Noteikumu konsolidētā versija

23-TA-2503
Noteikumi par prasībām biometāna un gāzveida stāvoklī pārvērstas sašķidrinātās dabasgāzes ievadīšanai un transportēšanai dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā
Izdoti saskaņā ar Enerģētikas likuma
110. panta sesto daļu
1.
Noteikumi nosaka tehniskās un drošības prasības biometāna un gāzveida stāvoklī pārvērstas sašķidrinātās dabasgāzes ievadīšanai un transportēšanai dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā, kā arī sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumus, lai gāzes ievadīšana un transportēšana dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā būtu ilgtspējīga un droša.
2.
Noteikumos lietotie termini:
2.1.
gāzes ievadītājs – šo noteikumu izpratnē pārvades vai sadales sistēmas lietotājs, kas sistēmā ievadāmo gāzi ievada pārvades vai sadales sistēmā;
2.2.
kvalitātes raksturlielumi – fizisko un ķīmisko raksturlielumu kopums, kuriem jāatbilst sistēmā ievadāmajai gāzei;
2.3.
pieslēguma līgums – līgums, ko sistēmas operators slēdz ar gāzes ievadītāju par pieslēgumu pie dabasgāzes sistēmas;
2.4.
pieslēguma vieta – pieslēguma punkts, kurā sistēmā ievadāmā gāze tiek ievadīta dabasgāzes pārvades sistēmā vai odorizēta sistēmā ievadāmā gāze tiek ievadīta dabasgāzes sadales sistēmā;
2.5.
sistēmā ievadāmā gāze – biometāns vai gāzveida stāvoklī pārvērsta sašķidrinātā dabasgāze, kas atbilst šo noteikumu 12. punktā un 1. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām;
2.6.
sistēmas pakalpojuma līgums – līgums, ko dabasgāzes pārvades vai sadales sistēmas operators (turpmāk – sistēmas operators) slēdz ar gāzes ievadītāju par dabasgāzes pārvades vai sadales sistēmas pakalpojuma sniegšanu.
3.
Sistēmā ievadāmās gāzes ievadīšana un transportēšana dabasgāzes pārvades vai sadales sistēmā notiek saskaņā ar pārvades sistēmas pakalpojuma vai sadales sistēmas pakalpojuma līgumā noteiktajiem tehniskajiem, drošības un sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes nosacījumiem.
4.
Ekonomikas ministrija sadarbībā ar attiecīgo standartizācijas tehnisko komiteju iesniedz nacionālajai standartizācijas institūcijai to standartu sarakstu, kuri jāpiemēro šo noteikumu prasību izpildei (turpmāk – piemērojamie standarti). Nacionālā standartizācijas institūcija piemērojamo standartu sarakstu publicē savā oficiālajā tīmekļvietnē.
5.
Gāzes ievadītājs nodrošina pieslēguma izbūvi sistēmā ievadāmās gāzes piegādei no piederības robežas līdz pieslēguma vietai dabasgāzes pārvades sistēmā saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātiem dabasgāzes pārvades sistēmas pieslēguma noteikumiem biometāna ražotājiem un sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operatoriem.
6.
Gāzes ievadītājs nodrošina pieslēguma izbūvi sistēmā ievadāmās gāzes piegādei no piederības robežas līdz pieslēguma vietai dabasgāzes sadales sistēmā saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātiem dabasgāzes sadales sistēmas pieslēguma noteikumiem biometāna ražotājiem un sašķidrinātās dabasgāzes sistēmas operatoriem.
7.
Ja sistēmas operators un gāzes ievadītājs nav vienojušies citādi, sistēmas operators pieslēguma punktā veic dabasgāzes sistēmā ievadāmās gāzes uzskaiti un kontrolē šo noteikumu 1. pielikuma 1. - 18. punktā noteiktos sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumus un sadales sistēmas operators, ja nepieciešams, nodrošina dabasgāzes sadales sistēmā ievadāmās gāzes odorizāciju.
8.
Šo noteikumu 1. pielikuma 20., 21., 22., 23., 24., 25. un 26. punktā noteikto sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumu kontroli veic gāzes ievadītājs saskaņā ar sistēmas pakalpojuma līgumā noteiktajiem nosacījumiem.
9.
Ja gāzes ievadītājs nodrošina sistēmā ievadāmās gāzes uzskaiti un kvalitātes raksturlielumu kontroli, gāzes ievadītājs nodrošina sistēmas operatora netraucētu piekļuvi sistēmā ievadāmās gāzes uzskaites un kvalitātes kontroles iekārtām, kā arī odorizācijas iekārtām, ja tās tiek izmantotas sistēmā ievadāmās gāzes sagatavošanas procesā.
10.
Sistēmas operatoram ir tiesības nekavējoties pārtraukt sistēmā ievadāmās gāzes ievadīšanu dabasgāzes sistēmās, ja sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumi neatbilst šajos noteikumos noteiktajiem sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumiem.
11.
Ja sistēmā ievadāmā gāze tiek ievadīta dabasgāzes pārvades sistēmas posmā, kas tieši nodrošina dabasgāzes pārrobežu pārvadi vai dabasgāzes pārvadi uz Inčukalna pazemes gāzes krātuvi, sistēmā ievadāmā gāze atbilst gāzes kvalitātes prasībām, kādas noteiktas pārvades sistēmu operatoru starpsavienojuma līgumā, kas noslēgts, ievērojot Eiropas Komisijas 2015. gada 30. aprīļa Regulas Nr. 2015/703, ar ko izveido tīkla kodeksu par sadarbspējas un datu apmaiņas noteikumiem, 3. pantu un 7. panta trešās daļas "b" apakšpunktu, un publicētas pārvades sistēmas operatora tīmekļvietnē. Ja šādas gāzes kvalitātes prasības nav publicētas, tad pārvades sistēmas operatora izdotajiem tehniskajiem noteikumiem jāatbilst šo noteikumu 1. pielikumā noteiktajiem gāzes kvalitātes raksturlielumiem.
12.
Līdz dienai, kad stājas spēkā Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijā apstiprinātie sadales sistēmas pieslēguma noteikumi biometāna ražotājiem un sašķidrinātās dabasgāzes termināļa operatoriem, pieslēguma izbūvei dabasgāzes sadales sistēmā piemēro šo noteikumu 2. pielikumā minētos nosacījumus.
13.
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2016. gada 4. oktobra noteikumus Nr. 650 "Prasības biometāna un gāzveida stāvoklī pārvērstas sašķidrinātās dabasgāzes ievadīšanai un transportēšanai dabasgāzes pārvades un sadales sistēmā" (Latvijas Vēstnesis, 2016, 194. nr.).
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu
Noteikumos iekļautas tiesību normas, kas izriet no Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 13. jūlija Direktīvas 2009/73/EK par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz dabasgāzes iekšējo tirgu un par Direktīvas 2003/55/EK atcelšanu.
1.
pielikums
Ministru kabineta
2022. gada 13. septembra
noteikumiem Nr.
567
Sistēmā ievadāmās gāzes kvalitātes raksturlielumi
Nr.
p. k.
Parametri Mērvienība Gāzes kvalitātes raksturlielumi
ja to ievada dabasgāzes pārvades sistēmā, kas tieši saistīta ar piegādēm citām valstīm vai Inčukalna pazemes gāzes krātuvi ja to ievada dabasgāzes sadales vai pārvades sistēmā, kas nav tieši saistīta ar piegādēm citām valstīm vai Inčukalna pazemes gāzes krātuvi
1. Vobbes skaitlis (indekss) – WS MJ/m3 49,18–55,81a
 

45,81–51,98b

kWh/m3 13,66–15,50a
 

12,73–14,44b

2. Augstākais sadegšanas siltums HS (GCV) MJ/m3 ≥ 37,44a
 

≥ 34,87b

kWh/m3 ≥ 10,41a
 

≥ 9,69b

3. Zemākais sadegšanas siltums HI (NCV) MJ/m3 ≥ 34,17a
 

≥ 31,82b

kWh/m3

≥ 9,48a

 

≥ 8,83b

4. Relatīvais blīvums – d   0,55–0,70
5. Sērs kopā – S (bez odoranta) mg/m3 ≤ 30
6. Sērūdeņradis + karbonilsulfīds H2S + COS mg/m3 ≤ 7
7. Merkaptāni – RSH (bez odoranta) mg/m3 ≤ 16c
8. Metāns – CH4 mol% ≥ 90
9. Slāpeklis – N2 mol% ≤ 3
10. Skābeklis – O2 mol% ≤ 0,02 ≤ 0,5
11. Oglekļa dioksīds – CO2 mol% ≤ 2,5
12. Etāns mol% ≤ 10d
13. Propāns mol% ≤ 3d
14. Butāns un augstākie ogļūdeņraži mol% ≤ 1d
15. Metāna skaitlis   ≥ 65c
16. Ogļūdeņražu rasas punkts HC DP, pie 1–70 bar °C ≤ –2
17. Ūdens rasas punkts – H2O DP, pie 40 bar °C ≤ –10
18. Ūdeņradis – H2 mol% ≤ 0,1 ≤ 2
19. Odorants (tikai ievadot sadales sistēmā) mg/m3   ≥ 3
balles ≥ 3
20. Amonjaks e – NH3 mg/m3 ≤ 10,5a

≤ 9,8b

21. Amīni e – R-NH2 mg/m3 ≤ 10,5a

≤ 9,8b

22. Dzīvsudrabs e – Hg mg/m3 ≤ 1
23. Hlorētie savienojumi (kā Cl) e mg/m3 ≤ 1
24. Fluorētie savienojumi (kā F) e mg/m3 ≤ 10
25. Oglekļa monoksīds e – CO mol% ≤ 0,1
26. Silīcijs e – Si mg/m3 ≤ 0,3
a – Standartapstākļi: 25/0 ° C (sadegšana/mērīšana), 1,01325 bar

b – Standartapstākļi: 25/20 ° C (sadegšana/mērīšana), 1,01325 bar

c – Nav jākontrolē biometānam

d – Šo komponentu klātbūtne biometānā nav pieļaujama

– Jākontrolē poligonu gāzēm reizi 3 mēnešos

2.
pielikums
Ministru kabineta
2022. gada 13. septembra
noteikumiem Nr.
567
Prasības biometāna ražotājiem un sašķidrinātās dabasgāzes termināļa operatoriem sadales sistēmas pieslēgumu izveidei

1. Sadales sistēmas operators gāzes ievadītājam izsniedz tehniskos noteikumus, kuros norāda tehniskās prasības pieslēgizbūvei:

1.1. pievienošanās vietai;

1.2. gāzesvada tehniskajiem parametriem;

1.3. noslēgierīču izvietojumam;

1.4. spiediena regulatoriem darba spiediena nodrošināšanai, spiediena un temperatūras devējiem;

1.5. gāzes komercuzskaites mēraparātam;

1.6. odorizācijas iekārtai;

1.7. ievadāmās gāzes kvalitātes kontrolei;

1.8. datu apmaiņas nodrošināšanai.

2. Tehniskie noteikumi tiek izsniegti gāzesvadu sistēmas projekta izstrādei un būvdarbu izmaksu aprēķinam.

3. Būvniecības dokumentācijas izstrādi un būvdarbus atļauts veikt attiecīgajā jomā sertificētam speciālistam.

4. Gāzes ievadītājs pieslēguma būvdarbu veikšanai izvēlas būvkomersantu, kurš atbilst būvniecību reglamentējošajos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām.

5. Sadales sistēmas operators ar gāzes ievadītāju slēdz pieslēguma līgumu, kurā sadales sistēmas operators nosaka pieslēguma ierīkošanas nosacījumus un termiņus, pieslēguma maksu, pieslēguma maksas samaksas termiņus, kā arī nosacījumus gāzes ievadītāja dabasgāzes sistēmas pieslēgšanai sadales sistēmai.

6. Pieslēguma maksu nosaka atbilstoši pieslēguma ierīkošanas ekonomiski pamatotajām izmaksām, ņemot vērā būvdarbu izmaksas izvēlētā būvkomersanta piedāvājumā un tehniskās izmaksas.

7. Gāzes ievadītājs par saviem līdzekļiem normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā nodrošina gāzes ievadītāja dabasgāzes apgādes sistēmas ierīkošanu un sagatavošanu pieslēgšanai sadales sistēmai līdz pieslēguma līgumā noteiktajam termiņam.