Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
Projekta ID
23-TA-2123
Atzinuma sniedzējs
Labklājības ministrija
Atzinums iesniegts
20.10.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Priekšlikums
Atbilstoši horizontālā principa "Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana" vadlīnijās [1] (turpmāk - HP VINPI) noteiktajam, lūdzam rast iespēju papildināt MK noteikumu projekta 37.8.3. apakšpunktā aiz vārdiem "vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana"  pievienot norādi "ja attiecināms", liekot to iekavās.

Paskaidrojam, ka, saskaņā ar HP VINPI vadlīnijām, pasākumiem, kuriem nav ietekmes uz horizontālo principu finansējuma saņēmējam  nav jāparedz HP VINPI rādītājus, izņemot, ja pats finansējuma saņēmējs to izvēlas. Kā piemēru varam minēt sabiedrības izglītošanas un vides apziņu veicinošus pasākumus (MK noteikumu , kurus īstenojot finansējuma saņēmējs varētu uzkrāt datus par šādiem HP VINPI rādītājus: 
1) Izstrādāto vai pilnveidoto stratēģiju, izglītības programmu, metodisko līdzekļu, vadlīniju, mācību līdzekļu (tai skaitā digitālo), skaits, kuros integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesību, personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām, diskriminācijas novēršanu vecuma, etniskās piederības un citu iemeslu dēļ, kā arī pamattiesību jautājumi, tostarp par tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem;
2) Personu skaits, kuras ir piedalījušās apmācību programmās, kurās ir integrēti jautājumi par dzimumu līdztiesības, personu ar invaliditāti vienlīdzīgu iespēju, vecuma nediskriminācijas, etniskās u.c. piederības un pamattiesību jautājumiem, tostarp par  tiesiskajiem un praktiskajiem aspektiem.

Savukārt projektiem, kuros nav paredzēti izglītošanas pasākumi, bet, piemēram, tikai atkritumu pārstrādes iekārtu izveide, HP VINPI rādītāju piemērot būs neiespējami.   

[1] Vadlīnijas horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (2021-2027) (pieejamas šeit:https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027 )
Piedāvātā redakcija
37.8.3. vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana (ja attiecināms). 
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Priekšlikums
Lūdzam rast iespēju papildināt sadaļu  "Risinājuma apraksts"

1) aiz teikuma "Projekta iesniegumā būs jāiekļauj sabiedrības izglītošanas pasākumu plāns, kurā ietvertas dažāda veida darbības, piemēram, informatīvā kampaņa dažādām mērķauditorijām par atkritumu pareizas apsaimniekošanas nozīmi, patērētāju kultūras ietekmi uz apkārtējo vidi, izdales materiāli pašvaldībām par iespējām veicināt atkritumu rašanās novēršanu, ilgtspējīgu produktu izvēli, atkritumu dalītas vākšanas un šķirošanas nozīmi un to, kā tas kopumā ietekmē atkritumu pārstrādes efektivitāti un pārstrādes produktu, tiešsaistes informatīvie materiāli izvietošanai finansējuma saņēmēja, pašvaldību, atkritumu apsaimniekotāju vietnēs par projekta būtību un tā pozitīvo ietekmi, iespējām veikt atkritumu pārstrādi uz vietas Latvijā, ievērojot “pašpietiekamības un tuvuma” principu u.c." lūdzam norādīt, ka izglītošanas pasākumu saturā tiks iekļauti arī jautājumi par dzimumu lomu un dzimumu nevienlīdzību un atkritumu apsaimniekošanā.Tāpat ir svarīgi izglītošanā iesaistīt dažādu vecumu vīriešus un zēnus, kā arī sievietes un meitenes, jo īpaši jauniešu vecuma grupu, jo dažādos pētījumos ir pierādīts, ka jaunieši ir vairāk atvērti jaunām iniciatīvām dabas un resursu saudzēšanā  [1]. Lūdzam arī  norādīt, ka izglītojošo pasākumu īstenošanā tiks ievērots vides un informācijas piekļūstamības princips, proti, informācija būs piekļūstama personām ar funkcionāliem traucējumiem ar vairākiem sensorajiem kanāliem (redze, dzirde, tauste). 

[1] https://eige.europa.eu/publications-resources/publications/gender-balance-european-green-deal

 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Anotācija (ex-ante)
8.1.10. uz dzimumu līdztiesību
Priekšlikums
Lūdzam rast iespēju precizēt, ka pasākumam var būt ietekme uz dzimumu līdztiesību, jo dzimumu līdztiesības principa integrēšana atkritumu nozarē var radīt ilgtspējīgāku un taisnīgāku atkritumu nozari. 
Lūdzu skatīt piedāvāto redakciju.
 
Piedāvātā redakcija
Tiek pieņemts, ka atkritumu nozare ir dzimumneitrāla, taču dzimumu nevienlīdzība un normas ir iestrādātas gandrīz visos atkritumu apsaimniekošanas aspektos. Saiknes starp dzimumu nevienlīdzību un atkritumu apsaimniekošanu atzīšana būs galvenais, lai izveidotu ilgtspējīgāku un taisnīgāku atkritumu nozari.

Latvijā nav šādi pētījumi veikti, taču pasaulē valda tendence, ka atkritumu nozarē notiek darba dalīšana, kuras pamatā ir ierastās dzimumu lomas un stereotipi. Kamēr vīrieši mēdz ieņemt augstākas varas amatus, piemēram, nodarbojas ar otrreizējās pārstrādes materiālu iepirkšanu un tālākpārdošanu, sievietes bieži vien nodarbojas ar tādiem darbiem ar mazākiem ienākumiem, piemēram, atkritumu savākšanu, slaucīšanu un atkritumu šķirošanu. 
Dzimumu līdztiesības integrēšana atkritumu nozarē un sieviešu līdzdalības stiprināšana atkritumu nozarē var nodrošināt efektīvākas un produktīvākas atkritumu apsaimniekošanas darbības. Sievietēm, kas ir primārās atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumu izmantotājas mājsaimniecību līmenī un ir iesaistītas dažāda veida darbā atkritumu nozarē, ir gan zināšanas, gan pieredze. Sievietes ir būtiskas pārmaiņu veicinātājas, virzoties uz efektīvāku, ilgtspējīgāku un godīgāku atkritumu apsaimniekošanu [1]


[1] ANO vides programma, skatīt šeit: https://www.unep.org/ietc/what-we-do/gender-and-waste-management