21-TA-1173
Trušu pārraudzības un snieguma pārbaudes kārtība
Izdoti saskaņā ar Dzīvnieku audzēšanas
un ciltsdarba likuma 13. panta pirmo daļu
un ciltsdarba likuma 13. panta pirmo daļu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka trušu pārraudzības un snieguma pārbaudes kārtību.
2.
Pārraudzības un snieguma pārbaudes gads sākas 1. janvārī un beidzas 31. decembrī.
3.
Šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju biedrība, kas atzīta saskaņā ar normatīvajiem aktiem par šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju biedrības un krustojuma cūku audzētāju organizācijas atzīšanas kārtību, kā arī audzēšanas programmas apstiprināšanas kārtību (turpmāk – truškopības biedrība), kārto un uztur trušu pārraudzības un snieguma pārbaudes informācijas datubāzi (turpmāk – datubāze).
4.
Truškopības biedrība atbilstoši normatīvajiem aktiem par fizisko personu datu apstrādi nodrošina autorizētu pieeju datubāzei:
4.1.
trušu ganāmpulka īpašniekam (turpmāk – ganāmpulka īpašnieks);
4.2.
personai, kura ir saņēmusi sertifikātu vai apliecību trušu pārraudzībai (turpmāk – pārraugs) vai sertifikātu trušu vērtēšanai (turpmāk – vērtētājs) atbilstoši normatīvajiem aktiem par prasībām personām, kas nodarbojas ar lauksaimniecības dzīvnieku vērtēšanu, snieguma pārbaudi un pārraudzību, mākslīgo apsēklošanu, olšūnu un embriju transplantāciju;
4.3.
valsts pārvaldes iestāžu pilnvarotām personām, kurām dzīvnieku audzēšanu vai ciltsdarbu regulējošos normatīvajos aktos noteikto uzdevumu izpildei nepieciešams izmantot datubāzē esošo informāciju.
II.Pārraudzības kārtība
5.
Pārraudzību var veikt jebkurā ganāmpulkā, kas ir reģistrēts atbilstoši normatīvajiem aktiem par lauksaimniecības dzīvnieku, to ganāmpulku un novietņu reģistrēšanas un lauksaimniecības dzīvnieku apzīmēšanas kārtību.
6.
Trušu ganāmpulka īpašnieks pirms pārraudzības uzsākšanas truškopības biedrībā iesniedz iesniegumu papīra formā vai elektroniska dokumenta veidā atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu par pārraudzības datu uzskaites uzsākšanu. Iesniegumā norāda šādu informāciju:
6.1.
ganāmpulka un novietnes numurs;
6.2.
tā pārrauga sertifikāta vai apliecības numurs, kurš uzskaita pārraudzības datus.
7.
Uzsākot pārraudzības datu uzskaiti ganāmpulkā, truškopības biedrība piešķir ganāmpulkam pārraudzības ganāmpulka numuru. Pārtraucot pārraudzības datu uzskaiti, pārraudzības ganāmpulka numurs tiek anulēts.
8.
Pārraugs vai ganāmpulka īpašnieks, atšķirot jauntrušus no mātes un tos atlasot, katru pamatganāmpulkam un vaislai paredzēto tīršķirnes trusi apzīmē ar tetovējumu ausīs, norādot:
9.
Dzīvnieka individuālais identifikācijas numurs sastāv no ciparu kombinācijas, kuras pirmajā daļā norādīts dzīvnieka dzimšanas mēnesis, otrajā – dzimšanas gada pēdējais cipars, trešajā – dzīvnieka numurs pēc kārtas, kas tiek piešķirts augošā secībā katru gadu no jauna. Trušu tēviņiem numerācija sākas ar nepāra ciparu (viens), trušu mātītēm – ar pāra ciparu (divi).
10.
Pārraugs uzskaita šādus pārraudzības datus:
10.1.
vaislas trušu mātītei:
10.1.1.
dzīvi dzimušo un nedzīvi dzimušo trusēnu skaits metienā;
10.1.2.
pielikto vai atņemto trusēnu skaits metienā;
10.1.3.
atšķirto trusēnu skaits, vecums un svars divu, trīs un četru mēnešu vecumā;
10.2.
vaislas tēviņam – vaislas trušu mātīšu skaits lecināšanas periodā un dzimušo trusēnu skaits.
12.
Pārraugs šo noteikumu 10. punktā minētos pārraudzības datus septiņu dienu laikā reģistrē datubāzē.
13.
Truškopības biedrība katru gadu līdz 1. februārim iesniedz Lauksaimniecības datu centrā šo noteikumu 10. punktā minēto pārraudzības datu apkopojumu par iepriekšējo pārraudzības gadu.
14.
Datu centrs septiņu darbdienu laikā pēc šo noteikumu 13. punktā minēto pārraudzības datu apkopojumu saņemšanas ievieto tos savā tīmekļvietnē.
III.Snieguma pārbaudes kārtība
15.
Snieguma pārbaudi veic trušu audzēšanas saimniecībā, kurai ar truškopības biedrību ir noslēgta vienošanās par attiecīgās audzēšanas programmas īstenošanu atbilstoši normatīvajiem aktiem par šķirnes lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju biedrības un krustojuma cūku audzētāju organizācijas atzīšanas kārtību, kā arī audzēšanas programmas apstiprināšanas kārtību (turpmāk – snieguma pārbaudes saimniecība). Ganāmpulka īpašnieks snieguma pārbaudes laikā nodrošina datu ieguvi par visiem audzēšanas programmas mērķim atbilstošiem trušiem.
16.
Uzsākot snieguma pārbaudes datu uzskaiti snieguma pārbaudes saimniecības ganāmpulkā, truškopības biedrība piešķir tam šo noteikumu 7. punktā minēto numuru, ja tāds vēl nav piešķirts.
16.1
Veicot snieguma pārbaudi, datubāzē ietver šo noteikumu 10. punktā minētos pārraudzības datus, kā arī datus par:
16.11.
izcelšanos;
16.12.
eksterjera vērtēšanu;
16.13.
apmatojuma kvalitāti;
16.14.
trušu mātītēm:
16.14.1.
spēju regulāri apaugļoties;
16.14.2.
atnešanās reižu skaitu gadā;
16.14.3.
metiena lielumu;
16.14.4.
metiena izlīdzinātību;
16.14.5.
mātes instinktu;
16.14.6.
pienīgumu;
16.15.
trušu tēviņiem:
16.15.1.
aktivitāti pārošanās laikā;
16.15.2.
grūsno mātīšu īpatsvaru.
17.
Vērtētājs atbilstoši audzēšanas programmā noteiktajām prasībām novērtē trušu tēviņu un trušu mātīšu eksterjeru un apmatojuma kvalitāti. Iegūtos datus 10 darbdienu laikā pēc dzīvnieka novērtēšanas iesniedz truškopības biedrībā.
18.
Truškopības biedrība, pamatojoties uz šo noteikumu 10. un 16.1 punktā minētajiem datiem, nosaka selekcijas indeksu atbilstoši audzēšanas programmai.
19.
Truškopības biedrība saskaņā ar tās paškontroles procedūrās noteiktajiem kritērijiem veic virspārraudzību snieguma pārbaudes saimniecībās, lai pārliecinātos par snieguma pārbaudes un trušu izcelsmes datu ticamību un to atbilstību šo noteikumu un audzēšanas programmā noteiktajām prasībām.
19.1
Truškopības biedrība par virspārraudzības rezultātiem sastāda pārbaudes aktu, norādot konstatētās neatbilstības, un informē Lauksaimniecības datu centru un Pārtikas un veterināro dienestu par konstatētajām neatbilstībām.
IV.Noslēguma jautājums
20.
Pirms šo noteikumu spēkā stāšanās iegūtos trušu pārraudzības datus izmanto trušu pārraudzībai un snieguma pārbaudei šajos noteikumos paredzētajā kārtībā.