Sabiedrības līdzdalība

Projekta ID/ Uzdevuma numurs
Tiesību akta/ diskusiju dokumenta nosaukums
Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 2.1.3. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām" 2.1.3.3. pasākuma "Katastrofu risku mazināšanas pasākumi" pirmās projektu iesniegumu atlases kārtas īstenošanas noteikumi
Līdzdalības veids
Publiskā apspriešana
Sākotnēji identificētās problēmas apraksts
2013.gadā Krīzes vadības padomes sekretariāts sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu un pētījuma centru SKDS veica visaptverošu valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas efektivitātes novērtējumu. Novērtējumā tika iegūtas šādas būtiskas atziņas:
- gandrīz puse sabiedrības aptaujas dalībnieku nezina, kā būtu jārīkojas trauksmes sirēnu darbības gadījumā;
- trauksmes sirēnu gatavības pārbaudes laikā atsevišķi elektroniskie plašsaziņas līdzekļi nepārraida informāciju sabiedrībai atbilstoši noslēgto starpresoru vienošanos (līgumu) nosacījumiem. Elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem savas nozares tiesības aktos nav noteikti pienākumi un attiecīgi līdzekļi, kas nodrošina to izpildi, ja nacionālās drošības un sabiedrības drošības interesēs netiek pārraidīta informācija par katastrofām vai to draudiem, kā arī iedzīvotāju rīcību attiecīgajā situācijā.
- sabiedrība uzskata radio, televīziju, mobilos sakarus un internetu par pieņemamākajiem apziņošanas veidiem katastrofas vai to draudu gadījumā.

Katastrofu zaudējumu aprēķināšanas un preventīvo pasākumu plānošana ir svarīgs rīks katastrofu risku novērtēšanas procesā, tas ļauj noteikt apdraudējuma atgadīšanās biežumu un tā iespējamās sekas. Taču šobrīd šī sistēma Latvijā ir neefektīva, iesaistītie cilvēkresursi informāciju apstrādā manuāli, daļu darba laika veltot aktivitātēm ar nelielu pievienoto vērtību (MS Excel failu apkopošana, datu konsistences pārbaude, manuāla datu ievadu un interpretācija u.c.), tad pēc KaZa ieviešanas viņiem būs nepieciešamas zināšanas par datu analīzes rīku (biznesa inteliģences) un ģeogrāfisku datu analīzes rīku efektīvu izmantošanu, kā arī darba laiks tiks veltīts aktivitātēm ar lielāku pievienoto vērtību (informācijas analīzei, rezultātu interpretācijai un prognožu veidošanai).
 
Mērķa apraksts
Ministru kabineta noteikumu mērķis ir uzsākt Iekšlietu ministrijas Informācijas centra projektus “Sabiedrības brīdināšanas sistēmas ABS+ ieviešana” un “Katastrofu zaudējumu informācijas sistēmas izveide un ieviešana” Eiropas Reģionālās attīstības fonda ietvaros, ieviešot sabiedrības brīdināšanas risinājumu par tiešiem un draudošiem ārkārtas notikumiem, kas ļauj nosūtīt brīdinājumu, izmantojot šūnu apraides tehnoloģiju, un izveidojot katastrofu radīto postījumu un zaudējumu datu bāzi Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vajadzībām.
Politikas jomas
Eiropas Savienības fondi un citi ārvalstu finanšu instrumenti; Glābšana un civilā aizsardzība; Valsts ugunsdrošība
Teritorija
Latvijas republika
Norises laiks
24.02.2023. - 10.03.2023.
Informācija
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 7.41 apakšpunktam, sabiedrībai tiek dota iespēja rakstiski sniegt viedokli par MK noteikumu projektu tā saskaņošanas stadijā
Fiziskās personas
Skaidrojums un ietekme
Latvijas iedzīvotāji
Juridiskās personas
Skaidrojums un ietekme
Latvijas iedzīvotāji
Sagatavoja
Sabina Kaļiņina (IEM)
Atbildīgā persona
Kristaps Sproģis (IEM)
Izsludināšanas datums
24.02.2023. 11:52

Iesniegtie iebildumi / priekšlikumi

Iebilduma / priekšlikuma iesniedzējs
Iebilduma / priekšlikuma būtība
Iesniegts