Atzinums

Projekta ID
22-TA-2597
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Lielo pilsētu asociācija
Atzinums iesniegts
16.11.2022.
Saskaņošanas rezultāts
Saskaņots ar priekšlikumiem

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Komentārs: Pašlaik spēkā esošajā redakcijā VIL 41.panta 2.punkts norāda uz tiesībām rīkot iestājpārbaudījumu uzņemšanai vispārējās vidējās izglītības programmā, norādot, ka iestājpārbaudījuma organizēšana un uzņemšanas kritēriju noteikšana ir izpildāma vienlaicīgi. Tas nozīmē, ka skola, kura neorganizēs iestājpārbaudījumu, nevarēs noteikt uzņemšanas kritērijus, piemēram, ņemt vērā CE rezultātus un iesniegumi uzņemšanai vidējās izglītības programmās būs jāpieņem iesniegumu secībā bez papildus noteiktajiem uzņemšanas kritērijiem.
Papildus vēlamies informēt, ka VIL 31.panta 2.daļā noteiktais regulējums pieļauj, ja pašvaldības teritorijā ir vairākas valsts ģimnāzijas, pašvaldība ir tiesīga organizēt vienotus iestājpārbaudījumus un noteikt vienotus uzņemšanas kritērijus. Uzskatām, ka tas būtu attiecināms arī uz vidējās izglītības posmu, jo savādāk valsts ģimnāzijām uzņemšanai 7.klasēs ir viens regulējums, bet uzņemšanai 10.klasēs - cits regulējums. Tā kā par kvalitātes nodrošināšanu ir jāvērtē gan valsts ģimnāzijas, gan vidusskolas, ļoti būtiski ir vidējās izglītības posmā veidot vienotu pieeju.

Priekšlikums par grozījumu nepieciešamību, VIL 41.panta 2.daļu izsakot sekojošā redakcijā:
“(2) Valsts, pašvaldību un valsts augstskolu vispārējās vidējās izglītības iestādes, uzņemot izglītojamos vispārējās vidējās izglītības programmā, ar dibinātāja atļauju ir tiesīgas rīkot iestājpārbaudījumus atbilstoši valsts pamatizglītības standartam un noteikt uzņemšanas kritērijus vai noteikt uzņemšanas kritērijus. Ja pašvaldības teritorijā ir vairākas valsts ģimnāzijas un vidusskolas, pašvaldība ir tiesīga organizēt vienotus iestājpārbaudījumus un noteikt vienotus uzņemšanas kritērijus. Mācību priekšmetos, kuros izglītojamie kārto centralizētos eksāmenus, vispārējās vidējās izglītības iestādes nav tiesīgas rīkot iestājpārbaudījumus.”
Piedāvātā redakcija
-
2.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Komentārs:
Pakalpojuma saturs, darbības organizācija jānosaka atbilstoši traucējuma veidam – kustību, redzes, dzirdes traucējumiem jābūt noteikti  īpašākam nodrošinājumam gan struktūrā, gan saturā, gan personāla sastāvā.
 
Piedāvātā redakcija
-
3.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Komentārs:
kā arī izglītojamo ar konkrēti kādām speciālām vajadzībām skaitu vispārizglītojošās klasēs, šeit noteikti ir precīzi jānorāda ar PMK atzinumiem, skolas piešķirtajiem atbalsta pasākumiem, kā arī par traucējumu veidiem.
Piemēram, bērnu ar redzes traucējumiem, lietojot ar Braila mašīnu, pat vienu nevar izglītot iekļaujošā klasē.
 
Piedāvātā redakcija
-
4.
Likumprojekts (grozījumi)
Priekšlikums
Komentārs: Pašlaik spēkā esošajā redakcijā VIL 39.panta 2.punkts atļauj kā konkursa atlases kritēriju izmantot CE rezultātus, bet tikai tad, ja ir organizēts arī iestājpārbaudījums. Tas nozīmē, ka skola, kura neorganizēs iestājpārbaudījumu, kā atlases kritēriju nevarēs izmantot CE rezultātus uzņemšanai vidusskolā un iesniegumi uzņemšanai vidējās izglītības programmās būs jāpieņem iesniegumu secībā bez papildus noteiktajiem uzņemšanas kritērijiem.

Priekšlikums par grozījumu nepieciešamību, VIL 39.panta 2.daļu izsakot sekojošā redakcijā:
Piedāvātā redakcija
“(2) Vērtējumu mācību priekšmetos, kuros ir organizēts centralizētais eksāmens, apliecina pamatizglītības sertifikāts. Pamatizglītības sertifikātā uzrādītais mācību sasniegumu vērtējums attiecīgajos mācību priekšmetos kalpo kā konkursa atlases kritērijs izglītojamo uzņemšanai vidējās pakāpes izglītības programmās”.