Atzinums

Projekta ID
22-TA-1473
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
22.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Anotācija (ex-ante)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Iebildums
Uzturam 29.07.2022. iebildumus par anotācijas 2. un 7.sadaļas pilnīgāku aizpildīšanu.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Anotācija (ex-ante)
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Iebildums
Ministru kabineta 2010. gada 16. marta noteikumu Nr. 264 "Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" (turpmāk - MK noteikumi Nr.264) 2.punkts noteic, ka noteikumi attiecas uz Saeimas un Ministru kabineta izveidotām aizsargājamām teritorijām, kurām nav individuālo aizsardzības un izmantošanas noteikumu. MK noteikumi Nr.264 nosaka īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (turpmāk – aizsargājamās teritorijas) vispārējo aizsardzības un izmantošanas kārtību, tajā skaitā pieļaujamos un aizliegtos darbību veidus aizsargājamās teritorijās, kā arī aizsargājamo teritoriju apzīmēšanai dabā lietojamās speciālās informatīvās zīmes paraugu un tās izveidošanas un lietošanas kārtību. Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām liecina, ka noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2009.gada 30.novembra Direktīvas 2009/147/EC par savvaļas putnu aizsardzību un Padomes 1992.gada 21.maija Direktīvas 92/43/EEK par dabisko biotopu savvaļas faunas un floras aizsardzību.
MK noteikumu Nr. 264  54. punkts no 2010.gada noteic, ka tām aizsargājamām teritorijām, kuru individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi stājušies spēkā līdz 2005.gada 10.novembrim, šos noteikumus piemēro tiktāl, ciktāl tie nav pretrunā ar aizsargājamo teritoriju individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem. Šo noteikumu anotācijā skaidrots, ka noteikumu projekts neattiecas uz aizsargājamām teritorijām, kuru individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi pieņemti pēc 2005.gada 10.novembra.
Vēsturiski darbas parka "Engures ezeri" individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumus noteica Ministru kabineta 1998. gada 24. februāra noteikumi Nr. 60 "Noteikumi par Engures ezera dabas parku" (zaudē spēku 06.03.2004.), Ministru kabineta 2004. gada 8. aprīļa noteikumi Nr. 268 "Dabas parka “Engures ezers” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" (stājas spēkā 24.04.2004. [tātad 2010.gadā uz šiem noteikumiem attiecināja arī MK noteikumu Nr. 264  54. punktu] un zaudē spēku 01.09.2012.) un 2012.gadā tiek izdoti jauni "individuālie noteikumi" - Ministru kabineta 2012. gada 28. augusta noteikumi Nr. 596 "Dabas parka "Engures ezers" individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" (stājas spēkā 01.09.2012. un ir spēkā šobrīd) (turpmāk - MK noteikumi Nr.596), uz kuru regulējumu jau attiecina MK noteikumu Nr.264 2.punktu un MK noteikumu Nr.264 54.punktā ietvertais pārejas regulējums uz šī dabas parka individuālajiem noteikumiem vairs neattiecas, jo MK noteikumi Nr.596 stājas spēkā pēc 2005.gada 10.novembra.
Likuma "Par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām" 18.panta ceturtā daļa noteic, ka izstrādājot aizsargājamās teritorijas individuālos aizsardzības un izmantošanas noteikumus, kā arī teritorijas attīstības plānošanas dokumentus un apsaimniekojot aizsargājamo teritoriju, var izmantot dabas aizsardzības plānā ietverto informāciju. Plānam ir ieteikuma raksturs. Un to nevar uzskatīt par direktīvu normatīvā regulējuma pārņemšanu.

No minētā var secināt, ka MK noteikumi Nr.264 nav piemērojami tajos gadījumos, ja izveidotajām aizsargājamām teritorijām ir "savi individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi" un MK noteikumos Nr.264 tiesību normas, kas izriet no augstākminētajām Eiropas Savienības direktīvām ir pārņemamas ar aizsargājamo teritoriju individuālajiem aizsardzības un izmantošanas noteikumiem. 
Anotācijā skaidrots, ka dabas parks “Engures ezers” ir Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorija Natura 2000, kā arī ir iekļauta Ramsāres konvencijas starptautiski nozīmīgo mitrāju sarakstā.

Ņemot vērā iepriekš minēto un to, ka projekts paredz noteikt:
1. aizsargājamas teritorijas - dabas parka “Engures ezera” (turpmāk – dabas parks) individuālo aizsardzības un izmantošanas kārtību;
2. dabas parka apzīmēšanai dabā lietojamās speciālās informatīvās zīmes paraugu un tās izveidošanas un lietošanas kārtību;
3. dabas parkā esošos dabas pieminekļus - aizsargājamos kokus, kā arī to aizsardzības un izmantošanas kārtību,

lūdzam atkārtoti vērtēt, vai projektā netiek iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Savienības direktīvām  un attiecīgi precizēt projektu, papildinot to ar informatīvo atsauci uz Eiropas Savienības direktīvām un pilnīgāk aizpildīt anotācijas 5.sadaļu (t.sk. 5.4.apakšadaļas 1.tabulu). Ja projektā netiek iekļauta informatīvā atsauce uz Eiropas Savienības direktīvām, tad lūdzam skaidrot kā attiecībā uz konkrēto dabas parku tiek pārņemtas saistošās tiesību normas, kas izriet no Eiropas Savienības direktīvām.

Papildus lūdzam vērtēt MK noteikumu Nr.264 2.punktā minētā regulējuma ietekmi uz dabas parka individuālajiem noteikumiem (vai pēdējos ir ietverts viss nepieciešamais regulējums dabas parka aizsardzībai un izmantošanai, jo MK noteikumi Nr.264 saskaņā ar MK noteikumu Nr.264 2. un 54.punktu no 01.09.2012. vairs nav piemērojami) un, ja nepieciešams, sagatavot nepieciešamās izmaiņas individuālajos noteikumos, precizējot projektu un anotāciju.
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu konsolidētā versija
Priekšlikums
Aicinām precizēt nevietā iekopējušos tekstu.
Piedāvātā redakcija
-