Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Valsts pārvaldes modernizācijas plāns 2023.-2027. gadam
Līdzdalības veids
Diskusija/apspriede
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
Covid-19 pandēmija, globālie ilgtspējīgas attīstības jautājumi, Krievijas uzsāktais karš Ukrainā kontekstā ar daudzu mūsdienu sabiedrības problēmu sarežģītību, pieaugošām autoritārisma un populisma tendencēm ir kļuvuši par galvenajiem izaicinājumiem demokrātiskām valdībām un politikas veidotājiem visā pasaulē. Mūsdienu valdībām jāspēj risināt arvien sarežģītākas pārnozaru problēmas un jāīsteno arvien kompleksāki pasākumi. Acīmredzamāks ir kļuvis pieprasījums pēc izlēmīgas, noturībspējīgas un inovatīvas izpildvaras, kura savā darbībā un politiku izstrādē ir balstīta uz zinātni, spēj plānot un modelēt procesus un ir gatava operatīvi pārvarēt visdažādākās krīzes.

Pārvarot apjomīgās pandēmijas krīzes sekas, ir iezīmējusies arī valsts pārvaldes jaunā būtiskā loma - valsts pārvaldei politikas un regulējuma izstrādē un ieviešanā jākļūst novatoriskākai, adaptīvākai, digitālai, balstītai pierādījumos un datos. Īpaša loma ir iezīmējusies tādām publiskās pārvaldes funkcijām kā krīžu novēršanas un vadības plānošanai  un spējai operatīvi un kvalitatīvi nodrošināt iedzīvotājiem nepieciešamos pakalpojumus,  kā arī īstenot publiskās pārvaldes digitālo transformāciju.

Pandēmija ir radījusi pieprasījumu arī pēc koordinētākas un saskaņotākas valsts  pārvaldes, lai sekmētu lielāku sabiedrības saliedētību un labāk reaģētu uz jebkurām nākotnes krīzēm. Ir izveidojies pieprasījums pēc valsts pārvaldes elastīguma, spējas adaptēties un savlaicīgas reaģēšanas, lai pielāgotos mainīgajiem sociālajiem un ekonomiskajiem apstākļiem. Eiropas Savienības līmenī efektīva politikas izstrāde starp dalībvalstīm veicina arī ES vispārējo efektivitāti, kas ir atkarīga no izpildinstitūciju, struktūru un procesu ātruma un kvalitātes. Minēto izaicinājumu pārvarēšanai dažādās politikas jomās un valsts pārvaldes institūcijās ir paaugstinājusies nepieciešamība pēc modernas, efektīvas un inovatīvas valsts pārvaldes, ar efektīviem, labi izstrādātiem un digitalizētiem publiskiem pakalpojumiem, profesionāla un mobila civildienesta, elastīgas darba vides un administratīvā nodrošinājuma.
Mērķa apraksts
Valsts pārvaldes modernizācijas plāns 2023.–2027. gadam ir izstrādāts, lai turpinātu, padziļinātu un paplašinātu Valsts pārvaldes reformu plānā 2020 iesāktās reformas. Ja iepriekšējās reformas valsts pārvaldē bija vērstas uz valsts pārvaldes iekšējo sakārtošanu, meklējot resursu ekonomiju, pārskatot un vienkāršojot procesus, uzlabojot horizontālo starpresoru sadarbību tādās jomās kā komunikācija un audits, tad Modernizācijas plānā ir paredzēta pāreja uz jaunas kvalitātes valsts pārvaldi, attīstot jaunas vadības un pārvaldības pieejas, izmantojot jaunās tehnoloģijas un prasmes, lai nodrošinātu efektīvākus, kvalitatīvākus un pieejamākus pakalpojumus Latvijas iedzīvotājiem, vienlaikus nodrošinot valsts pārvaldes resursu racionālu un efektīvu izmantošanu.

Valsts pārvaldes modernizācijas plāna 2023.–2027. gadam mērķis ir veidot atvērtu, gudru un efektīvu valsts pārvaldi, kas nodrošina iedzīvotāju un uzņēmumu vajadzībām atbilstošus, kvalitatīvus un pieejamus pakalpojumus, darbu sabiedrības labā, caurskatāmību un atvērtību sabiedrībai, efektīvāku valsts pārvaldes darba organizāciju, inovatīvu pieeju regulējuma un politiku izstrādē,  kā arī pierādījumos balstītu un kopradē veidotu regulējumu un politiku. Valsts pārvaldes modernizācija sasniedzama, izmantojot inovatīvas, politikas un pakalpojumu dizainā balstītas pieejas, īstenojot efektīvu valsts pārvaldes procesu un sistēmu digitālo transformāciju, kā arī nodrošinot kvalitatīvu pārmaiņu vadību reformas ieviešanas procesā.
Politikas jomas
Cilvēkresursu attīstība; Digitālās transformācijas politika; Inovāciju attīstība; Labāka regulējuma politika; Publiskās pārvaldes politika; Valsts īpašumu pārvaldība; Valsts pārvaldes attīstība; Valsts pārvaldes pakalpojumu pārvaldības sistēma; Valsts pārvaldes pakalpojumu politika
Teritorija
-
Sanāksmes vieta
Sanāksme notiks Valsts kancelejā ar iespēju nepieciešamības gadījumā pieslēgties arī attālināti (hibrīdrežīmā)
Norises laiks
24.11.2022. 11:00 - 13:00
Informācija
Jūsu viedokļus gaidīsim rakstiski izsludinātās sabiedriskās apspriešanas ietvaros šeit: https://tapportals.mk.gov.lv/public_participation/178726c9-1e23-46b6-a7de-d3f5dcd642eb

Jautājumu un neskaidrību gadījumā sazināties ar Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta Valsts pārvaldes attīstības nodaļas konsultanti Annu Deksni (anna.deksne@mk.gov.lv, 67082909).
 
Pieteikšanās termiņš
21.11.2022.
Fiziskās personas
Juridiskās personas
Sagatavoja
Anna Deksne (VK)
Atbildīgā persona
Jānis Citskovskis (VK)
Izsludināšanas datums
10.11.2022. 14:30