatjēdzienus attiecībā uz pakalpojumiem, kuru sniegšanā ir iesaistītas vairākas institūcijas un kuru sniegšanas tehniskais risinājums ir atkarīgs no vairāku iestāžu pārziņā esošu informācijas sistēmu sadarbības un integrācijas (izmaiņu izstrādes situācija).
Piedāvātā redakcija
-
4.
Plāna projekts
Iebildums
Plāna projekta 1.1. apakšpunktā “Saistītie plānošanas dokumenti” ir ietverta atsauces uz Ministru kabineta 2021. gada 7. jūlija rīkojumu Nr. 490 “Par Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021.-2027. gadam”. Informējam, ka Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam paredz uzdevumu (identifikators U4.4.9.7.-2) - "Ieviest valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldības politiku” un Uzdevumu/Pasākumu 4.9.7. - 2.1.” Valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldības politikas ieviešana” un tā finansējumu 21,5 milj.euro apmērā no budžeta programmām 74.00.00 “Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projektu un pasākumu īstenošana” un 62.00.00 “Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektu un pasākumu īstenošana”. Plāna projekta 1.pielikums “Pakalpojumu pārvaldības politika” ir attiecināms uz iestādēm, kā virzošs, pakalpojumu un pakalpojumu pārvaldības pilnveidei izmantojams dokuments, kas tiešā veidā iestādēm neuzliek pienākumus, taču pienākumus iestādēm uzliek plāna projekta 2.pielikums, kura īstenošanai ir nepieciešami papildu finanšu līdzekļi.
Vienlaikus plāna projekta 6.nodaļā “Ietekmes novērtējums uz valsts vai pašvaldību budžetu” ir norādīts, ka plānam netiek pievienots pielikums par tā ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem, tādējādi secināms, ka plāna projekta pasākumu īstenošanai institūcijām, izņemot VARAM, sākotnēji nav iezīmēti finanšu līdzekļi.
Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt plāna projekta saistību starp Pakalpojumu vides pilnveides plāna 2024.–2027. gadam pasākumiem un Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam pasākumu “Valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldības politikas ieviešana”, kā arī saistību starp Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam pasākumam “Valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldības politikas ieviešana” pieejamo finansējumu 21,5 milj.euro apmērā un Pakalpojumu vides pilnveides plānā 2024.–2027. gadam norādīto, ka tam nav ietekmes uz valsts un pašvaldību budžetu.
Piedāvātā redakcija
-
5.
Plāna projekts
Iebildums
Plāna projekta 1.1. apakšpunktā “Saistītie plānošanas dokumenti” ir ietvertas atsauces uz Ministru kabineta 2021. gada 7. jūlija rīkojumu Nr. 490 “Par Digitālās transformācijas pamatnostādnēm 2021.-2027. gadam”. Informējam, ka Digitālās transformācijas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam paredz Uzdevumu/Pasākumu 4.9.1. - 2.1.” Valsts pārvaldes pakalpojumu pilnveides stratēģiskā plāna ieviešana” un tā finansējumu 4,7 milj.euro apmērā no budžeta programmām 74.00.00 “Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) projektu un pasākumu īstenošana” un 62.00.00 “Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projektu un pasākumu īstenošana”.
Vienlaikus plāna projekta 6.nodaļā “Ietekmes novērtējums uz valsts vai pašvaldību budžetu” ir norādīts, ka plānam netiek pievienots pielikums par tā ietekmi uz valsts un pašvaldību budžetiem, tādējādi secināms, ka plāna projekta pasākumu īstenošanai institūcijām, izņemot VARAM, sākotnēji nav iezīmēti finanšu līdzekļi.
Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt plāna projekta saistību starp Pakalpojumu vides pilnveides plāna 2024.–2027. gadam pasākumiem un Digitālās transformācijas pamatnostādņu 2021.-2027. gadam pasākumu “Valsts pārvaldes pakalpojumu pilnveides stratēģiskā plāna ieviešana”, kā arī saistību starp Digitālās transformācijas pamatnostādņu 2021.-2027. gadam pasākumam “Valsts pārvaldes pakalpojumu pilnveides stratēģiskā plāna ieviešana” pieejamo finansējumu 4,7 milj.euro apmērā un Pakalpojumu vides pilnveides plānā 2024.–2027. gadam norādīto, ka tam nav ietekmes uz valsts un pašvaldību budžetu.
Piedāvātā redakcija
-
6.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt, cik pamatota ir šādas formas MS Excel datnes izstrāde un ievietošana Vienotajā tiesību aktu portālā vispārējai saskaņošanai. Satiksmes ministrijas ieskatā vispārējas sapratnes veidošanai un pēc iespējas plašāka loka publiskās pārvaldes darbinieku sapratnei būtu nepieciešams izstrādāt tradicionālas formas “Darba plāns” dokumentu, šo formu pievienojot papildus izmantošanai ātrākai navigācijai pēc tam, kad jau ir iegūtas pamata zināšanas par pakalpojumu pārvaldības politiku.
Piedāvātā redakcija
-
7.
Plāna projekts
Priekšlikums
Lūdzam izvērtēt, cik pamatota ir šādas formas MS Excel datnes izstrāde un ievietošana Vienotajā tiesību aktu portālā vispārējai saskaņošanai. Satiksmes ministrijas ieskatā vispārējas sapratnes veidošanai un pēc iespējas plašāka loka publiskās pārvaldes darbinieku sapratnei būtu nepieciešams izstrādāt tradicionālas formas “Pakalpojumu pārvaldības politikas” dokumentu, šo formu pievienojot papildus izmantošanai ātrākai navigācijai pēc tam, kad jau ir iegūtas pamata zināšanas par pakalpojumu pārvaldības politiku.
 
Piedāvātā redakcija
-