Noteikumu konsolidētā versija

22-TA-2189
Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas
Izdoti saskaņā ar 
Izglītības likuma 14. panta 26. punktu un
Profesionālās izglītības likuma 31. panta 2.2 daļu
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kārtību, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas (turpmāk – programma);
1.2.
profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu mācību treniņu grupu (turpmāk – grupa) rezultativitātes kritērijus sportā un nosacījumus attiecībā uz izglītojamo skaitu un vecumu (turpmāk – kritēriji un nosacījumi) (1. pielikums).
2.
Līdzekļus akreditētajās profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādēs (turpmāk – izglītības iestāde) akreditētu izglītības programmu īstenošanā nodarbināto pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no valsts budžeta (turpmāk – dotācija) piešķir atbilstoši šo noteikumu 1. pielikumā minētajiem kritērijiem un nosacījumiem.
3.
Dotācija ietver finansējumu pedagogu darba samaksas noteikumos noteiktajām piemaksām par papildu pedagoģisko darbu, kā arī pedagogu mēneša darba algas likmes palielināšanai.
4.
Lai saņemtu dotāciju nākamajā budžeta gadā, izglītības iestāde līdz kārtējā gada 15. oktobrim Valsts izglītības informācijas sistēmā (turpmāk – sistēma) ievada un apstiprina iesniegumā (2. pielikums) norādīto informāciju par grupu skaitu. Ja iesniegumu iesniedz izglītības iestāde, kurai ir pastarpinātās valsts pārvaldes iestādes statuss, iesniegumu sistēmā saskaņo ar izglītības iestādes dibinātāju.
5.
Iesniegumam atbilstoši šo noteikumu 3., 4. un 5. pielikumam pievieno informāciju par kritēriju un nosacījumu izpildi attiecīgajā akreditētas izglītības iestādes grupā iepriekšējā mācību gadā. Informāciju par kritēriju un nosacījumu izpildi sporta meistarības pilnveidošanas un augstākās sporta meistarības grupās sistēmā saskaņo ar Sporta likumā noteiktajā kārtībā atzīto attiecīgā sporta veida federāciju.
(MK 01.03.2022. noteikumu Nr. 148 redakcijā)
6.
Izglītības un zinātnes ministrija (turpmāk – ministrija) dotāciju atbilstoši attiecīgajam gadam apstiprinātajam finansējumam aprēķina un sadala sākuma sagatavošanas grupām, mācību treniņu pirmā, otrā, trešā, ceturtā, piektā, sestā un septītā apmācības gada grupām, sporta meistarības pilnveidošanas pirmā, otrā un trešā apmācības gada grupām un augstākās sporta meistarības grupām, pamatojoties uz kritēriju un nosacījumu izpildi. 
7.
Dotācija attiecīgajā budžeta gadā vienam izglītojamam tiek piešķirta par vienas izglītības programmas apguvi vienā izglītības iestādē.
8.
Izglītības iestādei piešķiramās dotācijas apmēru aprēķina, izmantojot šādu formulu:

                                   Fp = Fp(1)+Fp(2), kur

Fp – izglītības iestādei piešķiramais kopējais finansējums;
Fp(1) – izglītības iestādei piešķiramā finansējuma daļa, ko aprēķina, izmantojot šādu formulu:

                                    Fp(1) = Dot         x ΣF(1)MAXi, kur
                                                ΣF(1)MAX

Dot – kārtējā gada budžeta likumā plānotais finansējums;
ΣF(1)MAX – kopējais nepieciešamais finansējuma nodrošinājums iepriekšējā budžeta gadā finansētajām izglītības iestādēm, ko aprēķina, ievērojot pieprasīto pedagoģisko likmju skaitu katrā izglītības iestādē, kas nepārsniedz izglītības iestādē iepriekšējā budžeta gadā valsts finansēto pedagoģisko likmju skaitu;
F(1)MAXi – maksimālā finansējuma nodrošinājums izglītības iestādei gadā, ko aprēķina, ievērojot pieprasīto pedagoģisko likmju skaitu, kas nepārsniedz izglītības iestādē iepriekšējā budžeta gadā valsts finansēto pedagoģisko likmju skaitu.
Piezīme: Dot           ≤ 1 (jābūt mazākam par 1 vai vienādam ar 1).
             ΣF(1)MAX

Fp(2) – izglītības iestādei piešķiramā finansējuma daļa, ko aprēķina, izmantojot šādu formulu:

                                    Fp(1) = Fp(1)ATL x ΣF(2)MAXi, kur
                                                ΣF(2)MAX

Fp(1)ATL – atlikumu kopsumma, ja izglītības iestādes pieprasītais pedagoģisko likmju skaits budžeta gadam ir mazāks kā iepriekšējā budžeta gadā valsts finansētais pedagoģisko likmju skaits;
ΣF(2)MAX – kopējais nepieciešamais finansējuma nodrošinājums, ko aprēķina, iepriekšējā budžeta gadā finansētajām izglītības iestādēm, ievērojot izglītības iestādes iepriekšējā budžeta gadā pieprasīto pedagoģisko likmju skaitu, kas pārsniedz izglītības iestādei iepriekšējā budžeta gadam valsts finansēto pedagoģisko likmju skaitu;
F(2)MAXi – maksimālā finansējuma nodrošinājums izglītības iestādei gadā, ko aprēķina, iepriekšējā budžeta gadā finansētajai izglītības iestādei, ievērojot iepriekšējā budžeta gadā pieprasīto pedagoģisko likmju skaitu, kas pārsniedz izglītības iestādei iepriekšējā budžeta gadam valsts finansēto pedagoģisko likmju skaitu.
Piezīme: Fp(1)ATL ≤ ΣF(2)MAX (jābūt mazākam par ΣF(2)MAX vai vienādam ar ΣF(2)MAX).
8.1
Ja pēc šo noteikumu 8. punkta noteiktajā kārtībā piešķirtā finansējuma veidojas valsts finansējamo pedagoģisko likmju atlikums, to sadala proporcionāli visām izglītības iestādēm, nepārsniedzot budžeta gadam pieprasīto pedagoģisko likmju skaitu.
9.
Grupām nepieciešamo finansējumu aprēķina, ievērojot:
9.1.
grupas stundu skaitu nedēļā (6. pielikums);
9.2.
pedagogu darba samaksu regulējošajos normatīvajos aktos profesionālās ievirzes sporta izglītības pedagogiem noteiktās darba slodzes, kas atbilst vienai mēneša darba algas likmei, nodarbību sagatavošanai paredzētās stundas;
9.3.
vienas darba likmes stundu skaitu;
9.4.
pedagogu darba samaksas noteikumos noteikto zemāko pedagoga mēneša darba algas likmi;
9.5.
valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmēru;
9.6.
koeficientu 1,14 papildus nepieciešamā finansējuma aprēķināšanai (attiecīgajam gadam apstiprinātā finansējuma ietvaros) 14 procentu apmērā no attiecīgajai izglītības iestādei aprēķinātās dotācijas – piemaksām par papildu pedagoģisko darbu, kā arī pedagoga mēneša darba algas likmes palielināšanai;
9.7.
grupu skaitu.
(Grozīts ar MK 01.03.2022. noteikumiem Nr. 148)
10.
Ja airēšanā, airēšanas slalomā, BMX, burāšanā, biatlonā, daiļslidošanā, hokejā, kalnu slēpošanā, kamaniņu sportā, ložu šaušanā, mākslas vingrošanā, modernajā pieccīņā, riteņbraukšanā, smaiļošanā un kanoe airēšanā, sporta vingrošanā, svarcelšanā, šorttrekā, triatlonā, ziemeļu divcīņā sistēmā sākuma sagatavošanas grupā, mācību treniņu pirmā, otrā, trešā, ceturtā, piektā, sestā un septītā apmācības gada grupā izglītojamo skaits pārsniedz minimālo izglītojamo skaitu (saskaņā ar šo noteikumu 1. pielikumā noteikto skaitu) un grupai sistēmā šo noteikumu 4. punktā noteiktajā termiņā uz dotācijas piešķiršanas budžeta gadu ir tarificēts papildus pieaicināts pedagogs, kurš piedalās nodarbībā drošības prasību ievērošanai, grupai nepieciešamo finansējumu aprēķina, grupas stundu skaitam nedēļā papildus pievienojot sešas stundas nedēļā.
11.
Ministrija izvērtē šo noteikumu 4. punktā minētos iesniegumus:
11.1.
ievērojot sistēmā ievietoto informāciju uz 15. oktobri:
11.1.1.
par grupu skaitu, kritēriju un nosacījumu izpildi atbilstoši 1. pielikumam un ievērojot nosacījumu, ka rezultativitātes kritēriju prasības izpildījis minimālais grupas izglītojamo skaits;
11.1.2.
ievērojot šo noteikumu 1. pielikuma piezīmēs noteiktās prasības;
11.2.
ņemot vērā, ka sacensību rezultāti ir pieejami izglītības iestādes vai sporta veida federācijas oficiālajā tīmekļvietnē;
11.3.
konstatējot grupas neatbilstību šo noteikumu 1. pielikumā minētajām prasībām, grupu neiekļauj valsts finansējamo skaitā un sistēmā izdara atzīmi "Neatbilst MK noteikumiem".
12.
Izglītības un zinātnes ministrs izdod rīkojumu par dotācijas sadali. Ministrija rīkojumu par dotācijas sadali un tam pievienoto izglītības iestāžu finansēšanas plānu pa ceturkšņiem nosūta izglītības iestādei. Izglītības iestāde līdz 15. martam iesniedz ministrijai precizējumus finansēšanas plānā. Ministrija, pamatojoties uz iesniegtajiem precizējumiem finansēšanas plānā, precizē finansēšanas plānu un sagatavo rīkojumam par dotācijas sadali pievienotā finansēšanas plāna grozījumus.
13.
Lēmumu par atteikumu piešķirt valsts finansējumu izglītības un zinātnes ministrs pieņem, ja izglītības iestādes iesniegumā nav ievērotas šajos noteikumos noteiktās prasības.
14.
Ministrija rakstiski informē izglītības iestādes dibinātāju par atteikumu piešķirt valsts finansējumu.
15.
Izglītības iestādes dibinātājs piecu darbdienu laikā pēc tam, kad izglītības iestāde saņēmusi šo noteikumu 12. punktā minēto rīkojumu par dotācijas sadali, nosūta ministrijai šādu informāciju:
15.1.
izglītības iestādes un tās dibinātāja nosaukums;
15.2.
izglītības iestādes dibinātāja reģistrācijas numurs;
15.3.
izglītības iestādes dibinātāja norēķinu konta numurs.
15.1
Izglītības iestādes dibinātājam līdz kārtējā gada 15. martam ir tiesības rakstveidā ierosināt ministrijai veikt grozījumus rīkojumā par dotācijas sadali, dibinātājam aprēķinātās kopējās dotācijas ietvaros veicot dotācijas iekšējo pārdali (ne vairāk kā 15 procentu apmērā no dibinātājam aprēķinātās kopējās dotācijas apmēra) starp tā dibinātajām izglītības iestādēm. Ministrija apkopo šajā punktā minētos dibinātāju ierosinājumus un veic attiecīgus grozījumus šo noteikumu 12. punktā minētajā rīkojumā un finansēšanas plānā, par to informējot izglītības iestāžu dibinātājus un izglītības iestādes.
(MK 01.03.2022. noteikumu Nr. 148 redakcijā)
16.
Ministrija pārskaita finansējumu izglītības iestādes dibinātājam uz šo noteikumu 15.3. apakšpunktā minēto izglītības iestādes dibinātāja norēķinu kontu. Izglītības iestādes dibinātājam ir tiesības finansējumu pārskaitīt uz izglītības iestādes norēķinu kontu, kuru izglītības iestāde drīkst izmantot tikai šajos noteikumos minētā finansējuma administrēšanai. Pārskaitījumu veic atbilstoši finansēšanas plānam, kas pievienots šo noteikumu 12. punktā minētajam rīkojumam par dotācijas sadali un ir neatņemama tā sastāvdaļa.
(MK 01.03.2022. noteikumu Nr. 148 redakcijā)
17.
Izglītības iestādes dibinātājs, pamatojoties uz šo noteikumu 12. punktā minēto rīkojumu par dotācijas sadali: 
17.1.
saņemtos valsts budžeta līdzekļus izlieto programmās paredzētajās stundās (sporta treniņos un sporta sacensībās) nodarbināto pedagogu (sporta treneru) darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām saskaņā ar šo noteikumu 4. punktā noteiktajā termiņā sistēmā ievadīto un apstiprināto informāciju par  programmu, izglītojamo un grupu skaitu un šo noteikumu 11.3. apakšpunktā norādītajām ministrijas veiktajām izmaiņām par grupas neatbilstību šo noteikumu 1. pielikumā minētajām prasībām;
17.2.
nodrošina saņemto valsts budžeta līdzekļu izlietošanu atbilstoši normatīvajiem aktiem un tam paredzētajam mērķim līdz kārtējā gada  31. decembrim;
17.3.
nekavējoties informē ministriju gadījumā, ja radušies šķēršļi saistībā ar finansējuma izlietojumu šo noteikumu 17.1.  un 17.2. apakšpunktā minēto nosacījumu izpildei.
18.
Izglītības iestādes dibinātājs līdz nākamā gada 10. janvārim sagatavo pārskatu (7. pielikums) par iepriekšējā gada dotācijas izlietojumu un iesniedz to, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumā "ePārskati" pieejamo veidlapu, papildus pārskatam pievienojot konta izrakstu par finansējuma izlietojumu pārskata periodā. Pārskatā uzrādīto atlikumu uz pārskata perioda beigām (atbilstoši 7. pielikuma ailei "Atlikums uz pārskata perioda beigām") pēc uzkrāšanas principa izglītības iestādes dibinātājam ir pienākums līdz nākamā gada 1. martam atmaksāt ministrijai.
19.
Ministrija mēneša laikā ePārskatu sistēmā pārbauda pārskata atbilstību piešķirtā finansējuma izlietojumam un apstiprina pārskatu.
20.
Ministrijai ir tiesības no izglītības iestādes pieprasīt jebkāda veida informāciju par piešķirtā finansējuma izlietojumu.
21.
Ministrija ir tiesīga:
21.1.
grozīt izglītības iestādei noteikto dotācijas apmēru, ja valsts budžetā kārtējam gadam tiek grozīts šim mērķim paredzēto līdzekļu apmērs;
21.2.
bez iepriekšēja brīdinājuma veikt pārbaudes par piešķirto valsts budžeta līdzekļu izlietojumu izglītības iestādē;
21.3.
samazināt izglītības iestādei dotācijas apmēru nākamajam budžeta gadam papildus pieaicinātajam pedagogam piešķirtā finansējuma apmērā, ja tā konstatē, ka izglītības iestādē šo noteikumu 10. punktā noteiktajam papildus pieaicinātajam pedagogam, kurš sistēmā piesaistīts grupai šo noteikumu 4. punktā noteiktajā termiņā, dotācijas piešķiršanas budžeta gadā nav tarificētas grupai noteiktās papildu stundas;
21.4.
pārtraukt dotācijas izmaksu, ja:
21.4.1.
ir beidzies izglītības iestādes vai programmas akreditācijas termiņš;
21.4.2.
ir anulēta izglītības iestādes attiecīgās programmas īstenošanai izsniegtā licence vai beidzies tās derīguma termiņš;
21.4.3.
izglītības iestāde vai tās dibinātājs nepilda šajos noteikumos noteiktās saistības vai nepilda tās pienācīgā kārtā;
21.4.4.
pastāv citi apstākļi, kuri saskaņā ar šiem noteikumiem un citiem ārējiem normatīvajiem aktiem liedz ministrijai tiesības piešķirt vai izglītības iestādei vai tās dibinātājam saņemt dotāciju;
21.5.
pieprasīt jau pārskaitītā finansējuma atmaksu, ja piešķirtais finansējums ir izlietots neatbilstoši mērķim.
22.
Noteikumus piemēro atbilstoši valsts budžetā attiecīgajam gadam šim mērķim paredzētajam finansējumam.
23.
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2017. gada 29. augusta noteikumus Nr. 508 "Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas" (Latvijas Vēstnesis, 2017, 173. nr.).
24.
Šo noteikumu 1. pielikums stājas spēkā 2023. gada 1. septembrī. Līdz minētajam datumam profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu mācību treniņu grupu rezultativitātes kritērijus sportā un nosacījumus attiecībā uz izglītojamo skaitu un vecumu nosaka atbilstoši Ministru kabineta 2017. gada 29. augusta noteikumu  Nr. 508 "Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas" 1. pielikumam.  
25.
Šo noteikumu 10. punktu attiecībā uz grupai nepieciešamā finansējuma aprēķinu sākuma sagatavošanas grupām, mācību treniņu pirmā, otrā, trešā, ceturtā, piektā, sestā un septītā apmācības gada grupām, kurām sistēmā šo noteikumu 4. punktā noteiktajā termiņā uz dotācijas piešķiršanas budžeta gadu ir tarificēts papildus pieaicināts pedagogs, piemēro ar 2022. gada 1. janvāri.
26.
Šo noteikumu 10. punktu  attiecībā uz sporta veidiem, kuros grupām sistēmā šo noteikumu 4. punktā noteiktajā termiņā uz dotācijas piešķiršanas budžeta gadu ir tarificēts papildus pieaicināts pedagogs, kurš piedalās nodarbībā drošības prasību ievērošanai,  piemēro ar 2023. gada 1. janvāri.
27.
Šo noteikumu 1. pielikuma 2.5., 2.23., 2.39. un 2.42. apakšpunktā noteiktajiem sporta veidiem grupu komplektēšanu var uzsākt ar 2022. gada 1. septembri.
28.
Dotāciju atbilstoši šo noteikumu  1. pielikumā minētajiem kritērijiem un nosacījumiem  piešķir, sākot ar 2024. gada 1. janvāri. Līdz minētajam datumam dotāciju piešķir atbilstoši Ministru kabineta 2017. gada 29. augusta noteikumu  Nr. 508 "Kārtība, kādā valsts finansē profesionālās ievirzes sporta izglītības programmas" 1. pielikumā minētajiem kritērijiem un nosacījumiem.
29.
Noteikumi stājas spēkā 2022. gada 1. janvārī.
1.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
Profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu mācību treniņu grupu rezultativitātes kritēriji sportā un nosacījumi attiecībā uz izglītojamo skaitu un vecumu
 
2.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
Iesniegums
3.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
SSG grupas nosacījumu izpilde un MT-1, MT-2 un MT-3 grupu nosacījumu un rezultativitātes kritēriju izpilde n-1/n mācību gadā
4.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
MT-4, MT-5, MT-6 un MT-7  grupu rezultativitātes kritēriju izpilde n-1/n mācību gadā
5.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
SMP-1, SMP-2, SMP-3 un ASM grupu rezultativitātes kritēriju izpilde n-1/n mācību gadā
6.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
Stundu skaits mācību treniņu grupās profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādēs
7.
pielikums
Ministru kabineta
2021. gada 21. decembra
noteikumiem Nr.
885
Pārskats par piešķirtās valsts budžeta dotācijas izlietojumu