Atzinums

Projekta ID
24-TA-1725
Atzinuma sniedzējs
Latvijas Jaunatnes padome
Atzinums iesniegts
18.07.2024.
Saskaņošanas rezultāts
Nesaskaņots

Iebildumi / Priekšlikumi

Nr.p.k.
Projekta redakcija
Iebildums / Priekšlikums
1.
Rīkojuma projekts
Iebildums
Pēc šobrīd publiski pieejamās informācijas, Latvijas Jaunatnes padome (LJP) kategoriski ebilst pret Jaunatnes Starptautisko programmu aģentūras (JSPA)  likvidēšanu un tās funkciju un uzdevumu nodošanu Jaunajai Aģentūrai, ņemot vērā, ka rīkojuma projekts nesniedz informāciju par to vai, kādas un kā JSPA funkcijas un uzdevumus Jaunā Aģentūra pārņems un veiks pēc JSPA likvidācijas. Rīkojuma projekta 5.punktā norādīts “Jaunā Aģentūra ar 2026. gada 1. janvāri ir Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras funkciju, pārvaldes uzdevumu, tiesību, saistību, informācijas sistēmu, mantas, finanšu līdzekļu, lietvedības un arhīva pārņēmēja”, kas šķietami norāda, ka tiks pārņemtas visas līdzšinējās funkcijas, uzdevumi, mērķi, darbības virzieni, tomēr rīkojuma projekts nesniedz detalizētāku informāciju par to, kādā veidā tiks īstenota šo funkciju un uzdevumu pārņemšana, īstenošana. Izlītības un zinātnes ministrija (IZM) rīkojuma projekta izziņā, atbildot uz LJP iepriekš sniegto komentāru par rīkojuma projektu norādījusi, ka “ir laiks līdz 2026.gada 1.janvārim, lai kopā ar visām iesaistītajām pusēm detalizēti izrunātu JSPA pievienošanu Jaunajai Aģentūrai, sastrukturētu funkcijas, saprastu, kā pēc iespējas labāk īstenot šīs pārmaiņas”. LJP ieskatā šāds lēmums, kurš pirms tam nav izrunāts ar nozari, ir pretrunā ar labas pārvaldības principu, kas nostiprināts Valsts pārvaldes iekārtas likuma 10.pantā. 
Pieņemot rīkojuma projektu likvidēt JSPA un tās funkcijas un uzdevumus nodot Jaunajai Aģentūrai, iepriekš nesniedzot detalizētāku informāciju, kā arī neveidojot dialogu ar nozari, faktiski nostāda jaunatnes jomā iesaistītos situācijā, kurā nav skaidrs vai un kā jaunatnes jomas intereses, mērķi tiks īstenoti un vai JSPA likvidēšana, tās funkciju nodošana Jaunajai Aģentūrai nodrošinās jaunatnes politikas plānošanas dokumentu īstenošanu. Atruna par to, ka detalizēti jautājumi tiks diskutēti vēlāk, nerada pārliecību par situācijas stabilitāti un rada apdraudējumu jaunatnes organizāciju, jauniešu un citu jomā iesaistīto pušu interesēm. Īpaši vēršam uzmanību uz jaunatnes organizāciju bažām par to, vai un kāda būs Jaunatnes politikas valsts programma pēc 2026.gada, proti, vai Jaunajā Aģentūrā tiks nodrošināts pietiekams cilvekresursu un finašu resursu kopums, kas spēs nodrošināt pietiekamu un uz attīstību vērstu  jaunatnes politikas uzdevumu, mērķu īstenošanu un sasniegšanu. 
JSPA līdz šim ir bijusi vadošais partneris pašvaldībām un nevalstiskajām organizācijām darba ar jaunatni attīstībā. LJP ieskatā JSPA līdz šim kā IZM pakļautībā esoša tiešās pārvaldības iestāde ir darbojusies veiksmīgi, spējusi veicināt jaunatnes jomas attīstību Latvijā, bijis spēcīgs un svarīgs sadarbības partneris kā nevalstiskatām organizācijām un pašvaldībām, tā jauniešiem. Īpaši svarīgs faktors šajā sadarbībā ir bijis cilvēkresursi. JSPA darbojas pārstāvji, kuri ar savām kompetencēm, degsmi veicinājuši jaunatnes jomas attīstību kā Latvijā, tā Eiropā, iedvesmojuši jauniešus iesaistīties neformālās izglītības aktivitātēs un celuši jauniešu līdzdalību. JSPA ir guvusi atpazīstamību jaunatnes jomā iesaisīto spēlētāju, jauniešu vidū. Nav skaidrs vai un cik lielā mērā Jaunā Aģentūra nodoršinās resursus jaunatnes jomai, vai tā spēs saprātīga termiņā ieņemt nozīmīgu lomu jaunatnes politikā kā uzticams, atpazītams jomas pārstāvis. Šāda uzticama un atpazītama spēlētāja zaudēšana rada riskus, kas saistīti ar līdzdalīmas līmeņa samazināšanos. LJP norāda, ka rīkojuma projektā vairākkārt norādīta vajadzība efektivizēt resursus, tomēr nav vērsta nekāda uzmanība uz to, kā šis rīkojuma projekts veicinās un efektivizēs jaunatnes jomas, politikas attīstību. 
Jaunatnes politika ir horizontāla politika. Iepazīstoties ar rīkojuma projektu un tā anotāciju, jaunatnes organizāciju vidū radušās bažas, ka JSPA likvidācija un tās funkciju un uzdevumu nodošana Jaunajai Aģentūrai ir nepārdomāta un sasteigta. Rīkojuma projekta anotācijā galvenais fokuss ir veltīts Valsts izglītības satura centra un Valsts izglītības attīstības aģentūru apvienošanai. LJP atbalsta ideju par vienas pieturas aģentūru izveidi kā nevalstiskā sektorā, tā valsts pārvaldē, redz un novērtē centienus JSPA funkcijas un uzdevumus tuvināt izglītībai, nodrošināt to sinerģiju, kas ir neatņemama jaunatnes jomas sastāvdaļa, tomēr, šādu aģentūru izveide jābalsta iepriekš veiktā izpētē, jāizvērtē un jāparedz šādu reformu ietekme uz visām to skarošajām jomām. LJP rīcībā nav informācija, ka IZM būtu veikusi konsultācijas ar jaunatnes jomā iesaistītajiem par JSPA likvidēšanu un tās funkciju un uzdevumu nodošanu Jaunajai Aģentūrai.
 
Piedāvātā redakcija
-
2.
Rīkojuma projekts
Priekšlikums
Pēc šobrīd pieejamās informācijas, kā arī procesa necaurspīdīguma dēļ, LJP aicina IZM atlikt JSPA likvidēšanu, rīkojuma projekta virzību attiecībā uz JSPA, līdz tiek veiktas konsultācijas ar jaunatnes jomas pārstāvjiem, pirmkārt, virzot jautājumu izskatīšanā Jaunatnes konsultatīvās padomes sēdē,  un tiek skaidri definēta JSPA funkciju un uzdevumu īstenošana Jaunās Aģentūras ietvaros. 
 
Piedāvātā redakcija
-