Atzinums

PAZIŅOJUMS:
LVRTC informē, ka 27. aprīlī plkst. 00.00 (naktī no 26. uz 27. aprīli) uzsāks eParaksta sistēmu migrāciju uz jaunu tehnoloģisko platformu un tā ilgs aptuveni diennakti. Līdz ar pāreju uz jaunu tehnoloģisko platformu, eParaksta lietotājiem 27. aprīlī būs ierobežota eParaksta rīku darbība, bet pēc darbības atsākšanas visiem eParaksts mobile lietotājiem būs jāizveido jauna eParaksta parole. Tā kā darbu laikā nebūs pieejami eParaksta pakalpojumi, aicinām ieplānot veikt darbības sistēmās un dokumentu parakstīšanu savlaicīgi, jo 27. aprīlī organizācijas sistēmās e-Identitātes apliecināšana un parakstīšana nebūs iespējama. Vairāk informācijas eparaksts.lv portālā.
Projekta ID
21-TA-593
Atzinuma sniedzējs
Aizsardzības ministrija
Atzinums iesniegts
19.02.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Likumprojekts (grozījumi)
Iebildums
Aizsardzības ministrija uztur 07.01.2022. un 26.07.2023. izteiktos iebildumus un nesaskaņo 35.5 panta otrās daļas redakciju, kas paredz noteikt Aizsardzības ministrijas atbildību par militāri piesārņoto vietu izpēti un sanāciju visā Latvijas teritorijā. Aizsardzības ministrija nepiekrīt uzņemties atbildību par papildus funkcijas īstenošanu vides aizsardzības jomā, resoram pieejamie resursi ir novirzāmi valsts aizsardzības nodrošināšanai.
Aizsardzības ministrijas ieskatā militārs piesārņojums ir viens no piesārņojuma veidiem, tas ir uzskaitāms piesārņoto vietu pārvaldības sistēmā un nav izdalāms ārpus Valsts vides dienesta (VVD) kompetences.
Likuma “Par piesārņojumu” 40.panta pirmā un otrā daļa skaidri nodala atbildības jomas:
(1) Valsts vides dienests pārrauga un kontrolē piesārņotu vai potenciāli piesārņotu vietu izpēti un sanāciju, izņemot Aizsardzības ministrijas valdījumā esošās piesārņotās un potenciāli piesārņotās vietas.
(2) Aizsardzības ministrija vai tās pilnvarota institūcija pārrauga un kontrolē tās valdījumā esošo piesārņotu vai potenciāli piesārņotu vietu izpēti un sanāciju.
Nepiekrītam izziņā un likumprojekta anotācijā sniegtajam skaidrojumam un interpretācijai par likuma “Par piesārņojumu” 40.panta regulējumu ar atsauci uz anotāciju, kas saistīta ar 2007.gadā veiktiem likuma grozījumiem - papildinot likumu “Par piesārņojumu” ar 44.1 pantu, kas nosaka, kā tiek veikta ar militāra rakstura sprādzienbīstamiem priekšmetiem un ar nesprāgušu munīciju potenciāli piesārņotu un piesārņotu teritoriju izpēte, kā arī piesārņotu teritoriju sanācija, t.i. ir noteikts, ka to veic noteiktā kārtībā licenci saņēmuši komersanti un sertificēti speciālisti.  Minētajā pantā ir noteikta Aizsardzības ministrijas atbildība par licences izsniegšanu komersantiem ar militāra rakstura sprādzienbīstamiem priekšmetiem un ar nesprāgušu munīciju potenciāli piesārņotu un piesārņotu teritoriju izpētei un nesprāgušas munīcijas meklēšanai, identificēšanai, izcelšanai, savākšanai un uzglabāšanai, no minētā neizriet pienākums Aizsardzības ministrijai pārraudzīt un kontrolēt militāri piesārņoto vietu izpēti un sanāciju. Līdzīgi – Aizsardzības ministrijas atbildība par komersantu licencēšanu ir noteikta likumprojekta ”Grozījumi Vides aizsardzības likumā” 35.9 pantā.
Iebilstam izziņā (79., 80., 110.punktā) norādītajam, ka 2021.gadā VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes pārstāvju sanāksmē ar Aizsardzības ministrijas pārstāvjiem, padotības iestādēm ir ticis pieņemts lēmums par to, ka VVD  neiesaistās militārā piesārņojuma izpētes/sanācijas procesos. Aizsardzības ministrijas rīcībā nav informācijas/protokola, ka šāda vienošanās būtu panākta. Lūdzam izziņā svītrot atsauci uz minēto sanāksmi.
Ņemot vērā minēto, lūdzam precizēt likumprojekta 35.5 panta otro daļu, svītrojot vārdus "kā arī militāri piesārņoto vietu".
Piedāvātā redakcija
Aizsardzības ministrija vai tās pilnvarota institūcija pārrauga un kontrolē tās valdījumā esošo piesārņoto vai potenciāli piesārņoto vietu izpēti un sanāciju.
2.
Anotācija (ex-ante)
1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi
Iebildums
Lūdzam skatīt Aizsardzības ministrijas iebildumu likumprojekta 35.5 panta otrajai daļai un attiecīgi precizēt anotācijas 9.punktā minēto - svītrot tekstu, kurā norādīts, ka Aizsardzības ministrija vai tās pilnvarota institūcija pārrauga un kontrolē/pārraudzīs un kontrolēs militāri piesārņoto vietu izpēti un sanāciju, t.i. visu (ne tikai Aizsardzības ministrijas valdījumā esošu) militāri piesārņoto vietu izpēti un sanāciju.
Aizsardzības ministrija nepiekrīt uzņemties atbildību par papildus funkcijas īstenošanu vides aizsardzības jomā.
Piedāvātā redakcija
-