Atzinums

PAZIŅOJUMS:
Iekšlietu ministrijas informācijas centrs informē, ka 19.05.2024 19:00-21:00 tiks veikti FPRIS (Fizisku personu reģistrācijas IS) tehniskie darbi, šajā laika posmā iespējami autentifikācijas traucējumi izmantojot vienotās pieteikšanās moduli.
Projekta ID
22-TA-2838
Atzinuma sniedzējs
Tieslietu ministrija
Atzinums iesniegts
10.02.2023.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam projekta anotācijā skaidrot terminu “Latvijas ekonomikai būtisko nozaru uzņēmumi” un “Latvijas ekonomikai būtiskās nozares”, norādot pēc kādiem kritērijiem vai apsvērumiem tiks vērtēts uzņēmuma un/vai nozares būtiskums noteikumu izpratnē.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Noteikumu projekts
Iebildums
Norādām, ka noteikumu projekts ir netiešu ietekmi uz HP īstenošanu. Lūdzam izvērtēt iespēju un nepieciešamību, lai nodrošinātu HP veicinošo darbību īstenošanu praksē, paredzēt attiecināmās izmaksas, kas nodrošina specifisko un vispārīgo HP darbību īsenošanu praksē.
Piemēram, MK noteikumos var iekļaut šādu punktu: “Izmaksas, kas saistītas ar horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanu (surdotulku, reāllaika transkripcijas un subtitru izmaksas; darba vietas personai ar invaliditāti pielāgošanas izmaksas; bērnu pieskatīšanas pakalpojuma izmaksas apmācību dalībniekiem u.c.)
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Noteikumu projekts
Iebildums
Lūdzam skaidrot, vai līgumu termini, t.i. uzņēmuma līgums un pakalpojuma līgums, noteikumu projektā tiek lietoti kā sinonīmi, vai tiem ir atšķirīgs tvērums. Atbilstoši juridiskās tehnikas prasībām, normatīvajā aktā nelieto sinonīmus un vienu lietu konsekventi sauc vienā un tajā pašā vārdā.  Pamatojoties uz iepriekš minēto, lūdzam skaidrot jēdziena "pakalpojuma līgums" tvērumu vai arī svītrot noteikumu projekta 20.2.11 apakšpunktā pieturzīmi iekavas un vārdu ''(uzņēmuma)''.
 
Piedāvātā redakcija

20.2.11. pakalpojuma un piegādes līguma izmaksas šo noteikumu 18.1., 18.2., 18.3., 18.4., 18.5., 18.6. un 18.7. apakšpunktā minēto atbalstāmo darbību īstenošanai, tai skaitā  digitālās platformas “Nozaru kvalifikāciju sistēma” izstrādes, aprobācijas, pilnveides un uzturēšanas izmaksas;
4.
Anotācija (ex-ante)
8. Horizontālās ietekmes
Iebildums
Lūdzam papildināt un/vai precizēt anotācijas  8.1.8., 8.1.9., 8.1.10., 8.1.12., un 8.2. sadaļu ar informāciju par pasākuma 4.2.2.9.ietekmi uz horizontālo principu “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” (turpmāk - HP) atbilstoši Labklājības ministrijas un Tieslietu ministrijas izstrādātajām vadlīnijām horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” īstenošanai un uzraudzībai (turpmāk - vadlīnijas) (skatīt šeit: https://www.lm.gov.lv/lv/vadlinijas-horizontala-principa-vienlidziba-ieklausana-nediskriminacija-un-pamattiesibu-ieverosana-istenosanai-un-uzraudzibai-2021-2027,skat.vadlīniju 4.4. sadaļu "MK noteikumu anotācijas aizpildīšana"), iekļaujot vismaz  informāciju par:

- SAM/pasākuma ietekmi uz HP (saskaņā ar vadlīnijām 4.2.2.9. pasākumam ir netieša ietekme uz HP (skat. vadlīniju 1.pielikumu);
- HP vērtēšanas kritērija veidu, kurš tiks piemērots projektu iesniegumu vērtēšanā (kvalitātes kritērijs, skat. vadlīniju 6.1. sadaļa);
- vispārīgām un specifiskām HP darbībām, kuras ir jāparedz SAM ietvaros (skat. vispārīgo un specifisko HP darbību piemērus vadlīniju 7. sadaļā) un kas novērš diskrimināciju, veicina dzimumu līdztiesību, nodrošina piekļūstamību un pamattiesību ievērošanu;
- HP rādītājiem (skat. vadlīniju 4.pielikumu);

Īpaši aicinām pievērst uzmanību tam, ka nodrošinot projekta vadību un īstenošanu, apmācības un klātienes vai tiešsaistes lekcijas vai seminārus, ir jānodrošina piekļūstamība personām ar invaliditāti. Izstrādājot tūrisma produktus un stratēģijas, jāņem vērā šo produktu piekļūstamība cilvēkiem ar invaliditāti.

Savukārt  īstenojot projekta komunikācijas aktivitātes, ir jāizvēlas valoda un vizuālie tēli, kas mazina diskrimināciju un stereotipu veidošanos par kādu no dzimumiem, personām ar invaliditāti, reliģisko pārliecību, vecumu, rasi un etnisko izcelsmi vai seksuālo orientāciju (skat. metodisko materiālu “Ieteikumi diskrimināciju un stereotipus mazinošai komunikācijai ar sabiedrību”, https://www.lm.gov.lv/lv/metodiskie-materiali);

Lai pārliecinātos, ka, izstrādājot noteikumu projektu, HP tiek ievērots, aicinām izmantot  vadlīniju 2. pielikumā “Kontroljautājumi atbilstības horizontālajam principam “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesību ievērošana” pārbaudei” un 3. pielikumā “Kontroljautājumi atbilstības Pamattiesību hartai pārbaudei” esošās pārbaudes lapas un tās saglabāt audita vajadzībām.
 
Piedāvātā redakcija
-