Noteikumu konsolidētā versija

23-TA-1877
Noteikumi par juridiskās vai fiziskās personas resursu iesaistīšanu reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumos vai ugunsgrēka dzēšanā, vai glābšanas darbos, kā arī tai radušos izdevumu un zaudējumu kompensācijas aprēķināšanas kārtību
Izdoti saskaņā ar Civilās aizsardzības un
katastrofas pārvaldīšanas likuma

8. panta otrās daļas 4. un 5. punktu un
Ugunsdrošības un ugunsdzēsības likuma 20. pantu
I.Vispārīgais jautājums
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kārtību, kādā valsts vai pašvaldības institūcija (turpmāk – institūcija) iesaista reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumos juridiskās vai fiziskās personas rīcībā esošos resursus;
1.2.
kārtību, kādā juridiskajai vai fiziskajai personai kompensējami izdevumi un zaudējumi, kas radušies, tās resursus iesaistot reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumos, kā arī kompensācijas apmēra aprēķināšanas kārtību;
1.3.
kārtību un apmēru, kādā atlīdzināmi izdevumi un zaudējumi, kas radušies, ugunsgrēka dzēšanā vai glābšanas darbos iesaistot fizisko vai juridisko personu resursus.
II.Resursu iesaistīšanas kārtība
2.
Lēmumu par resursu iesaistīšanu pieņem:
2.1.
reaģēšanas pasākumos un seku likvidēšanas pasākumos – reaģēšanas un seku likvidēšanas darbu vadītājs;
2.2.
ugunsgrēka dzēšanā vai glābšanas darbos – ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbu vadītājs.
3.
Reaģēšanas un seku likvidēšanas darbu vadītājs un ugunsgrēka dzēšanas un glābšanas darbu vadītājs (turpmāk – darbu vadītājs) par šo noteikumu 2. punktā minēto lēmumu informē institūcijas vadītāju vai viņa pilnvaroto personu, kā arī resursu īpašnieku (valdītāju) vai viņa pilnvaroto personu, vienlaikus norādot, ka to rīcībā esošo resursu iesaiste un izdevumu un zaudējumu kompensācija notiks saskaņā ar šajos noteikumos noteikto kārtību.
4.
Darbu vadītājs un resursu īpašnieks (valdītājs) vai viņa pilnvarota persona, ja iespējams, notikuma vietā noslēdz rakstisku vienošanos par resursu iesaistīšanu (1. pielikums).
5.
Ja notikuma vietā noslēgt rakstisku vienošanos nav iespējams, darbu vadītājs un resursu īpašnieks (valdītājs) vai viņa pilnvarota persona rakstisku vienošanos noslēdz piecu darbdienu laikā pēc resursu iesaistīšanas attiecīgajā pasākumā.
III.Izdevumu un zaudējumu atlīdzināšanas un kompensācijas apmēra aprēķināšanas kārtība
6.
Faktiskos izdevumus un zaudējumus, kas radušies, iesaistot resursus reaģēšanas un seku likvidēšanas pasākumos vai ugunsgrēka dzēšanā, vai glābšanas darbos (turpmāk – darbi), kompensē pilnā apmērā.
7.
Lai saņemtu kompensāciju, fiziskā vai juridiskā persona divu mēnešu laikā pēc tās īpašumā vai valdījumā esošo resursu iesaistīšanas darbos iesniedz noslēgtās vienošanās tekstā norādītajā institūcijā rakstisku iesniegumu par izdevumu un zaudējumu kompensēšanu (2. pielikums).
8.
Iesniegumam pievieno dokumentu kopijas, kas apliecina fiziskās vai juridiskās personas resursu īpašuma vai valdījuma tiesības, kā arī faktisko izdevumu un zaudējumu apmēru.
9.
Institūcija, nosakot kompensācijas apmēru, ņem vērā resursa vidējo tirgus cenu Latvijā, ja nepieciešams, piesaistot neatkarīgu ekspertu. Resursa vidējo tirgus cenu nosaka, veicot tirgus izpēti, un aprēķina kā vidējo vērtību no vismaz triju juridisko vai fizisko personu piedāvājumiem Latvijas tirgū, izņemot gadījumu, ja Latvijas tirgū ir pieejams tikai viens šāds resurss. Izdevumu un zaudējumu kompensācijas apmērs drīkst pārsniegt ne vairāk kā 10 % no aprēķinātās resursa vai tam līdzvērtīga resursa vidējās tirgus cenas.
10.
Institūcija pārbauda šo noteikumu 8. un 9. punktā minētos dokumentus un Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā pieņem lēmumu par izdevumu un zaudējumu kompensēšanu.
11.
Institūcija par pieņemto lēmumu informē fizisko vai juridisko personu Paziņošanas likumā noteiktajā kārtībā.
12.
Pieņemto lēmumu fiziskā vai juridiskā persona ir tiesīga apstrīdēt un pārsūdzēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
13.
Izdevumu un zaudējumu kompensāciju izmaksā fiziskajai vai juridiskajai personai, attiecīgo summu pārskaitot uz iesniegumā norādīto norēķinu kontu kredītiestādē.
14.
Izdevumu un zaudējumu kompensāciju izmaksā no institūcijai kārtējam saimnieciskajam gadam piešķirtā finansējuma vai no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
IV.Noslēguma jautājums
15.
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2007. gada 11. decembra noteikumus Nr. 842 "Kārtība, kādā juridiskajām un fiziskajām personām kompensējami izdevumi un zaudējumi, kas radušies, iesaistot personu resursus reaģēšanas pasākumos, ugunsgrēka dzēšanā vai glābšanas darbos, un kompensācijas apmēra aprēķināšanas kārtība" (Latvijas Vēstnesis, 2007, 201. nr.; 2013, 215. nr.).
1.
pielikums
Ministru kabineta
2017. gada 7. marta
noteikumiem Nr.
131
Vienošanās par resursu iesaistīšanu
2.
pielikums
Ministru kabineta
2017. gada 7. marta
noteikumiem Nr.
131
Iesniegums par izdevumu un zaudējumu kompensēšanu