Atzinums

Projekta ID
24-TA-685
Atzinuma sniedzējs
Bērnu un jauniešu centrs "Rīgas Skolēnu pils"
Atzinums iesniegts
27.05.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu konsolidētā versija
15. Pedagoga darba slodzi astronomiskajās stundās un tās sadalījumu plāno izglītības iestādes vadītājs sadarbībā ar pedagogu, pamatojoties uz izglītības iestādes kārtību pedagogu slodžu sadalei, kas saskaņota ar dibinātāju, nosakot darba pienākumus gada laikā. Pedagogam noteikto darba slodzi, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei, nosaka saskaņā ar šo noteikumu 3. pielikumu.
Iebildums
Iebildums par  pedagoga darba slodzes sadalījuma saskaņošanu ar dibinātāju. Šāda redakcija rada lieku birokrātisko slogu un palēnina procesu pedagogu slodžu sadalei. Mācību gada sākumā valsts budžeta mērķdotācijas apjomu iestāde uzzina septembra vidū vai beigās, taču pedagogam jāzina sava slodze un tās sadalījums jau uz 1.septembri. Dibinātājs nesaskaņos Iestādes noteikto kārtību pedagogu slodžu sadalei pirms būs zināms piešķirtais valsts budžeta mērķdotācijas apjoms.
Dibinātājs saskaņo Iestādes pedagogu slodžu sadali līdz ar tarifikācijas saskaņošanu.
 
Piedāvātā redakcija
15. Pedagoga darba slodzi astronomiskajās stundās un tās sadalījumu plāno izglītības iestādes vadītājs sadarbībā ar pedagogu, pamatojoties uz izglītības iestādē noteiktiem kritērijiem un principiem vai noteikto kārtību pedagogu slodžu sadalei, un nosakot darba pienākumus gada laikā. Pedagogam noteikto darba slodzi, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei, nosaka saskaņā ar šo noteikumu 3. pielikumu.
2.
Noteikumu konsolidētā versija
Pielikuma saturu skatīt dokumentā
Iebildums
1.pielikuma 3.tabulai svītrot Piezīmi 1. Interešu izglītības iestādēs izglītojamo skaitam piemēro koeficientu 0.5.
Šādai piezīmei nav juridiska pamatojuma. Interešu izglītības iestādes ir vienīgās, kurām ir noteikts šāds ierobežojums, bet prasības ir vienādas kā visām izglītības iestādēm ar normatīvo aktu ievērošanu, izglītības programmu apmācību, drošības noteikumu ievērošanu u.c. Visi izglītojamie/ audzēkņi jāreģistrē Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS), jāveido grupas, jāgatavo rīkojumi, uzņemšana, atskaitīšana un tas ir liels darba apjoms.
Interešu izglītības iestādēs interešu izglītības programmās tiek uzskaitīti audzēkņi, kuri tiek reģistrēti  VIISā un tie var tikt uzskaitīti vairākkārt, ja apgūst vairākas izglītības programmas. VIIS ir ieviesta funkcionalitāte, kas uzskaita unikālos izglītojamos. Piezīme VIISā norāda – ”Ja kāds audzēknis apmeklē vairākas prof. ievirzes klases/grupas, interešu izglītības grupas vai pilnveides/tālākizglītības grupas, tad pie atbilstošā izglītojamo skaita viņš ir ieskaitīts tikai vienu reizi.
Ja izglītojamais vienlaikus apmeklē gan klasi, gan grupu, tad viņš tiek ieskaitīts gan klašu skolēnu skaitā, gan grupu audzēkņu skaitā. Tomēr kopsummā katrs izglītojamais tiek ieskaitīts tikai vienu reizi.”

Noteikumu 1.pielikuma 3.tabulas piezīme rada interpretācijas iespējas, jo pašvaldības rīkojas dažādi aprēķinot atalgojumus – vieni izmanto audzēkņu uzskaiti, citi unikālos izglītojamos un tas nav pieļaujams.
Nepieciešams nodrošināt vienlīdzīgu visu izglītības iestāžu vadītāju atalgojumu. Piemērojot koeficientu tikai  interešu izglītības iestāžu vadītāju, vietnieku grupai ir pasliktināta situācija attiecībā pret darba samaksu.
Izglītības iestāžu vadītāju pienākumi, darba apjoms, atbildība par visu normatīvo aktu un prasību ievērošanu ir vienāds, neatkarīgi no izglītojamo skaita iestādē, īstenojamo programmu un iestādes veida.
Piedāvātā redakcija

Piezīmes.

1. Svītrots ar MK .... noteikumiem Nr. ...

3.
Noteikumu konsolidētā versija
Pedagogu darba slodze un zemākā mēneša darba algas likme
Iebildums
Pārejot uz 40 stundu darba slodzi nedēļā nav pieļaujams pasliktināt skolotāja situāciju un darba apstākļus, kā arī neturpināt darba slodzes balansēšanu starp mācību stundu/ nodarbību vadīšanu un citiem pienākumiem. Visiem skolotājiem, kuri vada mācību stundas vai nodarbības, noteikumos ir jābūt vienotiem formulējumiem. Šobrīd vienai skolotāju daļai ir ieraksts - mācību stundas (40 min) nedēļā, otrai - astronomiskās stundas nodarbību vadīšanai.
Tabulas 14.rinda -Interešu izglītības skolotājs. Šobrīd interešu izglītības skolotājs strādā 30 stundas= 26 nodarbības (86.66 %) + 4 stundas citi pienākumi. Kur pretī skolās - ne vairāk kā 65 % mācību stundu vadīšanai.
Interešu izglītības skolotājs, profesionālās ievirzes izglītības skolotājs papildus nodarbību/ mācību stundu vadīšanai, ļoti daudz laika velta cita veida pienākumiem t.sk. ar izglītojamajiem - meistarības nostiprināšanai, individuālais darbs, dalība pasākumos (sacensībās, koncertos, konkursos, izstādēs, skatēs). Skolotaji paši raksta mācību programmas, gatavo metodiskos un mācību materiālus, vada un organizē pasākumus, sadarbojas ar vecākiem, veic audzināšanas darbu un līdzdarbojas arī iestādes attīstībā u.c.
Lai līdzsvarotu attiecību starp "kontakststundām" un citiem pienākumiem, šīm skolotāju grupām nepieciešams straujāk balansēt slodzi.
Esošais piedāvājums un redakcija "14. Interešu izglītības skolotājs - ne vairāk kā 24 astronomiskās stundas nodarbību vadīšanai" nav saskaņojams un pieļaujams, jo
24 astronomiskās stundas = 36 (40 min.) mācību stundas/ nodarbības nedēļā  = 90 % no 40 stundām nedēļā pretstatā šodienas situācijai.
Tas ir arī pretrunā ar IZM viedokli plānotajai slodžu sabalansēšanai ( Anotācija pie MK 18.04.2023. rīkojuma Nr.226 "Par pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023.gada 1.septembra līdz 2025.gada 31.decembrim" 1.pielikumā minēto.

Papildināt / atjaunot Noteikumu grozījumu 3.Pielikumu ar šādu amatu: sporta organizators, jo ir izglītības iestādes, kurās ir šāds amats (Ministru kabineta 10.05.2011. noteikumi Nr.354 “Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu”).
 
Piedāvātā redakcija
Nr. p. k.     Amata nosaukums                     Darba slodze nedēļā             Slodzes sadalījums nedēļā                                                                                                  Darba slodze gadā                      Zemākā mēneša darba algas likme (EUR)
                                                                  (astronomiskās stundas)            

14.            Interešu izglītības skolotājs              40                         Ne vairāk kā 32 stundas nodarbību (40 min.) nedēļā vadīšanai.                                                                           1760                              1526 
                                                                                                       Laiks pārējiem pienākumiem - atbilstoši amata aprakstam.**       
 
Interešu izglītības skolotājs - Darba slodze nedēlā 40 (astronomiskās stundas) - Slodzes sadalījums nedēļā  - Ne vairāk kā 32 stundas nodarbību (40 min.) nedēļā vadīšanai un Laiks pārējiem pienākumiem - atbilstoši amata aprakstam.** 

Papildināt 3.rindas amatus ar - sporta organizators.
 
4.
Noteikumu konsolidētā versija
Pedagogu darba slodze un zemākā mēneša darba algas likme
Iebildums
14. rindā - Interešu izglītības skolotājam pie slodzes sadalījuma nedēļā nodarbību vadīšanai astronomiskajās stundās   nosakot  25***, izteikt piezīmi citā redakcijā, saskaņā ar Noteikumu 15.punktu, ka iestādes vadītājs plāno pedagoga slodzi sadarbībā ar pedagogu, pamatojoties uz iestādes kārtību pedagogu slodžu sadalei.
Priekšlikums, lai izglitības iestādes vadītājs zinot skolotāja darba plānu konkrētajam mācību gadam, varētu variēt starp nodarbību vadīšanai noteiktajām stundām un balansējot stundas citu pienākumu veikšanai, noteikt robežas, līdzīgi kā tas ir citiem skolotāju amatiem. Noteikt 23--27, pa 2 stundām uz katru pusi.

Papildināt / atjaunot Noteikumu grozījumu 3.Pielikumu ar šādu amatu: sporta organizators, jo ir izglītības iestādes, kurās ir šāds amati (Ministru kabineta 10.05.2011. noteikumi Nr.354 “Noteikumi par pedagogu profesiju un amatu sarakstu”).
 
Piedāvātā redakcija
*** Izglītības iestādes vadītājs un pedagogs var vienoties par citu darba slodzes sadalījumu, ievērojot, ka darba slodzi nedēļā mācību stundu/ nodarbību vadīšanai var samazināt/ palielināt ne vairāk kā par divām stundām nedēļā.

Papildināt 3.rindas amatus ar - sporta organizators.
5.
Noteikumu konsolidētā versija
16. Vispārējās izglītības iestāžu, profesionālās ievirzes izglītības iestāžu pedagogiem un interešu izglītības skolotājiem, kuriem tarifikācijā ir noteikta darba slodze nedēļā, mēneša darba algu aprēķina, izmantojot šādu formulu:

M = A × st : sl, kur


M – mēneša darba alga;

A – mēneša darba algas likme;

st – tarificēto darba stundu skaits nedēļā;

sl – darba slodze nedēļā, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei.
Priekšlikums
Ieteikums precizēt sl - atšifrējumu, pievienojot vārdu stundās:
sl – darba slodze nedēļā stundās, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei.
 
Piedāvātā redakcija
16. Vispārējās izglītības iestāžu, profesionālās ievirzes izglītības iestāžu pedagogiem un interešu izglītības skolotājiem, kuriem tarifikācijā ir noteikta darba slodze nedēļā, mēneša darba algu aprēķina, izmantojot šādu formulu:

M = A × st : sl, kur

M – mēneša darba alga;

A – mēneša darba algas likme;

st – tarificēto darba stundu skaits nedēļā;

sl – darba slodze nedēļā stundās, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei.
6.
Noteikumu konsolidētā versija
20. Samaksai par mācību stundām vai nodarbībām pedagogam (izņemot pedagogus šo noteikumu 3. un 4. punktā minētajās izglītības iestādēs), kas ne ilgāk kā mēnesi aizvietojis slimības vai citu iemeslu dēļ promesošu pedagogu, piemēro stundu atalgojumu. Ja aizvietošana turpinās ilgāk par mēnesi, atalgojumu pedagogam maksā, sākot ar pirmo aizvietošanas dienu, par visām faktiski nostrādātajām darba slodzes stundām šo noteikumu 16. un 17. punktā minētajā kārtībā.
Priekšlikums
Pedagogiem algu izmaksā katru mēnesi, t.sk. arī aizvietošanu. Ja pedagogs aizvieto otru pedagogu, piemēram no 15.04., tad viņam par aizvietošanu aprīlī izmaksā maija sākumā, piemērojot stundu atalgojumu.
Taču aizvietošana turpinās līdz 25.maijam, tātad ilgāk par mēnesi. Kā viņam var izmaksāt sākot ar pirmo aizvietošanas dienu šo noteikumu 16. un 17. punktā minētajā kārtībā?
Nepieciešams redakcionāli precizēt.
Piedāvātā redakcija
Samaksai par mācību stundām vai nodarbībām pedagogam (izņemot pedagogus šo noteikumu 3. un 4. punktā minētajās izglītības iestādēs), kas ne ilgāk kā mēnesi aizvietojis slimības vai citu iemeslu dēļ promesošu pedagogu, piemēro stundu atalgojumu. Ja aizvietošana turpinās ilgāk par mēnesi, atalgojumu pedagogam maksā, šo noteikumu 16. un 17. punktā minētajā kārtībā.
 
7.
Noteikumu konsolidētā versija
25. Piemaksu par papildu pedagoģisko darbu, kas nav iekļauts pedagoga amata aprakstā (darba apjoma palielināšanās, izņemot promesošu pedagogu aizvietošanu), pedagogam piešķir un piemaksas apmēru nosaka attiecīgās izglītības iestādes vadītājs iestādes darba samaksas fonda ietvaros. Piemaksu nosaka līdz 30 procentiem no pedagogam tarifikācijā aprēķinātās darba algas par stundām, kas noteikta papildu darba veicējam, un, veicot pārtarifikāciju, piemaksu iekļauj izglītības iestādes pedagogu tarifikācijas sarakstā.
Priekšlikums
Šī redakcija, rada interpretācijas iespējas, atseviškās pašvaldībās aprēķinot pedagoģiskā personāla aizvietošanu, kuri strādā uz likmi nevis mācību stundām, piemēro 20.punktu (tiek rēķinātas stundas un piemērots stundas atalgojums), kas ir neloģiski, jo tā ir darba apjoma palielināšanās savas slodzes ietvaros. Piemēram, direktora vietniekiem aizvietojot otru direktora vietnieku vai izglītības metodiķi utml. Nepieciešams precizēt punkta redakciju.
Svītrot papildinājumu par pārtarifikāciju, ja piemaksa tiek noteikta līdz vienam mēnesim, jo bieži vien papildus pienākums tiek uzdots īsam laika periodam.
Ja papildus pedagoģiskais darbs tiek veikts ilgāk par vienu mēnesi, tad to iekļaut tarifikācijā. 
Piedāvātā redakcija
25. Piemaksu par papildu pedagoģisko darbu, kas nav iekļauts pedagoga amata aprakstā (darba apjoma palielināšanās, citu darbineku aizvietošana (izņemot promesošu pedagogu mācību stundu vai nodarbību aizvietošanai)), pedagogam piešķir un piemaksas apmēru nosaka attiecīgās izglītības iestādes vadītājs iestādes darba samaksas fonda ietvaros. Piemaksu nosaka līdz 30 procentiem no pedagogam tarifikācijā aprēķinātās darba algas, kas noteikta papildu darba veicējam. Ja papildus pedagoģiskā darba veikšana noteikta ilgāk par mēnesi, veicot pārtarifikāciju, piemaksu iekļauj izglītības iestādes pedagogu tarifikācijas sarakstā.
8.
Noteikumu konsolidētā versija
27.1 Izglītības iestādes vadītājs izglītības iestādei piešķirtā finansējuma ietvaros ar iekšējo normatīvo aktu nosaka piemaksas apmēru 1., 2. un 3. kvalitātes pakāpei, kas iegūta no 2017. gada 10. augusta, par darba slodzi, kas atbilst mēneša darba algas likmei. Pedagogiem, kuri normatīvajos aktos par pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas organizēšanu noteiktajā kārtībā no 2017. gada 10. augusta ir ieguvuši kādu kvalitātes pakāpi, nosaka piemaksu proporcionāli pedagoga darba slodzei. Izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ieguvuši kvalitātes pakāpi, piemaksu nosaka izglītības iestādes dibinātājs, ņemot vērā piemaksas apmēru, kas izglītības iestādē noteikts katrai kvalitātes pakāpei.
Priekšlikums
Ieteikums noņemt atsauci uz 2017.gadu, jo tas vairs nav aktuāli. 
Piedāvātā redakcija
Izglītības iestādes vadītājs izglītības iestādei piešķirtā finansējuma ietvaros ar iekšējo normatīvo aktu nosaka piemaksas apmēru 1., 2. un 3. kvalitātes pakāpei. Pedagogiem, kuri normatīvajos aktos par pedagogu profesionālās darbības kvalitātes novērtēšanas organizēšanu noteiktajā kārtībā ir ieguvuši kādu kvalitātes pakāpi, nosaka piemaksu proporcionāli pedagoga darba slodzei. Izglītības iestāžu vadītājiem, kuri ieguvuši kvalitātes pakāpi, piemaksu nosaka izglītības iestādes dibinātājs, ņemot vērā piemaksas apmēru, kas izglītības iestādē noteikts katrai kvalitātes pakāpei.
9.
Noteikumu konsolidētā versija
35. Nosakot pedagoga slodzi un tās sadalījumu, izglītības iestādes vadītājs ņem vērā izglītojamo skaitu klasē un mācību priekšmetu, ko pedagogs māca, kā arī izglītības iestādes noteikto kārtību pedagogu slodžu sadalei, kas saskaņota ar dibinātāju.
Priekšlikums
Precizēt, lai ir piemērojams visiem izglītības iestāžu veidiem. Redakciju saskaņot ar 15.punktu.
Piedāvātā redakcija
Nosakot pedagoga slodzi un tās sadalījumu, izglītības iestādes vadītājs ņem vērā izglītojamo skaitu klasē/grupā un mācību priekšmetu vai programmu, ko pedagogs māca, kā arī izglītības iestādes noteikto kārtību pedagogu slodžu sadalei.