Anotācija (ex-ante)

22-TA-2598: Rīkojuma projekts (Vispārīgais)
Anotācijas (ex-ante) nosaukums
Tiesību akta projekta "Par valsts līdzdalības saglabāšanu valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" un vispārējo stratēģisko mērķi" sākotnējās ietekmes (ex-ante) novērtējuma ziņojums (anotācija)
1. Tiesību akta projekta izstrādes nepieciešamība

1.1. Pamatojums

Izstrādes pamatojums
Ministrijas / iestādes iniciatīva
Apraksts
Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta septītā daļa un Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma (turpmāk – Likums) 4. un 7. pants

1.2. Mērķis

Mērķa apraksts
Ministru kabineta rīkojuma projekta "Par valsts līdzdalības saglabāšanu valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi"" (turpmāk – projekts) mērķis ir pārvērtēt valsts līdzdalību valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi", reģistrācijas Nr. 40003338357, (turpmāk – Sabiedrība) atbilstību Likuma 4. panta un Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta nosacījumiem, kā arī noteikt Sabiedrības vispārējo stratēģisko mērķi.
Spēkā stāšanās termiņš
Vispārējā kārtība

1.3. Pašreizējā situācija, problēmas un risinājumi

Pašreizējā situācija
Sabiedrība ir izveidota ar Ministru kabineta 2004. gada 26. oktobra rīkojumu Nr. 814 "Par bezpeļņas organizācijas valsts uzņēmuma "Lauksaimnieku centrs" reorganizāciju un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" izveidi". Sabiedrība reģistrēta Komercreģistrā 2004. gada 10. decembrī ar vienotās reģistrācijas numuru 40003338357. Reģistrācijas apliecība Nr. K007027 izsniegta 2004. gada 10. decembrī. Juridiskā adrese – Republikas laukums 2, Rīga, LV-1010.
Sākotnējo lēmumu par valsts līdzdalības saglabāšanu valsts sabiedrībā ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" Zemkopības ministrijas personā Ministru kabinets pieņēmis 2017. gada 17. janvārī (prot. Nr. 3, 28.§).
Sabiedrība ir publiskas personas kapitālsabiedrība, kuras 100 % kapitāla daļas pieder valstij, un valstij piederošo kapitāla daļu turētāja ir Zemkopības ministrija. Saskaņā ar Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra datiem Sabiedrības pamatkapitāls ir 3 422 006 EUR, ko veido 3 422 006 daļas ar vienas daļas nominālvērtību 1 EUR. Sabiedrība nepiedalās un nav dalībniece nevienā citā kapitālsabiedrībā.
Saskaņā ar NACE klasifikatoru Sabiedrība veic šādu komercdarbību:
sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanu un pārvaldīšanu (68.2), darbības ar nekustamo īpašumu uz līguma pamata (68.3) un sniedz informācijas pakalpojumus (63).
Sabiedrības darbības atbilstība publiskas personas pamatdarbības veidiem.
Zemkopības ministrija ir nozares vadošā iestāde, kas darbojas publiskas personas (valsts kā publisko tiesību subjekta) vārdā. Ministrija kā kapitāla daļu turētāja nosaka Sabiedrības darbības stratēģiju, finanšu un nefinanšu mērķus, ievērojot politikas plānošanas dokumentos, likumos, Ministru kabineta noteikumos un citos dokumentos noteiktos mērķus un uzdevumus.
Zemkopības ministrijas funkcijas, uzdevumi un kompetence ir noteikti Ministru kabineta 2019. gada 30. aprīļa noteikumos Nr. 187 "Zemkopības ministrijas nolikums". To 4. punktā minētas Zemkopības ministrijas funkcijas: izstrādāt lauksaimniecības, meža nozares un zivsaimniecības politiku, tajā skaitā meža un lauksaimniecības zemes resursu (arī meliorācijas) pārvaldības jomā, organizēt un koordinēt lauksaimniecības, meža nozares un zivsaimniecības politikas īstenošanu, organizēt un koordinēt likumu un citu normatīvo aktu īstenošanu lauksaimniecības, meža nozares un zivsaimniecības politikas jomā un pildīt citas ārējos normatīvajos aktos noteiktās funkcijas.
Atbilstoši tiek vērtēti tādi Sabiedrības darbības veidi kā meliorācijas pasākumu nodrošināšana, meliorācijas kadastra uzturēšana un darbība nekustamo īpašumu jomā.
Tā kā viena no Zemkopības ministrijas funkcijām ir izstrādāt lauksaimniecības, meža nozares un zivsaimniecības politiku, tostarp meža un lauksaimniecības zemes resursu (arī meliorācijas) pārvaldības jomā, Sabiedrības darbība meliorācijas pasākumu nodrošināšanā uzskatāma par atbilstošu Zemkopības ministrijas pamatdarbībai.
Arī meliorācijas kadastra uzturēšana ir uzskatāma par atbilstošu Zemkopības ministrijas pamatdarbībai, jo tā ir tieši pakārtota meliorācijas pārvaldības funkcijai ar sevišķu nozīmi meliorācijas pasākumu īstenošanā.
Pildot publisko funkciju, Sabiedrība pārvalda inženierbūves un citus stratēģiski svarīgus objektus, kas ir cieši saistīti ar meliorācijas sistēmu pārvaldības jomu, tādēļ secināms, ka hidrotehnisko būvju apsaimniekošana, pildot publisko funkciju, atbilst Zemkopības ministrijas pamatdarbībai. Sabiedrība savu darbību uzsāka, pārvaldot un apsaimniekojot daļu no Zemkopības ministrijas valdījumā valstij piekrītošās un valsts īpašumā esošās zemes vienības un hidrotehniskās būves. 2010. gadā tika pieņemts jauns Meliorācijas likums, kura prasību aktualizācija paredzēja grozījumus, lai nodrošinātu meliorācijas sistēmu uzraudzības pilnveidošanu un precizētu turpmāko valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu apsaimniekošanas modeli, kā arī lai nodalītu valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu kontroles un uzraudzības funkcijas no šo sistēmu apsaimniekošanas, tostarp meliorācijas kadastra nodošanu valsts sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi".
Ar Meliorācijas likumā noteikto Sabiedrība ievērojami paplašināja savu saimniecisko darbību, uzsākot Latvijas valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas, tostarp Rīgas hidroelektrostacijas ūdenskrātuves inženieraizsardzības būvju, ekspluatācijas, uzturēšanas un būvniecības, darbus, kā arī uztur valsts informācijas sistēmu "Meliorācijas kadastrs" un novēro ūdens līmeni melioratīvās hidrometrijas hidrometriskajos posteņos.
Meliorācijas likuma 19. pants noteic, ka "valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu ekspluatāciju un uzturēšanu nodrošina valsts sabiedrība ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi"". Sabiedrībai ievērojami palielinājās veicamo darbu apjoms, pamatojoties uz
● Valsts pārvaldes iekārtas likuma 40. panta otro daļu;
● Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 6.panta pirmo un otro daļu;
● Meliorācijas likuma 4., 15., 16.,17., 19., 20., 27., 31. un 32. pantu;
● Ministru kabineta 2019. gada 26. marta noteikumu Nr. 128 "Meliorācijas kadastra noteikumi" 3. un 28. punktu;
● Ministru kabineta 2016. gada 20. decembra noteikumu Nr. 860 "Daugavas hidroelektrostaciju ūdenskrātuvju krastu nostiprināšanas darbu un Rīgas hidroelektrostacijas ūdenskrātuves inženieraizsardzības būvju ekspluatācijas izdevumu finansēšanai piešķirtās ikgadējās budžeta dotācijas izlietojuma kārtība" 2. un 6. punktu un 4.2. apakšpunktu;
● 2012. gada 13. jūlijā starp Zemkopības ministriju un Sabiedrību noslēgto Valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas līgumu Nr. 2012/99 (turpmāk – Pārvaldīšanas līgums).
Sabiedrība ar tai piešķirto valsts budžeta finansējumu pilda šādus valsts pārvaldes uzdevumus:
1)   meliorācijas kadastra un tā datu uzturēšanu un aktualizēšanu;
2)   valsts nozīmes meliorācijas sistēmu būvniecību, ekspluatāciju un uzturēšanu;
3)   valsts meliorācijas sistēmu būvniecību, ekspluatāciju un uzturēšanu;
4)   melioratīvās hidrometrijas hidrometrisko posteņu uzturēšanu, sistemātisku novērojumu, mērījumu un aprēķinu veikšanu tajos un hidrometrijas datu pieejamības nodrošināšanu sabiedrībai (tostarp tiešsaistes režīmā);
5)   tehnisko noteikumu izdošanu darbībām meliorētajās zemēs un ekspluatācijas aizsargjoslās ap meliorācijas būvēm un ierīcēm;
6)   melioratīvās tehniskās dokumentācijas glabāšanu;
7)   pirmreizēju valsts meliorācijas sistēmas un valsts nozīmes meliorācijas sistēmas inventarizāciju;
8)   Rīgas HES ūdenskrātuves inženieraizsardzības būvju ekspluatāciju.
Patlaban Sabiedrība, pamatojoties uz 2012. gada 13. jūlija Valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas līgumu Nr. 2012/99, kas noslēgts ar Zemkopības ministriju, turpina pārvaldīt turējumā (lietojumā) nodotos Zemkopības ministrijas valdījumā valstij piekrītošos un valsts īpašumā esošos nekustamos īpašumus un vienlaikus, ievērojot 2020. gada 16. janvāra Līgumā par valsts pārvaldes uzdevumu deleģēšanu Nr. 2020/30 noteikto, nodrošina valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu ekspluatāciju un uzturēšanu (tostarp meliorācijas inženierbūvju uzturēšanu un pārvaldīšanu) – uztur sistēmu "Meliorācijas kadastrs" un melioratīvos hidrometrijas hidrometriskos posteņus, veic sistemātiskus novērojumus, mērījumus un aprēķinus tajos un tiešsaistes režīmā nodrošina hidrometrijas datu pieejamību sabiedrībai.
Pildot deleģēto pārvaldes uzdevumu, Sabiedrība pārvalda dažāda veida nekustamos īpašumus (zemes vienības, ēkas un  inženierbūves, tostarp meliorācijas hidrobūves (hidrotehniskās būves)) un citus stratēģiski svarīgus objektus, kas ir cieši saistīti ar meliorācijas sistēmu pārvaldību, tādēļ secināms, ka šo nekustamo īpašumu apsaimniekošana, tostarp Zemkopības ministrijas nozares iestāžu ēku pārvaldīšana, pildot publisko funkciju, atbilst Zemkopības ministrijas funkcijai.
Būvju iznomāšanas pakalpojums ir uzskatāms par papildpakalpojumu, kas saistīts ar Sabiedrības sniegtajiem pakalpojumiem. Norādām, ka Sabiedrībai netiek radītas jaunas funkcijas valsts īpašumu pārvaldības jomā.
Pamatojoties uz Likuma 4. panta pirmo daļu un 7. pantu, Ministru kabineta 2017. gada 17. janvāra sēdes protokola Nr. 3 28.§ bija noteikts šāds Sabiedrības vispārējais stratēģiskais mērķis: "Īstenot pārvaldījumā nodoto valsts teritorijas attīstībai stratēģisku valsts īpašumu – meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju – un meliorācijas kadastra uzturēšanu, nodrošinot lauksaimniecības un mežsaimniecības zemju resursu ekonomiski izdevīgu, videi draudzīgu un sociāli atbildīgu ilgtspēju."
Sabiedrības vadība tiek organizēta atbilstoši labas korporatīvās pārvaldes praksei saskaņā ar Likumu, Komerclikumu un citiem saistošajiem normatīvajiem aktiem. Sabiedrības kā privāto tiesību subjektu darbībām, kas īstenotas, izpildot tai ar ārējo normatīvo aktu deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus, ir publisko tiesību raksturs.
Sabiedrības ieņēmumi no deleģētajiem valsts pārvaldes uzdevumiem un funkcijām veido aptuveni 85 %, savukārt ieņēmumi no brīvā tirgū sniegtajiem pakalpojumiem – neapdzīvojamo ēku pārvaldīšanas – 15 %. Ievērojot starp Zemkopības ministriju un Sabiedrību noslēgto valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas līgumu, Sabiedrība pārvalda turējumā (lietojumā) nodotos Zemkopības ministrijai valdījumā valstij piekrītošos un valsts īpašumā esošos nekustamos īpašumus.
Pārvaldījumā esošo valsts nekustamo īpašumu sastāvā ietilpst šādi nekustamā īpašuma objekta veidi:
zemes vienības – 110 vienību ar kopējo platību 1061,9 ha:
lauksaimniecības zeme – 274,5 ha;
zeme, kas piesaistīta administratīvām ēkām, palīgēkām, – 39,5 ha;
zeme zem (pie) sūkņu stacijām – 21,9 ha;
zeme zem (pie) dambjiem – 400,6 ha;
zeme pie hidromezgliem – 8,9 ha;
zeme zem (pie) kanāliem – 316,5 ha;
būves:
nedzīvojamas (tajā skaitā laboratorijas, mācību, sanitāras) ēkas 36 563,8 m² platībā – 20 gab., tajā skaitā augstceltne 26 stāvu augstumā;
palīgēkas 3 274,8 m² platībā – 35 gab.;
garāžas ēkas 1 456,7 m² platībā – 13 gab.;
īslaicīgās apmešanās ēkas 367,7 m² platībā – 1 gab.;
dzīvojamas ēkas 928,6 m² platībā – 2 gab.;
polderu sūkņu stacijas 40 gab.;
inženierbūves:
dambji 430,61 km garumā;
hidromezgli, regulatori un laipas – 36 gab.;
regulētas ūdensnotekas 13 962,08 km garumā;
melioratīvās hidrometrijas posteņi – 47 upju posteņi, 6 ezeru posteņi, 4 drenu posteņi.
Lai valsts budžeta un Eiropas Savienības līdzekļiem finansētu pasākumu īstenošanai paredzēto finansējumu un izdevumus nošķirtu no administratīvo ēku apsaimniekošanas ieņēmumiem un izdevumiem, tiek nodrošināta nodalīta grāmatvedības uzskaite. Izveidotā grāmatvedības uzskaites sistēma ļauj izsekot finansējumu pa nodalāmajiem ieņēmumu un izmaksu posteņiem, tostarp darbinieku atlīdzības, transporta, biroja izdevumu, kapitālieguldījumu u.c. posteņiem. Sabiedrība nodrošina pārvaldījumā nodoto nekustamo īpašumu datu atbilstību Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmas datiem, kā arī tos uztur un aktualizē resora centralizētajā finanšu un personāla resursu vadības informācijas sistēmas "HORIZON" nekustamo īpašumu pārvaldības modulī.
Atbilstoši Zemkopības ministrijas pilnvarojumam Sabiedrība organizē, vada un kontrolē pārvaldījumā esošo nekustamo īpašumu kadastrālās uzmērīšanas darbus un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā šos īpašumus reģistrē zemesgrāmatā, kā arī kontrolē izpildmērījumus un pēc īpašumu atjaunošanas (pārbūves) īpašumus, tostarp inženierbūves, reģistrē Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā.
Sabiedrības speciālisti piedalās zemes robežu apsekošanā, atjaunošanā, to noteikšanā un robežu neatbilstības novēršanā, Sākotnējā plūdu riska novērtējumā 2019.–2024. gadam paredzēto pasākumu īstenošanā, kā arī Upju (Daugavas, Lielupes, Ventas, Gaujas) baseinu apgabala konsultatīvās padomes darbā, tā iesaistoties plūdu un ūdensnoteku krasta erozijas novēršanas un pārvaldīšanas pasākumos klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanai.
Sabiedrības darbība aptver visu Latvijas teritoriju – Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales meliorācijas reģionālās nodaļas ar 26 sektoriem un Rīgas HES ūdenskrātuves inženiertehniskās būves. Sabiedrības pārvaldījumā ir arī administratīvās ēkas dažādās pilsētās un apdzīvotajās vietās – Daugavpilī, Dobelē, Jelgavā, Krāslavā, Liepājā, Lubānā, Ozolniekos, Rēzeknē, Rīgā un Valmierā. Sabiedrības centrālais birojs atrodas Rīgā, Republikas laukumā 2.
Sabiedrības kapitālsabiedrības statusa modelis un tā priekšrocības dod iespēju deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus īstenot efektīvāk, jo Sabiedrības vadība var pieņemt operatīvus lēmumus, nodrošinot administratīvu un finanšu resursu lietderīgu izmantošanu, plānot Sabiedrības darbību ilgtermiņā, kā arī piesaistīt atbilstošas kvalifikācijas personālu.
Eiropas Savienības dalībvalstu sanāksmē 2021. gada 9. novembrī par ūdens pārvaldības specifisko datu apstrādi un plānošanas metodēm somu eksperts Juha Rīhimaki atzina, ka Latvijas meliorācijas digitālais kadastrs ir labākais Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā. Sabiedrība 2019. gadā valsts mēroga konkursā "Ilgtspējība arhitektūrā, būvniecībā, dizainā 2019" ieguva 2. vietu nominācijā "ILGTSPĒJĪGA publiskā ārtelpa 2019" par projektu "Rīgas HES ūdenskrātuves Ikšķiles aizsargdambja atjaunošana".  Valsts mēroga konkursā "Latvijas būvniecības gada balva 2020" nominācijā "Inženierbūve pārbūve" iegūta 1. vieta par projektu "Gaujas–Daugavas kanāla atjaunošana Ādažu novadā". Valsts mēroga konkursā "Latvijas Būvniecības gada balva 2021" nominācijā "Inženierbūve pārbūve" par projektu "Bārtas kreisā krasta dambja, pik. 00/00-48/13, atjaunošana, Nīcas pagastā, Nīcas novadā" iegūta Atzinības balva. Projekti finansēti, piesaistot Eiropas Reģionālā attīstības fonda līdzekļus.
Sabiedrības darbība ir nozīmīga valstij stratēģiski svarīgā tautsaimniecības nozarē – lauksaimniecības, tostarp mežsaimniecības, nozares attīstības veicināšanā, Sabiedrībai pildot tai deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus. Lauksaimniecība jau vēsturiski ir izveidojusies par vienu no svarīgākajām tradicionālām Latvijas tautsaimniecības nozarēm, kas nav zaudējusi savu nozīmību, nodrošina lauksaimniecības produktu ražošanu, veido raksturīgo lauku ainavu un dod darbu lauku reģionu iedzīvotājiem.
Sabiedrība īsteno Meliorācijas likuma 2. pantā noteikto mērķi: ".. nodrošināt tādu meliorācijas sistēmu pārvaldības mehānismu, kas veicina dabas resursu ilgtspējīgu apsaimniekošanu un izmantošanu, nodrošina iedzīvotāju drošībai un labklājībai, infrastruktūras attīstībai nepieciešamo ūdens režīmu, kā arī racionālu meliorācijas sistēmu būvniecību, ekspluatāciju, uzturēšanu un pārvaldību."
Sabiedrības darbību ietekmē šādi galvenie valsts plānošanas dokumenti un tajos noteiktie mērķi.
1. Latvijas ilgtspējības attīstības stratēģija līdz 2030. gadam
Latvijas ilgtspējīgas attīstības stratēģijā līdz 2030. gadam (turpmāk – LIAS 2030) ir iekļauti arī šādi mērķi: Latvijai būt  Eiropas Savienības līderei dabas kapitāla saglabāšanā, palielināšanā un ilgtspējīgā izmantošanā, radīt līdzvērtīgus dzīves un darba apstākļus visiem iedzīvotājiem neatkarīgi no dzīvesvietas, sekmējot uzņēmējdarbību reģionos un attīstot kvalitatīva transporta un komunikāciju infrastruktūru un publiskos pakalpojumus, saglabāt Latvijas savdabību – daudzveidīgo dabas un kultūras mantojumu, tipiskās un unikālās ainavas, jo ūdensteces un ūdenstilpnes veido Latvijas vienoto stratēģisko hidroloģisko tīklu un ir svarīgs bioloģiskās daudzveidības faktors, kā arī paredzēt rīcības mērķus zemes ielabošanas pasākumiem, ar kuriem jāsniedz atbalsts lauku saimniecībām meliorācijas un zemes ielabošanas pasākumiem.
2. Nacionālais attīstības plāns 2021.–2027. gadam
Latvijas Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam (turpmāk – NAP 2027) noteikta prioritāte "Kvalitatīva dzīves vide un teritoriju attīstība", kuras mērķis ir dzīves vides kvalitātes uzlabošana līdzsvarotai reģionu attīstībai. Noteiktie rīcības virzieni paredz gudru un efektīvu pieejamo resursu apsaimniekošanu, teritoriālās attīstības iespēju izmantošanu un apdraudējumu mazināšanu. Viens no rīcības virzieniem ir "Daba un Vide – "Zaļais kurss"". Tajā norādīts, ka līdz ar klimata pārmaiņām palielināsies nokrišņu daudzums, tāpēc meliorācijai un spējai novadīt lieko ūdens daudzumu būs arvien lielāka nozīme klimata pārmaiņu ietekmes mazināšanā, īstenojot pasākumus, kas vērsti uz pielāgošanos klimata pārmaiņām, un panākot materiāltehniskā un infrastruktūras nodrošinājuma uzlabojumus (katastrofu draudu, tostarp plūdu un krasta erozijas, novēršanas un to pārvaldīšanas pasākumu īstenošanai), kā arī lauksaimniecības nozaru pārvaldībā un ilgtspējīgā nokrišņu notekūdeņu apsaimniekošanā, ņemot vērā jaunākos zinātniskos datus un prognozes par klimata noturīguma sasniegšanu un stiprināšanu.
3. Nacionālais enerģētikas un klimata plāns 2021.–2030. gadam
Viens no šī plāna rīcības virzieniem ir efektīva resursu izmantošana un siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšana lauksaimniecībā. Meža zemē, tāpat kā lauksaimniecības zemē, liela problēma ir nesakopta vai neatjaunota meliorācijas sistēma, kas vēsturiski tika izveidota lielā apjomā, būtiski uzlabojot zemes kvalitāti un izmantošanas iespējas. Diemžēl patlaban šī sistēma ir būtiski novecojusi vai vietām vispār iznīcināta, tādēļ ir nepieciešams strādāt pie pasākumiem meliorācijas sistēmu atjaunošanai. Meliorācijas sistēmu uzturēšanai ir kompleksa ietekme uz augsni un tās auglību. Ne mitra, ne arī pārāk sausa augsne nav piemērota kultūraugu audzēšanai. Ja ir pieejams optimāls ūdens daudzums, augu saknēm ir pieejams arī daudz vairāk skābekļa un netiek ietekmēta augsnē dzīvojošo organismu bioloģiskā daudzveidība. Meliorācijas sistēmu uzturēšanas uzlabošana lauksaimniecības zemē samazina netiešo NO2 noteci.
4. Zemkopības ministrijas informatīvais ziņojums "Latvijas Bioekonomikas stratēģija 2030"
Viens no galvenajiem Zemkopības ministrijas informatīvā ziņojuma "Latvijas Bioekonomikas stratēģija 2030"  uzdevumiem ir zemes izmantošanas ilgtermiņa politikas izstrāde. Tajā noteikts, ka bioekonomikas attīstībā noteicošie faktori ir zemes izmantošanas veids un augsnes nodrošinātās funkcijas. Atkarībā no augsnes tipa tās ir dažādas – primārā ražošana, oglekļa piesaiste, bioloģiskās daudzveidības un dzīvotņu nodrošināšana, barības vielu aprite un ūdens režīmu regulācija. Latvijas ģeogrāfiskajos apstākļos, kad nokrišņu daudzums, kā arī plūdu, palu biežums palielinās, meliorācija kļūst arvien nozīmīgāka zemes un vides resursu ilgtspējas nodrošināšanā lauksaimniecības, mežsaimniecības un tautsaimniecības infrastruktūras objektu, saglabāšanai, izmantošanai un palielināšanai, kā arī kvalitatīvas cilvēka dzīves vides un iedzīvotāju civilās drošības uzturēšanai. 
Lauksaimniecībā izmantojamās zemes transformācija par apbūves teritorijām ir palielinājusi plūdu risku, un agrākās piepilsētas lauksaimniecības zemes meliorācijas sistēmas tiek izmantotas arī teritorijas un iedzīvotāju aizsardzībai no plūdiem. Bijušās lauksaimniecības zemes meliorācijas infrastruktūra neatbilst jaunajam zemes lietošanas mērķim. Pārmitrās teritorijas, plūdi un pali ietekmē publisko infrastruktūru, dzīvojamās mājas un dzeramā ūdens kvalitāti un var veicināt infekcijas slimību uzliesmojumu.
Meliorācijas sistēmu ietekme: poldera sūkņu stacija nodrošina mitruma režīmu poldera teritorijā, poldera teritorija palielina izmantojamās zemes platību, meliorācijas sistēmas nodrošina labāku ražu lauksaimniekiem, aizsargdambis apdzīvoto teritoriju pasargā no plūdiem, drenāža ļauj uztvert un novadīt augsnes un filtrācijas ūdeņus, meliorācijas sistēmas nodrošina būvju un ceļu infrastruktūras ekspluatāciju, valsts nozīmes meliorācijas sistēma uztur atbilstošu mitruma režīmu meža masīvā un nodrošina arī koplietošanas meliorācijas sistēmu darbību, viena īpašnieka un koplietošanas sistēmas uztur atbilstošu mitruma režīmu "jaunajos" ciemos un meliorācijas sistēmas ļauj iegūt kūdru.
Neatkarīgi no meliorācijas sistēmu veida un piederības tās ir savstarpēji saistītas un veido vienotu kopumu. Vidēji viens kilometrs valsts nozīmes ūdensnoteku ir saistīts ar aptuveni 3,5 km koplietošanas un viena īpašuma meliorācijas sistēmu ūdensnotekām un ar tām saistītām drenāžas sistēmām.
Sabiedrība nodrošina tehnisko uzraudzību valsts meliorācijas sistēmām. Lai iegūtu informāciju par to tehnisko stāvokli, tās tiek regulāri apsekotas, tā nosakot meliorācijas sistēmu bojājumus un defektus, kas ietekmē ūdensteci un attīstoties var pasliktināt meliorācijas sistēmu stāvokli, nelabvēlīgi iedarboties uz apkārtējo vidi.
Sabiedrība īsteno nekustamo īpašumu – nedzīvojamo ēku – pārvaldīšanu un apsaimniekošanu, nodrošinot valsts un sabiedrības intereses un to pienācīgu aizsardzību, īpaši ar lauksaimniecības nozari saistītām iestādēm.
Ievērojot Ministru kabineta 2006. gada 9. maija rīkojuma Nr. 319 "Par Valsts nekustamā īpašuma vienotas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas koncepciju" (zaudējis spēku 2021. gada 1. janvārī) 8.6. apakšpunktu un ar Ministru kabineta 2017. gada 24. novembra rīkojumu Nr. 701 "Par Valsts pārvaldes reformu plānu 2020" apstiprinātajā plānā noteikto, ar Zemkopības ministrijas 2019. gada 2. decembra rīkojumu Nr. 114 izveidotās reformas Vadības grupas 2020. gada 22. janvāra sanāksmē nolemto, kā arī labās prakses piemērus, Sabiedrībai, savā pārvaldīšanā no Zemkopības ministrijas padotības iestādēm veiksmīgi pārņemot nedzīvojamās ēkas, ir izdevies konsolidēt administratīvās teritorijas nozares pārvaldes funkcijas vienā objektā (būvē), vienlaikus uzlabojot nekustamo īpašumu izmantošanas efektivitāti, pakalpojuma kvalitāti un pieejamību lauksaimniekiem, kā arī atbrīvojot padotības iestādes no tām neraksturīgu funkciju (nekustamo īpašumu apsaimniekošanas) izpildes. Tā, piemēram, nedzīvojamā ēkā Skolas ielā 9, Krāslavā konsolidētas attiecīgās administratīvās teritorijas nozares pārvaldes iestādes – Lauku atbalsta dienesta Dienvidlatgales pārvaldes klientu papildu pieņemšanas sektors, Valsts augu aizsardzības dienesta Latgales reģiona nodaļa, Pārtikas un veterinārā dienesta Dienvidlatgales pārvaldes filiāle, Valsts meža dienesta Dienvidlatgales virsmežniecības un sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs" Krāslavas birojs, kā arī Sabiedrības meliorācijas departamenta Latgales reģiona Krāslavas sektors.
Sabiedrības nekustamo īpašumu kopējais portfelis nosacīti ir sadalīts trīs daļās. Pamatportfelī ietverti īpašumi, kas nepieciešami valsts sektoram publisko funkciju nodrošināšanai. Aktīvu portfelī ietverti nekustamo īpašumu objekti, kurus pārveidojot var pielāgot publiskā sektora vajadzībām, vai arī tiek palielināta šo īpašumu vērtība. Atsavināmo īpašumu portfelī ietverti īpašumi, kuri publiskajam sektoram nav nepieciešami un kuru uzturēšana rada zaudējumus. Saskaņā ar likuma "Par valsts budžetu 2017. gadam" 54. panta pirmo daļu tika pieņemta norma, ka valsts nekustamā īpašuma atsavināšanu var organizēt tā ministrija vai cita centrālā valsts iestāde, kuras valdījumā ir attiecīgais valsts nekustamais īpašums. Sabiedrībā ir izveidota valsts nekustamo īpašumu atsavināšanas komisija, kura, ievērojot normatīvajos aktos noteikto, organizē atsavināmo īpašumu izsoli publiskajā telpā. Īpašumus atsavina izsolēs, bet iegūtos līdzekļus iegulda pamatportfeļa un aktīvā portfeļa īpašumu tehniskā stāvokļa uzlabošanai. 
Ievērojot minēto normu, Sabiedrība laikā no 2018. gada saskaņā ar ministrijas pilnvarojumu izsolēs ir atsavinājusi 10 valsts nekustamos īpašumu, kas vairs nebija nepieciešami valsts pārvaldes funkciju īstenošanai. Saskaņā ar Ministru kabineta 2011. gada 1. februāra noteikumu Nr. 109 "Kārtība, kādā atsavināma publiskas personas manta" 36. un 37. punktā noteikto atsavināšanas rezultātā iegūtie līdzekļi (no kuriem atskaitīti atsavināšanas izdevumi) aptuveni 290148,22 euro apmērā tika ieskaitīti valsts pamatbudžeta ieņēmumu kontos.
Pamatojoties uz attiecīgiem Ministru kabineta rīkojumiem "Par apropriācijas palielināšanu" summa aptuveni 140 000 euro apmērā izmantota, lai nodrošinātu finansējumu kapitālieguldījumiem citos ministrijas valdījumā un Sabiedrības pārvaldīšanā esošajos valsts īpašumos. Jāņem vērā, ka likums "Par valsts budžetu 2023. gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025. gadam" (stājās spēkā 2023. gada 22. martā) vairs neparedz iespēju ministrijai pašai organizēt valsts nekustamo īpašumu atsavināšanu, tādējādi liedzot ministrijai un Sabiedrībai šādā veidā iegūt līdzekļus ministrijas valdījumā un Sabiedrības pārvaldīšanā esošo nekustamo īpašumu uzturēšanai, tehniskā stāvokļa uzlabošanai un attīstīšanai. Saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 9. panta pirmo daļu, izņemot tikai noteiktos gadījumos, valsts nekustamā īpašuma atsavināšanu organizē valsts akciju sabiedrība "Valsts nekustamie īpašumi".
Ievērojot Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu Nr. 606 "Ministru kabineta kārtības rullis" 50. punktu, Zemkopības ministrijai sagatavotajā projektā un ar to saistītajā informācijā (TA lietā) jānodrošina minēto faktu un datu, kā arī izvērtējuma patiesums. Informācija par Sabiedrības darbības periodā sasniegtajiem rezultātiem, kas tika panākti patlaban izvērtējamā Sabiedrības darbības periodā, nekustamo īpašumu pārvaldīšanas jomā, optimizējot līdzekļu izmantošanu Sabiedrības pārvaldīšanā esošo valsts nekustamo īpašumu attīstībai un izmantojot iegūtos līdzekļus no cita valsts nekustamā īpašuma atsavināšanas attiecīgā periodā speciālajos likumos paredzētajā kārtībā, ir patiesa un atspoguļo Sabiedrības reālo rīcību, ilustrē speciālā regulējuma priekšrocības un iespējas valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanā attiecīgajā nozarē, atbilst normatīvo aktu prasībām, kā arī Valsts kontroles (revīzijas grafiks Nr. 2.4.1-13/2021) ieteikuma Nr. 9 "Zemkopības ministrijai izvērtēt valdījumā esošā valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas modeļa un citu alternatīvu priekšrocības un trūkumus" būtībai. 
Sabiedrības darbības veidu ekonomiskais un juridiskais novērtējums īstenots tādās jomās kā meliorācijas pasākumu nodrošināšana, meliorācijas kadastra uzturēšana un nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojumi.
Meliorācijas pasākumu nodrošināšana
Meliorācijas pasākumu nodrošināšana ir valsts deleģēts pārvaldes uzdevums, un darbības šajā jomā lielākoties notiek saskaņā ar ārējiem normatīvajiem aktiem – Meliorācijas likumu, Ministru kabineta 2019. gada 26. marta noteikumiem Nr. 128 "Meliorācijas kadastra noteikumi", Ministru kabineta 2010. gada 3. augusta noteikumiem Nr. 714 "Meliorācijas sistēmas ekspluatācijas un uzturēšanas noteikumi", plānu "Prioritārie rīcības virzieni meliorācijas politikā 2021.–2027. gadam" u.c. saistošajiem normatīvajiem aktiem un plānošanas dokumentiem.
Meliorācijas sistēmas atkarībā no meliorācijas kadastra datiem un ekspluatācijas un uzturēšanas tiek iedalītas šādi: valsts meliorācijas sistēma, kas ir valstij piederoša meliorācijas sistēma, kuras ekspluatāciju un uzturēšanu īsteno valsts, valsts nozīmes meliorācijas sistēma, kas ir meliorācijas sistēma, kura atbilst normatīvajos aktos noteiktajiem kritērijiem un parametriem un kuras ekspluatāciju un uzturēšanu nodrošina valsts, pašvaldības meliorācijas sistēma, kas ir pašvaldībai piederoša meliorācijas sistēma, kuras ekspluatāciju un uzturēšanu nodrošina pašvaldība, pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēma, kas ir koplietošanas meliorācijas sistēma, kura būtiski ietekmē ūdens režīmu pašvaldības teritorijas plānojumā noteiktajās apbūves teritorijās, lauksaimniecības un mežu teritorijās un infrastruktūras objektos (ielās, ceļos, ūdenssaimniecības objektos, pašvaldības polderos), koplietošanas meliorācijas sistēma, kas ir meliorācijas sistēma, kura regulē ūdens režīmu divos vai vairākos zemes īpašumos vai tiesiskajos valdījumos esošā zemē, un viena īpašuma meliorācijas sistēma, kas ir meliorācijas sistēma, kura regulē ūdens režīmu vienā zemes īpašumā. Neatkarīgi no meliorācijas sistēmu veida un piederības tās ir savstarpēji saistītas un veido vienu kopumu. Sabiedrības stratēģijā norādīts, ka vidēji viens kilometrs valsts nozīmes ūdensnoteku ir saistīts aptuveni ar 3,5 km koplietošanas un viena īpašuma meliorācijas sistēmu ūdensnotekām un ar tām saistītām drenāžas sistēmām.
Meliorācijas pasākumu nodrošināšana, neņemot vērā ieņēmumus no Eiropas Savienības projektu īstenošanas, kopumā 2021. gadā veidoja 27,8 % no sabiedrības kopējiem ieņēmumiem.  
Meliorācijas pasākumu nodrošināšana tiek plānota un administrēta centralizēti, bet noteiktie uzdevumi tiek attiecīgi novirzīti uz Sabiedrības reģionālajām nodaļām. Sabiedrība piesaista ārpakalpojuma sniedzējus meliorācijas pasākumu īstenošanai valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu būvdarbu (pārbūves, atjaunošanas darbu), projektēšanas un ekspertīžu veikšanā, būvuzraudzībā un būvju tehniskajā apsekošanā. Sabiedrība pilda funkcijas, kas saistītas ar būvniecības procesa uzraudzību.
Meliorācijas pasākumu tirgus analīze
Lai noteiktu konkrēto tirgu, vispirms ir jāidentificē pakalpojums, ko faktiski nodrošina Sabiedrība. Meliorācijas likuma 19. pantā likumdevējs ir uzlicis Sabiedrībai pienākumu uzturēt valsts meliorācijas sistēmas un valsts nozīmes meliorācijas sistēmas, nodrošināt to būvniecību un ekspluatāciju. Tādējādi meliorācijas sistēmu ekspluatācijas un sistēmas uzraudzība ir ekskluzīvā publiskās personas kompetencē un ir cieši saistīta ar publiskās funkcijas īstenošanu, kas attiecīgi arī plašākā nozīmē ir uzskatāma par Sabiedrības sniegto pakalpojumu meliorācijas jomā.
Lai gan Sabiedrība un Zemkopības ministrija lieto apzīmējumu "meliorācijas pasākumi", konkurences tiesību izpratnē tie ir uzskatāmi par meliorācijas pakalpojumiem, jo arī stratēģisku svarīgu pakalpojumu sniegšana varētu tikt nodota privātajam sektoram. Vērtējot plašākā mērogā, meliorācijas joma ietver vairākus pakalpojumu tirgus un to segmentus, piemēram, būvniecības pakalpojumu tirgu ar segmentu – inženierbūvniecību, kurā ietilpst arī meliorācijas objektu projektēšana, būvniecība un uzturēšana, informācijas datubāzes izveides un uzturēšanas pakalpojumu, kā arī projektu vadības atbalsta u.c. pakalpojumus. 
Tātad Sabiedrība darbojas meliorācijas pakalpojumu jomā, kas ietver inženierbūvniecības tirgus segmentu, informācijas datubāzes un uzturēšanas pakalpojumu tirgus segmentu, projektu vadības pakalpojumu tirgus segmentu, hidrometrijas datu apstrādes pakalpojumu tirgus segmentu un citu pakalpojumu tirgus segmentus, kas nepieciešami publiskās funkcijas izpildei, jo dalība šajos tirgos izriet no tiesiskā pienākuma izpildīt minēto funkciju.
Nosakot faktisko pakalpojumu tirgu, kurā Sabiedrība darbojas meliorācijas jomā, papildus ir ņemts vērā Meliorācijas likuma 8. pantā noteiktais, iepriekš jau minētais meliorācijas sistēmu iedalījums kopsakarā ar Sabiedrības faktisko darbību meliorācijas pakalpojumu jomā un tai deleģētajām funkcijām.
Sabiedrība varētu piedāvāt, piemēram, meliorācijas sistēmu uzturēšanas pakalpojumus arī privātīpašuma īpašniekiem, attiecīgi sniedzot arī viena īpašuma meliorācijas sistēmas uzturēšanas pakalpojumu iedzīvotājiem. Turpretī privātā sektora pārstāvim ir iespēja iepirkumā pretendēt tikai uz noteiktu tirgus segmentu jeb publiskās funkcijas izpildes daļu, piemēram, valsts un pašvaldību meliorācijas sistēmu būvniecībā, ekspluatācijā un uzturēšanā. Būtībā tas nozīmē, ka konkrētā tirgus iespējamais tvērums publiskajai personai un privātajai personai ir atšķirīgs.
Lai pēc iespējas kvalitatīvāk novērtētu konkurences aspektus, Sabiedrības pakalpojumu konkrētais tirgus ir jānosaka, cik vien iespējams, precīzi. Tādējādi nav juridiskas nepieciešamības konkrēta tirgus tvērumā iekļaut tos tirgus segmentus, kuros Sabiedrība faktiski nav aktīva, bet publiskās funkcijas izpildes daļu nodod privātajam sektoram, būtībā pildot tikai administratīvo un uzraudzības funkciju. Piemēram, Sabiedrība nedarbojas būvniecības pakalpojumu tirgū nevienā tā segmentā, bet šīs publiskās funkcijas izpildei piesaista ārpakalpojumu sniedzējus atbilstoši to kompetencei. Tas ir pamatojams gan ar iepriekšminētajiem lietderības apsvērumiem, gan ar konkurences tiesību normu ievērošanu, lai veicinātu privātā sektora iesaistīšanos. Tas nozīmē, ka Sabiedrības pakalpojumu tirgus neietvers būvniecības pakalpojumu tirgus segmentu.
Sabiedrība nepiedāvā pakalpojumus ārpus valsts deleģētajām funkcijām, piemēram, nesniedz viena īpašuma meliorācijas sistēmas uzturēšanas pakalpojumus. Sabiedrības darbība meliorācijas jomā nepārsniedz tai valsts deleģēto funkciju tvērumu.
Dažas Sabiedrības funkcijas ir izteikti administratīva rakstura, saistītas ar valsts pārvaldes darbības īstenošanu un pēc būtības nav nododamas privātajam sektoram, – tehnisko noteikumu izdošana noteiktām darbībām meliorētajā zemē un ekspluatācijas aizsargjoslās ap meliorācijas būvēm un ierīcēm. Konkrētais pakalpojumu tirgus, kurā darbojas Sabiedrība meliorācijas jomā, tiek identificēts kā valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pakalpojumu tirgus.
Meliorācijas sistēmu pārvaldīšanas segmentā tiesiskā regulējuma izvirzīto noteikumu dēļ konkurence nepastāv, savukārt apsaimniekošanas nolūkā Sabiedrība var piesaistīt ārpakalpojuma sniedzēju. Meliorācijas sistēmu apsaimniekošanas pakalpojuma kvalitatīva izpilde pieprasa specifiskas personāla zināšanas meliorācijā, turklāt tirgū trūkst atbilstoši kvalificētu speciālistu. Vispārīgā apsaimniekošanas pakalpojuma tirgus izpētē netika identificēti atbilstošas kvalifikācijas apsaimniekošanas uzņēmumi. Pat ja šādi pakalpojumu sniedzēji tiktu identificēti, tas nenozīmē, ka minēto stratēģisko svarīgo objektu apsaimniekošanu uzreiz varētu nodot ārpakalpojumā, jo valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmas nepārtraukta darbība ir ļoti nozīmīga tautsaimniecībai un sabiedrībai. Ņemot vērā apsaimniekošanas objektu nozīmību, valstij būtu pienākums izveidot uzraudzības iestādi vai citi līdzvērtīgu pārvaldības mehānismu, lai spētu operatīvi reaģēt un organizēt apsaimniekošanu, ja pakalpojuma sniedzējs no privātā sektora nespētu šo funkciju pildīt atbilstošā kvalitātē.
Pieprasījuma aizstājamība un piedāvājuma aizstājamība nav identificēta.
Meliorācijas pasākumu pakalpojuma ģeogrāfiskais tirgus
Sabiedrības pakalpojuma ģeogrāfiskais tirgus aptver visu Latvijas Republikas teritoriju, jo valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmas ir izvietotas visā Latvijas Republikas teritorijā.
Meliorācijas pasākumu konkurentu apskats
Sabiedrības faktiskajā darbības jomā tai nav tiešo konkurentu pārvaldīšanā, jo pastāv juridiski šķēršļi privātā sektora ienākšanai tirgū. Attiecībā uz pārējiem tirgus segmentiem meliorācijas pasākumu jomā konkurence ir piesātināta. Var identificēt privātā sektora uzņēmumus ar atbilstošas kvalifikācijas speciālistiem, kas spētu izpildīt atsevišķas ar meliorācijas pasākumu nodrošināšanu saistītas funkcijas.
Latvijas Melioratoru biedrība, kas pārstāv meliorācijas nozari, tostarp Sabiedrības speciālistus, un Hidromelioratīvās būvniecības speciālistu sertifikācijas centrs (turpmāk – "SC") uztur sertificēto speciālistu reģistru. 2022. gada 5. februārī atjaunotais sertificēto hidromelioratīvās būvniecības speciālistu saraksts ietver 187 sertificētus būvspeciālistus 30 novados un piecās pilsētās. Par būvspeciālistu aktīvajiem sertifikātiem var pārliecināties Būvniecības informācijas sistēmas (turpmāk – BIS) būvspeciālistu reģistrā. BIS ietver arī būvkomersantu reģistru, kurā apkopoti būvkomersanti, kas ir reģistrēti kā ar meliorāciju saistīto darbību veicēji, un tajā ir norādīti arī attiecīgajā uzņēmumā strādājošie speciālisti un to specializācijas jomas.
Lai gan Sabiedrība no 2018. gada 21. maija ir izslēgta no būvkomersantu reģistra, ir norādīta vēsturiska informācija par darbības jomām, kurās strādā Sabiedrības speciālisti. Tās ir meliorācijas sistēmu projektēšana, meliorācijas sistēmu būvdarbu būvuzraudzība, meliorācijas sistēmu būvdarbu vadīšana, meliorācijas sistēmu būvdarbu vadīšana un būvuzraudzība, upju hidrotehnisko būvju būvdarbu vadīšana un būvuzraudzība, hidrotehnisko būvju projektēšana,
upju hidrotehnisko būvju projektēšana un hidrotehnisko būvju būvdarbu būvuzraudzība.
Aplūkojot būvkomersantu reģistra datus par būvkomersantiem, kuriem norādīta specializācija iepriekšminētajās darbības jomās, kurās darbojas Sabiedrība, iespējams identificēt kopējo šajās darbības jomās reģistrēto būvkomersantu sarakstu. Apkopojumu skatīt tabulā anotācijas 1. pielikumā. Tabulā atsevišķi norādīti kopumā reģistrētie būvkomersanti un aktīvie būvkomersanti. Darbības jomas ir iedalītas divās grupās: 1) meliorācijas sistēmu būvniecības darbības jomas (no 1. līdz 4.) un 2) hidrotehnisko būvju darbības jomas (no 5. līdz 8.) . 
Pēc tabulā sniegtās informācijas secināms, ka neviens no privātā sektora uzņēmumiem nav sertificējies tajās darbības jomās, kurās Sabiedrība bija sertificējusies laikā, kad tā bija aktīva un reģistrēta būvkomersantu reģistrā.
Atbilstoši identificētajam būvkomersantu kopumam tabulā anotācijas 2. pielikumā ir apkopoti lielākie meliorācijas pakalpojumu sniedzēji (no 1. līdz 7.) 2020. gadā pēc šādiem kritērijiem: uzņēmums īsteno vismaz divus no trīs Sabiedrības BIS sistēmā norādītajām ar meliorāciju saistītajām darbības jomām (t.i., meliorācijas sistēmu projektēšana, meliorācijas sistēmu būvdarbu būvuzraudzība un meliorācijas sistēmu būvdarbu vadīšana, kas no visām Sabiedrības reģistrētajām darbības jomām BIS sistēmā veido lielāko darba apjomu meliorācijas pasākumu īstenošanā), un uzņēmuma apgrozījums 2020. gadā pārsniedz vienu miljonu euro.
Tā kā minētajiem kritērijiem atbilst tikai seši uzņēmumi, ir apkopota informācija arī par četriem citiem (skatīt no 8. līdz 11.) meliorācijas jomā strādājošiem uzņēmumiem pēc šādiem kritērijiem: uzņēmums īsteno visas trīs Sabiedrības norādītās darbības jomas, un uzņēmuma apgrozījums 2020. gadā ir mazāks par vienu miljonu euro.
Atbilstoši tabulā dotajiem datiem konstatējams, ka lielākie meliorācijas pasākumu īstenotāji, kuru apgrozījums 2020. gadā ir pārsniedzis vienu miljonu euro, attiecīgajā periodā sniedz divus no trīs Sabiedrības BIS sistēmā norādītajiem meliorācijas pasākumiem – meliorācijas sistēmu būvdarbu vadīšanu un meliorācijas sistēmu būvdarbu būvuzraudzību. Minētie komersanti nenodarbojas ar meliorācijas sistēmu projektēšanu, vai arī šajā laikā pie būvkomersanta nestrādā speciālisti ar šādiem sertifikātiem.
Lielākie meliorācijas pasākumu īstenotāji, kuru apgrozījums ir pārsniedzis vienu miljonu euro, ir SIA "RR Nord", SIA "Valkas meliorācija", SIA "Vidzemes būvnieks", SIA "Talsu meliorators" un SIA "Meliorceltnieks". No šīs kategorijas vienīgais būvkomersants, kas nodrošina visu trīs pasākumu īstenošanu, ir SIA "GEO Consultants".
Pieci lielākie tirgus dalībnieki, kuri savā darbībā īsteno visas trīs Sabiedrības norādītās darbības jomas un kuru apgrozījums ir mazāks par vienu miljonu euro, ir SIA "Visko", SIA "Zvidze", SIA "MCSO", SIA "ATON EKO" un SIA "Inženieru birojs "PROFECTO"". Lielākie meliorācijas pasākumu īstenotāji norādījuši arī citas darbības jomas, kurās tie darbojas, – hidrotehnisko būvju projektēšanu, kā arī būvdarbu būvuzraudzību un (vai) vadīšanu. Tabulā nav norādīta apgrozījuma daļa, kas būtu attiecināma tikai uz meliorācijas pasākumiem, jo BIS sistēmā pieejamie dati atspoguļo kopējo apgrozījumu par visām īstenotajām darbības jomām un nav pieejama izvērsta informācija par apgrozījuma daļu, kas attiecināma uz meliorācijas pasākumiem.
Kopumā tirgū ir identificējami komersanti, kas ir specializējušies vienā vai vairākos meliorācijas pakalpojumu jomā ietveramajos tirgus segmentos.
Sabiedrība nodrošina meliorācijas sistēmu būvdarbu uzraudzību un pēc publiskajiem iepirkumiem nodod meliorācijas sistēmu projektēšanu un ekspertīzi, būvdarbu izpildi un būvuzraudzību, kā arī hidrotehnisko būvju projektēšanu un būvuzraudzību ārpakalpojumā.
Meliorācijas likuma 1. panta terminu skaidrojumā norādīts, ka zemes meliorācija ir zemes uzlabošana, kas mazina klimatisko apstākļu nelabvēlīgo ietekmi un nodrošina dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu. Saskaņā ar plānu "Prioritārie rīcības virzieni meliorācijas politikā 2021.–2027. gadam" meliorācijas pasākumi skar meža, kultūrvēsturisko un dabas mantojumu, kā arī lauksaimniecībā izmantojamās zemes resursus, tādējādi to ietekme un nozīmība attiecināma gan uz Latvijas zemes resursu un publiskās infrastruktūras (ceļu, dzelzceļa, tiltu) efektīvu izmantošanu, gan lauku ainavu, vides un ūdens kvalitāti, gan iedzīvotāju dzīvību, veselību un drošību. Tas nozīmē, ka meliorācijas pasākumi netieši ietekmē visas tautsaimniecības nozares un sabiedrību kopumā.
Tā kā valsts nozīmes meliorācijas sistēmas un valsts meliorācijas sistēmas ir cieši saistītas ar pašvaldības meliorācijas sistēmu un pašvaldības nozīmes koplietošanas meliorācijas sistēmām, var apgalvot, ka meliorācijas pasākumu saņēmējs un ieguvējs ir Latvijas valsts un tās sabiedrība kopumā. Meliorācijas pasākumu atbilstoša nodrošināšana ir svarīga meliorācijas sistēmu ilgtspējīgai pastāvēšanai.
Sabiedrības vidēja termiņa stratēģijā norādīti šādi ieguvumi no meliorācijas pasākumu nodrošināšanas: polderu sūkņu stacija uztur atbilstošu mitruma režīmu poldera teritorijā, poldera teritorijā palielinās izmantojamās zemes platība, meliorācijas sistēmas nodrošina labāku ražu lauksaimniekiem, aizsargdambis pasargā apdzīvoto teritoriju no plūdiem, drenāža uztver un novada augsnes un filtrācijas ūdeņus, meliorācijas sistēmas nodrošina būvju un ceļu infrastruktūras ekspluatāciju, valsts nozīmes meliorācijas sistēma uztur atbilstošu mitruma režīmu meža masīvā, valsts nozīmes meliorācijas sistēmas nodrošina arī koplietošanas meliorācijas sistēmas darbību, viena īpašnieka un koplietošanas sistēmas uztur atbilstošu mitruma režīmu "jaunajos" ciemos, kā arī meliorācijas sistēma ļauj iegūt kūdru.
Pēdējo trīs gadu laikā Sabiedrības darbības rādītāji meliorācijas pasākumu īstenošanā ir uzlabojušies (sk. tabulu anotācijas 3. pielikumā). Pamatojoties uz tabulā sniegto informāciju, secināms, ka uzlabojas Sabiedrības darbības rādītāji, kas saistīti ar uzturēto valsts nozīmes ūdensnoteku garumu, polderu aizsargdambju garumu un izsniegtajiem un apstiprinātajiem kadastra datiem, un palielinās Sabiedrības īstenoto meliorācijas pasākumu darba apjoms, kā arī nepieciešamība pēc papildu finansējuma meliorācijas sistēmu uzturēšanai.
Vērtējot ieguvumus no Sabiedrības darbības meliorācijas pasākumu īstenošanā, jāņem vērā, ka Sabiedrība ir atbildīga par divu valsts budžeta apakšprogrammu īstenošanu (26.02.00 "Meliorācijas kadastra uzturēšana, valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu ekspluatācija un uzturēšana" un 26.03.00 "Ikgadējie maksājumi par Daugavas kaskādes HES zemes resursiem nodarīto kaitējumu kompensēšanu"), kas attiecas uz Sabiedrības kapitāldaļu turētājas Zemkopības ministrijas stratēģijā noteikto darbības virzienu par dabas resursu saglabāšanu, lai nodrošinātu to gudru izmantošanu un ilgtspējīgu apsaimniekošanu atbilstoši Eiropas Savienības Zaļā kursa mērķiem.
Šķēršļi meliorācijas pasākumu pakalpojuma iepirkšanai privātajā tirgū
Likumdevējs Meliorācijas likumā valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmas uzturēšanu, būvniecību un ekspluatāciju ir deleģējis Sabiedrībai. Tas nozīmē, ka no privātā sektora nav iespējams iegādāties tikai minēto sistēmu pārvaldīšanas pakalpojumu, bet apsaimniekošanas pakalpojumu sniegšana nav ierobežota. Ja tiktu identificēta ar faktiem pamatota tirgus nepilnība, būtu jāizsver tās novēršanas alternatīvie risinājumi pirms lēmuma pieņemšanas par līdzdalības saglabāšanu Sabiedrībā, piemēram, pārvaldīšanas funkcijas izpilde iestādes līmenī, apsaimniekošanas uzdevumu nodošana privātajam sektoram, privātā publiskā partnerība (ja piemērojama) u.c.
Meliorācijas pasākumu pakalpojuma ietekme uz brīvu un vienlīdzīgu uzņēmējdarbības vidi un konkurenci
Anotācijas 4. pielikumā tabulā novērtēta konkurences neitralitātes ievērošana Sabiedrības darbībā meliorācijas pakalpojumu jomā. Tā kā meliorācijas pasākumu īstenošana ir valsts deleģēta funkcija un šīs funkcijas izpildei Sabiedrībai tiek piešķirti līdzekļi no valsts budžeta, meliorācijas pasākumiem netiek noteikta pakalpojuma cena un izmaksu veidošanās mehānisms, kā tas būtu standarta komercpakalpojumiem.
Meliorācijas kadastra uzturēšanas ekonomiskais novērtējums
Kopš 2010. gada Sabiedrība, ievērojot normatīvajos aktos un Zemkopības ministrijas deleģēšanas līgumā noteikto, pilda valsts pārvaldes uzdevumus, kas saistīti ar meliorācijas kadastra izveidi un uzturēšanu. Meliorācijas kadastra informācijas sistēma ir valsts informācijas sistēma, kas pieejama tīmekļvietnē www.melioracija.lv. Meliorācijas kadastrs satur teksta datus par meliorācijas sistēmas kvantitatīvo un kvalitatīvo stāvokli un statusu, kā arī telpiskos datus, kas ietver meliorācijas kadastra plānus un kartes analogā un digitālā formā, kuros attēlota meliorācijas sistēmu ūdensnotekas, ūdensnoteku sateces baseinu un meliorētās zemes robežas, meliorācijas sistēmas būves un ierīces un hidrometrijas posteņi ar to meliorācijas kadastra apzīmējumiem. Visas meliorācijas sistēmas, kas ir valsts, pašvaldības un citu fizisko un juridisko personu īpašumā vai tiesiskajā valdījumā, neatkarīgi no to īpašuma piederības un statusa tiek reģistrētas meliorācijas kadastra informācijas sistēmā. Tā kā meliorācijas kadastrs ir valsts informācijas sistēma, darbības, kas saistītas ar meliorācijas kadastra uzturēšanu, lielākoties ir noteiktas tādos ārējos normatīvajos aktos kā Meliorācijas likums, Ministru kabineta 2019. gada 26. marta noteikumi Nr. 128 "Meliorācijas kadastra noteikumi" u.c. saistošajos normatīvajos aktos.
Sabiedrības vidējā termiņa darbības stratēģijā izvirzītie divi nefinanšu mērķi attiecībā uz meliorācijas kadastru ir:
1) sniegt sabiedrībai informāciju par interesējošās valsts teritorijas daļas attīstības iespēju un ierobežojumiem, izmantojot Meliorācijas kadastra valsts informācijas sistēmas datus digitālā veidā;
2) novērst applūdināšanas varbūtības apdraudējumu būvju tehnisko noteikumu izdošanas un projektēšanas stadijā, ņemot vērā arī melioratīvās hidrometrijas posteņu novērojumus un izsniedzot tehniskos noteikumus un kadastra datus.
Tehnisko noteikumu un kadastra datu izsniegšana tiek finansēta no valsts budžeta līdzekļiem, un tie tiek izsniegti bez maksas, tā nodrošinot informācijas pieejamību visiem iedzīvotājiem un iestādēm, kam tā nepieciešama meliorācijas sistēmu uzturēšanai un būvniecības plānošanas laikā. Plānots, ka darba apjoms tikai palielināsies, jo būs jāaktualizē kadastra dati, kā arī tiks uzsākta valsts meliorācijas sistēmu un valsts nozīmes meliorācijas sistēmu pirmreizējā inventarizācija, kura tiks īstenota, pamatojoties uz izstrādāto inventarizācijas metodiku. Lai arī tas ir apjomīgs un laikietilpīgs process, ilgtermiņā tas uzlabos iespējas pildīt valsts funkcijas meliorācijas sistēmu uzturēšanā, jo sniegs padziļinātu ieskatu meliorācijas sistēmu stāvoklī un tajā nepieciešamajos uzlabojumos.
Darbs, kas saistīts ar meliorācijas kadastra uzturēšanu, tiek organizēts centralizēti, un noteiktie uzdevumi tiek attiecīgi novirzīti Sabiedrības meliorācijas reģionālajām nodaļām. Sabiedrība piesaista ārpakalpojuma sniedzējus meliorācijas kadastra datubāzes uzturēšanai un programmēšanas darbiem, lai optimizētu valsts budžeta finansējumu un īstenotu efektīvāku meliorācijas kadastra darbību.
Tirgus analīze attiecībā uz meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojumu
Saskaņā ar Meliorācijas likuma 14. panta pirmo daļu meliorācijas kadastrs apkopo un uztur informāciju par jebkuru valsts, pašvaldības, fiziskas personas vai juridiskas personas īpašumā vai tiesiskajā valdījumā esošu meliorācijas sistēmu, tostarp datus par meliorētās zemes izvietojumu, meliorācijas sistēmas kvantitatīvo un kvalitatīvo stāvokli, kā arī informāciju par zemes īpašnieku vai tiesisko valdītāju. Atbilstoši Meliorācijas likuma 15. pantam kadastra datus uztur un aktualizē Sabiedrība. Tātad meliorācijas datubāzes jeb kadastra izveides un uzturēšanas pakalpojums Konkurences likuma definīcijas izpratnē ir uzskatāms par preci.
No piedāvājuma viedokļa vērtējot, pakalpojuma sniegšanai ir nepieciešams gan datubāzes serveris informācijas glabāšanai, gan atbilstoši speciālisti, kas nodrošina informācijas pārbaudi un sadarbspēju, kā arī tās ievadīšanu un izsniegšanu saskaņā ar saistošo regulējumu. Darbiniekiem ir nepieciešamas pamatzināšanas meliorācijas jomā un saistošajā tiesiskajā regulējumā, kā arī jāspēj darboties ar ģeogrāfiskās informācijas sistēmas programmatūru. Piedāvājumu neierobežo izteikti specifiskas prasības, kuras nebūtu iespējams apgūt saprātīgā termiņā, ja personai ir atbilstoša zināšanu bāze, piemēram, vides zinātnēs.
Tā kā, pamatojoties uz Meliorācijas likuma 32. panta pirmo daļu, melioratīvās tehniskās dokumentācijas arhīvu (krātuvi) arī glabā Sabiedrība, tehniskās krātuves pakalpojumi uzskatāmi par Sabiedrības sniegtu papildu pakalpojumu, kas ir cieši saistīts ar pamatdarbības veidu un netiek piedāvāts tirgū kā atsevišķs pakalpojums. Tehniskās dokumentācijas uzturēšana netiek uzskatīta par pamatdarbības veidu, jo ir pakārtota un attiecināma uz meliorācijas kadastra aktualizāciju un digitalizāciju.
Par konkrētās preces tirgu plašākā nozīmē ir nosakāms meliorācijas datu datubāzes jeb kadastra izveides un uzturēšanas pakalpojumu tirgus.
Tā kā meliorācijas kadastra uzturēšanas tehniskā risinājuma nodrošinājums tiek iegādāts kā ārpakalpojums, konkrētā pakalpojuma tirgus ir atbilstoši sašaurināms, jo Sabiedrība faktiski pilda kadastra administratīvo uzturēšanas funkciju, t.i., sniedz šādu pakalpojumu.
Nav juridiskas nozīmes tam, ka, iestājoties noteiktiem juridiskiem un ekonomiskiem apstākļiem, Sabiedrība teorētiski varētu izvēlēties patstāvīgi nodrošināt datubāzes tehnisko uzturēšanu, jo šādu apstākļu iestāšanās iespēja nav liela.
Meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma ģeogrāfiskais tirgus
Par pakalpojuma ģeogrāfisko tirgu ir uzskatāma visa Latvijas Republikas teritorija, ņemot vērā kadastra saturu un datubāzes uzturēšanas pakalpojuma ģeogrāfisko neitralitāti tiktāl, ciktāl uzturētājs spēj nodrošināt lietotājam piekļuvi datubāzes informācijai un sagatavot kvalitatīvas atbildes uz sniegtajiem informācijas pieprasījumiem.
Meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma konkurentu apskats
Novērtējot Sabiedrībai deleģētās funkcijas meliorācijas kadastra uzturēšanā, secināms, ka Sabiedrībai šajā darbības jomā konkurentu nav, jo meliorācijas kadastrs ir valsts informācijas sistēma un šīs sistēmas uzturēšana ir noteikta ārējā normatīvajā regulējumā – Meliorācijas likumā.
Papildus jānorāda, ka tirgus segmentos, kuros tomēr pastāv konkurence, piemēram, datubāzu tehniskā nodrošinājuma uzturēšanā, Sabiedrība daļu publiskās funkcijas izpildes ir nodevusi ārpakalpojumā. Tādējādi šo tirgus segmentu konkurentu analīzei nav juridiskas nozīmes, jo Sabiedrība ir atteikusies no darbības konkrētajā tirgū.
Meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma saņēmēji un to ieguvumi
Saskaņā ar Sabiedrības vidējā termiņa darbības stratēģiju Sabiedrības nodrošinātais specifisko valsts informācijas datu kopums – meliorācijas kadastrs – nodrošina datu atkārtotu izmantojamību komerciāliem un nekomerciāliem mērķiem. Tā kā meliorācijas sistēmu darbība ietekmē iesaistītās pašvaldības, visus iedzīvotājus un komersantus, kuru dzīves un saimnieciskās darbības vieta atrodas meliorētās zemes platībās vai to ietekmes teritorijā, meliorācijas kadastra tehniskos datus bez maksas var pieprasīt gan fiziskas, gan juridiskas personas.
Valsts informācijas sistēmu sastāvdaļa ir arī melioratīvās hidrometrijas posteņu dati, kas tiek izmantoti sabiedrības interesēs, lai projektētu būves, prognozētu iespējamos plūdu draudus, tā ļaujot novērst plūdu apdraudējumu jau būvju tehnisko noteikumu izdošanas un projektēšanas stadijā. Meliorācijas kadastra dati dod iespēju plānot būvniecības procesu videi saudzīgā veidā, projektos paredzot videi saudzīgas meliorācijas sistēmas elementus un grunts atkārtotu izmantošanu, kā arī nepieļaujot apkārtējās vides piesārņošanu ar atkritumiem un naftas produktiem.
Šķēršļi Meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma iepirkšanai privātajā tirgū 
Tā kā likumdevējs Meliorācijas likumā ir noteicis Sabiedrībai ekskluzīvu kompetenci pakalpojuma sniegšanā, pastāv juridisks šķērslis meliorācijas datubāzes jeb kadastra izveides un uzturēšanas pakalpojuma iepirkšanai privātajā tirgū, nesadalot to tirgus segmentos un saglabājot administratīvās uzturēšanas funkciju. Tas ir saistāms ar pieprasījuma neaizstājamību un kadastra sevišķo nozīmi meliorācijas pasākumu nodrošināšanā.
Meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma ietekme uz brīvu un vienlīdzīgu uzņēmējdarbības vidi un konkurenci
Atbilstoši Konkurences padomes ieteiktiem kritērijiem ir izvērtēta konkurences neitralitātes ievērošana Sabiedrības darbības meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma jomā. Novērtējums sniegts anotācijas 5. pielikuma tabulā.

Sabiedrības darbība nekustamo īpašumu jomā
Termina "nekustamā īpašuma pārvaldīšana" saturiski ir plašāks nekā jēdziens "apsaimniekošana", un tie nav lietojami kā sinonīmi, bet ir savstarpēji nošķirami. Piemēram, publiskai personai var ievērojami atšķirties tiesību un pienākumu loks attiecībā uz apsaimniekošanas uzdevuma deleģēšanu un pārvaldīšanas funkcijas deleģēšanu, kas pēc būtības vispār nav nododama privātajam sektoram, ja runa ir par publiskas personas nekustamo mantu. Tādējādi kapitālsabiedrības darbība nekustamo īpašuma jomā ietver gan nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojuma, gan nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojuma tirgus segmentus. Sabiedrība pilda funkcijas, kas saistītas gan ar nekustamā īpašuma pārvaldīšanu, nedzīvojamo ēku un teritoriju apsekošanu un apsaimniekošanu, atsevišķos un specifiskos gadījumos piesaistot ārpakalpojuma sniedzējus, kā arī organizē nekustamo īpašumu atsavināšanu un nomas tiesību izsoles.
Sabiedrības pakalpojumu cenu un izmaksu veidošanās mehānismi nekustamo īpašumu pakalpojumu jomā
Sabiedrības turējumā nodotā valsts nekustamā īpašuma pārvaldīšana ir kapitālsabiedrības darbības virziens, kas netiek finansēts no valsts budžeta. Šajā darbības virzienā atšķirībā no iepriekš aplūkotajiem darbības virzieniem ir noteiktas pakalpojuma cenas.
Jāņem vērā, ka nekustamo īpašumu nomas maksas noteikšanu publiskas personas mantai ietekmē ārējais regulējums, t.i., Ministru kabineta 2018. gada 20. februāra noteikumi Nr. 97 "Publiskas personas mantas iznomāšanas noteikumi" un Ministru kabineta 2018. gada 19. jūnija noteikumi Nr. 350 "Publiskas personas zemes nomas un apbūves tiesības noteikumi". Noteikumi paredz nomas maksas noteikšanas metodiku un izņēmumus, tādējādi ierobežojot Sabiedrības iespējas ietekmēt un noteikt nomas maksu atbilstoši kopējām tirgus tendencēm attiecībā uz iznomāšanu publiskai personai vai tās iestādei, kapitālsabiedrībai vai privātpersonai publiskas funkcijas vai deleģēta valsts pārvaldes uzdevuma izpildei. Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likuma 6.² panta pirmajā daļā ir noteikts, ka "publiskas personas nekustamā īpašuma pārvaldīšana ir šā īpašuma valdītāja uzdevums", savukārt otrajā daļā norādīts, ka "personas nekustamā īpašuma valdītājs šā īpašuma pārvaldīšanu nodrošina tieši vai pastarpināti, uzdodot pārvaldīšanas darbības veikt savā padotībā esošai iestādei vai kapitālsabiedrībai, kuras pamatdarbības veids ir nekustamā īpašuma pārvaldīšana". Tātad publiskai personai piederoša nekustamā īpašuma pārvaldīšana saskaņā ar saistošo tiesisko regulējumu ir atzīstama par publisku funkciju. Ievērojot Pārvaldīšanas līgumu, Sabiedrība pārvalda saskaņā ar tiesību aktiem Zemkopības ministrijas valdījumā nodotos valsts nekustamos īpašumus (piemēram, ar Ministru kabineta 2010. gada 31. maija rīkojumu Nr. 297 "Par zemes vienību piederību vai piekritību valstij un nostiprināšanu zemesgrāmatā uz valsts vārda attiecīgās ministrijas vai valsts akciju sabiedrības "Privatizācijas aģentūra" personā" nodotos īpašumus), tāpēc atzīstams, ka Sabiedrība šādi pilda publisko funkciju.
Nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojuma tirgus analīze
Nekustamo īpašumu pārvaldīšanas tirgus ietver inženierbūvju un citu nekustamo īpašumu, kā arī administratīvo ēku pārvaldīšanu. Ievērojot nekustamo īpašumu atrašanās vietas, par pakalpojuma ģeogrāfisko tirgu ir uzskatāma Latvijas Republikas teritorija.
Publiskas personas līdzdalība kapitālsabiedrībā ir pārvērtējama kontekstā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas nosacījumiem, un attiecīgā norma noteic, ka priekšnosacījums publiskas personas līdzdalībai kapitālsabiedrībā ir tās funkciju izpildes efektivizācija un kāds no normā norādītajiem iemesliem (tirgus nepilnības novēršana, stratēģiski svarīgu pakalpojumu vai preču radīšana vai stratēģiski svarīgu īpašumu pārvaldīšana). Līdzdalības izvērtējumā jāietver arī ziņas, kas ļautu pārliecināties par kapitālsabiedrības darbības ekonomiskajiem aspektiem (lietderības jautājumi).
Lai pilnvērtīgi izvērtētu nekustamā īpašuma pārvaldīšanas pakalpojuma ieguvumus, Sabiedrība veica nekustamā īpašuma objektu (nedzīvojamo ēku) apsaimniekošanas un pārvaldīšanas ekonomisko izvērtējumu.
Jāņem vērā, ka Sabiedrība pilda publisko funkciju nekustamo īpašumu pakalpojumu jomā, pārvaldot publiskajai personai piederošos nekustamos īpašumus un vienlaikus piedāvājot arī atsevišķus nekustamo īpašumu pakalpojumus brīvā tirgū. Sabiedrības pārvaldīšanā nodotie nekustamie īpašumi atrodas dažādās apdzīvotajās vietās un pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Dobelē, Jelgavā, Krāslavā, Liepājā, Lubānā, Ozolniekos, Rēzeknē un Valmierā.
Saskaņā ar Sabiedrības noteikto mērķi nekustamo īpašumu pārvaldībā jāņem vērā, ka ēku noslodzes koeficients no 2019. gada līdz 2021. gadam ir bijis robežās no 82,6 līdz 84,2 %. Tādējādi ir saskatāms potenciāls, ka Sabiedrības ieņēmumi var palielināties uz patlaban neiznomāto platību rēķina.
Anotācijas  9. pielikuma tabulā atspoguļots ekonomiskais izvērtējums par Sabiedrības ieņēmumiem un izdevumiem no nekustamo īpašumu pārvaldīšanas.
Nekustamā īpašuma telpu nomas pakalpojums ir uzskatāms par papildpakalpojumu, kas ir saistīts ar Sabiedrības sniegtajiem pamata pakalpojumiem – nekustamo īpašumu pārvaldīšanu, tāpēc, sniedzot šos pakalpojumus, tiek racionāli un lietderīgi izmantota Sabiedrības rīcībā esošā infrastruktūra un resursi, kas paredzēti pamatpakalpojuma sniegšanai, būtiski neietekmējot tirgu un neieguldot papildu investīcijas.
Lielākoties Sabiedrība sniedz nekustamā īpašuma iznomāšanas pakalpojumus Zemkopības ministrijai un tās padotības iestādēm. Tādējādi lielākie ieguvumi no nekustamā īpašuma pārvaldīšanas un apsaimniekošanas ir Sabiedrības kapitāldaļu turētājam Zemkopības ministrijai un tās padotības iestādēm, jo esošie nekustamā īpašuma objekti tiek pārvaldīti un apsaimniekoti atbilstoši Zemkopības ministrijas izvirzītajām prasībām.
Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojuma konkurentu apskats
Saskaņā ar vietnē Firmas.lv atrodamo informāciju un Nacionālās informācijas aģentūras LETA sadarbībā ar "Oxford Research" veidoto "Latvijas biznesa gada pārskatu 2021" anotācijas  8. pielikuma tabulā atspoguļoti lielākie nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēji Latvijā 2021. gadā, pamatojoties uz 2020. gada neto apgrozījuma datiem. Tabulā atspoguļoti tikai privātā sektora uzņēmumi, kas darbojas nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nozarē, tādēļ jāņem vērā, ka apkopotajā tirgus dalībnieku sarakstā nav ietverti tādi nekustamā īpašuma apsaimniekošanas nozarē strādājošie publiskā sektora uzņēmumi kā SIA "Rīgas namu pārvaldnieks", VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un Sabiedrība.
Var secināt, ka nekustamo īpašumu apsaimniekošanas nozarē ir salīdzinoši plašs piedāvājums no to pakalpojumu sniedzēju puses, kuri ir specializējušies namu apsaimniekošanā un uzkopšanas pakalpojumu sniegšanā un kuru apgrozījums pārsniedz 1774 tūkst. euro – tieši tik liela ir Sabiedrības 2021. gada pārskatā norādītā ieņēmumu daļa no nekustamo īpašumu apsaimniekošanas, tāpēc uzskatāms, ka privātā sektora tirgū ir pietiekami daudz tirgus dalībnieku, kuriem ir līdzvērtīga kapacitāte, lai pildītu nekustamā īpašuma apsaimniekošanas funkcijas.
Nekustamo īpašumu apsaimniekošanu nodrošina arī publiskas personas kapitālsabiedrības, piemēram, SIA "Rīgas namu pārvaldnieks", VAS "Valsts nekustamie īpašumi", kā arī VSIA "Šampētera nams" un SIA "Tiesu namu aģentūra", kas nav iekļauti "Latvijas biznesa gada pārskatā 2021". Lielākais publiskā sektora nekustamā īpašuma pārvaldnieks ir VAS "Valsts nekustamie īpašumi", kas nodrošina nekustamā īpašuma – administratīvo objektu – pārvaldību un attīstības vadību un pilda valsts deleģētās funkcijas, atsavinot valsts nekustamos īpašumus. 
Sabiedrības apsaimniekotie objekti atrodas ģeogrāfiski plašā teritorijā, un tikai mazāk nekā 10 objektu atrodas Rīgā. Atspoguļotie lielākie apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēji pakalpojumus sniedz dažādos reģionos, tāpēc ir secināms, ka būtu iespējams piesaistīt ārpakalpojuma sniedzējus ne tikai Rīgas teritorijā, bet arī reģionos.
Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojuma cenu konkurētspējas analīze
Nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojuma ietekme uz brīvu un vienlīdzīgu uzņēmējdarbības vidi un konkurenci
Par konkrētā pakalpojuma tirgu ir uzskatāms nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojuma tirgus. Ievērojot Sabiedrības apsaimniekošanā esošo nekustamo īpašumu ģeogrāfisko izvietojumu, secināms, ka ģeogrāfiskais tirgus ir visa Latvijas Republikas teritorija.
Anotācijas 6. pielikuma tabula "Ekonomiskā novērtējuma analīzes faktori atbilstoši Konkurences padomes vadlīnijām".
Atbilstoši Konkurences padomes ieteiktajiem kritērijiem tiek novērtēta konkurences neitralitātes ievērošana Sabiedrības darbībā nekustamo īpašumu apsaimniekošanas pakalpojuma jomā (sk. anotācijas 7. pielikumu).
 
Problēmas un risinājumi
Problēmas apraksts
Valsts līdzdalības saglabāšanas novērtējums

Atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 1. panta pirmās daļas 14. punktam un 7. pantam lēmumu par publiskas personas līdzdalības saglabāšanu kapitālsabiedrībās pieņem attiecīgās publiskās personas augstākā lēmējinstitūcija – Ministru kabinets, lēmumā ietverot vērtējumu attiecībā uz atbilstību līdzdalības nosacījumiem, kas paredzēti Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmajā daļā, un vispārējo stratēģisko mērķi.
Saskaņā ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas prasībām publiska persona savu funkciju efektīvai izpildei var dibināt kapitālsabiedrību vai iegūt līdzdalību esošā kapitālsabiedrībā, ja īstenojas viens no šādiem nosacījumiem: 
1) tiek novērsta tirgus nepilnība – situācija, kad tirgus nav spējīgs nodrošināt sabiedrības interešu īstenošanu attiecīgajā jomā;
2) publiskas personas kapitālsabiedrības vai publisku personu kontrolētas kapitālsabiedrības darbības rezultātā tiek radītas preces vai pakalpojumi, kas ir stratēģiski svarīgi valsts vai pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai vai valsts drošībai;
3) tiek pārvaldīti tādi īpašumi, kas ir stratēģiski svarīgi valsts vai pašvaldības administratīvās teritorijas attīstībai vai valsts drošībai. 

2017. gada 17. janvāra lēmums par līdzdalības saglabāšanu Sabiedrībā pamatots ar Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas 3. punktu – īstenot pārvaldījumā nodoto valsts teritorijas attīstībai stratēģisku valsts īpašumu – meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju – un meliorācijas kadastra uzturēšanu, nodrošinot lauksaimniecības un mežsaimniecības zemju resursu ekonomiski izdevīgu, videi draudzīgu un sociāli atbildīgu ilgtspēju.
Atkārtoti pārvērtējot minēto valsts līdzdalību Sabiedrībā, secināms, ka kopš 2017. gada faktiski nav zuduši tie apstākļi, uz kuru pamata iepriekš tika saglabāta valsts līdzdalība Sabiedrībā, bet ir nākuši klāt jauni apstākļi, kas ietekmē pieeju, kādā turpmāk jāīsteno iepriekš izvirzītie uzdevumi. Tāpat, izvērtējot Sabiedrības darbību, nav pamata uzskatīt, ka Sabiedrība būtu pārveidojama par valsts pārvaldes iestādi vai valsts aģentūru.
Sabiedrības komercdarbība nekustamo īpašumu pārvaldīšanas jomā ir pakārtota Sabiedrības kā valsts kapitālsabiedrības nefinanšu mērķiem, proti, valsts un sabiedrības interešu un vajadzību efektīva nodrošināšana, turklāt tā, kaut arī ir privāttiesiska darbība, tiek īstenota publisko tiesību ietvarā.
Sabiedrības pārvaldīšanā atrodas valstij Zemkopības ministrijas personā piekrītoši un valdījumā esoši, kā arī Sabiedrības īpašumā esoši nekustamie īpašumi.
Sabiedrība īsteno to attīstīšanu un būvniecību, nodrošinot Zemkopības ministrijas padotības iestādes ar to funkcijām piemērotām telpām.
Ministru kabinets ar 2006. gada 4. oktobra rīkojumu Nr. 756 "Par atteikumu nodot privatizācijai valstij piederošās valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" kapitāla daļas" atzina Sabiedrības lomu apsaimniekot nekustamos īpašumus, ko izmanto Zemkopības ministrija un tās padotībā esošās iestādes, lai pildītu noteiktas valsts pārvaldes funkcijas un nodrošinātu valsts interešu īstenošanu Zemkopības ministrijas valdījumā esošā valsts nekustamā īpašuma sakārtošanā un apsaimniekošanā, un secināja, ka, saglabājot Sabiedrības kapitāla daļas valsts īpašumā, tiktu nodrošināta sabiedrības interesēm atbilstoša valsts kontrole pār valsts nekustamā īpašuma sakārtošanu un apsaimniekošanu (rīkojuma 3.4. apakšpunkts un 5. punkts).
Atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 1. panta pirmās daļas 18. punktam vispārējie stratēģiskie mērķi ir publiskas personas augstākās lēmējinstitūcijas noteikti kapitālsabiedrības mērķi, kurus publiska persona vēlas sasniegt ar līdzdalību kapitālsabiedrībā un kuri izriet no tiesību aktiem un politikas plānošanas dokumentiem.
Ievērojot minēto, ierosināms saglabāt valsts līdzdalību Sabiedrībā un precizēt vispārējo stratēģisko mērķi šādā redakcijā: "Īstenot pārvaldījumā nodoto valsts teritorijas attīstībai nepieciešamo valsts nekustamo īpašumu – stratēģisku meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju un zemes vienību, uz kurām tās atrodas, – ekonomisku pārvaldīšanu, kā arī meliorācijas kadastra uzturēšanu, nodrošinot lauksaimniecības un mežsaimniecības zemes resursu ekonomiski izdevīgu, videi saudzīgu un sociāli atbildīgu ilgtspēju."

Zemkopības ministrija, lai gūtu patiesu un pilnīgu priekšstatu un pieņemtu uz informāciju balstītu lēmumu, izvērtēja iespējamos turpmākos rīcības virzienus, ievērojot juridiskos un ekonomiskos aspektus:
1) nekustamo īpašumu pārvaldīšanas funkcijas nodošanu valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi" ;
2) Sabiedrības pārveidošanu par aģentūru, tiešās pārvaldes iestādi vai Zemkopības ministrijas struktūrvienību vai pievienošanu jau pastāvošai iestādei, turpinot īstenot meliorācijas pasākumus un uzturēt meliorācijas kadastru;
3) Sabiedrības kā Zemkopības ministrijas kapitālsabiedrības saglabāšanu esošajā darbības apjomā.

Vērtējot nekustamo īpašumu pārvaldīšanas nodošanu valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi", kas ir lielākais publiskā sektora nekustamā īpašuma pārvaldnieks, kurš nodrošina nekustamā īpašuma pārvaldību, nekustamā īpašuma attīstības vadību un valsts deleģēto funkciju izpildi, secināms, ka tai ir izstrādāta vienota pieeja, metodikas un mehānismi publiskā sektora nekustamā īpašuma apsaimniekošanai, taču pašlaik valsts mērogā nav spēkā esošā normatīva akta, kas noteiktu visu valsts pārvaldes rīcībā esošo nekustamo īpašumu, tostarp ēku (būvju), nodošanu tās pārvaldīšanā.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, identificēts papildu attīstības virziens nekustamo īpašumu pārvaldīšanas funkcijas nodošanai valsts akciju sabiedrībai "Valsts nekustamie īpašumi", ņemot vērā to, ka tā turpmāko gadu laikā plāno pārņemt arī citu ministriju pārvaldībā esošos īpašumus, tostarp biroju ēkas.

Sabiedrības pārveidošana par aģentūru, iestādi vai ministrijas struktūrvienību
Aģentūra ir Ministru kabineta locekļa (ministra) padotībā esoša iestāde, kurai ar likumu vai Ministru kabineta noteikumiem ir noteikta kompetence pakalpojumu sniegšanas jomā un kuras ienākumi veidojas no sniegtā pakalpojuma, izpildot tai deleģētos valsts pārvaldes uzdevumus. Tā sniedz pakalpojumus, pildot likumos un Ministru kabineta noteikumos paredzētos valsts pārvaldes uzdevumus, tostarp īsteno valsts un starptautiskus projektus un programmas no ieņēmumiem par sniegtajiem maksas pakalpojumiem, citiem pašu ieņēmumiem, dāvinājumiem, ziedojumiem un ārvalstu finanšu palīdzības, ja likumā nav noteikts citādi.
Ja meliorācijas pasākumu un meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojums tiek sniegts tikai par samaksu, tiek izkropļots valsts pārvaldes uzdevums nodrošināt tautsaimniecības attīstību visā valsts teritorijā. Iestāde ir institūcija, kura darbojas publiskas personas vārdā un kurai ar normatīvo aktu ir noteikta kompetence valsts pārvaldē, piešķirti finanšu līdzekļi tās darbības īstenošanai un ir savs personāls. Ievērojot normatīvajā aktā noteikto kompetenci, tai ir jāpilda valsts pārvaldes funkcija. Ministrijas struktūrvienība ir iestādes sastāvdaļa, kurai iestādes reglamentā ir noteikta patstāvība, uzdevumi un funkcijas un kurai ir savs vadītājs. Tai ir jāīsteno iestādes reglamentā noteiktie uzdevumi un funkcijas. Iestādes struktūra veidojama tā, lai sasniegtu mērķus un nodrošinātu funkciju un uzdevumu izpildi vienā vai vairākās nozarēs vai starpnozaru politikas jomās.
Precīzas juridiskas formas izvēlei jāņem vērā lietderības un efektivitātes apsvērumi kontekstā ar katrai juridiskai formai piemērojamo regulējumu, ņemot vērā Sabiedrības esošās saistības.
Papildus jau minētajām juridiskajām formām pēc Sabiedrības funkciju pārskatīšanas iespējama ir arī atsevišķas struktūrvienības izveide Zemkopības ministrijā, kas pildītu attiecīgās valsts funkcijas un būtu atbildīga par pārraudzību.Valsts līdzdalības saglabāšanas vai pārtraukšanas attīstības scenāriju vispārēja salīdzinošā analīze

Valstij paturot savā īpašumā Sabiedrību, valsts rīcībā ir instruments, ar kura palīdzību var nodrošināt sabiedrībai un tautsaimniecībai nepieciešamo Sabiedrībai deleģēto stratēģiski svarīgu valsts pārvaldes uzdevumu izpildi, t.i., valsts meliorācijas sistēmu darbību un meliorācijas kadastra informācijas pieejamību sabiedrībai.
Sabiedrības sniegto pakalpojumu izmaksas tiek noteiktas, ievērojot publisko iepirkumu rezultātus un tā novēršot kropļotu konkurenci savā darbībā.
Sabiedrība kā valsts kapitālsabiedrība ir ieinteresēta objektīvā valsts nekustamo īpašumu apsaimniekošanā un kvalitatīvā remontdarbu izpildē, t.i., minētās intereses prevalē pār peļņas gūšanas interesēm, jo valsts iesaistīšanās tiek pamatota ar sabiedrības interesēm, nevis vienīgi ar peļņas gūšanu.
Lai izdotu tehniskos noteikumus meliorētajā zemē un ekspluatācijas aizsargjoslās ap meliorācijas būvēm un ierīcēm, tā novēršot applūdināšanas apdraudējumu jau būvju projektēšanas stadijā, kā arī garantētu pēc šiem projektiem iegūto objektu drošumu, ir izveidota un uzturēta valsts informācijas sistēma Meliorācijas kadastrs. Meliorācijas kadastra stratēģiskais mērķis ir nodrošināt uzkrāto datu kvalitāti un pieejamību sabiedrībai, kā arī veicināt valsts ekonomikas attīstību, ievērojot vienlīdzības principus.
Sabiedrības darbība nodrošina valstij svarīgas infrastruktūras uzturēšanu ar ātru uz kvalitāti orientētu pakalpojumu kopumu.
Sabiedrība darbojas visā valsts teritorijā, samazinot applūstošās teritorijas platību, lai tā veicinātu visu novadu ekonomisko attīstību uz vienlīdzīgiem principiem un sniegtu netiešu pozitīvu ietekme uz makroekonomisko vidi, nodrošinot teritorijas un cilvēkresursu, īpaši ekonomiski aktīvo iedzīvotāju, īpatsvara palielināšanos, kā arī palielinot nodokļu maksātāju skaitu un nodokļu ieņēmumu apmēru.
Valsts līdzdalības saglabāšana nodrošinātu pašlaik noteikto Sabiedrības stratēģisko mērķu īstenošanu bez papildu administratīvajām darbībām, kas attiecas uz jaunu Zemkopības ministrijas nekustamo īpašumu pārņemšanu pārvaldībā, valsts budžeta programmu īstenošanu, ES fondu finansētu projektu uzraudzību u.tml.
Sabiedrību pārveidojot, būtu nepieciešama esošā budžeta plāna un stratēģijas pārstrāde, bet tas radītu papildu administratīvās darbības un izmaksas.
Vienlaikus ir jāņem vērā, ka Sabiedrības pārveide ir saistīta ar vairākiem finanšu riska faktoriem.
Atbilstoši Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 162. un 163. pantam, kurā noteikta kapitālsabiedrības iespējamās pārveidošanas par publisku aģentūru kārtība, tā būtībā nozīmētu kapitālsabiedrības likvidāciju un izslēgšanu no Komercreģistra. Šāda rīcība neatkarīgi no prasījuma summas lieluma radītu pamatu kreditoriem pieteikt savu prasījumu tūlītēju izpildi.
Publiskas aģentūras statusā nebūtu pieejami komercbanku aizdevumi, un tas savukārt ierobežo uzņēmuma operatīvo rīcību, kā arī liedz veidot uzkrājumus investīcijām. Publiskai aģentūrai pastāv iespēja saņemt valsts aizdevumu, ja nozares ministrija iekļauj aizdevuma pieprasījumu gadskārtējā valsts budžeta likumprojektā saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 21. decembra noteikumiem Nr. 888 "Kārtība, kādā ministrijas un citas centrālās valsts iestādes iekļauj gadskārtējā valsts budžeta likumprojektā valsts aizdevumu pieprasījumus, un valsts aizdevumu izsniegšanas un apkalpošanas kārtība" un to apstiprina Ministru kabinets.
Daudzi procesi prasa specifiskas zināšanas, bet speciālistu ar tādām zināšanām tirgū patlaban nav, un tad pakalpojuma izmaksas noteiktu privātie komersanti, kuru mērķis ir maksimālas peļņas gūšana.
Saskaņā ar Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 164. pantu pēc kapitālsabiedrības likvidācijas iestādes (publiskas aģentūras) vadītājs divu mēnešu laikā pēc iestādes (aģentūras) darba sākuma rakstiski paziņo attiecīgajam darbiniekam (amatpersonai) par grozījumiem darba līgumā, ievērojot Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā noteikto. Ja darbinieks pēc paziņojuma saņemšanas nepiekritīs noteiktajiem grozījumiem darba līgumā vai mēneša laikā nesniegs atbildi, vadītājam ar darbinieku ir jāizbeidz darba tiesiskās attiecības. Šāda situācija rada būtisku risku, ka īsā laikā Sabiedrībā var tikt izbeigtas darba tiesiskās attiecības ar ievērojamu skaitu kvalificētu nodarbināto, bet tas varētu radīt traucējumus vai pat pārtraukumu Sabiedrības pamatfunkciju izpildē. Turklāt tad Sabiedrībai būs jāatrod jauni pietiekami kvalificēti darbinieki vai jāspēj īsā laikā apmācīt jaunus speciālistus, lai pēc iespējas nodrošinātu pamatfunkciju izpildes nepārtrauktību (atjaunošanu). Personāla sastāva maiņa, ievērojot Sabiedrības esošo pieredzi personālvadībā, radīs ievērojamus papildu izdevumus, jo būs nepieciešami ārpakalpojumi – ekspertu piesaiste.
Atbilstošu speciālistu trūkums nozīmē to, ka publiskai aģentūrai ir nepieciešama amatu klasifikācija, amatus iedalot kvalifikācijas kategorijās un šo iedalījumu saskaņojot ar Valsts kanceleju un nozares ministriju. Turklāt valsts politikas mērķis ir samazināt valsts sektorā strādājošo skaitu, tādējādi Sabiedrības pārveide par publisku aģentūru, tai uzņemoties jaunas funkcijas, nonāktu pretrunā ar valsts politikas mērķi.
Konkurētspējīgs atalgojums: darba samaksa publiskajā aģentūrā tiek noteikta atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam, tāpēc Sabiedrībai publiskas aģentūras statusā, ņemot vērā valsts vienotās atlīdzības sistēmu, rastos problēmas nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu un darba apstākļus kvalificētiem atsevišķu jomu speciālistiem, kuru darbs ir būtisks sekmīgai Sabiedrības darbībai. Sabiedrībai jau patlaban kā valsts kapitālsabiedrībai ir problemātiski nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu atsevišķu jomu speciālistiem, pēc kuriem ir liels pieprasījums privātajā sektorā, jo privātie komersanti, kas darbojas būvniecībā un piedalās arī publiskajos iepirkumos, ir spējīgi maksāt daudz lielāku atalgojumu. Sabiedrība iegulda gan finanšu, gan laika resursus savu darbinieku apmācībā un izglītošanā, bet viņus bieži vien pārvilina privātie komersanti, piedāvājot konkurētspējīgāku atalgojumu. Ievērojot šādu speciālistu trūkumu valstī kopumā, nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu ekspertiem publiskas aģentūras statusā nebūtu iespējams, un tā tiks zaudēti Sabiedrības pamatfunkciju izpildei būtiski cilvēkresursi.
Publiska aģentūra Likumā par budžeta un finanšu vadību noteiktajā kārtībā patstāvīgi veido publiskas aģentūras budžetu, un to apstiprina Ministru kabinets. Publiskas aģentūras budžeta apstiprināšanas process var būt neparedzams un ilgstošs, tā ierobežojot Sabiedrības operatīvās rīcības iespējas.
Ievērojot iepriekšminēto, Sabiedrības darbība atbilst Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas 3. punkta nosacījumiem, proti, Sabiedrība nodrošina valstij teritorijas attīstībai stratēģiski svarīga īpašuma – valsts meliorācijas sistēmu – pārvaldīšanu, saglabāšanu, kā arī iedzīvotāju vajadzības un piedalās valsts drošības interešu aizsardzībā.
Valsts meliorācijas sistēmu pārvaldīšanas, uzturēšanas un būvniecības vadīšanas darbu specifika prasa, lai Sabiedrības darbs noritētu sistemātiski un nepārtraukti un tiktu nodrošināta nepieciešamā kontrole, piemēram, valsts meliorācijas sistēmu stāvokļa novērtēšana un uzskaite, nosacījumu izsniegšana darbībām pie meliorācijas sistēmām un to izpilde, būvdarbu projektu vadību u.c., visā Latvijas teritorijā.

Ievērojot minētās tendences un Sabiedrības kompetences, lai sekmētu valsts pārvaldes uzdevumu izpildes efektivitāti, projekts paredz noteikt šādu Sabiedrības vispārējo stratēģisko mērķi: "Īstenot pārvaldījumā nodoto valsts teritorijas attīstībai nepieciešamo valsts nekustamo īpašumu – stratēģisku meliorācijas sistēmu un hidrotehnisko būvju, un zemes vienību, uz kurām tās atrodas, – ekonomisku pārvaldīšanu, kā arī meliorācijas kadastra uzturēšanu, nodrošinot lauksaimniecības un mežsaimniecības zemju resursu ekonomiski izdevīgu, videi saudzīgu un sociāli atbildīgu ilgtspēju".
Šis vispārējais stratēģiskais mērķis tiks ņemts par pamatu, izstrādājot Sabiedrības vidējā termiņa darbības stratēģiju 2024.–2027. gadam. Minētajā dokumentā atbilstoši Ministru kabineta apstiprinātajam vispārējam stratēģiskajam mērķim tiks noteikti no tā izrietoši nefinanšu mērķi, kas būs saistīti ar Sabiedrībai uzdoto uzdevumu izpildi. Stratēģiju projekti normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā tiks iesniegti izvērtēšanai un atzinuma sniegšanai Valsts kapitāla daļu un valsts kapitālsabiedrību pārvaldības koordinācijas institūcijai.

Atbilstoši Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta otrās daļas prasībām notika konsultācijas ar kompetentajām iestādēm konkurences aizsardzības jomā un komersantus pārstāvošām biedrībām vai nodibinājumiem. Zemkopības ministrija ir konsultējusies ar Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomi, Latvijas Melioratoru biedrību, Dienvidkurzemes novada un Rēzeknes novada pašvaldībām, komersantu SIA "EUROCASH1 LV", kā arī lūgusi pakļautības iestādi Pārtikas un veterināro dienestu sniegt savu atzinumu par Sabiedrības darbību. Papildus ir saņemts Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras 27.01.2023. atzinums. Sniegtajā viedoklī tiek atbalstīta valsts (Zemkopības ministrijas personā) līdzdalības saglabāšana Sabiedrībā un Ministru kabineta rīkojuma projekta tālāka virzība, lai Sabiedrība arī turpmāk varētu īstenot deleģēto stratēģiski svarīgo valsts pārvaldes uzdevumu izpildi, tostarp Latvijas saistību izpildi Eiropas Savienības piešķirtā finansējuma izlietojumā un sakārtot lauksaimniecības nozares valsts iestāžu funkciju izpildei nepieciešamos nekustamos īpašumus.
Ievērojot iepriekšminētos riska faktorus, tiktu apdraudēti gan līdzšinējie finanšu un cilvēkkapitāla ieguldījumi pilnvērtīgi funkcionējošas sistēmas izveidē, gan Eiropas Savienības un nacionālo tiesību aktu prasību ieviešana lauku attīstības, lauksaimniecības un mežsaimniecības nozarē. Kopumā Sabiedrības pārveide par publisku aģentūru ilgtermiņā apdraud lauksaimniecības nozares izaugsmi, kā arī valsts reģionu tālāku attīstību un konkurētspēju.
Sabiedrības līdzšinējā darbība ir pilnībā attaisnojusies, un tā stratēģisks infrastruktūras uzņēmuma statusā ir visvairāk atbilst valsts meliorācijas sistēmu pārvaldīšanai, jo tas ļauj ieviest uzņēmējdarbības paņēmienus valsts meliorācijas sistēmu pārvaldīšanā, tā padarot efektīvāku tās darbību. Vienlaikus atbilstoši normatīvajiem aktiem Sabiedrība sakārto lauksaimniecības nozarē valsts iestādēm to funkciju izpildei nepieciešamos nekustamos īpašumus.
Sabiedrībai ir vajadzīgās iestrādnes, specifiskas zināšanas un kompetences, lai minētās specifiskās funkcijas izpildītu kvalitatīvi.
Risinājuma apraksts
Rīkojuma projekts paredz, pamatojoties uz Publiskas personas kapitāla daļu un kapitālsabiedrību pārvaldības likuma 4. un 7. pantu un Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas 3. punktu, saglabāt valsts līdzdalību Sabiedrībā, bet ne tās funkciju paplašināšanu. Nav paredzēts un nav lietderīgi Sabiedrībai piešķirt citu statusu. Valstij Sabiedrībā pieder 100 % valsts kapitāls, un tas kapitāla daļas turētajam dod iespēju dalībnieku sapulces lēmumu ietvarā pilnībā kontrolēt valstiski svarīgu objektu pārvaldīšanu. Sabiedrība pilda Meliorācijas likuma 19. pantā noteiktās funkcijas, un ministrijas ieskatā nav nepieciešamības pārskatīt vēsturiski pieņemto lēmumu par Sabiedrības statusu, kas noteikts ar Ministru kabineta 2004. gada 26. oktobra rīkojumu Nr. 814 "Par bezpeļņas organizācijas valsts uzņēmuma "Lauksaimnieku centrs" reorganizāciju un valsts sabiedrības ar ierobežotu atbildību "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi" izveidi".
Tā kā ir izvērtēta valsts līdzdalības saglabāšana, lai nodrošinātu, ka valsts kontrolētā kapitālsabiedrībā tiktu pārvaldīti tādi īpašumi, kas ir stratēģiski svarīgi valsts administratīvās teritorijas attīstībai vai valsts drošībai, ministrija uzskata, ka jautājums par valsts līdzdalības saglabāšanu nav saistāms ar biroju ēku pārvaldīšanas modeli, jo, kā apliecina esošā situācija, valstī pašlaik nav aktualizēta valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas sistēma un  2006. gada 9. maijā ar MK rīkojumu Nr. 319 izdotais normatīvais akts "Par Valsts nekustamā īpašuma vienotas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas koncepciju" zaudēja spēku 2021. gada 1. janvārī. Ievērojot minēto, ministrijas ieskatā valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas sistēma būtu pārskatāma un risināma konsekventi un vienoti valstiskā līmenī sadarbībā ar visām iesaistītajām institūcijām, jo saskaņā ar Ministru kabineta 2021. gada 7. septembra noteikumu Nr. 606 "Ministru kabineta kārtības rullis" 82. punktā noteikto Ministru kabinetā iesniedzamā projekta atbilstība izvērtējama saskaņā ar spēkā esošajiem plānošanas dokumentiem.  
Sabiedrība pilda publisko funkciju nekustamo īpašumu pakalpojumu jomā, pārvaldot publiskajai personai piederošos nekustamos īpašumus un vienlaikus piedāvājot arī atsevišķus nekustamo īpašumu pakalpojumus brīvā tirgū. Tomēr ir jāņem vērā arī šādi pamata ekonomiskie apsvērumi un to ietekme uz finansēm un funkciju izpildi: ar ES fondu (t.i., ERAF, ELFLA, EK LIFE programmu, ANM) finansējumu īstenoto projektu izpildes un uzraudzības termiņi. Zemkopības ministrija ierosina Sabiedrības pārveidošanu izskatīt pēc tam, kad būs pabeigti ar ES fondu finansējumu īstenojamie projekti un to uzraudzība.
Pamatojoties uz iepriekš minēto, Zemkopības ministrija kā Sabiedrības valsts kapitāla daļu turētāja secina, ka patlaban Sabiedrības efektīvākais un vēlamākais pārvaldības modelis ir kapitālsabiedrības statusa saglabāšana, ņemot vērā arī tai deleģēto valsts nekustamo īpašumu pārvaldīšanas funkciju. Tādējādi ir pamats secināt, ka Sabiedrības darbība atbilst Valsts pārvaldes iekārtas likuma 88. panta pirmās daļas 3. punktā noteiktajam un valsts līdzdalība Sabiedrībā ir saglabājama arī turpmāk, tā ka Zemkopības ministrija ierosina saglabāt valsts līdzdalību Sabiedrībā.
Vai ir izvērtēti alternatīvie risinājumi?
Vai ir izvērtēts prasību un izmaksu samērīgums pret ieguvumiem?

1.4. Izvērtējumi/pētījumi, kas pamato TA nepieciešamību

1.5. Pēcpārbaudes (ex-post) izvērtējums

Vai tiks veikts?

1.6. Cita informācija

Projektam pievienots Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras atzinums, Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Melioratoru biedrības, Dienvidkurzemes novada un Rēzeknes novada pašvaldību, komersanta SIA "EUROCASH1 LV", kā arī Pārtikas un veterinārā dienesta atzinumi par Sabiedrības darbību.
2. Tiesību akta projekta ietekmējamās sabiedrības grupas, ietekme uz tautsaimniecības attīstību un administratīvo slogu
Vai projekts skar šo jomu?
3. Tiesību akta projekta ietekme uz valsts budžetu un pašvaldību budžetiem
Vai projekts skar šo jomu?
Cita informācija
Sabiedrības deleģēto valsts pārvaldes uzdevumu izpilde tiks nodrošināta no Zemkopības ministrijai pieejamajiem budžeta līdzekļiem.
-
5. Tiesību akta projekta atbilstība Latvijas Republikas starptautiskajām saistībām
Vai projekts skar šo jomu?

5.3. Cita informācija

Apraksts
-
Skaidrojums
Atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 25. augusta noteikumu Nr. 970 "Sabiedrības līdzdalības kārtība attīstības plānošanas procesā" 5. punktam sabiedrības līdzdalības kārtība ir piemērojama to tiesību aktu projektu izstrādē, kas būtiski maina esošo regulējumu vai paredz ieviest jaunas politiskās iniciatīvas. Tā kā rīkojuma projekts neatbilst minētajiem kritērijiem, sabiedrības līdzdalības kārtība rīkojuma projekta izstrādē netiek piemērota.

6.4. Cita informācija

-
7. Tiesību akta projekta izpildes nodrošināšana un tās ietekme uz institūcijām
Vai projekts skar šo jomu?

7.1. Projekta izpildē iesaistītās institūcijas

Institūcijas
  • Zemkopības ministrija
  • VSIA "Zemkopības ministrijas nekustamie īpašumi"

7.2. Administratīvo izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.3. Atbilstības izmaksu monetārs novērtējums

Vai projekts skar šo jomu?

7.4. Projekta izpildes ietekme uz pārvaldes funkcijām un institucionālo struktūru

Ietekme
Jā/Nē
Skaidrojums
1. Tiks veidota jauna institūcija
-
2. Tiks likvidēta institūcija
-
3. Tiks veikta esošās institūcijas reorganizācija
-
4. Institūcijas funkcijas un uzdevumi tiks mainīti (paplašināti vai sašaurināti)
-
5. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu efektivizācija
-
6. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu digitalizācija
-
7. Tiks veikta iekšējo institūcijas procesu optimizācija
-
8. Cita informācija
-

7.5. Cita informācija

-
8. Horizontālās ietekmes

8.1.1. uz publisku pakalpojumu attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.2. uz valsts un pašvaldību informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.3. uz informācijas sabiedrības politikas īstenošanu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.4. uz Nacionālā attīstības plāna rādītājiem

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.5. uz teritoriju attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.6. uz vidi

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.7. uz klimatneitralitāti

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.8. uz iedzīvotāju sociālo situāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.9. uz personu ar invaliditāti vienlīdzīgām iespējām un tiesībām

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.10. uz dzimumu līdztiesību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.11. uz veselību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.12. uz cilvēktiesībām, demokrātiskām vērtībām un pilsoniskās sabiedrības attīstību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.13. uz datu aizsardzību

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.14. uz diasporu

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.15. uz profesiju reglamentāciju

Vai projekts skar šo jomu?

8.1.16. uz bērna labākajām interesēm

Vai projekts skar šo jomu?

8.2. Cita informācija

-
Pielikumi
1. pielikums
Nosaukums
Sertificētie būvkomersanti
2. pielikums
Nosaukums
Būvkomersanti meliorācijas pakalpojumu sniedzēji
3. pielikums
Nosaukums
Sabiedrības darbības rādītāji meliorācijas pasākumu nodrošināšanā
4. pielikums
Nosaukums
Sabiedrības konkurences neitralitātes ievērošana meliorācijas pasākuma pakalpojuma jomā
5. pielikums
Nosaukums
Sabiedrības konkurences neitralitātes ievērošana meliorācijas kadastra uzturēšanas pakalpojuma jomā
6. pielikums
Nosaukums
Sabiedrības nekustamo īpašumu apsaimniekošanas pakalpojuma ekonomiskais novērtējums atbilstoši Konkurences padomes vadlīnijām
7. pielikums
Nosaukums
Sabiedrības nekustamo īpašumu apsaimniekošanas pakalpojuma konkurences neitralitātes ievērošana atbilstoši Konkurences padomes ieteiktajiem kritērijiem
8. pielikums
Nosaukums
Lielākie nekustamā īpašuma apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēji Latvijā 2021. gadā
9. pielikums
Nosaukums
Ieņēmumi un izdevumi no nekustamo īpašumu pārvaldīšanas virziena