Noteikumu projekts

Ministru kabineta noteikumi Nr. 477
Rīgā 2024. gada 16. jūlijā (prot. Nr. 29 62. §)
24-TA-1095
Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība pasākumā "Akvakultūras krājuma apdrošināšana"
Izdoti saskaņā ar Lauksaimniecības un lauku attīstības likuma 5. panta ceturto un septīto daļu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu ar Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu saistītā darbības veidā "Akvakultūras krājuma apdrošināšana" (turpmāk – pasākums) saskaņā ar:
1.1.
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 7. jūlija Regulu (ES) 2021/1139, ar ko izveido Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un groza Regulu (ES) 2017/1004 (turpmāk – regula 2021/1139);
1.2.
Eiropas Parlamenta un Padomes 2021. gada 24. jūnija Regulu (ES) 2021/1060, ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu Plus, Kohēzijas fondu, Taisnīgas pārkārtošanās fondu un Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu un finanšu noteikumus attiecībā uz tiem un uz Patvēruma, migrācijas un integrācijas fondu, Iekšējās drošības fondu un Finansiāla atbalsta instrumentu robežu pārvaldībai un vīzu politikai;
1.3.
Komisijas 2022. gada 19. janvāra Īstenošanas regulu (ES) 2022/79, ar ko nosaka Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) 2021/1139 piemērošanas noteikumus attiecībā uz darbības līmeņa īstenošanas datu reģistrēšanu, nosūtīšanu un izklāstu (turpmāk – regula 2022/79);
1.4.
Komisijas 2022. gada 29. jūnija Deleģēto regulu (ES) 2022/2181, ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/1139 par Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fondu papildina attiecībā uz atbalsta pieteikumu (turpmāk – regula 2022/2181).
2.
Pasākuma mērķis ir mazināt akvakultūras nozares ārējos riska faktorus, daļēji sedzot izdevumus par apdrošināšanas prēmiju saskaņā ar regulas 2021/1139 26. panta 1. punkta "a" apakšpunktu.
3.
Atbalstam piesakās, projekta iesniegumu vērtē un atlasa, lēmumu par projekta apstiprināšanu pieņem, projektu īsteno, publisko finansējumu pieprasa un izmaksā, projektu uzrauga un finanšu korekcijas piemēro atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības vispārējo kārtību lauku un zivsaimniecības attīstībai, ciktāl tie nav pretrunā ar šiem noteikumiem.
II.Atbalsta saņemšanas nosacījumi
4.
Atbalsta pretendents (turpmāk – pretendents) ir:
4.1.
Pārtikas un veterinārajā dienestā reģistrēts vai atzīts akvakultūras nozares uzņēmums – komersants, zemnieku vai zvejnieku saimniecība, kas audzē akvakultūras produkciju pārdošanai;
4.2.
valsts zinātniskais institūts, kas īsteno valsts politiku zivju krājumu atražošanas jomā.
5.
Šo noteikumu 4. punktā minētais pretendents ir pārtikai paredzēto akvakultūras dzīvnieku audzētava vai akvakultūras dzīvnieku audzētava resursu atjaunošanai saskaņā ar normatīvajiem aktiem par veterinārajām prasībām akvakultūras dzīvniekiem, no tiem iegūtiem produktiem un to apritei, un tā darbība atbilst normatīvajos aktos noteiktajām prasībām dzīvnieku veselības, veterinārijas un vides jomā.
6.
Apdrošināšanas pakalpojumu sniedzējs atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem:
6.1.
tam ir spēkā esoša Latvijas Bankas atļauja (licence) apdrošināšanas pakalpojumu sniegšanai;
6.2.
tas ir iekļauts Latvijas Bankas tīmekļvietnē publicētajā apdrošināšanas starpnieku sarakstā;
6.3.
tas ir ar šo noteikumu 6.1. un 6.2. apakšpunktā minētajiem apdrošināšanas pakalpojumu sniedzējiem saistīts uzņēmums.
7.
Pretendents pie apdrošināšanas pakalpojumu sniedzēja ir iegādājies apdrošināšanas polisi akvakultūras krājuma apdrošināšanai. Viens risks vienam akvakultūras krājumam vienā apdrošināšanas periodā ir apdrošināts pie viena apdrošinātāja.
8.
Atbalstu pretendentam nepiešķir, ja:
8.1.
tam konkrētajā laikposmā ir konstatēti pārkāpumi saskaņā ar regulas 2021/1139 11. pantu un regulu 2022/2181;
8.2.
Lauku atbalsta dienests projekta iesnieguma apstiprināšanas brīdī ir konstatējis kādu no grūtībās nonākuša uzņēmuma pazīmēm atbilstoši normatīvajiem aktiem par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības vispārējo kārtību lauku un zivsaimniecības attīstībai.
9.
Attiecināmās izmaksas ir apdrošināšanas prēmija par apdrošināšanas polisi, ja apdrošināšanas līgums paredz šādus nosacījumus:
9.1.
tādu pretendenta zaudējumu segšanu, kurus akvakultūrai radījuši šādi riska faktori:
9.1.1.
nelabvēlīgi klimatiskie apstākļi;
9.1.2.
dabas katastrofas;
9.1.3.
uguns;
9.1.4.
akvakultūras slimība, izņemot slimības, kas minētas normatīvajos aktos par valsts uzraudzībā esošās dzīvnieku infekcijas slimības vai epizootijas uzliesmojuma laikā radušos zaudējumu kompensāciju;
9.1.5.
pēkšņas ūdens kvalitātes un kvantitātes pārmaiņas, par kurām pretendents nav atbildīgs;
9.1.6.
ražošanas iekārtu darbības traucējumi vai to iznīcināšana, par ko pretendents nav atbildīgs;
9.2.
šo noteikumu 9.1. apakšpunktā minētos zaudējumus sedz, ja pretendenta zaudējumi veido vismaz 20 procentu no vidējiem ieņēmumiem par akvakultūras produkcijas pārdošanu iepriekšējos trijos kalendāra gados;
9.3.
atlīdzības limits par katru apdrošināto risku vismaz 200 procentu apmērā no kopējās apdrošināšanas prēmijas par visiem polisē minētajiem riska faktoriem;
9.4.
iestājoties apdrošināšanas polisē minētajam riskam, pašrisks nemainās atkarībā no iepriekš izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības par jebkuru no attiecīgajā polisē minētajiem riska faktoriem.
10.
Ja apdrošināšanas polise paredz apdrošināšanas atlīdzības izmaksu par zaudējumiem, kas nepārsniedz šo noteikumu 9.2. apakšpunktā minētos zaudējumus, vai apdrošināšanas polise sedz cita veida risku, kas nav minēts šo noteikumu 9.1. apakšpunktā, atbalstu par šīm izmaksām nepiešķir un attiecīgā apdrošināšanas prēmijas summas daļa ir nodalīta.
11.
Pretendents līdz projekta iesnieguma iesniegšanas termiņa beigām attiecīgajā kārtā ir pilnībā apmaksājis rēķinu par apdrošināšanas prēmiju vai apdrošināšanas polises privātā ieguldījuma daļas summu.
12.
Atbalsta intensitāte ir 60 procentu no apdrošināšanas prēmijas attiecināmajiem izdevumiem.
III.Pieteikšanās atbalsta saņemšanai un publiskā finansējuma pieprasīšanas papildu nosacījumi
13.
Lai pieteiktos atbalstam, pretendents saskaņā ar normatīvajiem aktiem par valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības vispārējo kārtību lauku un zivsaimniecības attīstībai Lauku atbalsta dienesta elektroniskajā pieteikšanās sistēmā ne agrāk kā apdrošināšanas līguma spēkā stāšanās dienā iesniedz šādus dokumentus:
13.1.
projekta iesniegumu, kurā norāda:
13.1.1.
informāciju par pretendentu projekta iesnieguma iesniegšanas mēneša pirmajā datumā:
13.1.1.1.
darbības aprakstu;
13.1.1.2.
saņemto publisko finansējumu;
13.1.2.
informāciju par uzņēmuma apgrozījumu;
13.1.3.
apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja nosaukumu;
13.1.4.
par apdrošināšanas polisi – apdrošināto akvakultūras krājumu, apdrošinātos riska faktorus, kopējo apdrošināšanas prēmijas apmēru un attiecināmās izmaksas, kā arī apdrošināšanas periodu;
13.1.5.
saņemtās atlīdzības kārtējā un iepriekšējā gadā, ja iepriekš saņemts atbalsts par apdrošināšanas polises iegādi. Informāciju norāda par katru risku atsevišķi;
13.1.6.
informāciju saskaņā ar regulu 2022/79;
13.1.7.
projektu atlases kritēriju punktu skaitu;
13.1.8.
ar projekta īstenošanu sasniedzamo regulas 2021/1139 1. pielikumā minēto rezultātu rādītāju CR 08 – personu skaits;
13.2.
kārtējā gadā spēkā esošas apdrošināšanas polises kopiju;
13.3.
maksājumu apliecinošus dokumentus par pilnībā samaksāto apdrošināšanas prēmiju;
13.4.
apdrošināšanas līguma un tā pielikumu kopiju, kā arī citus dokumentus, kuros norādīta informācija par apdrošināšanas polises atlīdzības limitu un pašrisku;
13.5.
pretendenta deklarāciju.
14.
Ja ir aizdomas par ekonomiski nepamatotu un apdrošināšanas mērķim neatbilstošu polisi, Lauku atbalsta dienests no apdrošināšanas pakalpojuma sniedzēja vai pretendenta pieprasa skaidrojumu par aprēķināto prēmiju un atlīdzības limitu attiecībā uz apdrošināšanas polisē ietvertajiem riska faktoriem un citiem nosacījumiem.
15.
Atbalsta saņēmējs piecu darbdienu laikā informē Lauku atbalsta dienestu, ja apdrošināšanas līgums ir grozīts vai izbeigts pirms termiņa.
16.
Pēc apdrošināšanas līguma izbeigšanās vai apdrošināšanas līguma darbības laikā apdrošināšanas pakalpojuma sniedzējs pēc Lauku atbalsta dienesta pieprasījuma sniedz informāciju par apdrošināšanas līgumu, tostarp par grozījumiem apdrošināšanas līgumā vai līguma izbeigšanu pirms termiņa. Ja apdrošināšanas līgums bijis grozīts vai izbeigts pirms termiņa un atbalsta saņēmējam izmaksāta apdrošināšanas prēmija vai tās daļa, norāda izmaksātās apdrošināšanas prēmijas apmēru, kā arī pievieno konkrētā atbalsta saņēmēja apdrošināšanas polises kopiju.
17.
Lauku atbalsta dienests mēneša laikā pēc šo noteikumu 16. punktā minētās informācijas saņemšanas par apdrošināšanas līguma grozīšanu vai izbeigšanu pirms termiņa pārrēķina atbalsta saņēmējam piešķiramo atbalstu un pieprasa viņam atmaksāt pārmaksāto atbalstu vai tā daļu.
Ministru prezidente E. Siliņa
Zemkopības ministra pienākumu izpildītājs ‒ ekonomikas ministrs V. Valainis