25.panta 19.punktu
"2. pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 9. jūnija
noteikumiem Nr. 291
Biodrošības pasākumi novietnēs, kurās tur mājputnus un nebrīvē turētus putnus
1. Novietnē aizliegts ienest savvaļas putnu līķus, savvaļas putnu līķu daļas vai jebkuru citu inficētu materiālu vai priekšmetu, kas var būt infekcijas slimības izplatītājs.
2. Dzīvnieku īpašnieks nodrošina, lai nepiederošas personas nepiekļūst mājputnu un nebrīvē turētu putnu novietnēm.
3. Dzīvnieku īpašnieks par visiem gadījumiem, kad ir aizdomas par mājputnu un nebrīvē turētu putnu saslimšanu (piemēram, samazinās barības un ūdens patēriņš, tiek novērota vairāku mājputnu un nebrīvē turētu putnu vienlaicīga nobeigšanās, novēro akūtu asiņainu diareju, smakšanu, putniem parādās respiratoras (elpošanas ceļu) infekcijas slimības pazīmes, dējējputniem krasi samazinās dējība), nekavējoties ziņo praktizējošam veterinārārstam vai dienesta teritoriālajai struktūrvienībai.
4. Dzīvnieku īpašnieks vai turētājs mājputnu un nebrīvē turētu putnu barošanu un dzirdināšanu organizē novietnē vai norobežotā teritorijā, lai nepieļautu savvaļas putnu piekļūšanu.
5. Dzīvnieku īpašnieks vai turētājs nodrošina, ka mājputnu un nebrīvē turētu putnu barības un pakaišu uzglabāšanas vietai nevar piekļūt savvaļas putni.
6. Aizliegts mājputnus un nebrīvē turētus ūdensputnus izlaist dabīgas izcelsmes ūdenstilpēs.
7. Augsti patogēnās putnu gripas paaugstināta riska periodā no 2022. gada 1. aprīļa ir aizliegtas šādas darbības:
7.1. pasākumi ar mājputnu un nebrīvē turētu putnu piedalīšanos saskaņā ar normatīvajiem aktiem par kārtību, kādā organizējamas dzīvnieku sacensības, tirgi, izsoles, izstādes un citi pasākumi ar dzīvnieku piedalīšanos;
7.2. mājputnus un nebrīvē turētus putnus aizliegts izlaist dabīgās virszemes ūdenstilpēs un mākslīgi izveidotās ūdenstilpēs, kurās nevar nodrošināt šā pielikuma 8.3. apakšpunktā noteiktās prasības;
7.3. barošanai un dzirdināšanai izmantot virszemes ūdenstilpēs iegūtu ūdeni;
7.4. nebrīvē turētus putnus izlaist medību resursu atjaunošanai;
7.5. slimus un ievainotus savvaļas ūdensputnus ievietot dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā, kurā nevar nodrošināt šā pielikuma 9. punktā noteiktās prasības.
8. Dzīvnieku īpašnieks vai turētājs augsti patogēnās putnu gripas paaugstināta riska periodā no 2022. gada 1. aprīļa ievēro šādas prasības:
8.1. darbiniekiem un personām, kas nonāk kontaktā ar mājputniem un nebrīvē turētiem putniem, nodrošina darba vai maiņas apģērbu un apavus;
8.2. mājputnus un nebrīvē turētus putnus tur, baro un dzirdina slēgtās telpās vai baro un dzirdina vietā, ko sedz ūdensnecaurlaidīgs jumts un kuras sāni norobežoti, izmantojot tīklus, sietus, žogus vai citus piemērotus līdzekļus, lai novērstu savvaļas ūdensputnu piekļuvi. Ja novietnē tur skrējējputnus (Ratites), kas ir nošķirti no pārējā mājputnu ganāmpulka, ir pieļaujams, ka nav norobežojuma no augšas;
8.3. mākslīgi izveidotās ūdenstilpes norobežo ar līdzekļiem, kas nepieļauj savvaļas ūdensputnu piekļuvi, un tās izmanto tikai mājputnu un nebrīvē turētu ūdensputnu sugām.
9. Dzīvnieku patversmē vai savvaļas putnu rehabilitācijas centrā augsti patogēnās putnu gripas paaugstināta riska periodā no 2022. gada 1. aprīļa, ievietojot slimus vai ievainotus savvaļas ūdensputnus, ne mazāk kā 21 dienu no putnu ievietošanas brīža nodrošina šo putnu:
9.1. turēšanu izolācijā no pārējiem patversmē vai rehabilitācijas centrā esošajiem putniem;
9.2. atsevišķu kopšanu un barošanu, izmantojot īpašu šiem putniem paredzētu inventāru un instrumentus."