Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Kārtība, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu biškopībai
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Lai nodrošinātu ELGF finansējuma piešķiršanu, administrēšanu un uzraudzību biškopības nozarē intervenču veidu īstenošanai 2023. - 2027. gada plānošanas periodā, ir jāizdod Ministru kabineta noteikumi. Jaunajiem Ministru Kabineta noteikumiem jāstājas spēkā ne vēlāk kā līdz 2023. gada 31.janvāri, lai atbalsta pretendentiem būtu iespējas laikus iepazīties ar atbalsta saņemšanas nosacījumiem un sagatavoties atbalsta saņemšanai jaunajā sezonā, kur pieteikšanās paredzēta no 2023. gada 1.ferbruāra.
 
Mērķa apraksts
Ar 2023. gada 1. janvāri stājas spēkā Latvijas Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskais plāns 2023.-2027.gadam (turpmāk - KLP stratēģiskais plāns) un sākas jaunais 2023.-2027.gada Eiropas Lauksaimniecības garantiju fonda un Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai plānošanas periods. Noteikumu projekta mērķis ir noteikt un precizēt kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu biškopībai attiecībā uz KLP stratēģiskā plānā noteiktajām intervencēm biškopības nozarē.
Politikas jomas
Dabas resursu, lauksaimnieciskās ražošanas un pārstrādes politika
Teritorija
Latvijas Republika
Norises laiks
03.01.2023. - 16.01.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 7.4.1 apakšpunktam sabiedrībai dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par noteikumu projektu tā izstrādes stadijā.
Fiziskās personas
  • Bišu stropu (saimju) īpašnieki un turētāji (biškopji)
Skaidrojums un ietekme
Projekta tiesiskais regulējums nemaina tiesības un pienākumus sabiedrības mērķgrupām. Noteikumu projekts paredz precizēt kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu biškopībai attiecībā uz KLP stratēģiskā plānā noteiktajām intervencēm biškopības nozarē.
Juridiskās personas
  • Biedrība vai nodibinājums, kas reģistrēts atbilstoši normatīvajiem aktiem par biedrību un nodibinājumu reģistrēšanu un darbojas biškopības nozarē.
Skaidrojums un ietekme
Projekta tiesiskais regulējums nemaina tiesības un pienākumus sabiedrības mērķgrupām. Noteikumu projekts paredz precizēt kārtību, kādā piešķir, administrē un uzrauga valsts un Eiropas Savienības atbalstu biškopībai attiecībā uz KLP stratēģiskā plānā noteiktajām intervencēm biškopības nozarē.
Sagatavoja
Ineta Lavrinoviča (ZM)
Atbildīgā persona
Ilga Līdaka (ZM)
Izsludināšanas datums
03.01.2023. 08:25

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts
Leonīds Krivišs
Sveiki! Esmu laucinieks, kura sirdsprieks ir biškopība. Ar bitēm es nodarbojos jau vairāk nekā 20 gadus hobija līmenī. Par nelaimi, es saskaros ar vairākām problēmām lauksaimnieku dēļ. Rapša audzētāji (piemēram, lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvā sabiedrība "Latraps" un citi rapša audzētāji Latvijā) sagādā biškopjiem nopietnas problēmas un pat reālus finansiālus zaudējumus. Rapsis (latīņu valodā: Brassica napus; angļu valodā: rapeseed) ir visai cimperlīga lauksaimniecības kultūra, kura prasa lērumu minerālmēslu un biocīdu. Senāk, divtūkstošo gadu sākumā, es saskaros ar to, ka vasarā pēc rapša lauku miglošanas teju visa bišu drava ir beigta. Tomēr laiks iet un bites pielāgojas, un epiģenētikas līmenī rapsis vairs neinteresē bitēm kā nektāraugs. Biškopjiem ir ļoti svarīga laba kaimiņu būšana, jo ar sliktiem kaimiņiem biškopība nav iespējama.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
13.01.2023. 13:30
Leonīds Krivišs
Ierīkojot bišu dravu bieži vien nākas stādīt kokus dažādām vajadzībām. Galvenokārt koki kalpo kā improvizēts dzīvžogs, lai ierobežotu bišu lidošanu kaimiņu virzienā. Koki, piemēram, kārkli un pūpoli, sniedz bitēm nepieciešamos ziedputekšņus jau agrā pavasarī. Liepas sniedz nektāru jau vasarā. Diemžēl vietējās pašvaldības šādus stādījumus uzskata par nekoptu lauksaimniecības zemi. Un, izmantojot likuma "Par nekustamā īpašuma nodokli" 3.panta astoto daļu, vietējās pašvaldības uzliek naudas sodu dubulta nekustāmā īpašuma nodokļa (NĪN) apmērā. Tā ir zemiska un nebūt ne draudzīga rīcība no vietējo pašvaldību puses. Biškopjiem kaut kā savas dravas ir jāaizsargā, un apstādījumi ir variants, kā norobežot savu dravu, piemēram, no rapša laukiem. Bet par to valsts dravniekus soda. Tas ir ļoti, ļoti nesmuki.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs 
13.01.2023. 13:33
Leonīds Krivišs
Bites ir Dabas Mātes dāvana. Sargāsim bites, lai bites ne tikai apputeksnētu puķes, bet arī lai bites nestu mums medu. Cienīsim visas dzīvās radībiņas, cienīsim un godāsim Dabas Māti.
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
13.01.2023. 13:35
Dmitrijs Dmitrijevs
Pašlaik visā Eiropas Savienībā ir aktuāls Eiropas Zaļais kurss (angļu valodā: European Green Deal), un biškopība kā ekoloģisks un videi draudzīgs bizness lieliski iederas Eiropas Zaļa kursa ietvaros. Medusbites (Apis ģints) lieliski apputeksnē ziedaugus (Magnoliophyta nodalījums). Un arī ražo saldu, smaržīgu un ļoti garšīgu medu, kas satur sevī dažādas veselību veicinošas bioloģijas aktīvas vielas. Protams, ir cilvēki, kuriem no medus, ziedputekšņiem un bišu kodumiem ir spēcīga alerģija, bet, par laimi, šādu alerģisku cilvēku ir salīdzinoši maz. Bites dod arī vasku, no kura var izgatavot dažnedažādas sveces.  Tomēr praksē visbiežāk lielākā daļa bišu vaska aiziet jaunu vaska šūnu plākšņu ražošanā, ko tālāk izmanto, lai iešūnotu jaunus medus vai peru rāmīšus. Diemžēl vaska ieguvi apgrūtina dažādas kodes  (Tineidae dzimta), kas ieperinās bišu stropā un ar savu kareivīgo dabu un negausīgo rīšanu var pilnībā iznīcināt bišu saimi. Piemēram, lielas vaska vilnis (Galleria mellonella). Bet kopumā biškopība sniedz daudz labuma gan sabiedrībai, gan apkārtējai dabai. Vienīgi ir jāatceras, ka bišu dravas drīkst ierīkot tikai savrupā un nomaļā vietā, lai netraucētu kaimiņiem. 
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs
13.01.2023. 15:07
Dmitrijs Dmitrijevs
Biškopība ir Dabas Mātei tīkama tautsaimniecības nozare, kuru Latvijā būtu jāattīsta ar visiem iespējamajiem līdzekļiem. Bites ir Dabas Māte svētība. Tās dod mums visvisādus labumus: apputeksnē ziedus, dod medu, ziedputekšņus, bišu maizi, propolisu, bišu māšu peru pieniņu un vasku. Tāpēc ir svarīgi lai biškopības nozare Latvijā neizzustu. Mūsdienu biškopji saskaras ar antropogēnās darbības izraisītajām problēmām: intensīvā lauksaimniecība, dabisko pļavu iznīcināšana, dažādu biocīdu un minerālmēslu lietojums. Bites uz visiem šiem faktoriem ir ļoti jūtīgas. Tāpēc lūgsim Dabas Māti, lai biškopība būtu Latvijā arī turpmāk. Lai Dabas Māte mūs svētī! Lai Dabas Māte pasargā mūs no ļauna!
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs 
13.01.2023. 15:10
Tatjana Dmitrijeva
Es uzliku bitītēm
Pīlādžogu vainadziņu,
Lai Laima māmuliņa dod citu gadu
Jaunas bites dārziņā.
/Latviešu tautasdziesma/
Ar cieņu, Tatjana Dmitrijeva 
13.01.2023. 15:53
Tatjana Dmitrijeva
Dēkla, Dēkla, Laima, Laima,
Svētī manu bišu dravu.
Svētī manu bišu dravu,
Ar savu svētību.
/Latviešu tautasdziesma/
Ar cieņu, Tatjana Dmitrijeva 
13.01.2023. 15:55
Leonīds Krivišs
Ūsiņš labs Dieviņš.
Tas svētīja manu dravu.
Tas deva bitītēm.
 Spēku visai dieniņai!
/Latviešu tautas dziesma/
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
15.01.2023. 12:12
Leonīds Krivišs
Lūdzu Laimu, lūdzu Māru.
Lūdzu visus senos Dievus.
Lai manā draviņā,
Zum bišu pilns ozoliņš!
/Latviešu tautas dziesma/
Ar cieņu, Leonīds Krivišs
15.01.2023. 12:12
Dmitrijs Dmitrijevs
Es lūdzu Pērkoņtēvu.
Trejas naktis, trejas dienas.
Ceturtajā dieniņā,
Bišu pilna draviņa.
/Latviešu tautas dziesma/
Cieņā, Dmitrijs Dmitrijevs 
15.01.2023. 12:17
Tatjana Dmitrijeva
Man ticība palīdzēja,
Strādāt bišu draviņā.
No rīta agrumiņa,
Līdz vēlai tumsiņai.
/Latviešu tautas dziesma/
Ar cieņu, Tatjana Dmitrijeva 
15.01.2023. 12:21