Noteikumu projekts

23-TA-1472
Interešu pārstāvības reģistra un interešu pārstāvības deklarēšanas sistēmas noteikumi
Izdoti saskaņā ar Interešu pārstāvības atklātības likuma 3. panta ceturtās daļas 5. punktu, 4. panta septīto daļu
1.Vispārīgais jautājums
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
interešu pārstāvības reģistrā (turpmāk – Pārstāvības reģistrs) norādāmās interešu pārstāvības jomas;
1.2.
citas interešu pārstāvības deklarēšanas sistēmā (turpmāk – Deklarēšanas sistēma) publicējamās ziņas, kā arī šo ziņu publicēšanas apjomu;
1.3.
kārtību, kādā publiskās varas pārstāvim tiek nodrošināta piekļuve Deklarēšanas sistēmai.
2.Pārstāvības reģistra noteikumi
2.
Pārstāvības reģistrā interešu pārstāvības jomu vai jomas gadījumā, ja interešu pārstāvība tiek veikta vairākās no tām, ieraksta atbilstoši šo noteikumu pielikumam.
3.
Katrai personai Pārstāvības reģistrā tiek piešķirts tikai viens unikālais identifikācijas numurs.
4.
Pārstāvības reģistrā ierakstītās ziņas, izņemot šo noteikumu 5. punktā noteiktās ziņas, ir publiski pieejamas bez maksas un tās ir pieejamas līdz interešu pārstāvja izslēgšanai no reģistra.
5.
Pārstāvības reģistra nepubliskajā daļā iekļauj ziņas par:
5.1.
interešu pārstāvja — fiziskās personas — personas kodu (ja tāda nav, — dzimšanas datumu, personu apliecinoša dokumenta numuru un izdošanas datumu, valsti un institūciju, kas dokumentu izdevusi);
5.2.
interešu pārstāvja — juridiskās personas vai personālsabiedrības — likumiskā pārstāvja un cita pārstāvja, kas tiek pilnvarots veikt interešu pārstāvību, personas kodu (ja tāda nav, — dzimšanas datumu, personu apliecinoša dokumenta numuru un izdošanas datumu, valsti un institūciju, kas dokumentu izdevusi);
5.3.
interešu pārstāvja — juridiskās personas vai personālsabiedrības — dalībnieka, akcionāra un patiesā labuma guvēja personas kodu (ja tāda nav, — dzimšanas datumu, personu apliecinoša dokumenta numuru un izdošanas datumu, valsti un institūciju, kas dokumentu izdevusi).
6.
Pārstāvības reģistra nepubliskajā daļā iekļautās ziņas ir ierobežotas pieejamības informācija, un to var iegūt normatīvajos aktos noteikto uzdevumu veikšanai tiesībaizsardzības institūcijas, kā arī Finanšu izlūkošanas dienests un uzraudzības un kontroles institūcijas noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā bez ierobežojumiem, bet citas institūcijas — iesniedzot pamatotu pieprasījumu. Privātpersonas Pārstāvības reģistra nepubliskās daļas ziņas pieprasa Informācijas atklātības likumā noteiktajā ierobežotas pieejamības informācijas pieprasīšanas kārtībā.
3.Deklarēšanas sistēmas noteikumi
3.1.Deklarēšanas sistēmā ierakstāmās ziņas un to publicitāte
7.
Deklarēšanas sistēmā papildus Interešu pārstāvības atklātības likuma 4. panta otrajā daļā uzskaitītajām publicējamajām ziņām publicē ziņas par grupu, kuras intereses pārstāv interešu pārstāvis, un institūciju, kas Interešu pārstāvības atklātības likuma 4. panta otrajā daļā minētās ziņas ir publicējusi, norādot tās nosaukumu un reģistrācijas numuru, kā arī konkrēto personu, kas publiskās varas pārstāvja vārdā ziņas publicējusi, norādot tās vārdu, uzvārdu un ieņemamo amatu.
8.
Deklarēšanas sistēmā par dalībniekiem – interešu pārstāvjiem – publicē šādas ziņas:
8.1.
unikālo identifikācijas numuru, kas piešķirts interešu pārstāvim un interešu pārstāvja likumiskajam vai citam pārstāvim;
8.2.
ja interešu pārstāvis ir fiziska persona – vārdu, uzvārdu;
8.3.
ja interešu pārstāvis ir juridiska persona – interešu pārstāvja likumiskā vai cita pārstāvja vārdu, uzvārdu, ieņemamo amatu un institūciju.
9.
Deklarēšanas sistēmā par dalībniekiem – publiskās varas pārstāvjiem – publicē publiskās varas pārstāvja vārdu, uzvārdu, ieņemamo amatu un institūciju.
10.
Deklarēšanas sistēmā par apspriesto jautājumu publiskās varas pārstāvis:
10.1.
deklarē ziņas par publisko lēmumu, par kuru ir notikusi interešu pārstāvības aktivitāte;
10.2.
ieraksta īsu aprakstu par vēlamo rezultātu (piemēram, izmaiņas regulējumā, publiskā  finansējumu piešķiršana, iniciatīvas virzīšana, problēmas aktualizēšana vai risināšana);
10.3.
atzīmē interešu pārstāvības jomu.
11.
Par vairākām saturiski līdzīgām interešu pārstāvības aktivitātēm, kas notikušas divu nedēļu periodā, var veikt vienu ierakstu, datuma vietā atzīmējot laika periodu.
12.
Par interešu pārstāvi, kas nav ierakstīts Pārstāvības reģistrā, pamatojoties uz to, ka tā īstenotā interešu pārstāvība uz ziņu publicēšanas brīdi neatbilst Interešu pārstāvības atklātības likuma 3. panta otrajā daļā minētajai sistemātiskas interešu pārstāvības definīcijai, Deklarēšanas sistēmā publicē visas tās pašas ziņas, kas uzskaitītas Interešu pārstāvības atklātības likuma 3. panta ceturtajā daļā, izņemot minētā panta 4. punktā noteikto.
13.
Deklarēšanas sistēmā ziņas par katru interešu pārstāvības gadījumu ir pieejamas un tiek glabātas 10 gadus no to publicēšanas dienas.
3.2.Piekļuve Deklarēšanas sistēmai un ziņu publicēšana tajā
14.
Piekļuvi Deklarēšanas sistēmai pieprasa publiskā persona, kurā darbojas publiskās varas pārstāvis.
15.
Lai nodrošinātu piekļuvi Deklarēšanas sistēmai Saeimas deputātiem, piekļuvi pieprasa Saeimas administrācija. Lai nodrošinātu piekļuvi Deklarēšanas sistēmai pašvaldības domes deputātiem, piekļuvi pieprasa pašvaldības dome.
16.
Privātpersonai attiecībā uz tai deleģēto pārvaldes uzdevumu un publiskas personas nolīgtam ārštata padomniekam piekļuvi Deklarēšanas sistēmai pieprasa šo Noteikumu 14. punktā noteiktajā kārtībā.
17.
Piekļuve tiek pieprasīta, nosūtot pieteikumu Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistram (turpmāk – reģistra iestāde), izmantojot reģistra iestādes pārziņā esošu speciālo tiešsaistes formu un parakstot to ar drošu elektronisko parakstu. Pieteikumā norāda Deklarēšanas sistēmas administratora vārdu, uzvārdu, personas kodu, amatu un e-pasta adresi. Katram subjektam var būt tikai viens Deklarēšanas sistēmas administrators.
18.
Reģistra iestāde piešķir Deklarēšanas sistēmas piekļuves tiesības Deklarēšanas sistēmas administratoram.
19.
Deklarēšanas sistēmas administrators ir tiesīgs veidot Deklarēšanas sistēmas lietotāju kontus pēc vajadzības, piešķirot Deklarēšanas sistēmas piekļuves tiesības arī citām personām – Deklarēšanas sistēmas lietotājiem.
20.
Deklarēšanas sistēmas administrators ir tiesīgs piekļūt Deklarēšanas sistēmai un publicēt tajā ziņas par interešu pārstāvības aktivitātēm.
21.
Deklarēšanas sistēmas lietotājs ir tiesīgs piekļūt Deklarēšanas sistēmai un publicēt tajā ziņas par interešu pārstāvības aktivitātēm.
22.
Par Deklarēšanas sistēmas administratora atcelšanu vai jauna administratora iecelšanu šo Noteikumu 14., 15., 16. punktā minētais subjekts nosūta pieteikumu reģistra iestādei, izmantojot reģistra iestādes pārziņā esošu speciālo tiešsaistes formu un parakstot ar drošu elektronisko parakstu. Gadījumā, ja publiskā persona beidz pastāvēt vai izbeidzas deleģētai pārvaldes uzdevums, pieteikumā jaunu administratoru nenorāda. Pārējos gadījumos pieteikumā norāda jaunā Deklarēšanas sistēmas administratora vārdu, uzvārdu, personas kodu, amatu un e-pasta adresi.
23.
Deklarēšanas sistēmas lietotājam piekļuves tiesības atceļ institūcijas Deklarēšanas sistēmas administrators pēc institūcijas iekšēji noteiktiem kritērijiem ne vēlāk kā divu nedēļu laikā pēc brīža, kad zudis pamats piekļuves tiesību esamībai.
4.Noslēguma jautājums
24.
Noteikumi stājas spēkā 2025. gada 1. septembrī.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
Pielikums
Ministru kabineta
[23-TA-1472 Dt]
noteikumiem Nr.
[23-TA-1472 Nr]
Interešu pārstāvības jomu saraksts