Atzinums

Projekta ID
23-TA-999
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Republikas prokuratūra
Atzinums iesniegts
20.06.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
"365.1 pants. Arestēto kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļu (akciju) vai paju pārvaldīšana

(1) Lai nodrošinātu kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļu (akciju) vai paju vērtības saglabāšanu, tās var nodot pārvaldīšanā. Pārvaldīšanā nenodod:
1) tādas kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas, kura, iespējams, ir bijusi izveidota vai izmantota noziedzīga nodarījuma izdarīšanai un kura neveic faktisko saimniecisko darbību;
2) tādas sabiedrības ar ierobežotu atbildību kapitāla daļas, kuru pamatkapitāla apmērs ir mazāks par likumā noteikto minimālo pamatkapitāla apmēru;
3) tādas kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas, kurai ar tiesas nolēmumu ir pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process vai kuras piespiedu likvidācija ir uzsākta normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā;
4) tādu kapitālsabiedrību vai kooperatīvo sabiedrību kapitāla daļas (akcijas) vai pajas, kuru nodošana pārvaldīšanā var radīt būtiskus neattaisnotus izdevumus.
(2) Procesa virzītājs, uzliekot arestu kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļām (akcijām) vai pajām, var pieņemt lēmumu, ar kuru kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas tiek nodotas pārvaldīšanā Ministru kabineta noteiktajam pārvaldniekam. Ministru kabinets nosaka arestēto kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļu (akciju) vai paju pārvaldīšanas kārtību. Procesa virzītājs lēmumu par arestētās mantas pārvaldnieka norīkošanu nosūta izpildei kapitālsabiedrībai vai kooperatīvai sabiedrībai, pārvaldniekam un informācijai - publiskajam reģistram.
(3) Kapitālsabiedrība vai kooperatīvā sabiedrība norīkotajam arestētās mantas pārvaldniekam sniedz visu nepieciešamo informāciju, lai arestētās mantas pārvaldnieks varētu pildīt pārvaldnieka pienākumus.
(4) Arestētās mantas pārvaldnieks iestājas kapitālsabiedrības dalībnieka (akcionāra) vai kooperatīvās sabiedrības biedra vietā ar visām viņa likumā paredzētajām tiesībām un pienākumiem, izņemot tiesības saņemt dividendes.
(5) Arestētās mantas pārvaldnieks informē procesa virzītāju par risku, ka kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas varētu zaudēt savu vērtību. Procesa virzītājs, saņemot šādu informāciju, var pieņemt lēmumu par kapitāla daļu (akciju) vai paju nodošanu realizācijai Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
(6) Procesa virzītājam ir tiesības atcelt arestētās mantas pārvaldnieku un, ja viņš nepilda vai negodprātīgi pilda likumā noteiktos pienākumus. Procesa virzītājs lēmumu par arestētās mantas pārvaldnieka atcelšanu nosūta izpildei kapitālsabiedrībai vai kooperatīvai sabiedrībai, pārvaldniekam un informācijai - publiskajam reģistram."
Iebildums
Ievērojot Kriminālprocesa likuma  365.1 panta otrajā daļā noteikto, praksē, piemērojot minēto normu, varētu izdarīt secinājumu, ka procesa virzītājam ir jāpieņem divi lēmumi:
1) lēmums, ar kuru kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas tiek nodotas pārvaldīšanā Ministru kabineta noteiktajam pārvaldniekam;
2) lēmums par arestētās mantas pārvaldnieka norīkošanu, kas jānosūta izpildei kapitālsabiedrībai vai kooperatīvai sabiedrībai, pārvaldniekam un informācijai - publiskajam reģistram.
Mūsuprāt, procesa virzītājam nepieciešams pieņemt tikai vienu lēmumu - ar kuru kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļas (akcijas) vai pajas tiek nodotas pārvaldīšanā Ministru kabineta noteiktajam pārvaldniekam. Vienlaikus šo lēmumu pirmstiesas procesā būtu jāapstiprina izmeklēšanas tiesnesim (piemēram, vienlaikus ar aresta uzlikšanu kapitāla daļām (akcijām) tiek apstiprināta arī šo kapitāla daļu (akciju) vai paju nodošanu pārvaldīšanā), līdz ar to lūdzam likumprojektu un tā anotāciju papildināt ar šādu norādi (skatīt Kriminālprocesa likuma 361. panta trešo daļu), nolūkā novērst normas dažādās interpretācijas iespējas praksē.  Pēc tam procesa virzītājam šis lēmums būtu jānosūta izpildei kapitālsabiedrībai vai kooperatīvai sabiedrībai, pārvaldniekam un informācijai - publiskajam reģistram.
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Pārejas noteikumos būtu jānosaka iestāde, kas tiek norīkota par pārvaldnieku līdz brīdim, kad tiek izstrādāti Ministru kabineta noteikumi par arestēto kapitālsabiedrības vai kooperatīvās sabiedrības kapitāla daļu (akciju) vai paju pārvaldīšanas kārtību, ja Kriminālprocesa likuma 365. pants stājas spēkā pirms minēto noteikumu pieņemšanas.
Piedāvātā redakcija
-