Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Āfrikas cūku mēra uzliesmojuma likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Patlaban ir spēkā Ministru kabineta 2004.gada 17.februāra noteikumi Nr.83 “Āfrikas cūku mēra likvidēšanas un draudu novēršanas kārtība” (turpmāk – noteikumi Nr.83), ar kuriem ieviestas Padomes 2002.gada 27.jūnija Direktīvas 2002/60/EK, ar ko paredz īpašus noteikumus cīņai pret Āfrikas cūku mēri un groza Direktīvu 92/119/EEK attiecībā uz Tešenas slimību un Āfrikas cūku mēri (turpmāk – direktīva 2002/60/EK) un Komisijas 2014.gada 9.oktobra Īstenošanas lēmuma (ES) 2014/709 par dzīvnieku veselības kontroles pasākumiem saistībā ar Āfrikas cūku mēri dažās dalībvalstīs un ar ko atceļ Īstenošanas lēmumu 2014/178/ES (turpmāk –lēmums 2014/709) normas. 
Regula 2016/429 un atsevišķi tai pakārtotie deleģētie un īstenošanas akti stājās spēkā 2021.gada 21.aprīlī. Saskaņā ar Regulas 2016/429 270.panta 2.punktu 2021.gada 21.aprīlī tika atcelta direktīva 2002/60/EK un  lēmums 2014/709. Ir nepieciešams izstrādāt jaunu regulējumu Āfrikas cūku mēra kontrolei saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvo aktu prasībām.
Mērķa apraksts
Āfrikas cūku mēra (turpmāk – ĀCM) uzraudzības kontroles un pakarošanas nosacījumu harmonizēšana ar Eiropas Savienības normatīvajiem aktiem, kas nosaka jauno ietvaru dzīvnieku veselības jomā.
Politikas jomas
Dzīvnieku veselības politika
Teritorija
-
Norises laiks
14.11.2023. - 29.11.2023.
Informācija
Sabiedriskā paspriešana paredzēta attālināti. Priekšlikumu iesniegšanai par noteikumu projektu lūdam izmantot TAP portālu.
Fiziskās personas
  • Dzīvnieku īpašnieki, kuri tur cūku dzimtas dzīvniekus
  • Mednieki
Skaidrojums un ietekme
Kopš 2014.gada vasaras Latvijā periodiski turēto cūku objektos tiek konstatēts Āfrikas cūku mēris. Kopš pirmo reizi Latvijā ir apstiprināts Āfrikas cūku mēris, tiek piemēroti dažādi slimības kontroles un apkarošanas pasākumi gan turētām cūkām, gan savvaļas cūkām, kā arī noteikti stingri ierobežojumi dzīvu cūku, cūku izcelsmes pārtikas produktu, reproduktīvo produktu un blakusproduktu pārvietošanai riska zonu robežās, ārpus šīm riska zonām Latvijas teritorijā un ārpus Latvijas robežām. Saskaņā ar Eiropas Savienības tieši piemērojamajiem normatīvajiem aktiem, Latvijas teritorija ir sadalīta četrās dažāda riska līmeņa ierobežojumu zonās:  brīvajā zonā (nav konstatēta turēto cūku un savvaļas cūku saslimšana ar Āfrikas cūku mēri), I līmeņa ierobežojumu zona (buferzona, kas atdala brīvo Latvijas teritoriju no Āfrikas cūku mēra inficētās teritorijas), II līmeņa ierobežojumu zona (Āfrikas cūku mēris tiek konstatēts tikai savvaļas cūkām) un III līmeņa ierobežojumu zona (Āfrikas cūku mēris tiek konstatēts gan turētajām cūkām, gan savvaļas cūkām). Visiem cūku dzimtas dzīvnieku operatoriem ir stingri jāseko, kurā zonā atrodas viņu pārziņā esošie objekti, jāievēro biodrošības prasības, jāziņo par aizdomām uz cūku saslimšanu ar Āfrikas cūku mēri, jānodrošina paraugu noņemšana laboratoriskajiem izmeklējumiem uz Āfrikas cūku mēri, jāveic noteikti pasākumi Āfrikas cūku mēra konstatēšanas gadījumā turēto cūku objektā, jānodrošina droša turēto cūku pārvietošana starp objektiem. Āfrikas cūku mēra apstiprināšanas gadījumā jāveic visa cūku dzimtas ganāmpulka likvidācija, skartā objekta tīrīšana, mazgāšana un dezinfekcija. Objekti, kas atrodas trīs un desmit kilometru rādiusā ap skarto objektu tiek pakļauti cūku dzimtas dzīvnieku, kā arī no cūkām iegūtu pārtikas produktu, reproduktīvo produktu un blakusproduktu pārvietošanas ierobežojumiem.
Juridiskās personas
  • Operatori, kuri tur cūku dzimtas dzīvniekus
  • Operatori, kuri darbojas ar cūku dzimtas dzīvnieku reproduktīvajiem produktiem
  • Cūku dzimtas dzīvnieku blakusproduktu pārvadātāji
  • Cūku dzimtas dzīvnieku blakusproduktu pārstrādātāji
  • Pārtikas uzņēmumu operatori, kuri darbojas ar cūku dzimtas dzīvniekiem (kautuves), pārstrādā svaigu cūkgaļu un iegūst no cūkgaļas pārtikas produktus
Skaidrojums un ietekme
Operatoriem, kuri tur cūku dzimtas dzīvniekus, ir līdzvērtīga ietekme kā tas ir aprakstīts pie ietekmes uz fiziskajām personām. Tiem operatoriem, kuri darbojas ar cūku dzimtas dzīvnieku reproduktīvajiem produktiem, veic cūku dzimtas dzīvnieku blakusproduktu pārvadāšanu vai pārstrādi, kā arī pārtikas uzņēmumu operatori, kuri darbojas ar cūku dzimtas dzīvniekiem (kautuves), pārstrādā svaigu cūkgaļu un iegūst no cūkgaļas pārtikas produktus, jāievēro dažādas slimības izplatīšanās riskus mazinošas prasības, lai nodrošinātu  drošu pārtikas, reproduktīvo produktu un blakusproduktu apriti. 
Sagatavoja
Olita Vecuma-Veco (ZM)
Atbildīgā persona
Zanda Matuzale (ZM)
Izsludināšanas datums
15.11.2023. 08:57

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts