Noteikumu konsolidētā versija

24-TA-2221
Kārtība, kādā tiek sadalīta valsts budžeta mērķdotācija to māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kuru dibinātāji nav pašvaldības
Izdoti saskaņā ar Dziesmu un deju svētku likuma
7. panta pirmās daļas 7. punktu
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā sadala valsts budžeta mērķdotāciju to māksliniecisko kolektīvu (turpmāk – kolektīvi) vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (turpmāk – mērķdotācija), kuru dibinātāji nav pašvaldības (turpmāk – dibinātāji), kā arī sadalīšanas kritērijus.
2.
Mērķdotāciju dibinātājiem piešķir par kolektīviem, kuri ir noteikti Dziesmu un deju svētku likumā un atbilst šādiem kritērijiem:
2.1.
darbojas vismaz divus gadus;
2.2.
apgūst kārtējiem Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētkiem noteikto repertuāru (koprepertuāru);
2.3.
vismaz reizi gadā ir piedalījušies repertuāra (koprepertuāra) pārbaudes skatēs vai konkursos, vai izstādēs;
2.4.
vismaz reizi gadā ir piedalījušies Latvijas Nacionālā kultūras centra (turpmāk – centrs) rīkotajos Dziesmu un deju svētku starplaika pasākumos.
3.
Noteikumi piemērojami valsts budžetā attiecīgajam gadam apstiprinātā finansējuma ietvaros.
4.
Lai aprēķinātu mērķdotācijas apmēru konkrētam dibinātājam, centrs izmanto datus, ko normatīvajos aktos par valsts statistikas apkopošanu kultūras jomā noteiktajā kārtībā dibinātājs sniedzis elektroniskajā datubāzē "Latvijas kultūras datu portāls" (tīmekļvietnē www.kulturasdati.lv).
5.
Centrs mēneša laikā pēc valsts budžeta apstiprināšanas kārtējam gadam apkopo datus, kas nepieciešami mērķdotācijas aprēķināšanai. Centrs, nosūtot vēstuli pa pastu ierakstīta sūtījuma veidā uz dibinātāja adresi vai elektroniski uz dibinātāja elektroniskā pasta adresi, ir tiesīgs pieprasīt dibinātājam (mērķdotācijas saņēmējam) apliecinājumu, ka tas ir viena vai vairāku kolektīvu dibinātājs, norādot attiecīgo kolektīvu dibināšanas gadu.
6.
Mērķdotācijas apmēru katram dibinātājam centrs aprēķina, izmantojot šādu formulu:

L = B x (G1 x K + G2), kur


L – mērķdotācijas apmērs attiecīgajam dibinātājam;

B – bāzes finansējums vienam kolektīvam;

G1 – konkrētā dibinātāja kolektīvu (kori, tautas deju kolektīvi, pūtēju orķestri un kokļu mūzikas ansambļi) skaits;

G2 – konkrētā dibinātāja kolektīvu (folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, tautas mūzikas grupas, tautas lietišķās mākslas studijas, amatierteātri un vokālie ansambļi) skaits;

K – līdzdalības intensitātes koeficients.
(MK 17.05.2016. noteikumu Nr. 308 redakcijā)
7.
Bāzes finansējumu vienam kolektīvam centrs aprēķina, izmantojot šādu formulu:
B = F , kur
ΣG1 x K+ ΣG2


B – bāzes finansējums vienam kolektīvam;

F – mērķdotācijas apmērs, kas noteikts gadskārtējā valsts budžeta likumā;

ƩG1 – visu dibinātāju kolektīvu (kori, tautas deju kolektīvi, pūtēju orķestri un kokļu mūzikas ansambļi) kopskaits;

ƩG2 – visu dibinātāju kolektīvu (folkloras kopas, etnogrāfiskie ansambļi, tautas mūzikas grupas, tautas lietišķās mākslas studijas, amatierteātri un vokālie ansambļi) kopskaits;

K – līdzdalības intensitātes koeficients.
(MK 17.05.2016. noteikumu Nr. 308 redakcijā)
8.
Līdzdalības intensitātes koeficientu centrs aprēķina, izmantojot šādu formulu: 
K = P1 , kur
P2


K – līdzdalības intensitātes koeficients;

P1 – centra direktora apstiprināts Dziesmu un deju svētku starplaika pasākumu kopskaits gadā kolektīviem – koriem, tautas deju kolektīviem, pūtēju orķestriem un kokļu mūzikas ansambļiem;

P2 – centra direktora apstiprināts Dziesmu un deju svētku starplaika pasākumu kopskaits gadā kolektīviem – folkloras kopām, etnogrāfiskajiem ansambļiem, tautas mūzikas grupām, tautas lietišķās mākslas studijām, amatierteātriem un vokālajiem ansambļiem.
(MK 17.05.2016. noteikumu Nr. 308 redakcijā)
9.
Dibinātājs saņemto mērķdotāciju izlieto daļējai atlīdzībai kolektīvu vadītājiem, kuru vadītie kolektīvi atbilst šo noteikumu 2. punktā minētajiem kritērijiem. Dibinātājs kolektīvu vadītāju darba samaksu un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu apmaksu piešķirtās mērķdotācijas apmērā veic līdz kārtējā gada beigām.
10.
Centrs divu mēnešu laikā pēc gadskārtējā valsts budžeta likuma izsludināšanas sagatavo un kultūras ministrs iesniedz apstiprināšanai Ministru kabinetā rīkojuma projektu par mērķdotācijas sadalījumu attiecīgajam gadam.
11.
Lai dibinātāji (izņemot šo noteikumu 12. punktā minētos dibinātājus) saskaņā ar Ministru kabineta apstiprināto mērķdotācijas sadalījumu saņemtu mērķdotāciju par dibinātāja faktiski veiktajiem izdevumiem kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, dibinātājs līdz kārtējā gada I, II un III ceturksnim sekojošā mēneša piecpadsmitajam datumam Valsts kases e-pakalpojumu portālā aizpilda pārskatu "Valsts budžeta mērķdotācijas pieprasījums māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām" (1. pielikums) (turpmāk – pārskats par mērķdotācijas pieprasījumu). Dibinātājs līdz kārtējā gada 15. novembrim Valsts kases e-pakalpojumu portālā aizpilda pārskatu par mērķdotācijas pieprasījumu attiecībā uz plānotajiem izdevumiem IV ceturksnī. Pārskatā par mērķdotācijas pieprasījumu iekļauj šādas ziņas:
11.1.
kolektīva nosaukums un grupas veids (kolektīvam jābūt atbilstošam šo noteikumu 2. punktā minētajiem kritērijiem);
11.2.
kolektīva vadītāja darba samaksas un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu apmērs;
11.3.
dibinātāja konts Valsts kasē vai kredītiestādē mērķdotācijas saņemšanai un izdevumu veikšanai.
11.1
Centrs 10 darbdienu laikā pēc pārskata par mērķdotācijas pieprasījumu saņemšanas izvērtē to un piecu darbdienu laikā veic aprēķinātā mērķdotācijas apmēra pārskaitījumu dibinātājam.
12.
Centrs ar dibinātāju – fizisku personu – slēdz līgumu par mērķdotācijas izmaksu saskaņā ar Ministru kabineta apstiprināto mērķdotācijas sadalījumu un četras reizes gadā līgumā noteiktajos termiņos vienādās daļās pārskaita mērķdotāciju uz attiecīgā kolektīva dibinātāja norādīto kontu. Ja kolektīva dibinātājs ir fiziska persona, kas nav reģistrējusies kā saimnieciskās darbības veicēja, centrs no attiecīgajam dibinātājam izmaksājamās mērķdotācijas normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos un kārtībā ietur nodokļus.
13.
Dibinātājs saskaņā ar šo noteikumu 2. pielikumu aizpilda pārskatu "Pārskats par mērķdotācijas izlietojumu" (turpmāk – pārskats par mērķdotācijas izlietojumu) un iesniedz to Valsts kases e-pakalpojumu portālā līdz nākamā gada 15. janvārim, bet, ja tā ir brīvdiena vai svētku diena, tad pēdējā darbdienā pirms šīs dienas.
14.
Centrs līdz kārtējā gada 30. janvārim pārbauda šo noteikumu 13. punktā minētos pārskatus un apstiprina tos Valsts kases e-pakalpojumu portālā.
15.
Centram ir tiesības veikt dibinātājam pārskaitītās mērķdotācijas izlietojuma uzraudzību un kontroli un izvērtēt mērķdotācijas izlietojuma atbilstību šo noteikumu prasībām.
16.
Ja centrs konstatē kļūdas pārskatā par mērķdotācijas pieprasījumu vai pārkāpumus kolektīvu vadītāju darba samaksas un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu piešķiršanā un nodrošināšanā, tas līdz pārskata par mērķdotācijas pieprasījumu precizēšanai vai pārkāpumu novēršanai pārtrauc mērķdotācijas izmaksu.
16.1
Centrs pēc pārskata par mērķdotācijas pieprasījumu precizēšanas vai pārkāpumu novēršanas izdara pārrēķinu un veic maksājumu par iepriekšējo periodu vai ietur nepamatoti izmaksātos līdzekļus no nākamajā ceturksnī dibinātājam paredzētajiem līdzekļiem.
17.
Dibinātājs nekavējoties informē centru par izmaiņām, kas saistītas ar kolektīva darbības izbeigšanu, kolektīva vadītāja darba tiesisko attiecību izbeigšanu ar dibinātāju, dibinātāja juridiskā statusa maiņu, kā arī par kolektīva neatbilstību šo noteikumu 2. punktā noteiktajiem kritērijiem.
18.
Atzīt par spēku zaudējušiem Ministru kabineta 2014. gada 28. janvāra noteikumus Nr. 58 "Kārtība, kādā tiek sadalīta valsts mērķdotācija to māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, kuru dibinātāji nav pašvaldības" (Latvijas Vēstnesis, 2014, 23. nr.).
19.
Šo noteikumu 2.1. un 2.3. apakšpunkts stājas spēkā 2016. gada 1. janvārī.
20.
Rīkojuma projektu par mērķdotācijas sadalījumu 2015. gadam centrs sagatavo un kultūras ministrs iesniedz apstiprināšanai Ministru kabinetā līdz 2015. gada 7. augustam.
21.
2015. gadā centrs saskaņā ar Ministru kabineta apstiprināto mērķdotācijas sadalījumu pārskaita mērķdotāciju divas reizes gadā – līdz 31. augustam un 20. decembrim.
22.
Lai atbilstoši mērķdotācijas palielinājumam 2024. gadā māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām dibinātājs (izņemot šo noteikumu 12. punktā minētos dibinātājus) saskaņā ar Ministru kabineta apstiprināto mērķdotācijas sadalījumu 2024. gadā saņemtu papildu mērķdotāciju par dibinātāja faktiski veiktajiem izdevumiem kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām, dibinātājs:
22.1.
līdz 2024. gada 15. novembrim Valsts kases e-pakalpojumu portālā aizpilda pārskatu par mērķdotācijas pieprasījumu par faktiski veiktajiem izdevumiem 2024. gada I, II un III ceturksnī un par plānotajiem izdevumiem IV ceturksnī;
22.2.
līdz 2025. gada 15. janvārim Valsts kases e-pakalpojumu portālā aizpilda 2024. gada pārskatu par mērķdotācijas izlietojumu.
23.
Centrs 10 darbdienu laikā pēc pārskata par mērķdotācijas pieprasījumu saņemšanas par 2024. gada I, II, III un IV ceturksni izvērtē to, veic mērķdotācijas summas pārrēķinu un piecu darbdienu laikā veic aprēķinātā mērķdotācijas apmēra atlikušās daļas pārskaitījumu dibinātājam. Centrs 2024. gada novembra un decembra mērķdotācijas apmēru maksā avansā atbilstoši dibinātāja oktobrī faktiski veiktajiem izdevumiem kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām.
1.
pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 28. jūlija
noteikumiem Nr.
440
Valsts budžeta mērķdotācijas pieprasījums māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām
2.
pielikums
Ministru kabineta
2015. gada 28. jūlija
noteikumiem Nr.
440
Pārskats par valsts budžeta mērķdotācijas māksliniecisko kolektīvu vadītāju darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām izlietojumu