23-TA-3100
Kārtība, kādā drošības rezerves un naftas produkti, kas pieder komersantiem, izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā tiek pārdoti
Izdoti saskaņā ar Enerģētikas likuma 73.pantu
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā drošības rezerves un naftas produkti, kas pieder komersantiem, kuriem ir izsniegta licence komercdarbībai ar naftas produktiem (turpmāk kopā – drošības rezerves), izsludinātas enerģētiskās krīzes laikā tiek pārdoti pēc valsts enerģētiskās krīzes centra pieprasījuma.
2.
Drošības rezerves var tikt pārdotas izsludinātas valsts enerģētiskās krīzes laikā degvielas apgādē šādiem mērķiem:
2.1.
tautsaimniecības vajadzībām;
2.2.
prioritāro atsevišķo enerģijas lietotāju grupu darbības nodrošināšanai;
2.3.
valsts apdraudējuma pārvarēšanas pasākumiem.
3.
Atkarībā no valsts enerģētiskās krīzes veida, Ministru kabineta rīkojumā par valsts enerģētiskās krīzes izsludināšanu, pēc Ekonomikas ministrijas priekšlikuma, var tikt noteikta prioritāte degvielas apgādei atsevišķām lietotāju grupām, ievērojot šādus nosacījumus:
3.1.
tas ir nepieciešams to darbības nodrošināšanai, un
3.2.
tas var vai iespējami var apdraudēt iedzīvotāju drošību, veselību un tautsaimniecības nozaru darbību.
4.
Gadījumā, ja ir traucēta, vai apdraudēta degvielas apgāde tādā apjomā, ka šos traucējumus vai apdraudējumus degvielas komersanti nespēj novērst ar saimnieciskās darbības metodēm, Valsts enerģētiskās krīzes centrs nosūta Ekonomikas ministrijai pieprasījumu īstenot darbības drošības rezervju pārdošanai.
5.
Lai noteiktu drošības rezervju sadalījumu katram degvielas vairumtirgotājam, pēc Ekonomikas ministrijas pieprasījuma Centrālā krājuma uzturēšanas struktūra (turpmāk – CKUS) Ekonomikas ministrijai sniedz informāciju par katru degvielas vairumtirgotāja tirgus daļu.
6.
Ekonomikas ministrija sagatavo Ministru kabineta rīkojuma projektu par valsts enerģētiskās krīzes degvielas apgādē izsludināšanu. Ekonomikas ministrija rīkojuma projektā par valsts enerģētiskās krīzes degvielas apgādē izsludināšanu iekļauj šādu informāciju:
6.1.
šo noteikumu 2. punktā minēto drošības rezerves izmantošanas mērķi;
6.2.
naftas produkta veidu atbilstoši kombinētās nomenklatūras kodiem;
6.3.
naftas produktu apjomu ko paredzēts apgrozījumā izlaistos;
6.4.
drošības rezervju atpirkšanas cenu;
6.5.
degvielas patēriņa ierobežošanas pasākumus;
6.6.
ja attiecināms - degvielas apgādi prioritāro atsevišķo enerģijas lietotāju grupu darbības nodrošināšanai;
6.7.
pēc nepieciešamības citu informāciju.
7.
Pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas, Ekonomikas ministrija par Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas informē CKUS, Eiropas Komisiju un Valsts enerģētiskās krīzes centru.
8.
Pēc Ministru kabineta rīkojuma pieņemšanas CKUS:
8.1.
informē degvielas vairumtirgotājus par tiem pieejamo drošības rezervju apjomu un to atrašanās vietu;
8.2.
sadarbībā ar degvielas vairumtirgotājiem aizpilda šo noteikumu 1. pielikumā pievienoto Atpirkšanas zīmi.
8.3.
informē komersantus, kas sniedz drošības rezervju uzglabāšanas pakalpojumu, par nepieciešamību veikt nepieciešamās darbības drošības rezervēs uzglabāto naftas produktu izsniegšanai.
9.
Šo noteikumu izpratnē Atpirkšanas zīme ir CKUS izsniegts dokuments, kas izsludinātas valsts enerģētiskās krīzes laikā nodrošina drošības rezervju pārdošanu Atpirkšanas zīmē norādītajai juridiskai personai.
10.
Aizpildītu un parakstītu atpirkšanas zīmi vairumtirgotājs nosūta CKUS, kurš savukārt to nosūta drošības rezervju pakalpojuma sniedzējam.
11.
Šo noteikumu izpratnē drošības rezerves atpirkšanas cena ir cena naftas produktiem biržā darba dienas beigās divas dienas pirms Ministru kabineta lēmuma, kurā ir noteikts atpērkamā naftas produkta veids un apjoms.
12.
Komersanti, kas sniedz drošības rezervju pakalpojumu, iekrauj Atpirkšanas zīmē norādītajos transporta līdzekļos drošības rezervēs uzglabātos naftas produktus.
13.
Komersants, kurš sniedz drošības rezervju pakalpojumu, drošības rezervju saņēmējs un transporta pakalpojuma sniedzējs savstarpēji noslēdz un paraksta pieņemšanas - nodošanas aktu par drošības rezerves pakalpojumu sniegšanu un saņemšanu, kā arī transporta pakalpojuma sniegšanu (2. pielikums).
14.
Enerģētiskās krīzes laikā degvielas apgādē atpirktās drošības rezerves realizē Latvijas Republikā reģistrētiem komersantiem, ja vien Ministru kabineta rīkojumā nav noteikta cita kārtība.
15.
Komersants, kas sniedz drošības rezerves pakalpojumu, 24 stundu laikā pēc pieņemšanas - nodošanas akta parakstīšanas nosūta tā eksemplāru CKUS.
16.
Ja Ministru kabinets pieņem rīkojumu par valsts enerģētiskās krīzes izsludināšanu degvielas apgādē ar mērķi drošības rezerves izmantot atbilstoši šo noteikumu 2.2. apakšpunktā minētajam, Ekonomikas ministrija, informē attiecīgās lietotāju grupas par drošības rezervju saņemšanas iespējām.
17.
Ja Ministru kabinets pieņem lēmumu izsludināt valsts enerģētisko krīzi degvielas apgādē ar mērķi drošības rezerves izmantot atbilstoši šo noteikumu 2.3. apakšpunktā minētajam. Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Aizsardzības ministriju nosaka degvielas apgādes prioritātes un apgādes shēmu.
18.
Noteikumi stājas spēkā 2024. gada 1. janvārī.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
1.
pielikumsMinistru kabineta
[23-TA-3100 Dt]
noteikumiem Nr.[23-TA-3100 Nr]
Atpirkšanas zīme
2.
pielikumsMinistru kabineta
[23-TA-3100 Dt]
noteikumiem Nr.[23-TA-3100 Nr]
PIEŅEMŠANAS - NODOŠANAS AKTS