24-TA-3321
Noteikumi par transportlīdzekļu reģistrāciju un rindas organizēšanu valsts ārējās sauszemes robežas šķērsošanai
Izdoti saskaņā ar Latvijas Republikas valsts robežas likuma 10.1 panta septīto daļu.
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka:
1.1.
kārtību, kādā tiek organizēta transportlīdzekļu rinda, kurā transportlīdzekļus reģistrē Latvijas Republikas valsts ārējās sauszemes robežas šķērsošanai pa autoceļiem, izmantojot Elektronisko iepriekšējās pieteikšanās un rindas progresa sistēmu (turpmāk – elektroniskā rindas rezervācijas sistēma);
1.2.
maksu par reģistrāciju elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā un kārtību, kādā tiek veikta apmaksa par reģistrāciju;
1.3.
kārtību, kādā robežu var šķērsot ārpus kārtas, un gadījumus, kādos piemēro atbrīvojumu no samaksas par reģistrācijas pakalpojumu;
1.4.
elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā iekļaujamo personu un transportlīdzekļu datu apjomu, datu glabāšanas termiņus, kārtību, kādā informāciju apstrādā, un nosacījumus piekļuves nodrošināšanai sistēmā iekļautajiem datiem;
1.5.
kompetentās institūcijas, kurām ir tiesības piekļūt elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā esošajiem datiem.
2.
Elektroniskās rindas rezervācijas sistēmas pārzinis, pamatojoties uz deleģēšanas līgumu ar Satiksmes ministriju, ir valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību “Autotransporta direkcija” (turpmāk – sistēmas pārzinis), savukārt sistēmas izveidi, attīstību un uzturēšanu saskaņā ar deleģēšanas līguma noteikumiem nodrošina valsts akciju sabiedrība "Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs".
3.
Šie noteikumi neregulē jautājumus, kas saistīti ar robežšķērsošanas un kontroles procesa elektronizētas pārvaldības sistēmu un nav attiecināmi uz personām un transportlīdzekļiem ar kuriem pārvietojas Latvijas Republikas valsts robežas likuma 10. panta desmitās daļas pirmajā, trešajā, ceturtajā (attiecībā uz operatīvajiem transportlīdzekļiem, zirgu pajūgiem un velotransportu), piektajā, septītajā un astotajā punktā minētās personas. Minētie transportlīdzekļi nereģistrējas elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā. Šo transportlīdzekļu robežšķērsošanu organizē Valsts robežsardze normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
II.Kārtība, kādā transportlīdzekli reģistrē elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā Latvijas Republikas ārējās robežas šķērsošanai
4.
Visus mehāniskos transportlīdzekļus, izņemot šo noteikumu 3. punktā minētos, lai izceļotu caur normatīvajos aktos noteiktajām Latvijas Republikas ārējās sauszemes robežšķērsošanas vietām uz autoceļiem (izņemot robežšķērsošanas vietu “Pededze”), transportlīdzekļa vadītājs, īpašnieks vai turētājs (turpmāk – reģistrācijas veicējs) pirms ierašanās robežšķērsošanas vietā reģistrē elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā tīmekļa vietnē, norādot robežšķērsošanas vietu, datumu, laiku un rindas veidu:
4.1.
prioritārā rinda, kurā reģistrē transportlīdzekļus, ar kuriem tiek veikti pasažieru vai kravas pārvadājumi, kas minēti Latvijas Republikas robežas likuma 10. panta desmitās daļas 2., 4. (attiecībā uz regulāro starptautisko maršrutu autobusiem), 6. un 6.1 punktā un vienpadsmitajā daļā;
4.2.
rinda viegliem pasažieru transportlīdzekļiem, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, mopēdiem;
4.3.
rinda autobusiem, ar kuriem neveic regulāros pasažieru pārvadājumus;
4.4.
rinda kravas transportlīdzekļiem bez kravas;
4.5.
rinda kravas transportlīdzekļiem ar kravu, kas neatbilst ārpus kārtas transportējamo preču prasībām.
5.
Reģistrējoties elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā, tiek rezervēta transportlīdzekļa prognozētā iebraukšana robežšķērsošanas vietā (laiks, datums un rindas veids) (turpmāk – rezervācijas laiks).
6.
Reģistrācijas veidi elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā ir šādi:
6.1.
reģistrācija, kad reģistrācijas veicējs, reģistrējot transportlīdzekli, izvēlas vēlamo pieejamo rezervācijas laiku;
6.2.
reģistrācija uz tuvāko pieejamo rezervācijas laiku, ierodoties tieši pierobežas zonā pie robežšķērsošanas vietas.
7.
Iepriekšēja reģistrācija elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā ir iespējama atbilstoši sistēmā pieejamiem rezervācijas laikiem, kuru intervālus nosaka sistēmas pārzinis, sadarbojoties ar Valsts robežsardzi.
8.
Pēc reģistrācijas elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā šo noteikumu 20. punktā minēto datu (izņemot 20.2. apakšpunktā minētos datus par transportlīdzekļa vadītāju) labošana nav atļauta.
9.
Elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā transportlīdzeklim var būt viena aktīva reģistrācija, izņemot regulāros starptautiskos pasažieru pārvadājumus.
10.
Reģistrācija elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā negarantē robežas šķērsošanu rezervācijas laikā.
11.
Robežšķērsošanas vietā tiek ielaisti tikai tie transportlīdzekļi, kuri ir reģistrēti elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā un ir izsaukti iebraukt robežšķērsošanas vietā. Transportlīdzekļu izsaukšanu iebraukšanai robežšķērsošanas vietā organizē Valsts robežsardze, izmantojot elektronisko rindas rezervācijas sistēmu.
12.
Ja elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā reģistrētais transportlīdzeklis uz robežšķērsošanas vietu neierodas trīs stundu laikā pēc rezervācijas laika, attiecīgā transportlīdzekļa reģistrācija rindā tiek atcelta un rindas rezervācija un pakalpojuma maksa jāveic no jauna.
13.
Ja ierašanās kavējums robežšķērsošanas vietā nav radies transportlīdzekļa vadītāja vainas dēļ (piemēram, ja vilcējs vai piekabe iekļuvusi vieglā negadījumā, taču var turpināt ceļu pēc kāda laika), rindas rezervācija netiek atcelta arī pēc noteiktā maksimālā kavējuma laika. Šādos gadījumos rindas rezervācija tiek saglabāta un transportlīdzeklim Valsts robežsardze nodrošina iespēju šķērsot robežu iespējami ātrākajā laikā.
III.Reģistrācijas maksa elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā, tās apmērs, piemērošana un atgriešanas kārtība
14.
Reģistrēšanās elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā ir maksas pakalpojums (turpmāk – pakalpojums). Maksu par reģistrēšanos atbilstoši šiem noteikumiem iekasē elektroniskās rindas rezervācijas sistēmas pārzinis.
15.
Reģistrācijas veicējs par pakalpojumu norēķinās pirms pakalpojuma saņemšanas, izmantojot elektroniskās rindas tīmekļa vietnēs pieejamos maksājuma veidus.
16.
Maksa par pakalpojumu viena transportlīdzekļa reģistrēšanai elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā ir 8 euro.
17.
No maksas par pakalpojumu tiek atbrīvoti transportlīdzekļi ar kuriem pārvietojas Latvijas Republikas valsts robežas likuma 10. panta desmitās daļas otrajā punktā minētās personas, kā arī autobusi, ar kuriem tiek veikti starptautiskie pasažieru regulārie pārvadājumi.
18.
Maksa par pakalpojumu tiek atgriezta šādos gadījumos:
18.1.
elektroniskās rindas rezervācijas sistēmas darbība ir tehniski traucēta tādā apjomā, ka pakalpojuma izmantošana nav bijusi iespējama;
18.2.
robežšķērsošanas vieta ir slēgta rezervētajā laikā.
19.
Ja maksājums par pakalpojumu ir jāatmaksā, reģistrācijas veicējs, pamatojoties uz šo noteikumu 18. punktu , iesniedz iesniegumu sistēmas pārzinim, nosūtot to uz tā oficiālo elektroniskās saziņas adresi (e-adresi), e-pastu vai arī juridisko adresi ar pasta sūtījumu. Iesniegumā norāda unikālu reģistrācijas identifikatora numuru, kas iepriekš nosūtīts uz reģistrācijas veicēja norādīto e-pasta adresi. Sistēmas pārzinis, izvērtējot iesnieguma pamatotību, 44 dienu laikā no iesnieguma saņemšanas dienas pārskaita atmaksājamo summu (neieskaitot pārskaitījuma maksu) uz reģistrācijas veicēja norādīto bankas norēķinu kontu.
IV.Iesniedzamie dati, to apstrādes, glabāšanas nosacījumi un piekļuves tiesības datiem par ārējo sauszemes robežu šķērsojošajām personām un transportlīdzekļiem
20.
Elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā reģistrējami šādi dati:
20.1.
par rezervācijas vietu un laiku:
a) robežšķērsošanas vieta;
b) datums;
c) laiks;
d) rindas veids (prioritāte);
e) transportlīdzekļa veids.
a) robežšķērsošanas vieta;
b) datums;
c) laiks;
d) rindas veids (prioritāte);
e) transportlīdzekļa veids.
20.2.
par transportlīdzekļa vadītāju:
a) vārds (vārdi);
b) uzvārds;
c) dzimšanas datums (datums, mēnesis, gads);
d) valstspiederība;
e) personas identifikācijas dokumenta veids, numurs un derīguma termiņš, dokumenta izdošanas valsts, ja attiecināms;
f) kontaktinformācija paziņojumu saņemšanai (telefona numurs un e-pasta adrese).
a) vārds (vārdi);
b) uzvārds;
c) dzimšanas datums (datums, mēnesis, gads);
d) valstspiederība;
e) personas identifikācijas dokumenta veids, numurs un derīguma termiņš, dokumenta izdošanas valsts, ja attiecināms;
f) kontaktinformācija paziņojumu saņemšanai (telefona numurs un e-pasta adrese).
20.3.
par transportlīdzekli un tā kravu, ja attiecināms:
a) reģistrācijas valsts;
b) valsts reģistrācijas numurs;
c) marka;
d) piekabes vai puspiekabes valsts reģistrācijas numurs, ja attiecināms;
e) kravas esība, norādot galveno atsauces numuru jeb MRN (angļu val. Movement Reference Number), vai kravas neesība;
f) ātri bojājošās kravas gadījumā, jānorāda preču pavaddokumentos minēto preču kombinētās nomenklatūras kodu.
a) reģistrācijas valsts;
b) valsts reģistrācijas numurs;
c) marka;
d) piekabes vai puspiekabes valsts reģistrācijas numurs, ja attiecināms;
e) kravas esība, norādot galveno atsauces numuru jeb MRN (angļu val. Movement Reference Number), vai kravas neesība;
f) ātri bojājošās kravas gadījumā, jānorāda preču pavaddokumentos minēto preču kombinētās nomenklatūras kodu.
21.
Personas dati no elektroniskās rindas rezervācijas sistēmas tiek dzēsti pēc 12 mēnešiem no datu reģistrācijas brīža elektroniskās rindas rezervācijas sistēmā.
22.
Tiesības pieprasīt un saņemt informāciju no sistēmas pārziņa par elektroniskajā rindas rezervācijas sistēmā esošajiem datiem ir valsts pārvaldes iestādei, tiesai un prokuratūrai normatīvajos aktos noteikto uzdevumu veikšanai.
23.
Noteikumi stājas spēkā 2025. gada 1. oktobrī.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds