Noteikumu projekts

23-TA-691
Energokopienu reģistrēšanas un darbības noteikumi
Izdoti saskaņā ar Elektroenerģijas tirgus likuma 37.panta sesto daļu, Enerģētikas likuma 17.1 panta vienpadsmito un 17.2 panta trešo daļu.
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
elektroenerģijas kopīgošanas nosacījumus un kārtību;
1.2.
kārtību, kādā īstenojama informācijas apmaiņa starp tirgus dalībniekiem un sistēmas operatoriem;
1.3.
līgumā starp elektroenerģijas energokopienu, atjaunīgās enerģijas energokopienu (turpmāk abas kopā - energokopienas) vai no atjaunīgajiem energoresursiem iegūtas enerģijas aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi (turpmāk - aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi) un elektroenerģijas tirgotāju ietveramo informāciju;
1.4.
kritērijus atjaunīgās enerģijas energokopienas teritoriālajai saistībai ar atjaunīgās enerģijas ražošanas iekārtu;
1.5.
energokopienas darbības mērķa noteikšanas kritērijus;
1.6.
energokopienas statūtos obligāti nosakāmās prasības;
1.7.
noteikumus par attiecībām starp energokopienas biedriem un daļu turētājiem, tās pārstāvi un citiem enerģijas lietotājiem, un energoapgādes komersantiem, tai skaitā sistēmas operatoru un siltumapgādes sistēmas operatoru;
1.8.
energokopienu reģistrā iekļaujamās ziņas, reģistrācijas prasības un kārtību, reģistrācijas vai darbības izbeigšanas iesniegumā ietveramo informāciju, energokopienas gada pārskatos sniedzamās ziņas, kā arī kārtību, kādā energokopienu izslēdz no energokopienu reģistra vai reģistrē atkārtoti.
2.
Noteikumos lietotie termini:
2.1.
aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi - no atjaunīgajiem energoresursiem iegūtas elektroenerģijas aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi atbilstoši Elektroenerģijas tirgus likumā noteiktajam;
2.2.
elektroenerģijas kopīgošanas līgums – līgums, ko slēdz elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ar elektroenerģijas tirgotāju par elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, īpašumā vai lietošanā esošajās elektroenerģijas ražošanas iekārtās saražotās un elektroenerģijas sadales sistēmā nodotās elektroenerģijas pārdošanu;
2.3.
elektroenerģijas kopīgošanas periods – elektroenerģijas kopīgošanas laika periods, kas sākas ar kārtējā norēķinu perioda ietvaros tirgotāja norādīto datumu vai datumu, par kuru vienojusies elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ar elektroenerģijas tirgotāju;
2.4.
elektroenerģijas kopīgošanas objekts -  energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, īpašumā vai lietošanā esoši elektroenerģijas sadales sistēmai pieslēgti objekti elektroenerģijas ražošanai, uzkrāšanai un lietošanai;
2.5.
siltumenerģijas kopīgošanas līgums - līgums, ko slēdz atjaunīgās enerģijas energokopiena ar siltumapgādes sistēmas operatoru par atjaunīgās enerģijas energokopienas, kas darbojas kopīgi, īpašumā vai lietošanā esošajās siltumenerģijas ražošanas iekārtās saražotās un siltumapgādes sistēmā nodotās siltumenerģijas pārdošanu;
2.6.
siltumenerģijas kopīgošanas objekts – atjaunīgās enerģijas energokopienas īpašumā vai lietošanā esoša siltumenerģijas sadales sistēma un iekārtas siltumenerģijas ražošanai un uzkrāšanai.
2.7.
siltumenerģijas kopīgošanas periods – siltumenerģijas kopīgošanas laika periods, par kuru siltumapgādes sistēmas operators un atjaunīgās enerģijas energokopiena vienojušies siltumenerģijas kopīgošanas līgumā.
3.
Energokopiena un aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir neatkarīgi, un to darbība ir balstīta uz brīvprātīgu un atklātu līdzdalību.
4.
Ja pašvaldība ir energokopienas biedrs, pašvaldībai ir pienākums daļu tās saražotās elektroenerģijas vai energokopienas ietvaros gūto pelņu novirzīt mazaizsargātajām iedzīvotāju grupām.
II.Elektroenerģijas kopīgošanas nosacījumi un kārtība, elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietveramie nosacījumi un kārtība, kādā notiek informācijas apmaiņa starp tirgus dalībniekiem un operatoriem
5.
Elektroenerģijas kopīgošana iespējama tikai starp elektroenerģijas energokopienas biedriem vai aktīviem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, kuru elektroenerģijas ražošanas iekārtas ir pieslēgtas viena elektroenerģijas sadales sistēmas operatora īpašumā esošajai elektroenerģijas sadales sistēmai.
6.
Elektroenerģijas energokopienas elektroenerģijas kopīgošanas objekts atrodas Latvijas Republikas teritorijā un ir pieslēgts elektroenerģijas sadales sistēmai, kas ir Latvijas Republikā reģistrēta elektroenerģijas sistēmas operatora īpašumā.
7.
Aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir lietotāji, kuru īpašumā v ai lietošanā esoši elektroenerģijas kopīgošanas objekti atrodas vienā ēkā vai vienā nekustamajā īpašumā, un to elektroenerģijas ražošanas objekts un ēka vai nekustamais īpašums, kurā atrodas aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir pieslēgts elektroenerģijas sadales sistēmai, kas ir Latvijas Republikā reģistrēta elektroenerģijas sistēmas operatora īpašumā.
8.
Energokopienas īpašumā vai lietošanā esoša elektroenerģijas ražošanas objekta uzstādītā elektroenerģijas ražošanas jauda nepārsniedz 14,999 megavatus.
9.
Elektroenerģijas energokopiena veic elektroenerģijas kopīgošanu elektroenerģijas kopīgošanas objektā, kas reģistrēts energokopienu reģistrā.
10.
Aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, veic elektroenerģijas kopīgošanu elektroenerģijas kopīgošanas objektā, par kuru ir noslēgta vienošanās starp aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi.
11.
Elektroenerģijas energokopiena un aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, slēdz ar tirgotāju elektroenerģijas kopīgošanas līgumu, norādot elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietveramos elektroenerģijas ražošanas objektus.
12.
Elektroenerģijas energokopiena un aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir tiesīgi elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietvert papildu elektroenerģijas ražošanas objektus vai izslēgt no tā esošus elektroenerģijas ražošanas objektus, informējot par to elektroenerģijas tirgotāju, ar kuru noslēgts elektroenerģijas kopīgošanas līgums.
13.
Par  vienā elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, elektroenerģijas ražošanas objektā saražotās elektroenerģijas pārdošanu elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, slēdz elektroenerģijas  kopīgošanas līgumu ar vienu tirgotāju.
14.
Elektroenerģijas sadales sistēmas operators elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, kuriem ir tiesības objektā veikt elektroenerģijas kopīgošanu un kurā notiek elektroenerģijas ražošana, uzstāda elektroenerģijas komercuzskaites mēraparātu ar rādījumu attālinātas nolasīšanas funkciju, kas uzskaita no elektrotīkla saņemto elektroenerģiju un elektrotīklā nodoto elektroenerģiju katrā tirdzniecības intervālā. Elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāts, kas uzstādīts elektroenerģijas kopīgošanas objektā, ir elektroenerģijas sadales sistēmas operatora īpašums.
15.
Elektroenerģijas sadales sistēmas operators katrā elektroenerģijas tirdzniecības periodā uzskaita elektroenerģijas energokopienas biedru vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, elektrotīklā nodoto elektroenerģijas apjomu kilovatstundās.
16.
Elektroenerģijas tirgotājs slēdz elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar elektroenerģijas energokopienu vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, ja elektroenerģijas sadales sistēmas operators ir izdevis atļauju elektroenerģijas ražošanas iekārtu pieslēgšanai paralēlam darbam ar sadales sistēmu katrā elektroenerģijas energokopienas biedra vai aktīvā lietotāja, kas rīkojas kopīgi, objektā, ko plānots ietvert elektroenerģijas kopīgošanas līgumā, un informē elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru un Biroju par elektroenerģijas kopīgošanas uzsākšanu vai tās izbeigšanu elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietvertajos objektos.
17.
Elektroenerģijas kopīgošanas līgumā ietver šādu informāciju:
17.1.
elektroenerģijas kopīgošanas līguma darbības termiņš, elektroenerģijas kopīgošanas periods, līguma izbeigšanas kārtība, tajā skaitā pirmstermiņa izbeigšanas kārtība un maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, ja tāda paredzēta;
17.2.
samaksa par elektroenerģijas kopīgošanas pakalpojuma nodrošināšanu un cena par kādu energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, saražotā elektroenerģija tiek pārdota tirgotājam;
17.3.
objekti, kuros tiks veikta elektroenerģijas kopīgošana;
17.4.
nosacījumi, kas ļauj elektroenerģijas energokopienai vai aktīviem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, atkāpties no noslēgtā elektroenerģijas kopīgošanas līguma pirms elektroenerģijas kopīgošanas uzsākšanas;
17.5.
jautājumu un pretenziju izskatīšanas kārtība;
17.6.
elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, un elektroenerģijas tirgotāja savstarpējo norēķinu kārtība.
18.
Tirgotājam ir jāsaņem no elektroenerģijas energokopienas  vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, piekrišana informācijas saņemšanai no elektroenerģijas sistēmas operatora par tās objektos saražoto un patērēto elektroenerģijas apjomu.
19.
Elektroenerģijas kopīgošanu elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, objektos uzsāk pēc elektroenerģijas kopīgošanas līguma parakstīšanas ar datumu, par kuru elektroenerģijas tirgotājs ir vienojies ar elektroenerģijas energokopienu vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi.
20.
Energokopienas un aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, lietotāju un tirgotāju maiņa notiek saskaņā ar Ministru kabineta 2023.gada 7.novembra noteikumos Nr.635 “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” noteikto.
21.
Elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, nekavējoties paziņo Birojam par elektroenerģijas kopīgošanas līguma izbeigšanu.
22.
Izbeidzot elektroenerģijas kopīgošanas līgumu, puses veic galīgo norēķinu par tīklā nodoto elektroenerģiju atbilstoši elektroenerģijas kopīgošanas līgumā noteiktajam.
23.
Ja elektroenerģijas kopīgošanas līgumu vienpusēji izbeidzot elektroenerģijas tirgotājs, tas vismaz vienu mēnesi iepriekš rakstiski par to paziņo elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi.
24.
Ja elektroenerģijas tirgotājs, ar kuru elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, ir spēkā esošs elektroenerģijas kopīgošanas līgums, pārtrauc sniegt elektroenerģijas tirdzniecība pakalpojumu, pēdējās garantētās piegādes pakalpojuma sniedzējam nav pienākuma slēgt elektroenerģijas kopīgošanas līgumu ar elektroenerģijas energokopienu vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi.
25.
Ja elektroenerģijas tirgotājs bez iepriekšējas vienošanās ar elektroenerģijas energokopienu vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, maina līguma nosacījumus elektroenerģijas kopīgošanas perioda pirmajos divos gados, elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, ir tiesīgi izbeigt elektroenerģijas kopīgošanas līgumu bez līguma pirmstermiņa izbeigšanas maksas piemērošanas.
26.
Elektroenerģijas tirgotājs var elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, piedāvāt elektroenerģijas kopīgošanas pakalpojumus, kuros elektroenerģijas energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, saražotās elektroenerģijas iepirkuma cenu var diferencēt atkarībā no lietotāja sistēmas pieslēguma un elektroenerģijas ražošanas iekārtas tehniskajiem parametriem.
27.
Elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram ir tiesības elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, piemērot sistēmas pakalpojumu maksu par elektroenerģijas energokopienai vai aktīvajiem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi, sniegtajiem pakalpojumiem.
28.
Elektroenerģijas sadales sistēmas operators neveic izmaiņas izpildītajos tirgotāja elektroenerģijas tirgus ziņojumos par iepriekšējo norēķinu periodu.
29.
Ja elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, vismaz 80% no tās objektos saražotās elektroenerģijas izmanto energokopienas biedru vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, elektroenerģijas patēriņa nodrošināšanai, tās darbības mērķis ir uzskatāms par atbilstošu Enerģētikas likumā noteiktajam.
30.
Maksimāli pieļaujamo elektroenerģijas energokopienu un aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, elektrotīklā nodotās un pašpatēriņam neizmantotās elektroenerģijas pārpalikumu 12 mēnešu periodā, atbilstoši šo noteikumu 29. punktā minētiem kritērijiem, kas sākas kārtējā gada 1. martā un beidzas nākamā gada februāra pēdējā dienā, nosaka atbilstoši šo noteikumu 1. pielikumā ietvertajai informācijai.
31.
Ja elektroenerģijas energokopiena vai aktīvie lietotāji, kas rīkojas kopīgi, tās biedru elektroenerģijas patēriņa nodrošināšanai izmanto mazāk, kā 80% no tās objektos saražotās elektroenerģijas, tā vismaz 51% no kārtējā kalendāra gada ietvaros gūtās peļņas novirza Enerģētikas likumā noteiktajiem energokopienas darbības mērķiem.
III.Siltumenerģijas kopīgošanas nosacījumi un kārtība un siltumenerģijas kopīgošanas līgumā ietveramie nosacījumi
32.
Atjaunīgās enerģijas energokopienas kopīgošanas objekti atrodas vienā Latvijas Republikas administratīvajā teritorijā vai funkcionāli saistītās Latvijas Republikas administratīvajās teritorijās.
33.
Atjaunīgās enerģijas energokopienas, kas darbojas siltumapgādes jomā, siltumenerģijas ražošanas objekti un siltumenerģijas sadales sistēma ir tās īpašums.
34.
Atjaunīgās enerģijas energokopiena veic siltumenerģijas kopīgošanu siltumenerģijas kopīgošanas objektā, kas reģistrēts energokopienu reģistrā.
35.
Atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri savstarpēji vienojas par siltumenerģijas kopīgošanas nosacījumiem un objektiem, kuros tiks veikta siltumenerģijas kopīgošana.
36.
Atjaunīgās enerģijas energokopiena ir tiesīga siltumenerģijas kopīgošanas līgumā ietvert papildu siltumenerģijas ražošanas objektus vai izslēgt no tā esošus siltumenerģijas ražošanas objektus.
37.
Atjaunīgās enerģijas energokopienai ir tiesības vienoties ar siltumapgādes sistēmas operatoru par tās īpašumā esošās siltumapgādes sadales sistēmas nodošanu siltumapgādes operatora valdījumā.
38.
Ja atjaunīgās enerģijas energokopiena atbilstoši šo noteikumu 37. punktam ir nodevusi siltumapgādes sistēmas operatoram valdījumā savā īpašumā esošo siltumapgādes sadales sistēmu, siltumapgādes operatoram ir tiesības piemērot atjaunīgās enerģijas energokopienai pakalpojumu maksu par siltumenerģijas sadales sistēmas izmantošanu.
39.
Siltumenerģijas kopīgošanas līgumā ietver šādu informāciju:
39.1.
siltumenerģijas kopīgošanas līguma darbības termiņš, siltumenerģijas kopīgošanas periods, līguma izbeigšanas kārtība, tajā skaitā pirmstermiņa izbeigšanas kārtība un maksa par līguma pirmstermiņa izbeigšanu, ja tāda paredzēta;
39.2.
objekti, kuros tiks veikta siltumenerģijas kopīgošana;
39.3.
jautājumu un pretenziju izskatīšanas kārtība.
40.
Siltumenerģijas kopīgošanu atjaunīgās enerģijas energokopienas objektos uzsāk pēc siltumenerģijas kopīgošanas līguma parakstīšanas ar datumu, par kuru vienojušies atjaunīgās enerģijas energokopienas biedri.
41.
Atjaunīgās enerģijas energokopiena informē Biroju par siltumenerģijas kopīgošanas uzsākšanu.
IV.Energokopienas statūtos obligāti nosakāmās prasības un kritēriji, un gada pārskatos sniedzamās ziņas
42.
Energokopienas statūtos papildus attiecīgajai juridiskajai formai normatīvajos aktos noteiktajām prasībām norāda:
42.1.
energokopienas gūto ieņēmumu no elektroenerģijas vai siltumenerģijas pārdošanas sadales kārtību;
42.2.
energokopienas darbības mērķi, kas atbilst Enerģētikas likumā noteiktajam;
42.3.
energokopienas darbības jomas, kas atbilst Enerģētikas likumā noteiktajam;
42.4.
energokopienas lēmumu pieņemšanas kārtību, atbilstoši Enerģētikas likumā noteiktajam;
42.5.
energokopienas biedru uzņemšanas un izslēgšanas kārtību, kā arī attiecības starp biedriem un daļu turētājiem;
42.6.
elektroenerģijas energokopienas gūtās peļņas izlietošanas mērķus, ja elektroenerģijas energokopiena plāno gūt peļņu, kas atbilst šo noteikumu 31. punktā noteiktajam apmēram.
43.
Energokopienas vai aktīvo lietotāju, kas rīkojas kopīgi, attiecības starp biedriem un daļu turētājiem, kā arī, ja nepieciešams, ar citiem elektroenerģijas vai siltumenerģijas lietotājiem un elektroenerģijas tirgotājiem, elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru vai siltumapgādes sistēmas operatoru risina ar rakstveida līguma starpniecību, kurā noteiktas pušu tiesības un pienākumi.
44.
Energokopiena, papildus attiecīgajai juridiskajai formai normatīvajos aktos noteiktajām prasībām par gada pārskatos iekļaujamo informāciju, līdz kārtējā gada 1.martam iesniedz Energoresursu informācijas sistēmā (turpmāk – ERIS) gada pārskatu par periodu no kārtējā gada 1. janvāra līdz nākamā gada 31. decembrim, norādot šādu informāciju:
44.1.
energokopienas objektu kopējo uzstādīto ražošanas iekārtu jaudu megavatos;
44.2.
katras energokopienas īpašumā vai lietošanā esošās elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas iekārtas gadā saražotās elektroenerģijas vai siltumenerģijas daudzumu (megavatstundās/gadā);
44.3.
energokopienas gada kopējo elektroenerģijas vai siltumenerģijas patēriņu megavatstundās;
44.4.
elektroenerģijas energokopienas gūtās peļņas izlietošanu pamatojošos dokumentus, ja elektroenerģijas energokopiena guvusi peļņu šo noteikumu 31. punktā norādītajā apmērā.
V.Energokopienu reģistrācijas nosacījumi un kārtība un energokopienu izslēgšanas no energokopienu reģistra kārtība.
45.
Energokopienu reģistrāciju, atkārtotu reģistrāciju, izslēgšanu no energokopienu reģistra (turpmāk – reģistrs) un reģistrā iekļautās informācijas aktualizēšanu veic Būvniecības valsts kontroles birojs (turpmāk – Birojs).
46.
Energokopiena paziņojumā par reģistrāciju energokopienu reģistrā birojam iesniedz šādu informāciju:
46.1.
iesniegumu par reģistrāciju energokopienu reģistrā (turpmāk – reģistrācijas iesniegums) atbilstoši šo noteikumu 2. pielikumā ietvertajai informācijai;
46.2.
reģistrācijas iesniegumam pievieno:
46.2.1.
iesniedzēja dalībnieku sapulces lēmumu par energokopienas izveidi un tās reģistrāciju;
46.2.2.
energokopienas statūtu kopiju;
46.2.3.
energokopienas objektu sarakstu;
46.2.4.
energokopienas elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas iekārtu un uzkrāšanas iekārtu īpašumtiesību apliecinošos dokumentus.
47.
Birojs izskata reģistrācijas iesniegumu un pārbauda tajā norādītās informācijas patiesumu. Birojs mēneša laikā pēc visu nepieciešamo dokumentu iesniegšanas ERIS izvērtē iesniedzēja atbilstību Enerģētikas likumā un šajos noteikumos noteiktajām prasībām un pieņem vienu no šādiem lēmumiem: 
47.1.
reģistrēt energokopienu, ja energokopiena atbilst šajos noteikumos norādītajām prasībām;
47.2.
atteikt reģistrēt energokopienu.
48.
Energokopiena ir tiesīga mainīt energokopienu objektu vai lietotāju skaitu elektroenerģijas vai siltumenerģijas kopīgošanai vienu reizi kalendāra mēneša ietvaros. Energokopienas biedri informē biroju par izmaiņām iesniedzot iesniegumu par izmaiņām reģistrā, atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumā ietvertajai informācijai.
49.
Ja energokopiena maina reģistrācijas iesniegumā norādītos datus attiecībā uz energokopienas īpašumā vai lietošanā esošajām elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas vai uzkrāšanas iekārtām, energokopienas biedri mēneša laikā iesniedz iesniegumu par izmaiņām reģistrā, atbilstoši šo noteikumu 3. pielikumā ietvertajai informācijai. Birojs mēneša laikā pieņem lēmumu par izmaiņu veikšanu reģistrā.
50.
Juridiska persona, var tikt reģistrēta kā energokopiena, ja:
50.1.
saskaņā ar Valsts ieņēmumu dienesta administrēto nodokļu (nodevu) parādnieku datubāzē pieejamo informāciju juridiskajai personai nav nodokļu, nodevu, tostarp valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu, parādu, kas kopsummā pārsniedz 150 euro;
50.2.
juridiskajai personai nav pasludināts maksātnespējas process vai uzsākta likvidācija, tās darbība nav apturēta vai pārtraukta; 
50.3.
tās statūtos noteiktie mērķi atbilst Enerģētikas likumā noteiktajam;
50.4.
tās dalībnieku sapulce ir pieņēmusi šo noteikumu 46.2.1. apakšpunktā norādīto lēmumu;
50.5.
tā ir norādījusi reģistrā visu šo noteikumu 46.2.3. un 46.2.4. apakšpunktā minēto informāciju.
51.
Energokopienai ir tiesības novērst biroja konstatētos energokopienas reģistrācijas atteikuma iemeslus, un atkārtoti iesniegt šo noteikumu 46.1. apakšpunktā norādīto iesniegumu.
52.
Energokopienas reģistrācija stājas spēkā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā. 
53.
Birojam ir tiesības lūgt energokopienu iesniegt papildu informāciju, lai pieņemtu šo noteikumu 47. punktā norādīto lēmumu.
54.
Energokopienu izslēdz no reģistra, ja: 
54.1.
reģistrā saņemts energokopienas iesniegums par izslēgšanu no reģistra, atbilstoši šo noteikumu 4. pielikumā ietvertajai informācijai;
54.2.
izbeigta energokopienas kā juridiskās personas darbība;
54.3.
Birojs konstatējis, ka energokopiena neatbilst Enerģētikas likumā un šajos noteikumos noteiktajām prasībām, un šī neatbilstība nav novērsta biroja norādītajā termiņā.
55.
Birojs lēmumu par energokopienas izslēgšanu no reģistra pieņem mēneša laikā no dienas, kad Birojs ir saņēmis vai konstatējis šo noteikumu 54. punktā minēto informāciju.
56.
Energokopienai, kura ir izslēgta no reģistra, ir tiesības atkārtoti iesniegt šo noteikumu 46.1. apakšpunktā norādīto iesniegumu. Energokopienas atkārtota reģistrācija notiek šajos noteikumos noteiktajā kārtībā.
57.
Biroja lēmumu var apstrīdēt Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
VI.Energokopienu uzraudzības kārtība un reģistrā uzkrājamā informācija
58.
Birojs līdz kārtējā gada pirmajam martam pieprasa elektroenerģijas sadales sistēmas operatoram informāciju par elektroenerģijas energokopienas objektos saražoto un elektroenerģijas sadales sistēmā nodoto elektroenerģijas apjomu megavatstundās un elektroenerģijas energokopienas objektos patērēto elektroenerģijas apjomu megavatstundās 12 mēnešu periodā, kas sākas iepriekšējā kalendāra gada 1.martā un beidzas kārtējā kalendāra gada pēdējā februāra dienā. Birojs informācijas pieprasījumā norāda elektroenerģijas energokopienas objektu identificējošos enerģijas identifikācijas kodus
59.
Elektroenerģijas sadales sistēmas operators līdz kārtēja gada 15.martam iesniedz Birojam šo noteikumu 58. punktā minēto informāciju.
60.
Atjaunīgās enerģijas energokopiena līdz kārtējā gada 15.martam iesniedz birojam informāciju par atjaunīgās enerģijas energokopienas objektos saražoto un patērēto siltumenerģijas apjomu megavatstundās 12 mēnešu periodā, kas sākas iepriekšējā kalendāra gada 1.martā un beidzas kārtējā kalendāra gada pēdējā februāra dienā.
61.
Birojs uzkrāj reģistrā šo noteikumu 58. un 60. punktā norādīto informāciju.
62.
Reģistra datus publicē atvērto datu portālā. Atvērto datu portālā nepublicē informāciju, kura ir ierobežota atbilstoši normatīvajos aktos par komercnoslēpumu vai fiziskas personas datu aizsardzību noteiktajam. Atvērto datu portālā publicē šādu informāciju:
62.1.
energokopienas nosaukums;
62.2.
energokopienas īpašumā vai lietošanā esošo elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas iekārtu uzstādīšanas gads;
62.3.
energokopienas īpašumā vai lietošanā esošo elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas iekārtu adrese (pilsēta vai novads);
62.4.
energokopienas īpašumā vai lietošanā esošās elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražošanas iekārtu uzstādītā jauda megavatos;
62.5.
energokopienas īpašumā vai lietošanā esošajās elektroenerģijas vai siltumenerģijas iekārtās saražotās elektroenerģijas vai siltumenerģijas apjoms megavatstundās 12 mēnešu periodā, kas sākas iepriekšējā kalendāra gada 1.martā un beidzas kārtējā gada pēdējā februāra dienā;
63.
Birojs mēneša laikā pēc jaunas energokopienas reģistrēšanas un mēneša laikā pēc energokopienas gada pārskata apstiprināšanas nodod aktuālo, reģistrā esošo informāciju par energokopienām Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, lai nodrošinātu šo noteikumu 62. punktā minēto datu publicēšanu Atvērto datu portālā.
64.
Birojs reizi gadā līdz 30.jūnijam pārbauda šo noteikumu 44. punktā norādītās informācijas atbilstību šo noteikumu 29. un 31. punktos norādītajiem nosacījumiem.
65.
Ja Birojs konstatē, ka šo noteikumu 48. punktā norādītā informācija atbilst šo noteikumu 29. un 31. punktā norādītajiem nosacījumiem, tas atkārtoti par energokopienas atbilstību Enerģētikas likumā un šajos noteikumos noteiktajam pārliecinās līdz nākamā kalendāra gada 30.jūnijam.
66.
Ja Birojs konstatē, ka enegokopiena gūto peļņu nav izlietojusi atbilstoši šo noteikumu 31. punktā norādītajam, tas lūdz energokopienu 30 dienu laikā novērst konstatēto neatbilstību vai lūdz informēt biroju par konstatētās neatbilstības un gūtās peļņas izlietošanu atbilstoši šo noteikumu 31. punktā noteiktajam. Energokopiena konstatēto neatbilstību var novērst līdz kārtējā kalendāra gada 30.septembrim.
67.
Ja energokopiena nesniedz Biroja pieprasīto informāciju vai nenovērš šo noteikumu 66. punktā norādīto neatbilstību šo noteikumu 66. punktā norādītajā termiņā, Birojs pieņem lēmumu par energokopienas izslēgšanu no reģistra.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
1.
pielikums
Ministru kabineta
[23-TA-691 Dt]
noteikumiem Nr.
[23-TA-691 Nr]
Elektroenerģijas maksimāli pieļaujamais elektrotīklā nodotās un pašpatēriņam neizmantotās elektroenerģijas pārpalikums 12 mēnešu periodā energokopienām un aktīviem lietotājiem, kas rīkojas kopīgi
Elektroenerģijas pieslēguma fāžu skaits Elektroenerģijas ražošanas iekārtas jauda (kilovatos) Maksimāli pieļaujamais saražotās elektroenerģijas pārpalikums (kilovatstundās)
saules elektrostacijām vēja elektrostacijām citām elektrostacijām
1

līdz 3

1051

1840

3154

3.001- 4

1402

2453

4205

4.001 - 5

1752

3066

5256

3

līdz 10

3504

6132

10512

10.001 - 13

4555

7972

13666

13.001 - 16

5606

9811

16819

16.001 - 20

7008

12264

21024

20.001 - 26

9110

15943

27331

26.001 - 32

11213

19622

33638

32.001 - 40

14016

24528

42048

40.001 - 50

17520

30660

52560

50.001 - 64

22426

39245

67277

64.001 - 80

28032

49056

84096

80.001 - 103

36091

63160

108274

103.001 - 129

45202

79103

135605

129.001 - 161

56414

98725

169243

161.001 - 193

67627

118348

202882

193.001 - 203

71131

124480

213394

203.001 - 258

90403

158206

271210

258.001 - 322

112829

197450

338486

322.001 - 406

142262

248959

426787

406.001 - 515

180456

315798

541368

515.001 - 644

225658

394901

676973

644.001 - 1000

350400

613199

1051199

1000.001 - 2000

700800

1226399

2102399

2000.001 - 3000

1051200

1839599

3153599

3000.001 - 4000

1401600

2452799

4204799

4000.001 - 5000

1752000

3065999

5255999

5000.001 - 6000

2102400

3679199

6307199

6000.001 - 7000

2452800

4292399

7358399

7000.001 - 8000

2803200

4905599

8409599

8000.001 - 9000

3153600

5518799

9460799

9000.001 - 10000

3504000

6131999

10511999

10000.001 - 11000

3854400

6745199

11563199

11000.001 - 12000

4204800

7358399

12614399

12000.001 - 13000

4555200

7971599

13665599

13000.001 - 14000

4905600

8584799

14716799

14000.001 - 15000

5256000

9197999

15767999

 

2.
pielikums
Ministru kabineta
[23-TA-691 Dt]
noteikumiem Nr.
[23-TA-691 Nr]
Iesniegums par reģistrāciju energokopienu reģistrā

____________________________
(iesnieguma sastādīšanas datums)

 

1. Informācija par juridisko personu

 

Nosaukums

 
Reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  

 

2. Kontaktpersonas informācija saziņai ar energokopienu

 

Vārds

 
Uzvārds  
Tālruņa numurs  
Elektroniskā pasta adrese  

 

3. Informācija par energokopienas dalībniekiem

 

Energokopienu dalībnieku skaits
 
 

 

4. Informācija par energokopienas īpašumā vai lietošanā esošajām enerģijas ražošanas vai uzkrāšanas iekārtām

 

Tehnoloģijas veids Iekārtas atrašanās adrese Uzstādītā jauda Uzstādīšanas gads Plānotais saražotais energijas apjoms vienam gadam Norāda, vai iekārta ir īpašumā vai lietošanā
           
           

 

5. Informācija par energokopienu piesaistāmām adresēm

 

Energokopienas objektu adreses
 
 

 

Persona, kura ir tiesīga pārstāvēt energokopienu                 

_____________________________________

                                                                                              (atbildīgās personas vārds, uzvārds, paraksts)

3.
pielikums
Ministru kabineta
[23-TA-691 Dt]
noteikumiem Nr.
[23-TA-691 Nr]
Iesniegums par ziņu aktualizāciju energokopienu reģistrā

____________________________
(iesnieguma sastādīšanas datums)

 

 

1. Informācija par juridisko personu

 

Nosaukums  
Reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese

 

 

2. Izmaiņas kontaktpersonas informācijā saziņai ar energokopienu

 

Iepriekšējais energokopienu biedru skaits Šī brīža energokopienu biedru skaits
   
   
   

 

3. Izmaiņas informācijā par energokopienas dalībniekiem

 

Fiziska vai juridiska persona

Vārds, uzvārds
(fiziskai personai)
vai nosaukums
(juridiskai personai)

Personas kods
(fiziskai personai)
vai reģistrācijas numurs
(juridiskai personai)
     
     

 

4. Izmaiņas informācijā par energokopienas īpašumā vai lietošanā esošājām enerģijas ražošanas vai uzkrāšanas iekārtām

 

Tehnoloģijas veids

Atrašanās adrese

Uzstādītā jauda

Uzstādīšanas gads

Plānotais saražotais enerģijas apjoms vienam gadam

Norāda, vai iekārta ir īpašumā vai lietošanā
           
           

 

5. Informācija par energokopienu piesaistāmām adresēm

 

Papildināmās energokopienu objektu adreses Svītrojamās energokopienu objektu adreses
   
   

 

 

Persona, kura ir tiesīga pārstāvēt energokopienu                 

_____________________________________

                                                                                              (atbildīgās personas vārds, uzvārds, paraksts)

4.
pielikums
Ministru kabineta
[23-TA-691 Dt]
noteikumiem Nr.
[23-TA-691 Nr]
Iesniegums par izslēgšanu no energokopienu reģistra

____________________________
(iesnieguma sastādīšanas datums)

 

Lūdzu izslēgt atjaunīgo energoresursu vai elektroenerģijas energokopienu no reģistra:

Nosaukums  
Reģistrācijas numurs  
Juridiskā adrese  
Iemesls  

 

Persona, kura ir tiesīga pārstāvēt energokopienu                 

_____________________________________

                                                                                              (atbildīgās personas vārds, uzvārds, paraksts)