Noteikumu projekts

PAZIŅOJUMS:
Nākamā kārtējā Valsts sekretāru sanāksme plānota š.g. 22.augustā.
Ministru kabineta noteikumi Nr. 516
Rīgā 2024. gada 13. augustā (prot. Nr. 31 22. §)
22-TA-1713
Kārtība, kādā piemērojami kritēriji atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai no koksnes sadedzināšanas iekārtām iegūtiem pelniem
Izdoti saskaņā ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma 6. panta 1.1 punktu
1.
Noteikumi nosaka kārtību, kādā piemērojami kritēriji atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai no koksnes sadedzināšanas iekārtām iegūtiem pelniem.
2.
Noteikumos lietoti šādi termini:
2.1.
koksnes sadedzināšanas iekārta – tehniska ierīce, kurā oksidē koksni, lai iegūtu siltumenerģiju tālākai izmantošanai;
2.2.
ievāktie pelni – pelni, kas ievākti no pelnu radītāja koksnes sadedzināšanas iekārtām un kuriem nav pārbaudīta atbilstība šo noteikumu 1. pielikumā minētajiem kritērijiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai;
2.3.
iegūtie pelni – šo noteikumu 3. punktā minētajām prasībām atbilstoši pelni.
3.
Par otrreizējām izejvielām šo noteikumu izpratnē uzskatāmi no koksnes sadedzināšanas iekārtām iegūti pelni, ja:
3.1.
pēc atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanas pelnus plānots realizēt tirgū tālākai izmantošanai autoceļu vai grunts vaļņu (kā skaņu absorbējošo elementu) būvniecībā vai cementa, betona, potaša un kaustiskā potaša ražošanā;
3.2.
pelni atbilst visiem šo noteikumu 1. pielikumā minētajiem kritērijiem atkritumu statusa izbeigšanai.
4.
Pelnu radītājs šo noteikumu izpratnē ir persona, kuras saimnieciskās darbības rezultātā rodas šo noteikumu 2.2. apakšpunktā minētie pelni.
5.
Komersants, kuram ir izsniegta atļauja A vai B kategorijas piesārņojošo darbību veikšanai un kurš apsaimnieko no koksnes sadedzināšanas iekārtām ievāktos pelnus un nodrošina iegūto pelnu atbilstību šo noteikumu 1. pielikumā minētajiem kritērijiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai, šo noteikumu izpratnē uzskatāms par pelnu pārstrādātāju (turpmāk – pārstrādātājs).
6.
Noteikumi attiecas uz:
6.1.
koksnes pelniem, kas atbilst atkritumu klasifikācijas kodam 10 01 01;
6.2.
koksnes gaistošo pelnu frakciju, ko uztver koksnes sadedzināšanas iekārtu gaisa attīrīšanas iekārtas;
6.3.
jauktiem koksnes pelniem (šo noteikumu 6.1. un 6.2. apakšpunktā minēto pelnu veidu maisījums).
7.
Ievāktie pelni uzskatāmi par atkritumiem Atkritumu apsaimniekošanas likumā noteiktajos gadījumos, kā arī gadījumā, ja pārstrādātājs nevar apliecināt iegūto pelnu atbilstību šo noteikumu prasībām.
8.
Pārstrādātājs nodrošina, ka:
8.1.
katrai iegūto pelnu partijai ir aizpildīta un pievienota deklarācija par pelnu atbilstību kritērijiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai (turpmāk – atbilstības deklarācija) (2. pielikums);
8.2.
ievākto pelnu un iegūto pelnu uzskaiti veic atbilstoši normatīvajiem aktiem par vides aizsardzības oficiālās statistikas un piesārņojošās darbības pārskata veidlapām;
8.3.
katra iegūto pelnu partija transportēšanas laikā ir identificējama, nodrošinot Valsts vides dienestam iespēju pēc pieprasījuma saņemt no pārstrādātāja atbilstības deklarācijas oriģinālu.
9.
Atbilstības deklarāciju pārstrādātājs sagatavo elektroniski saskaņā ar normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu.
10.
Pārstrādātājs glabā atbilstības deklarāciju trīs gadus no tās sagatavošanas datuma un iesniedz to 10 darbdienu laikā pēc Valsts vides dienesta pieprasījuma saņemšanas.
11.
Pārstrādātājs ievieš un uztur kvalitātes pārvaldības sistēmu, lai nodrošinātu pelnu iegūšanas procesa izsekojamību un kvalitātes uzraudzību.
12.
Kvalitātes pārvaldības sistēma ietver detalizētu pelnu iegūšanas un kvalitātes pārbaudes procesa aprakstu, kurā iekļauta šāda informācija:
12.1.
izmantotā paraugu ņemšanas metodika, paraugiem veiktās fizikālķīmisko īpašību analīzes, otrreizējo izejvielu marķējums, iepakošanas un glabāšanas procesa apraksts;
12.2.
kontroles pasākumu veidi pelnu atbilstības izvērtēšanai un rezultātu dokumentēšanas veids;
12.3.
pilns pelnu iegūšanas un kvalitātes pārbaudes cikla apraksts, kā arī informācija par iegūto pelnu realizāciju un rīcības plānu, ja iegūtie pelni netiek realizēti viena gada laikā;
12.4.
iegūto pelnu kvalitātes atbilstība šo noteikumu 1. pielikumā minētajām kvalitātes prasībām;
12.5.
ziņas par pārstrādātāja darbiniekiem, kas ir atbildīgi par katru pelnu iegūšanas un kvalitātes pārbaudes procesa posmu, – vārds, uzvārds un amats;
12.6.
iespējamie iegūto pelnu apjomi.
13.
Pārstrādātājs kvalitātes pārvaldības sistēmu pārskata vismaz reizi gadā, kā arī tad, ja tiek mainītas iegūto pelnu raksturīgās fizikālķīmiskās īpašības.
14.
Pārstrādātājs šo noteikumu 12. punktā minēto informāciju glabā trīs gadus no attiecīgās pelnu partijas iegūšanas dienas.
15.
Pārstrādātājs 10 darbdienu laikā pēc atkritumu apsaimniekošanas jomas kompetento institūciju rakstiska pieprasījuma saņemšanas iesniedz tām šo noteikumu 12. punktā minēto informāciju.
16.
Pārstrādātājs pēc atkritumu apsaimniekošanas jomas kompetento institūciju rakstiska pieprasījuma saņemšanas nodrošina tām piekļuvi visām ar pelnu iegūšanu un uzglabāšanu saistītajām teritorijām, telpām un dokumentācijai, lai pārliecinātos par šo noteikumu prasību izpildi.
17.
Pārstrādātājs informē pelnu pircēju, ka pelnu iegūšana un kvalitātes pārbaude tiek veikta, izmantojot kvalitātes pārvaldības sistēmu.
18.
Iegūtos pelnus pārstrādātājs var izvest uz citām valstīm tikai tad, ja galamērķa valsts kompetentā institūcija pārrobežu atkritumu sūtījumu jomā atzīst šo noteikumu 1. pielikumā minētos kritērijus atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai. Ja kompetentās nosūtīšanas un galamērķa institūcijas nevar vienoties par iegūto pelnu klasifikāciju, piemēro Eiropas Parlamenta un Padomes 2006. gada 14. jūnija Regulas (EK) Nr. 1013/2006 par atkritumu sūtījumiem 28. panta 1. punktā minēto nosacījumu.
19.
Ja pārstrādātājs vai Valsts vides dienests konstatē, ka kāda no citām valstīm ievestajām pelnu partijām neatbilst šajos noteikumos minētajiem kritērijiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai, tiek uzskatīts, ka visa partija sastāv no atkritumiem, kas atbilstoši apsaimniekojami.
Informatīva atsauce uz Eiropas Savienības direktīvu
Tiesību normas saskaņotas ar Eiropas Komisiju un Eiropas Savienības dalībvalstīm atbilstoši Eiropas Parlamenta un Padomes 2015. gada 9. septembra Direktīvai (ES) 2015/1535, ar ko nosaka informācijas sniegšanas kārtību tehnisko noteikumu un Informācijas sabiedrības pakalpojumu noteikumu jomā.
Ministru prezidente E. Siliņa
Klimata un enerģētikas ministrs K. Melnis
1.
pielikums
Ministru kabineta
2024. gada 13. augusta
noteikumiem Nr.
516
Kritēriji atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai koksnes pelniem, kas iegūti no koksnes sadedzināšanas iekārtām
2.
pielikums
Ministru kabineta
2024. gada 13. augusta
noteikumiem Nr.
516
Deklarācija par pelnu atbilstību kritērijiem atkritumu statusa piemērošanas izbeigšanai