22-TA-3376
Noteikumi par drošības konsultantu (padomnieku) bīstamo kravu autopārvadājumu un dzelzceļa pārvadājumu jomā
Izdoti saskaņā ar Bīstamo kravu aprites likuma 10.¹ panta otro daļu
I.Vispārīgie jautājumi
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā Bīstamo kravu aprites likuma 3.panta trešajā un ceturtajā daļā norādītajos starptautiskajos līgumos noteiktās prasības tiek piemērotas Latvijā, prasības drošības konsultanta (padomnieka) profesionālās kvalifikācijas sertifikāta (turpmāk - sertifikāts) iegūšanai un eksaminācijas kārtību, kā arī prasības attiecībā uz mācību kursiem un to uzraudzību.
2.
Noteikumi neattiecas uz bīstamo kravu aprites dalībniekiem, kuru darbība ir saistīta ar kravu, kuras daudzums katrā pārvadāšanas līdzeklī nepārsniedz starptautisko līgumu 1.1.3.6. un 1.7.1.4.apakšpunktā, kā arī 3.3., 3.4. un 3.5.nodaļā noteiktās robežvērtības.
3.
Bīstamo kravu aprites dalībnieks (pārvadātājs, nosūtītājs, iepakotājs, iepildītājs, iekrāvējs un izkrāvējs) savā uzņēmumā rakstiski par drošības konsultantu (padomnieku), norīko vienu vai vairākas personas, kas ir ieguvušas drošības konsultanta (padomnieka) profesionālo kvalifikāciju.
4.
Bīstamo kravu aprites dalībnieks nodrošina starptautisko līgumu 1.8.3.sadaļas prasību, kas attiecas uz bīstamo kravu aprites dalībnieku, izpildi.
5.
Drošības konsultantu (padomnieku) skaits bīstamo kravu aprites dalībnieka uzņēmumā atbilst tiem paredzēto pienākumu efektīvai veikšanai, un drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācija atbilst bīstamo kravu aprites dalībnieka darbībai. Ja ir norīkoti vairāki drošības konsultanti (padomnieki), bīstamo kravu aprites dalībnieks rakstiski norāda katra drošības konsultanta (padomnieka) pienākumus, lai nodrošinātu viņu darbības koordināciju.
6.
Bīstamo kravu aprites dalībnieks nodrošina drošības konsultantus (padomniekus) ar pienākumu pildīšanai nepieciešamo informāciju un palīgierīcēm.
7.
Bīstamo kravu aprites dalībnieks, viena mēneša laikā iesniedz paziņojumu (1. pielikums) par drošības konsultanta (padomnieka) iecelšanu, valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Autotransporta direkcija" (turpmāk – Autotransporta direkcija) (ja bīstamās kravas tiek pārvadātas ar autotransportu) vai Valsts dzelzceļa tehniskajā inspekcijā (ja bīstamās kravas tiek pārvadātas ar dzelzceļa transportu).
8.
Drošības konsultantu (padomnieku) darbību uzrauga un kontrolē Valsts policija (ja bīstamās kravas tiek pārvadātas ar autotransportu) un Valsts dzelzceļa tehniskā inspekcija (ja bīstamās kravas tiek pārvadātas ar dzelzceļa transportu).
9.
Par drošības padomnieka (konsultanta) pienākumu pildīšanas izbeigšanu drošības padomnieks (konsultants) un bīstamo kravu aprites dalībnieks viena mēneša laikā informē attiecīgi Autotransporta direkciju vai Valsts dzelzceļa tehnisko inspekciju (atbilstoši transporta veidam).
10.
Drošības konsultants (padomnieks) sagatavo gada pārskatu (turpmāk - pārskats) (2. pielikums) par darbību bīstamo kravu pārvadāšanā iepriekšējā gadā. Pārskatā iekļauj arī citas ziņas, kas, pēc drošības konsultanta (padomnieka) domām, ir svarīgas, lai varētu novērtēt drošības situāciju uzņēmumā. Pārskatu līdz kārtējā gada 1.aprīlim bīstamo kravu aprites dalībnieks iesniedz Autotransporta direkcijā (ja darbības saistītas ar autopārvadājumiem) vai Valsts dzelzceļa tehniskajā inspekcijā (ja darbības saistītas ar dzelzceļa pārvadājumiem).
11.
Ja bīstamo kravu aprites laikā ir noticis negadījums, kurš atbilst starptautisko līgumu 1.8.5. apakšpunktā noteiktajiem kritērijiem, drošības konsultants (padomnieks) sagatavo un bīstamo kravu aprites dalībnieks mēneša laikā pēc negadījuma iesniedz Valsts policijā (ja komersanta darbība saistīta ar autopārvadājumiem) vai Valsts dzelzceļa tehniskajā inspekcijā (ja komersanta darbība saistīta ar dzelzceļa pārvadājumiem) ziņojumu, kas atbilst starptautiskajos līgumos norādītajam paraugam.
II.Drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācijas iegūšana
12.
Drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikāciju var iegūt persona, kurai ir tiesības uzturēties Latvijas Republikā.
13.
Lai iegūtu drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikāciju, pretendents atbilstoši savai izvēlei apgūst attiecīgu šo noteikumu 14. un 15. punktā minēto mācību kursu par autopārvadājumiem vai dzelzceļa pārvadājumiem un sekmīgi nokārto attiecīgu eksāmenu.
14.
Drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācijas iegūšanai pretendents apgūst pamatapmācības kursu vismaz 72 stundu apjomā par bīstamo kravu (izņemot 1. un 7.klases bīstamas kravas) apriti, kas saistīta ar autopārvadājumiem vai dzelzceļa pārvadājumiem.
15.
Lai iegūtu tiesības darbam arī ar 1. vai 7.klases bīstamajām kravām, pretendents apgūst arī papildapmācības kursu vismaz 16 stundu apjomā par katras klases bīstamo kravu apriti.
16.
Pretendents, kurš ieguvis kvalifikāciju autopārvadājumu vai dzelzceļa pārvadājumu jomā, var iegūt kvalifikāciju otrā pārvadājuma veidā, ja apgūst apmācības kursu par otru transporta veidu vismaz 24 stundu apjomā, kurā apgūst atšķirības starp transporta veidiem un sekmīgi nokārto attiecīgu eksāmenu.
III.Prasības mācību kursiem un to uzraudzībai
17.
Mācību iestāde mācību kursu programmu veido atbilstoši starptautisko līgumu 1.8.3.11. apakšpunktā noteiktajām prasībām.
18.
Vienas mācību stundas ilgums ir 45 minūtes. Vienā dienā drīkst būt ne vairāk par astoņām mācību stundām.
19.
Mācību kursus pasniedz pasniedzēji, kuriem ir vismaz 2. līmeņa profesionālā augstākā izglītība, drošības konsultanta (padomnieka) profesionālā kvalifikācija darbam ar visu klašu bīstamajām kravām attiecīgajā transporta veidā un vismaz trīs gadus ilga praktiskā darba pieredze drošības konsultanta (padomnieka) darbā.
20.
Mācību iestāde šo noteikumu 27. punktā minētajā eksaminācijas komisijā iesniedz pieteikumu par darbības uzsākšanu. Pieteikumam pievieno dokumentus, kas apliecina šajā nodaļā minēto prasību izpildi, tostarp detalizētu mācību programmu, kā arī informāciju par pasniedzējiem, mācību norises vietu un izmantotajiem mācību līdzekļiem.
21.
Eksaminācijas komisija izskata mācību iestādes iesniegtos dokumentus un sniedz atzinumu par mācību iestādes atbilstību šo noteikumu prasībām.
22.
Mācību iestāde nekavējoties informē eksaminācijas komisiju par jebkurām izmaiņām mācību iestādes iepriekš iesniegtajā informācijā.
23.
Mācību iestāde, uzsākot pretendentu apmācību, informē eksaminācijas komisiju par apmācību veidu, norises laiku un vietu, kā arī vienojas ar eksaminācijas komisiju par eksāmena norises laiku.
24.
Pēc apmācības pabeigšanas mācību iestāde sniedz eksaminācijas komisijai informāciju par pretendentu apmācības pabeigšanu, norādot apmācīto nepārprotamai identifikācijai nepieciešamos datus, kā arī to mācību kursu apjomu, ko attiecīgais pretendents ir apguvis.
25.
Eksaminācijas komisija kontrolē, kā mācību iestādes savā darbībā ievēro šo noteikumu prasības. Eksaminācijas komisijas pārstāvjiem ir tiesības netraucēti ieiet mācību telpās, pieprasīt un saņemt pārbaudei no mācību iestādes visus ar drošības konsultantu (padomnieku) apmācību saistītos dokumentus, kā arī pārbaudīt apmācāmo personu klātesamības atbilstību šo noteikumu 23. punktu sniegtajai informācijai.
26.
Ja konstatēti pārkāpumi, eksaminācijas komisijas pārstāvis par šo faktu sastāda aktu par neatbilstībām mācību nodarbību apmeklējumā vai mācību saturā. Komisija ir tiesīga anulēt atsevišķu personu vai mācību grupas apmācību pieteikumu un atteikt eksāmena pieņemšanu.
IV.Eksāmens un rezultātu vērtēšana
27.
Eksāmenu pieņem Satiksmes ministrijas apstiprināta eksaminācijas komisija. Komisijas sastāvā ir pārstāvji no Satiksmes ministrijas, Autotransporta direkcijas, Valsts dzelzceļa tehniskās inspekcijas un Valsts dzelzceļa administrācijas. Eksaminācijas komisijas darbību materiāltehniski nodrošina Autotransporta direkcija un Valsts dzelzceļa tehniskā inspekcija (atbilstoši transporta veidam).
28.
Bīstamo kravu pārvadājumu drošības konsultantu (padomnieku) kvalifikācijas eksāmenu organizē ne retāk kā reizi trijos mēnešos.
29.
Lai pieteiktos eksāmenam, persona iesniedz Autotransporta direkcijā vai Valsts dzelzceļa tehniskajā inspekcijā (atbilstoši transporta veidam) iesniegumu, norādot:
29.1.
vārdu, uzvārdu;
29.2.
personas kodu;
29.3.
elektroniskā pasta adresi;
29.4.
iegūstamā sertifikāta veidu.
30.
Drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācijas eksāmenus pretendents var kārtot ne ilgāk kā divus gadus kopš 24. punktā norādītā mācību iestādes apstiprinājuma par apmācības pabeigšanu. Ja pretendents minētajā termiņā eksāmenus nekārto vai nenokārto, tas kvalifikācijas iegūšanai atkārtoti apgūst šo noteikumu III nodaļā norādītos mācību kursus.
31.
Lai kārtotu eksāmenu, pretendents eksaminācijas komisijai uzrāda personu apliecinošu dokumentu.
32.
Eksāmenā pretendents rakstiski apliecina savas profesionālās zināšanas un prasmi drošības konsultanta (padomnieka) pienākumu veikšanā.
33.
Katrs pretendents eksāmenu kārto patstāvīgi, bez citu personu vai palīgmateriālu (izņemot bīstamo kravu pārvadājumus reglamentējošo starptautisko līgumu un Latvijas normatīvo aktu oficiālo tekstu) palīdzības, kā arī netraucē citus eksāmena kārtotājus. Eksāmenā nav atļauts izmantot elektroniskās saziņas iekārtas.
34.
Eksāmenam ir divas daļas:
34.1.
testa jautājumi ar atbilžu variantiem (turpmāk - tests);
34.2.
situāciju analīzes uzdevums.
35.
Testa jautājumu saturu izvēlas atbilstoši pretendenta apgūtajam mācību kursam attiecīgajā pārvadājumu veidā. Katram testa jautājumam ir trīs līdz pieci atbilžu varianti, no kuriem tikai viens ir pareizs. Par pareizām uzskata atbildes, kas ir attiecīgi atzīmētas un, atbildot uz katru jautājumu, atzīmēta ir tikai viena atbilde.
36.
Praktiskā uzdevuma saturu veido jautājumi, kas atspoguļo situācijas, kas rodas ikdienā strādājot par bīstamo kravu drošības konsultantu (padomnieku). Pretendents sniedz atbildi uz uzdotajiem jautājumiem.
37.
Situāciju analīzes uzdevums sastāv no situācijas apraksta un jautājumiem, kas pārbauda pretendenta prasmes:
37.1.
analizēt un izvērtēt informāciju;
37.2.
meklēt likumsakarības;
37.3.
ieteikt situācijas risinājumu;
37.4.
lietot normatīvos aktus;
37.5.
pamatot sniegto atbildi.
38.
Katrs uzdotais situācijas analīzes uzdevuma jautājums tiek vērtēts atsevišķi. Atbildes vērtējumu veido šādi kritēriji:
38.1.
situācijas izpratne;
38.2.
atbildes atbilstība, kas balstīta uz normatīvo aktu pielietojuma zināšanām un prasmēm;
38.3.
atbildes pamatojums konkrēti norādot normatīvo aktu un tā daļu (punktu).
39.
Pretendentam pirms eksāmena netiek izpausts, kādi jautājumi eksāmenā tiks izvēlēti.
40.
Eksāmena daļu ilgums, jautājumu skaits un eksāmena nokārtošanai nepieciešamais minimālais pareizo atbilžu skaits atbilst pretendenta apgūtajam mācību kursam un pārvadājumu veidam (3. pielikums).
41.
Sertifikātu iegūst pretendents, kurš sekmīgi nokārto abas eksāmena daļas.
42.
Eksaminācijas komisija desmit darba dienu laikā pēc eksāmena kārtošanas pretendentam nosūta uz šo noteikumu 29.3. apakšpunktā minēto elektroniskā pasta adresi paziņojumu par saņemto eksāmena vērtējumu un sertifikāta saņemšanas kārtību vai par iespējām kārtot eksāmenu atkārtoti.
43.
Atkārtots eksāmens ir pieļaujams ne agrāk kā pēc piecām darba dienām kopš lēmuma par eksāmena rezultātu paziņošanas.
44.
Ja pretendents ir nokārtojis tikai vienu eksāmena daļu, tad, kārtojot eksāmenu sešu mēnešu laikā pēc eksāmena rezultātu paziņošanas, nokārtotā daļa nav jākārto vēlreiz.
45.
Ja pretendents nepiekrīt eksāmena vērtējumam, tas mēneša laikā pēc eksāmena rezultātu paziņošanas var apstrīdēt eksāmena vērtējumu, iesniedzot attiecīgu iesniegumu Satiksmes ministrijā. Eksāmena vērtējuma atbilstību šo noteikumu prasībām pārbauda Satiksmes ministrijas izveidota komisija, kas savu lēmumu pieņem mēneša laikā pēc pretendenta iesnieguma saņemšanas. Satiksmes ministrijas lēmumu pretendents var pārsūdzēt tiesā Administratīvā procesa likumā noteiktajā kārtībā.
V.Drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācijas sertifikāts
46.
Satiksmes ministrija izsniedz sertifikātu personai, kura sekmīgi nokārtojusi eksāmenu atbilstoši šo noteikumu IV nodaļā minētajām prasībām un ieguvusi kvalifikāciju. Bīstamo kravu pārvadājumu drošības konsultantu (padomnieku) uzskaiti, kvalifikācijas iegūšanas un sertifikāta izsniegšanas administrēšanu bīstamo kravu autopārvadājumu jomā veic Autotransporta direkcija, bīstamo kravu dzelzceļa pārvadājumu jomā - Valsts dzelzceļa tehniskā inspekcija.
47.
Satiksmes ministrija sertifikātā norāda starptautisko līgumu 1.8.3.18. apakšpunktā noteikto informāciju.
48.
Sertifikāta derīguma termiņš ir pieci gadi, skaitot no pamatkursa eksāmena nokārtošanas dienas, izņemot:
48.1.
šo noteikumu 49. punktu minēto gadījumu – ja līdz iepriekš izsniegtā sertifikāta derīguma termiņa beigām ir ne vairāk kā 12 mēneši, sertifikātu izsniedz uz pieciem gadiem, skaitot no iepriekš izsniegtā sertifikāta derīguma termiņa beigu datuma;
48.2.
šo noteikumu 15. un 16. punktu minētos gadījumus sertifikātu izsniedz uz termiņu, kas atbilst pēc pamatkursa eksāmena nokārtošanas izsniegtā sertifikāta derīguma termiņam;
48.3.
ja citu derīguma termiņu nosaka atbilstoši starptautisko līgumu 1.5.1. apakšpunkta nosacījumiem noslēgta vienošanās par pagaidu atkāpi, sertifikāta derīguma termiņš atbilst pagaidu atkāpē noteiktajam termiņam.
49.
Sertifikāta derīguma termiņu pagarina, izsniedzot personai jaunu sertifikātu, ja sertifikāta īpašnieks pirms sertifikāta derīguma termiņa beigām ir apguvis drošības konsultanta (padomnieka) kvalifikācijai atbilstošu mācību kursu, (mācību kursa apjoms atbilst vismaz 50% no šo noteikumu 14.; 15. un 16. punktā minētā apjoma), un sekmīgi nokārtojis eksāmenus saskaņā ar šo noteikumu IV nodaļu. Šajā gadījumā šo noteikumu 34.2. apakšpunktā minētais situācijas analīzes uzdevums nav jākārto. Ja eksāmena rezultāts ir nesekmīgs, atkārtotā eksāmenā tiek kārtots arī situāciju analīzes uzdevums.
50.
Ja sertifikāta derīguma termiņš ir beidzies, persona atjauno kvalifikāciju šo noteikumu II nodaļā norādītajā kārtībā.
VI.Noslēguma jautājumi
51.
Sertifikāti, kas izdoti saskaņā ar Ministru kabineta 2006.gada 21.februāra noteikumiem Nr.156 "Noteikumi par drošības konsultantu (padomnieku) norīkošanu, to profesionālo kvalifikāciju un darbību bīstamo kravu pārvadājumu jomā", ir derīgi līdz tajos norādītā termiņa beigām.
52.
Noteikumi stājas spēkā 2023.gada 1.jūlijā.
Ministru prezidents V. Uzvārds
Ministrs V. Uzvārds
1.
pielikumsMinistru kabineta
[22-TA-3376 Dt]
noteikumiem Nr.[22-TA-3376 Nr]
Paziņojums par drošības konsultanta iecelšanu
2.
pielikumsMinistru kabineta
[22-TA-3376 Dt]
noteikumiem Nr.[22-TA-3376 Nr]
Drošības konsultanta darbības gada pārskats
3.
pielikumsMinistru kabineta
[22-TA-3376 Dt]
noteikumiem Nr.[22-TA-3376 Nr]
Eksāmena daļu ilgums, jautājumu skaits un eksāmena nokārtošanai nepieciešamais minimālais pareizo atbilžu skaits